Acatar Zatoki Tabs

Acatar Zatoki Tabs to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwa składniki aktywne: ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Lek jest zalecany do doraźnego łagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, ból głowy, gorączka oraz bóle stawowo-mięśniowe.

APAP intense

APAP Intense to lek zawierający dwie substancje czynne – paracetamol i ibuprofen. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest szczególnie odpowiedni do leczenia bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż ibuprofen lub paracetamol stosowane oddzielnie. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólem głowy, bólem pleców, bólami menstruacyjnymi, bólem zęba, bólami reumatycznymi, bólem mięśni, bólem związanym z łagodnymi postaciami zapalenia stawów, leczeniu objawów przeziębienia oraz grypy, bólem gardła lub gorączką. Lek jest dostępny bez recepty.

Apselan Plus

Apselan Plus to lek zawierający ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny, udrożniając nos i zatoki oboczne nosa. Lek jest wskazany do łagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, gorączki i bólu w przebiegu grypy i przeziębienia. Apselan Plus jest dostępny na receptę.

Axoprofen

Axoprofen to lek zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa poprzez zmniejszanie bólu, stanu zapalnego i gorączki. Stosowany jest w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączki u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała powyżej 20 kg (w wieku 7 lat i powyżej). Axoprofen jest dostępny bez recepty.

Axoprofen Forte

Axoprofen Forte to lek bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który obniża gorączkę, zmniejsza ból i stan zapalny. Lek Axoprofen Forte stosuje się w krótkotrwałym objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym. Lek jest dostępny w postaci syropu 40 mg/ml. Axoprofen Forte polecany jest w przypadku gorączki oraz dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu. Lek można stosować także jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych ucha środkowego.

Axoprofen Max

Axoprofen Max to lek zawierający ibuprofen, który należy do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Skutecznie łagodzi ból i stany zapalne, wspierając leczenie chorób stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zwyrodnienie stawów, oraz pomaga w przypadku obrzęków i urazów tkanek miękkich. Przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 15 roku życia. Idealny dla osób szukających ulgi w bólu i stanach zapalnych.

Babyfen

Babyfen to lek, który zawiera ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki temu, że zmniejsza ból, obrzęk i obniża temperaturę ciała podczas gorączki, jest stosowany u dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o masie ciała powyżej 5 kg) i starszych do krótkotrwałego leczenia objawowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Bazdygor

Bazdygor to lek, który zawiera dwie substancje czynne – ibuprofen oraz paracetamol. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), podczas gdy paracetamol działa w inny sposób. Obie substancje czynne działają razem, aby zmniejszyć ból. Bazdygor jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu. Jest to szczególnie skuteczne w przypadku bólu, który nie ustąpił po zastosowaniu ibuprofenu lub paracetamolu osobno. Lek ten jest przeznaczony dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.

Buscofem

Buscofem to lek przeciwbólowy zawierający ibuprofen jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak bóle głowy, bóle zębów, bóle menstruacyjne, gorączka i ból związany z przeziębieniem 1. Lek jest dostępny na receptę.

Byfonen

Byfonen to lek przeciwarytmiczny, który zawiera substancję czynną propafenon. Stosowany jest w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych, takich jak częstoskurcz węzłowy, częstoskurcz nadkomorowy u pacjentów z zespołem Wolfa-Parkinsona-White’a (WPW), napadowe migotanie przedsionków oraz ciężkiej, zagrażającej życiu, objawowej tachyarytmii komorowej. Lek jest dostępny na receptę.

Dip Rilif

Dip Rilif to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest to preparat do stosowania miejscowego, zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny – ibuprofen oraz mentol, który działa na poziomie zakończeń nerwowych skóry, łagodząc dolegliwości bólowe. Dip Rilif jest wskazany w miejscowym leczeniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w przypadku bólów reumatycznych, w tym zapalnych i zwyrodnieniowych bólów stawów, bólów pleców, lumbago (postrzał), bólów mięśni, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach, więzadłach oraz bólów i obrzęków powysiłkowych i pourazowych.

