Ibunid dla dzieci Forte

Ibunid dla dzieci Forte to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera 200 mg ibuprofenu – substancji aktywnej z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten skutecznie łagodzi objawy takie jak gorączka, ból i obrzęk. Jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci w przypadkach gorączki różnego pochodzenia oraz bólu o różnym nasileniu. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibunoven ZATOKI

Lek stosowany w celu złagodzenia objawów przekrwienia błony śluzowej nosa, zatokowego bólu głowy, gorączki i bólu związanego z przeziębieniem i grypą. Zawiera ibuprofen (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz pseudoefedrynę, która pomaga oczyścić przewód nosowy i zmniejszyć przekrwienie. Stosowany tylko przy jednoczesnym występowaniu zablokowania nosa, bólu głowy i (lub) gorączki.

Ibupar

Ibupar to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, nerwobóle, bóle po urazach, ból w przebiegu przeziębienia i grypy oraz w bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto, stosowany jest w gorączce różnego pochodzenia, m.in. w przebiegu przeziębienia i grypy.

Ibupar forte

Ibupar Forte to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który skutecznie łagodzi ból oraz obniża gorączkę. Składnik aktywny leku, ibuprofen, jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie w surowicy osiąga po 1-2 godzinach od podania doustnego. Lek jest stosowany m.in. w bólach głowy, zębów, stawów, nerwobólach, towarzyszących przeziębieniu, a także gorączce i bolesnym miesiączkowaniu. Ibupar Forte jest dostępny bez recepty.

Ibuprex

Ibuprex to lek, którego substancją czynną jest ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki niemu można zmniejszyć gorączkę oraz złagodzić ból. Lek ten jest zalecany w przypadku bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból głowy, migreny, bolesne miesiączkowanie, ból mięśniowy, kostny i stawowy (również w wyniku urazów), ból zębów, ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz w leczeniu gorączki, np. w przebiegu zakażeń górnych dróg oddechowych, przeziębienia i grypy lub innych chorób zakaźnych. Ibuprex jest dostępny na receptę.

Ibuprex Max

Ibuprex Max to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym. Zawiera substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w łagodnych oraz umiarkowanych bólach różnego pochodzenia, np. bólach głowy, zębów, menstruacyjnych czy lędźwiowo-krzyżowych. Ibuprex Max można stosować również w celu zmniejszenia gorączki. Jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen AFL

Ibuprofen AFL to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Jest dostępny bez recepty i jest powszechnie stosowany w zwalczaniu słabego i umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Przykładowe zastosowania to bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni i stawów, bóle kości, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bolesne miesiączki, gorączka występująca np. w przebiegu przeziębienia grypy lub innych zakaźnych chorób.

Ibuprofen Aflofarm

Ibuprofen Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach głowy, migrenie, bólach zębów, bólach mięśniowo-stawowych, nerwobólach lub bólach zębów. Może być również używany do zmniejszania gorączki związanej np. z przeziębieniem czy niektórymi chorobami zakaźnymi, jak grypa. Lek jest przeznaczony do doraźnego stosowania u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Ibuprofen Alkaloid-INT

Ibuprofen Alkaloid-INT to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen Altan

Ibuprofen Altan to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawowym ostrego bólu o umiarkowanym natężeniu u dorosłych. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to bóle różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego, takie jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów i kości, nerwobóle, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu, bolesne miesiączkowanie oraz gorączka różnego pochodzenia.

Ibuprofen APTEO MED

Ibuprofen APTEO MED to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, dostępny bez recepty. Dawkowanie zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia powinni przyjmować 200-400 mg maksymalnie 3 razy na dobę, z odstępem co najmniej 6 godzin między dawkami i nie więcej niż 1200 mg ibuprofenu w ciągu doby. Lek można aplikować na bolące miejsce w postaci żelu, nakładając 4-10cm żelu (ilość odpowiadająca 50-125mg ibuprofenu) i delikatnie wmasowując aż do całkowitego wchłonięcia, maksymalnie 4 razy na dobę.

