Ostatnia aktualizacja:

Substancja czynnaIbuprofen
Postać farmaceutycznaBrak danych
Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATC
Procedura
KategorieLeki na ból mięśni i stawów, Leki na ból zęba, Leki na bóle menstruacyjne / bolesną miesiączkę, Leki na gorączkę i ból, Leki na przeziębienie i grypę, Leki przeciwbólowe, Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Dawkowanie Ibuprofen Zentiva - jak stosować

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jak przyjmować lek Ibuprofen Zentiva Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Nie rozgniatać, żuć ani ssać tabletki, aby uniknąć podrażnienia żołądka lub gardła. Jeśli pacjent ma wrażliwy żołądek, zaleca się przyjmowanie tego leku z jedzeniem. Ile przyjmować lek Ibuprofen Zentiva Najmniejsza skuteczna dawka powinna być stosowana przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają (patrz punkt 2). Dorośli: Jeśli pacjent nie czuje poprawy lub czuje się gorzej po 3 dniach w przypadku gorączki lub migrenowego bólu głowy lub po 5 dniach w przypadku bólu, należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci i młodzież: Jeśli konieczne jest stosowanie tego leku dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem. Dawka ibuprofenu u dzieci i młodzieży uzależniona jest od wieku i masy ciała pacjenta. Nie stosować leku Ibuprofen Zentiva, 200 mg, u dzieci o masie ciała poniżej 20 kg lub młodszych niż 6 lat. Nie stosować leku Ibuprofen Zentiva, 400 mg, u młodzieży o masie ciała poniżej 40 kg lub młodszych niż 12 lat. Większe dawki niż zalecane mogą stanowić poważne ryzyko. Nie należy stosować różnych rodzajów leków przeciwbólowych w tym samym czasie bez zalecenia lekarza. Łagodny do umiarkowanego ból oraz ostry ból i gorączka w związku z przeziębieniem Do podawania dawek u dzieci należy stosować Ibuprofen Zentiva 200 mg. Dzieci o masie ciała 20-29 kg (w wieku 6-9 lat): Maksymalna dawka dobowa: 600 mg (3 tabletki po 200 mg). Jedna tabletka 200 mg, 1 do 3 razy na dobę w razie potrzeby. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Dzieci o masie ciała 30-40 kg (w wieku 10-12 lat): Maksymalna dawka dobowa: 800 mg (4 tabletki po 200 mg). Jedna tabletka 200 mg, 1 do 4 razy na dobę, z przerwami co najmniej 4 do 6 godzin pomiędzy dawkami. Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat): Maksymalna dawka dobowa:1200 mg. Dawkę należy przyjmować w następujący sposób: Tabletki 200 mg: Jedna do dwóch tabletek przyjmowanych jako dawka pojedyncza lub 3 do 4 razy na dobę. Pomiędzy dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek. Tabletki 400 mg: Jedna tabletka przyjmowana jako dawka pojedyncza lub do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować co najmniej 4 do 6 godzin przerwy. Maksymalna dawka dobowa nie powinna być większa niż 3 tabletki. Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu. Migrenowy ból głowy Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat): Maksymalna dawka dobowa:1200 mg. Dawkę należy przyjmować w następujący sposób: Dwie tabletki po 200 mg lub jedna tabletka po 400 mg przyjmowane w zależności od potrzeb, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin. Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu. Ból menstruacyjny Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat): Maksymalna dawka dobowa:1200 mg. Dawkę należy przyjmować w następujący sposób: Jedna do dwóch tabletek po 200 mg lub jedna tabletka po 400 mg przy pierwszych objawach związanych z miesiączkowaniem, 1 do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4 do 6 godzin. Jednorazowa dawka większa niż 400 mg nie zapewnia lepszego złagodzenia bólu. Osoby w podeszłym wieku Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, powinien zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Ibuprofen Zentiva. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, będzie bardziej podatny na działania niepożądane, zwłaszcza na krwawienie i perforację przewodu pokarmowego, które mogą być śmiertelne. Lekarz udzieli odpowiedniej porady. Zaburzenia czynności wątroby lub nerek Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek lub wątroby, należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Ibuprofen Zentiva.

Przydatne zasoby