Dolgit

Dolgit to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosowany jest w terapii miejscowej reumatyzmu mięśniowego, chorób zwyrodnieniowych i zapalnych stawów i kręgosłupa, stanów zapalnych tkanek miękkich stawów, np. kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebki stawowej), w sztywności barku, bólach krzyża, w następstwie zranień i urazów, np. zmiażdżeń, wylewów, zwichnięć, nadwyrężeń mięśni. Dolgit nie powinien być stosowany na otwarte rany ani błony śluzowe.

Dolgit Gel

Dolgit Gel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go miejscowo w leczeniu bólów mięśni, zwyrodnieniowych chorób stawów czy po urazach sportowych. Lek wykorzystuje się również podczas zabiegów jonoforezy. Dolgit Gel można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat.

Excedrin Duo

Excedrin Duo to lek zawierający dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia bólu o umiarkowanym nasileniu, związanego z migreną, bólami głowy, pleców, miesiączkowymi, bólem zęba, reumatycznym i mięśniowym, jak również objawami przeziębienia i grypy. Działa na różne rodzaje bólu, co czyni go szczególnie skutecznym, gdy sam paracetamol lub ibuprofen nie wystarczają. Lek jest przeznaczony dla dorosłych powyżej 18 roku życia.

Flustad MAX

Flustad MAX to lek w formie tabletek powlekanych, stosowany w łagodzeniu objawów grypy czy przeziębienia oraz bólu o małym do umiarkowanego nasilenia. Lek zawiera dwie substancje czynne – ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie, oraz fenylefrynę, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej w nosie i uczucie zatkanego nosa. Flustad MAX jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat. Jest dostępny bez recepty.

Gexiro

Gexiro zawiera paracetamol i ibuprofen, łączący działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Paracetamol hamuje przekazywanie informacji o bólu do mózgu i obniża gorączkę, podczas gdy ibuprofen, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), łagodzi ból i zmniejsza zapalenie (obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność). Gexiro jest stosowany w doraźnym leczeniu bólów głowy, migren, bólu pleców, bólu miesiączkowego, bólu zębów, bólów mięśni, objawów przeziębienia i grypy, bólu gardła oraz gorączki. Skutecznie przynosi ulgę w codziennych dolegliwościach.

Gexiro FC

to preparat złożony zawierający dwie substancje czynne: paracetamol w dawce 500 mg oraz ibuprofen w dawce 150 mg. Kombinacja ta zapewnia wielokierunkowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wykorzystując różne mechanizmy działania obu składników. Paracetamol działa poprzez zahamowanie przekazywania informacji o bólu do mózgu, jednocześnie wykazując działanie przeciwgorączkowe. Z kolei ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które łagodzą ból i zmniejszają stany zapalne, objawiające się

Hadmuliv

Hadmuliv to lek zawierający dwie substancje czynne: ibuprofen oraz paracetamol. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Paracetamol również działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Lek jest stosowany w celu złagodzenia bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migreny, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle mięśni, bóle kości i stawów, a także w celu obniżenia gorączki. Hadmuliv jest dostępny bez recepty.

Ibenal

Ibenal to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wskazania do stosowania obejmują różnego rodzaju bóle (np. ból głowy, ból zębów, ból mięśni), gorączkę oraz stany zapalne różnego pochodzenia.

Ibenal Forte

Ibenal Forte to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży o masie ciała wynoszącej przynajmniej 40 kg (w wieku 12 lat i więcej). Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie bólu i gorączki. Produkt leczniczy dostępny jest bez recepty.

Ibenal Max

Ibenal Max to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Jest stosowany do łagodzenia objawów takich jak ból i gorączka. Wskazania do stosowania obejmują różne stany, takie jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni i stawów, a także objawy grypy i przeziębienia. Lek jest dostępny na receptę.