Ibuprofen Aristo

Lek Ibuprofen Aristo to preparat, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to lek z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), który skutecznie łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych oraz młodzieży powyżej 15 roku życia, o masie ciała powyżej 50 kg. Stosuje się go w objawowym leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Ponadto, może być stosowany w przypadku bolesnych obrzęków i zapalenia tkanek miękkich po urazach. Produkt dostępny jest bez recepty.

Ibuprofen Aurovitas

Ibuprofen Aurovitas to lek, który zawiera substancję czynną – ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest stosowany do łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu od słabego do umiarkowanego, a także w stanach gorączkowych. Ibuprofen Aurovitas jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen B. Braun

Ibuprofen B. Braun to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest w objawowym leczeniu bólu o różnym pochodzeniu, takim jak bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, a także w leczeniu gorączki. Lek jest dostępny na receptę.

Ibuprofen Banner

Ibuprofen Banner to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Jest dostępny bez recepty i jest powszechnie stosowany w zwalczaniu słabego i umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Przykładowe zastosowania to bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni i stawów, bóle kości, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bolesne miesiączki, gorączka występująca np. w przebiegu przeziębienia grypy lub innych zakaźnych chorób.

Ibuprofen Bril

Ibuprofen Bril to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które skutecznie łagodzą ból, stan zapalny oraz gorączkę. Jest on stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy (w tym migrenowy), ból miesiączkowy, ból zębów, gorączka oraz dolegliwości bólowe towarzyszące przeziębieniu. Lek jest również stosowany w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych związanych z chorobami stawów, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Ibuprofen Bril jest dostępny na receptę.

Ibuprofen Catalent

Ibuprofen Catalent to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie NLPZ polega na zmniejszeniu reakcji organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę. Kapsułki miękkie z ibuprofenem są łatwo wchłaniane przez organizm i zapewniają ulgę przez okres do 8 godzin. Lek jest stosowany u młodzieży o masie ciała od 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej) oraz u osób dorosłych w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, ból zębów, ból miesiączkowy, niewielki ból i skręcenia stawów, gorączki i bólu związanego z przeziębieniem. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen Dermogen

Ibuprofen Dermogen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który stosowany jest w celu łagodzenia bólu i gorączki. Zalecany jest w przypadku łagodnego i umiarkowanego bólu oraz w przypadku chorób zapalnych stawów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, a także w przypadku bolesnego obrzęku i stanu zapalnego po urazach tkanki miękkiej. Lek ten działa objawowo, łagodząc ból i zmniejszając stan zapalny. Ibuprofen Dermogen jest dostępny na receptę.

Ibuprofen Dr. Max Pharma

buprofen Dr. Max Pharma to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu, takich jak ból głowy, ból pleców, ból zębów, ból miesiączkowy, ból pooperacyjny oraz bóle mięśni i stawów. Jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat o masie ciała co najmniej 40 kg.

Ibuprofen Dr.Max

Ibuprofen Dr.Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów i kości, nerwobóle oraz bolesne miesiączkowanie. Może być również stosowany w celu obniżenia gorączki.

IBUPROFEN eubioco

Lek IBUPROFEN eubioco zawiera ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) stosowanym w leczeniu bólu, gorączki i stanów zapalnych. Jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen Farmalider

Ibuprofen Farmalider to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Lek jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączki.