IBU-SPA

Lek IBU-SPA to preparat, który składa się z dwóch substancji czynnych: ibuprofenu oraz kofeiny. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają na organizm poprzez zmianę sposobu reakcji na ból. Z kolei kofeina to środek stymulujący, który pobudza organizm do działania. IBU-SPA jest zalecany w krótkotrwałym leczeniu objawów umiarkowanego bólu, takiego jak ból zęba czy ból głowy. Lek ten jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. W przypadku braku poprawy po trzech dniach stosowania lub pogorszenia się samopoczucia, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Lek IBU-SPA jest dostępny bez recepty.

Ibudolor Quick

Ibudolor Quick to lek, którego substancją czynną jest ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają na organizm poprzez zmianę odpowiedzi na ból i gorączkę. Lek stosuje się u osób dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 20 kg (w wieku co najmniej 6 lat) w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu o nasileniu małym do umiarkowanego oraz gorączki. Ibudolor Quick jest dostępny bez recepty.

IBUFAST Forte

Lek ten jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym łagodnych do umiarkowanych bóli, takich jak bóle reumatyczne, mięśniowe, zębów, migreny oraz bolesne miesiączkowanie, a także objawów grypy i przeziębienia, oraz gorączki trwającej krócej niż 3 dni. Jeśli po 3 dniach (w przypadku gorączki) lub 5 dniach (w przypadku bólu) stan pacjenta się nie poprawi, należy skonsultować się z lekarzem.

Ibufen

Ibufen to lek, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach głowy, bolesnych miesiączkach i nerwobólach a także w stanach gorączkowych między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Ibufen jest dostępny bez recepty.

Ibufen Baby

Ibufen Baby to lek w postaci czopków, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest przeznaczony do stosowania u dzieci w celu łagodzenia gorączki i bólów różnego pochodzenia. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest zalecany do stosowania u dzieci powyżej 12 miesięcy życia (o masie ciała większej niż 10 kg) w przypadku objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak gorączka oraz bólów o różnej etiologii. Produkt ma postać zawiesiny o przyjemnym malinowym smaku, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną ibuprofen. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w leczeniu gorączki różnego pochodzenia, w tym również w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, a także bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Produkt jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, młodzieży i osób dorosłych.

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest u dzieci w przypadku bólów różnego pochodzenia oraz gorączki z towarzyszącym im stanem zapalnym. Produkt ma przyjemny malinowy smak, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek ten jest przeznaczony do stosowania u dzieci i niemowląt w leczeniu gorączki o różnej etiologii, bólów o różnej etiologii o słabym i umiarkowanym natężeniu. Produkt ten jest dostępny w formie zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym.

Ibufen Junior

Ibufen Junior to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to miękkie, żelowe kapsułki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych w przypadku bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takim jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bolesne miesiączkowanie oraz bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Ibufen mini Junior

Ibufen Mini Junior to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat o wadze od 16 do 40 kilogramów. Lek jest stosowany w leczeniu bólu różnego pochodzenia (np. głowy, zębów, mięśni, kostno-stawowe, towarzyszące przeziębieniu i grypie) oraz stanach gorączkowych. Ibufen Mini Junior jest dostępny bez recepty.

Ibum

Ibum to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Ibum jest wskazany do stosowania w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanym, takich jak bóle głowy, zębów, mięśni, stawów, a także w stanach gorączkowych różnego pochodzenia.

IBUM COMFORT minicaps

IBUM COMFORT minicaps to lek dostępny bez recepty, zawierający substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Stosowany jest w przypadkach występowania bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie. Może być również stosowany w przypadku bolesnego miesiączkowania oraz stanów gorączkowych różnego pochodzenia.

IBUM Dla Dzieci

Lek IBUM dla dzieci, czopki, zawiera ibuprofen – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, mając działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Polecany w stanach przeziębienia i grypy. Czopki przeznaczone są dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia.

Ibum Express Forte

Ibum Express Forte to lek bez recepty, który zawiera ibuprofen. Jest to substancja z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), która ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany do objawowego, krótkotrwałego leczenia bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie oraz bolesne miesiączkowanie. Ponadto, Ibum Express Forte jest stosowany w stanach gorączkowych różnego pochodzenia.

IBUM FEMINA

IBUM FEMINA to lek dostępny bez recepty, zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie. Jest również wskazany w bolesnym miesiączkowaniu oraz stanach gorączkowych różnego pochodzenia.