Ibuprofen FORTE APTEO MED

Ibuprofen FORTE APTEO MED to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, którego głównym składnikiem jest ibuprofen. Jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży o masie ciała wynoszącej przynajmniej 40 kg (w wieku 12 lat i więcej). Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Produkt jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen Forte DOZ

Ibuprofen Forte DOZ to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, migrena, ból zębów, ból mięśni, stawów i kości, nerwobóle, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu. Ponadto, jest stosowany w leczeniu gorączki różnego pochodzenia oraz bolesnego miesiączkowania. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen Gen.Orph

Ibuprofen Gen.Orph to specjalistyczny lek przeznaczony dla noworodków, który pomaga zamknąć przetrwały przewód tętniczy, naczynie krwionośne blisko serca, które u zdrowych niemowląt zamyka się po narodzinach. Przewód tętniczy pozostaje otwarty częściej u wcześniaków, co może prowadzić do problemów z sercem. Substancją czynną leku Ibuprofen Gen.Orph jest ibuprofen, który działa przez hamowanie produkcji prostaglandyn, substancji chemicznych utrzymujących przewód tętniczy w stanie otwartym. Lek ten skutecznie wspiera zdrowie serca u noworodków.

Ibuprofen Hasco

Ibuprofen Hasco to lek, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu różnego rodzaju bólów, takich jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni, ból stawów i kostny, a także w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ibuprofen Hasco jest dostępny na receptę.

Ibuprofen HWI pharma services GmbH

Lek Ibuprofen HWI pharma services GmbH zawiera ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest do zewnętrznego leczenia obrzęków i stanów zapalnych tkanek miękkich okołostawowych (np. kaletek, ścięgien, pochewek ścięgien, więzadeł i torebek stawowych) oraz do leczenia zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub wypadkami, takich jak stłuczenia, skręcenia i nadwyrężenia.

Ibuprofen Kabi

Ibuprofen Kabi to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który jest stosowany w leczeniu objawowym ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu oraz gorączki u dorosłych. Jest wskazany do stosowania u dorosłych, szczególnie w sytuacjach, gdy podanie dożylne jest uzasadnione klinicznie, a wykorzystanie innych dróg podania nie jest możliwe. Lek ten jest dostępny na receptę.

Ibuprofen Lysine InnFarm

Ibuprofen Lysine InnFarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną – ibuprofen. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest zalecany do stosowania w objawowym leczeniu bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni, stawów i kości, a także w leczeniu gorączki.

Ibuprofen MAX Aurovitas

Ibuprofen MAX Aurovitas to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny. Jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawowego łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, bóle zębów, ból mięśni, ból w przebiegu grypy, bolesne miesiączkowanie i gorączka. Przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia, o wadze ciała powyżej 40 kg. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen MODAFEN

Ibuprofen Pharmaclan to lek zawierający ibuprofen w dawce 200 mg w postaci tabletek powlekanych, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w krótkotrwałym objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała od 20 kg. Preparat jest przeznaczony do stosowania przez okres nie dłuższy niż 3-4 dni, po którym należy skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymywania się objawów.

Ibuprofen Pharmaclan

Ibuprofen Pharmaclan to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobach stawów, stanach zwyrodnieniowych oraz bolesnych obrzękach po urazach tkanek miękkich. Dostępny w różnych dawkach (200 mg, 400 mg, 600 mg) i przeznaczony dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci od 7 lat, pomaga łagodzić ból i gorączkę. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż zalecany czas.

Ibuprofen Polfarmex

Ibuprofen Polfarmex to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Zawiera substancję czynną – ibuprofen. Stosowany jest w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu od słabego do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, zębów, mięśni, pourazowe, a także w stanach gorączkowych różnego pochodzenia. Lek jest dostępny na receptę.

Ibuprofen TZF

Ibuprofen TZF to lek dostępny bez recepty, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany w przypadku bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak bóle głowy (w tym migreny), bóle zębów, bóle mięśni, stawów i kości (w tym bóle pleców), bóle pourazowe, pooperacyjne, w tym związane z zabiegiem stomatologicznym, a także bolesne miesiączkowanie.

Ibuprofen Zentiva

Ibuprofen Zentiva to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólów o małym i umiarkowanym nasileniu różnego pochodzenia, takich jak: bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, bolesne miesiączkowanie. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen-Pabi

Ibuprofen-Pabi to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia (np. ból głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, bóle pourazowe, nerwobóle, bolesne miesiączkowanie), w zbijaniu gorączki oraz w objawowym leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ibuprofen-Pabi jest dostępny na receptę.