IBUM Forte

IBUM Forte to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zawierający substancję czynną ibuprofen. Jest dostępny w postaci kapsułek miękkich oraz zawiesiny doustnej. IBUM Forte jest stosowany w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, zębów, mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie oraz bolesne miesiączkowanie. Pamiętaj, że IBUM Forte jest dostępny bez recepty.

IBUM Forte (o smaku bananowym)

IBUM Forte (o smaku bananowym) to lek w postaci syropu. Substancją czynną leku jest ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek jest przeznaczony do krótkotwałowego leczenia objawowego: gorączki różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego oraz bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

IBUM FORTE PURE

IBUM FORTE PURE to lek zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, IBUM FORTE PURE znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Produkt przeznaczony jest zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci od 3 miesiąca życia. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibum Grip

Ibum Grip to lek złożony w postaci tabletek powlekanych, zawierający substancje czynne ibuprofen i pseudoefedrynę. Stosowany jest doraźnie w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła, bóle mięśniowe. Lek jest dostępny bez recepty.

IBUM Sport

IBUM Sport to lek dostępny bez recepty, zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, stanów zapalnych i zmniejszenia występujących obrzęków. Jest zalecany w przypadku bólów mięśniowych, stawowych i kostnych, a także bólów po urazach.

Ibum Sprint

Ibum Sprint to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen jako substancję czynną. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest zalecany do stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, bolesnego miesiączkowania oraz stanów gorączkowych różnego pochodzenia.

Ibum Supermax

Ibum Supermax to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest dostępny bez recepty i zalecany jest do krótkotrwałego stosowania w przypadku umiarkowanych i ostrych bólów różnego pochodzenia. Jedna kapsułka zawiera 600 mg ibuprofenu.

IBUM Zatoki

IBUM Zatoki to lek zawierający ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna działa jako dekongestant, zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa. IBUM Zatoki jest stosowany do objawowego leczenia objawów przeziębienia i grypy, takich jak ból głowy, ból zatok, katar, gorączka, ból gardła i bóle mięśni. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibum Zatoki Max

Ibum Zatoki Max to lek stosowany w leczeniu bólów związanych z niedrożnością zatok. Substancjami czynnymi leku są ibuprofen i pseudoefedryna. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażniając przewody nosowe i zatoki oboczne nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibumax 200 mg

Ibumax 200 mg to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu bólu oraz gorączki. Jest dostępny bez recepty.

Ibumax 400 mg

Ibumax 400 mg to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego substancją czynną jest ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym lub umiarkowanym oraz gorączki. Ibumax 400 mg jest dostępny bez recepty.

Ibumax forte 600 mg

Ibumax Forte 600 mg to lek zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w objawowym leczeniu stanów gorączkowych różnego pochodzenia, a także bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Jest dostępny bez recepty.

Ibument

Ibument to żel o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierający w swoim składzie ibuprofen (50 mg w 1 g żelu) oraz lewomentol (30 mg w 1 g żelu). Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zmniejszają stan zapalny w miejscu zmienionym chorobowo, łagodzą ból i zmniejszają obrzęk. Lewomentol działa miejscowo znieczulająco. Preparat jest wskazany w leczeniu bólu i obrzęków wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręceń stawów), kontuzji sportowych; bólów reumatycznych, w tym bólu stawów spowodowanych zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi; bólu pleców, lumbago, bólów mięśniowych, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ibument jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen – informacje w pigułce (podsumowanie farmaceuty)

Ibuprofen – substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Należy do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Powszechnie stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak: bóle głowy, zębów, mięśni, ból kości i stawów, bólach pourazowych, nerwobólach, w gorączce, bolesnych miesiączkach, przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Występuje w postaci tabletek, kapsułek, zawiesiny, czopków oraz maści. Działanie ibuprofenu utrzymuje się około 4-6 godzin.

Możliwe działania niepożądane: w przypadku doraźnego stosowania działania niepożądane występują rzadko. Do najczęściej występujących zaliczamy niestrawność, ból brzucha, nudności, zgaga, duszność, zawroty głowy, reakcje skórne w postaci wysypki lub pokrzywki.

Uwaga: Ibuprofenu nie powinny stosować osoby z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Regularne przyjmowanie preparatów z ibuprofenem oraz preparatów z kwasem acetylosalicylowym osłabia działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.

Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10

Ibuprofen – kompleksowe informacje na temat substancji czynnej

Ibuprofen to jedna z najczęściej stosowanych na świecie substancji leczniczych, która skutecznie łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny i obniża gorączkę. Odkryty w 1961 roku przez dr. Stewarta Adamsa w brytyjskiej firmie Boots, ibuprofen szybko stał się jednym z najpopularniejszych leków dostępnych bez recepty. Jego szerokie zastosowanie wynika z doskonałego profilu bezpieczeństwa oraz wszechstronności działania – można go stosować w przypadku bólu głowy, bólu zębów, bólu mięśniowego, gorączki, a także jako wspomagające leczenie w chorobach reumatycznych. W Polsce ibuprofen jest dostępny pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak Nurofen, Ibufen, Ibuprom, Ibum czy Ibupar, w różnych postaciach farmaceutycznych dostosowanych do wieku i potrzeb pacjenta. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji wywołujących ból i stan zapalny. Pomimo dostępności bez recepty, ibuprofen wymaga odpowiedzialnego stosowania zgodnie z zaleceniami, gdyż jak każdy lek może powodować działania niepożądane, szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu lub przekroczeniu zalecanych dawek.

Mechanizm działania ibuprofenu

Ibuprofen działa poprzez selektywne i odwracalne hamowanie aktywności enzymów zwanych cyklooksygenazami (COX-1 i COX-2). Te enzymy odgrywają kluczową rolę w procesie syntezy prostaglandyn, tromboksanów i innych mediatorów zapalnych z kwasu arachidonowego. Po wystąpieniu urazu lub infekcji, komórki uwalniają kwas arachidonowy z błon komórkowych za pomocą enzymu fosfolipazy A2. Następnie kwas arachidonowy jest przekształcany przez enzymy COX w prostaglandyny, które są odpowiedzialne za wywoływanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Prostaglandyny pełnią różnorodne funkcje w organizmie. Zwiększają wrażliwość nerwów na bodźce bólowe, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia. Wpływają również na centrum termoregulacji w podwzgórzu, powodując wzrost temperatury ciała. Poprzez zablokowanie produkcji prostaglandyn, ibuprofen skutecznie przerywa ten łańcuch reakcji, zapewniając działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Interesującą cechą ibuprofenu jest to, że jest podawany jako mieszanka racemiczna dwóch enancjomerów – R-ibuprofenu i S-ibuprofenu. Po podaniu, nieaktywny R-ibuprofen jest przekształcany w organizmie w aktywny S-ibuprofen przez szereg enzymów, co zwiększa ogólną skuteczność leku.

Wskazania do stosowania

Ibuprofen znajduje zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń i dolegliwości. Jego główne wskazania obejmują:

Ból różnego pochodzenia:

  • Ból głowy, w tym migreny i napięciowe bóle głowy
  • Ból zębów i dolegliwości związane z zabiegami stomatologicznymi
  • Ból mięśniowy i kostny
  • Ból stawów związany z przeciążeniem lub urazami
  • Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea)
  • Ból pooperacyjny
  • Neuralgię i ból neuropatyczny

Stany zapalne:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (artrozę)
  • Zapalenie stawów w przebiegu dny moczanowej
  • Zapalenie kaletki sustawowej
  • Zapalenie ścięgien

Gorączka:

  • Gorączka towarzysząca infekcjom wirusowym i bakteryjnym
  • Gorączka poinfekcyjna
  • Odczyny po szczepieniach

W leczeniu farmakologicznym schorzeń reumatycznych ibuprofen jest często stosowany w połączeniu z innymi substancjami czynnymi. W reumatoidalnym zapaleniu stawów może być łączony z metotreksatem, sulfalazyna czy leflunomidem. W chorobie zwyrodnieniowej stawów często stosuje się go razem z chondroityną, glukozaminą lub kwasem hialuronowym w iniekcjach dostawowych.