Ibuprofen/ Paracetamol Sandoz

Ibuprofen/Paracetamol Sandoz to lek, który zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które łagodzą ból, zmniejszają obrzęk i obniżają wysoką temperaturę ciała. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działa w inny sposób niż ibuprofen, ale również zmniejsza ból i gorączkę. Lek ten jest szczególnie skuteczny w leczeniu bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż sam ibuprofen lub paracetamol. Ibuprofen/Paracetamol Sandoz jest stosowany w doraźnym leczeniu lekkiego do umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólem głowy, bólem pleców, bólami menstruacyjnymi, bólem zęba, bólami reumatycznymi i mięśniowymi, objawami przeziębienia i grypy, bólem gardła oraz gorączką. Lek ten jest przeznaczony dla dorosłych powyżej 18 roku życia.

Ibuprofen/Paracetamol Mylan

Ibuprofen/Paracetamol Mylan to lek, który zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen oraz paracetamol. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają na zmniejszenie bólu, obrzęku oraz obniżenie wysokiej temperatury ciała. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działa inaczej niż ibuprofen, ale również łagodzi ból i gorączkę. Lek ten jest szczególnie pomocny w przypadku bólu wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż ibuprofen lub paracetamol stosowane oddzielnie. Ibuprofen/Paracetamol Mylan stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólem głowy, bólem pleców, bólami menstruacyjnymi, bólem zęba i bólem mięśni, objawami przeziębienia i grypy, bólem gardła oraz gorączką. Lek ten przeznaczony jest dla dorosłych powyżej 18 roku życia.

Ibuprom

Ibuprom to lek zawierający ibuprofen, który jest stosowany do łagodzenia bólu, zmniejszania gorączki i zapalenia. Jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Lek jest skuteczny w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, zębów, mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie oraz bolesne miesiączkowanie.Ibuprom jest dostępny bez recepty.

Ibuprom dla Dzieci

Ibuprom dla Dzieci to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia i u osób dorosłych w leczeniu gorączki oraz bólu różnego rodzaju. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprom dla Dzieci Forte

Ibuprom dla Dzieci Forte to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci od 3 miesiąca życia w celu złagodzenia objawów takich jak gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego) oraz bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

IBUPROM EFFECT żel

Ibuprom® Effect żel to lek o potrójnym działaniu do stosowania miejscowego, który szybko zwalcza różne bóle układu ruchu, redukuje stan zapalny i obrzęk. Jest polecany do miejscowego leczenia bóli mięśni oraz zwyrodnieniowych chorób stawów. Ibuprom® Effect w postaci żelu należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego działanie jest uwarunkowane hamowaniem syntezy prostaglandyn w zmienionej zapalnie tkance. Produkt jest dostępny bez recepty.

IBUPROM FORTE

Ibuprom Forte to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest stosowany doraźnie w bólach różnego pochodzenia, w tym bólach głowy, bolesnych miesiączkach i nerwobólach a także w stanach gorączkowych między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Max

Ibuprom Max to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, który zawiera ibuprofen. Jest dostępny w postaci tabletek drażowanych. Ibuprom Max jest skuteczny w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy (w tym migrenowe), zębów, mięśni i stawów, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nerwobóle. Pamiętaj, że Ibuprom Max jest dostępny bez recepty.