Rodzaj bólu Zalecana dawka Częstość podawania
Ból łagodny do umiarkowanego 200-400 mg Co 4-6 godzin
Ból silny 400-600 mg Co 6-8 godzin
Zapalenie stawów 1200-1800 mg Podzielone na 3-4 dawki
Gorączka u dzieci 5-10 mg/kg m.c. Co 6-8 godzin

Dostępne postacie leku w Polsce

Na polskim rynku farmaceutycznym ibuprofen dostępny jest w licznych postaciach farmaceutycznych, dostosowanych do różnych grup wiekowych i preferencji pacjentów:

Postacie doustne:

  • Tabletki powlekane (100 mg, 200 mg, 400 mg, 600 mg)
  • Kapsułki miękkie o szybkim uwalnianiu (200 mg, 400 mg)
  • Zawiesiny doustne dla dzieci (100 mg/5ml, 200 mg/5ml)
  • Granulki do sporządzania zawiesiny
  • Saszetki rozpuszczalne

Postacie do stosowania miejscowego:

  • Żele do smarowania (5%, 10%)
  • Kremy przeciwzapalne
  • Plastry lecznicze o przedłużonym działaniu

Postacie dla dzieci:

  • Czopki doodbytnicze (60 mg, 125 mg)
  • Zawiesiny o przyjemnym smaku (truskawkowym, malinowym, pomarańczowym)

Popularne preparaty dostępne w polskich aptekach to Nurofen (RB Health), Ibufen (Polfa Łódź), Ibuprom (U.S. Pharmacia), Ibum (Hasco-Lek), Ibupar (Polpharma) oraz generyczne wersje jak Ibuprofen Teva czy Ibuprofen Aflofarm. Wszystkie te preparaty zawierają tę samą substancję czynną i różnią się głównie producentem, opakowaniem i ceną.

Dawkowanie i sposób stosowania

Prawidłowe dawkowanie ibuprofenu jest kluczowe dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych. Dawka powinna być dostosowana do wieku, masy ciała, nasilenia objawów oraz stanu zdrowia pacjenta.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:

  • Ból łagodny do umiarkowanego: 200-400 mg co 4-6 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa bez nadzoru lekarskiego: 1200 mg
  • W leczeniu stanów zapalnych pod nadzorem lekarskim: do 2400 mg na dobę

Dzieci i niemowlęta:

  • Dawka ustalana na podstawie masy ciała: 5-10 mg/kg m.c. co 6-8 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa: 40 mg/kg m.c.
  • Nie stosować u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia

Osoby starsze:

  • Zaleca się rozpoczęcie od najmniejszej skutecznej dawki
  • Konieczne jest monitorowanie funkcji nerek i układu sercowo-naczyniowego
  • Rozważenie skrócenia czasu leczenia

Ibuprofen należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością wody. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko podrażnienia żołądka. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani przedłużać okresu stosowania bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Pomimo szerokiego profilu bezpieczeństwa, ibuprofen ma pewne ograniczenia w stosowaniu. Znajomość przeciwwskazań jest niezbędna dla bezpiecznej terapii.

Bezwzględne przeciwwskazania:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, aspirynę lub inne NLPZ
  • Czynne krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

Względne przeciwwskazania:

  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie
  • Astma oskrzelowa (możliwość nasilenia objawów)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zaburzenia funkcji nerek lub wątroby
  • Wiek powyżej 65 lat
  • Jednoczesne stosowanie antykoagulantów

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. FDA wzmocniła ostrzeżenia dotyczące zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu podczas stosowania NLPZ, w tym ibuprofenu. Ryzyko to może wystąpić już w pierwszych tygodniach terapii i wzrasta wraz z dawką i czasem stosowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ibuprofen może wywoływać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.

Najczęstsze działania niepożądane (>1% pacjentów):

  • Żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia
  • Neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność
  • Skórne: wysypka, swędzenie, pokrzywka

Rzadsze, ale poważne działania niepożądane:

  • Krwawienia z przewodu pokarmowego: czarny stolec, wymioty zawierające krew
  • Zaburzenia nerkowe: zmniejszenie diurezy, obrzęki, wzrost ciśnienia tętniczego
  • Reakcje alergiczne: obrzęk angioneurotyczny, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny
  • Zaburzenia hematologiczne: anemia, trombocytopenia, leukopenia

Długotrwałe stosowanie ibuprofenu może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek (nefropatia analgetyczna), perforacja żołądka czy zaburzenia funkcji wątroby. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania.

Interakcje z innymi lekami

Ibuprofen może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności terapii.

Najważniejsze interakcje:

  • Aspiryna: ibuprofen może zmniejszać kardioprotekcyjne działanie małych dawek aspiryny
  • Antykoagulanty (warfaryna): zwiększone ryzyko krwawień
  • Leki moczopędne: zmniejszenie skuteczności, zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek
  • Inhibitory ACE: osłabienie działania hipotensyjnego
  • Lit: zwiększenie stężenia litu w osoczu, ryzyko zatrucia
  • Metotreksat: zwiększenie toksyczności metotreksatu

Pacjenci stosujący jednocześnie kilka leków powinni zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii ibuprofenem. Szczególnie ważne jest to u osób starszych, które często przyjmują wiele preparatów jednocześnie.

Stosowanie w ciąży i karmieniu piersią

Bezpieczeństwo stosowania ibuprofenu w okresie ciąży i laktacji wymaga szczególnej uwagi. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży ibuprofen może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, gdy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Badania nie wykazały jednoznacznie szkodliwego wpływu na płód w tym okresie.

W trzecim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko:

  • Przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu
  • Wydłużenia czasu porodu
  • Oligohydramnios (zmniejszenia ilości płynu owodniowego)
  • Niewydolności nerek u noworodka

Podczas karmienia piersią ibuprofen jest uważany za względnie bezpieczny. Przechodzi do mleka matki w minimalnych ilościach (około 0,6% dawki matczynej), co stanowi bardzo małe ryzyko dla dziecka. Jest preferowany nad aspiryną u karmiących matek.

Przedawkowanie i postępowanie w zatruciu

Przedawkowanie ibuprofenem może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u dzieci. Objawy zatrucia mogą obejmować:

Objawy łagodnego przedawkowania:

  • Nudności, wymioty, ból brzucha
  • Senność, zawroty głowy
  • Szumy uszne

Objawy ciężkiego zatrucia:

  • Kwasica metaboliczna
  • Drgawki, śpiączka
  • Ostra niewydolność nerek
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Niedociśnienie, wstrząs

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie ma specyficznego antidotum na ibuprofen – leczenie polega na postępowaniu objawowym i wspomagającym. W ciężkich przypadkach może być konieczna hemodializa lub ciągła terapia nerkozastępcza.

Dawka Ryzyko zatrucia Objawy
<100 mg/kg Minimalne Brak lub łagodne objawy żołądkowe
100-400 mg/kg Umiarkowane Nudności, wymioty, ból brzucha
>400 mg/kg Wysokie Drgawki, śpiączka, niewydolność nerek

Monitorowanie podczas terapii

Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu konieczne jest regularne monitorowanie stanu pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób z czynnikami ryzyka lub przyjmujących wyższe dawki.

Zalecane badania kontrolne:

  • Morfologia krwi z rozmazem
  • Badanie funkcji nerek (kreatynina, eGFR, badanie ogólne moczu)
  • Próby wątrobowe (ALT, AST, bilirubina)
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Ocena objawów żołądkowo-jelitowych

U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego zaleca się jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol) lub misoprostolu w celu ochrony błony śluzowej żołądka.

Alternatywne metody leczenia bólu

Chociaż ibuprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, warto rozważyć również niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku przewlekłych dolegliwości:

  • Fizjoterapia i kinezyterapia – ćwiczenia wzmacniające i rozciągające
  • Akupunktura – skuteczna w niektórych rodzajach bólu
  • Terapia cieplna i zimna – kompresje, okłady
  • Masaże terapeutyczne – poprawa ukrwienia i redukcja napięcia mięśni
  • Techniki relaksacyjne – joga, medytacja, biofeedback
  • Zmiana stylu życia – redukcja wagi, regularna aktywność fizyczna

Połączenie farmakoterapii z metodami niefarmakologicznymi często daje lepsze rezultaty niż stosowanie samych leków.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mogę stosować ibuprofen codziennie przez dłuższy czas?

Długotrwałe codzienne stosowanie ibuprofenu (dłużej niż 10 dni dla dorosłych, 3 dni dla dzieci) bez nadzoru lekarskiego nie jest zalecane. Może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, szczególnie uszkodzenia żołądka, nerek i układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potrzebujesz długotrwałego leczenia przeciwbólowego, skonsultuj się z lekarzem.

Jakie są różnice między ibuprofenem a paracetamolem?

Paracetamol działa głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie ma właściwości przeciwzapalnych. Ibuprofen dodatkowo zmniejsza stan zapalny. Paracetamol jest bezpieczniejszy dla żołądka, ale może uszkadzać wątrobę w przypadku przedawkowania. Ibuprofen niesie większe ryzyko dla żołądka i nerek, ale jest skuteczniejszy w stanach zapalnych.

Czy ibuprofen jest bezpieczny dla dzieci?

Ibuprofen może być bezpiecznie stosowany u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, pod warunkiem przestrzegania prawidłowego dawkowania (5-10 mg/kg masy ciała). Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 40 mg/kg. U niemowląt poniżej 3 miesięcy preferowanym lekiem jest paracetamol.

Czy mogę łączyć ibuprofen z alkoholem?

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania ibuprofenu, gdyż zwiększa to ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i uszkodzenia żołądka. Alkohol może również nasilać działania niepożądane leku, takie jak zawroty głowy czy senność.

Jak szybko działa ibuprofen?

Działanie ibuprofenu rozpoczyna się zwykle w ciągu 30-60 minut po przyjęciu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 1-2 godzinach. Kapsułki miękkie i preparaty z solami ibuprofenu (np. z lizyną) działają szybciej – już po 15-30 minutach.

Czy ibuprofen pomaga przy bólu chronicznym?

Ibuprofen może przynosić ulgę w bólu przewlekłym, ale nie jest lekiem pierwszego wyboru w terapii długoterminowej ze względu na ryzyko działań niepożądanych. W bólu przewlekłym preferuje się inne strategie leczenia, takie jak paracetamol, tramadol, czy gabapentyna, często w połączeniu z fizjoterapią.

Czy wszystkie preparaty ibuprofenu działają tak samo?

Tak, wszystkie preparaty zawierające ibuprofen jako jedyną substancję czynną działają identycznie, niezależnie od producenta czy nazwy handlowej. Różnice mogą dotyczyć szybkości uwalniania (kapsułki vs tabletki), ale końcowy efekt terapeutyczny jest taki sam. Tańsze generyki są równie skuteczne jak droższe preparaty markowe.

Co robić w przypadku pominięcia dawki?

Jeśli pominiesz dawkę ibuprofenu, weź ją jak tylko sobie przypomnisz. Jeśli jednak zbliża się czas na następną dawkę, pomiń pominiętą dawkę i kontynuuj normalny schemat. Nigdy nie podwajaj dawki, aby nadrobić pominiętą.

Bibliografia

  1. Mazaleuskaya LL, Theken KN, Gong L, Thorn CF, FitzGerald GA, Altman RB, Klein TE. PharmGKB summary: ibuprofen pathways. Pharmacogenet Genomics. 2015 Feb;25(2):96-106. DOI: 10.1097/FPC.0000000000000113 PMID: 25502615
  2. Bushra R, Aslam N. An overview of clinical pharmacology of Ibuprofen. Oman Med J. 2010 Jul;25(3):155-1661. DOI: 10.5001/omj.2010.49 PMID: 22043330