IBUPROM MAX RAPID

Ibuprom Max Rapid to lek, który zawiera ibuprofen w postaci soli sodu (512 mg ibuprofenu sodowego). Jest to nowoczesna forma leku, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w kwaśnym środowisku żołądka. Dzięki temu Ibuprom Max Rapid ma 3-krotnie szybsze wchłanianie i 3-krotnie szybszy początek działania przeciwbólowego. Lek jest stosowany do objawowego, krótkotrwałego leczenia bólu. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Max Sprint

Ibuprom Max Sprint to lek zawierający ibuprofen, który jest stosowany do łagodzenia bólu, zmniejszania gorączki i zapalenia. Jest dostępny w postaci żelowych kapsułek, które zawierają aktywny składnik w płynnej formie, dzięki czemu szybko likwiduje uciążliwe bóle w krótkim czasie. Ibuprom Max Sprint jest skuteczny w leczeniu bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy (w tym migrenowe), zębów, mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie, nerwobóle. Lek dostępny bez recepty.

IBUPROM RAPID

Ibuprom Rapid to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest dostępny bez recepty. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia mogą stosować maksymalnie 2 tabletki do 3 razy na dobę. Wskazaniem do stosowania leku jest gorączka różnego pochodzenia oraz słabe i umiarkowane bóle różnego pochodzenia.

IBUPROM REGULAR

Ibuprom Regular to lek, którego substancją czynną jest ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zalecany jest w zwalczaniu słabego i umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu oraz gorączki. Ibuprom Regular jest dostępny bez recepty.

IBUPROM RR MAX

Ibuprom RR MAX to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) dostępny bez recepty. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek jest wskazany do stosowania w bólach różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy (w tym migrenowe), zębów, mięśni i stawów, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nerwobóle oraz w bolesnym miesiączkowaniu. Może być również stosowany w gorączce, na przykład w przebiegu przeziębienia, grypy lub innych chorób zakaźnych.

Ibuprom Sport spray

Ibuprom Sport spray to lek przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zastosowany miejscowo na skórę łagodzi ból i zmniejsza obrzęk. Lek jest przeznaczony do szybkiego leczenia objawowego bólów mięśniowych, bólów pleców, bólu występującego w przebiegu takich chorób układu mięśniowo-szkieletowego, jak: lekkie postacie zapalenia stawów, skręcenia, urazy sportowe, fibromialgia i nerwobóle. Jest dostępny bez recepty.

Ibuprofen – informacje w pigułce (podsumowanie farmaceuty)

Ibuprofen – substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Należy do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Powszechnie stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak: bóle głowy, zębów, mięśni, ból kości i stawów, bólach pourazowych, nerwobólach, w gorączce, bolesnych miesiączkach, przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Występuje w postaci tabletek, kapsułek, zawiesiny, czopków oraz maści. Działanie ibuprofenu utrzymuje się około 4-6 godzin.

Możliwe działania niepożądane: w przypadku doraźnego stosowania działania niepożądane występują rzadko. Do najczęściej występujących zaliczamy niestrawność, ból brzucha, nudności, zgaga, duszność, zawroty głowy, reakcje skórne w postaci wysypki lub pokrzywki.

Uwaga: Ibuprofenu nie powinny stosować osoby z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Regularne przyjmowanie preparatów z ibuprofenem oraz preparatów z kwasem acetylosalicylowym osłabia działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.

Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10

Ibuprofen – kompleksowe informacje na temat substancji czynnej

Ibuprofen to jedna z najczęściej stosowanych na świecie substancji leczniczych, która skutecznie łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny i obniża gorączkę. Odkryty w 1961 roku przez dr. Stewarta Adamsa w brytyjskiej firmie Boots, ibuprofen szybko stał się jednym z najpopularniejszych leków dostępnych bez recepty. Jego szerokie zastosowanie wynika z doskonałego profilu bezpieczeństwa oraz wszechstronności działania – można go stosować w przypadku bólu głowy, bólu zębów, bólu mięśniowego, gorączki, a także jako wspomagające leczenie w chorobach reumatycznych. W Polsce ibuprofen jest dostępny pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak Nurofen, Ibufen, Ibuprom, Ibum czy Ibupar, w różnych postaciach farmaceutycznych dostosowanych do wieku i potrzeb pacjenta. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji wywołujących ból i stan zapalny. Pomimo dostępności bez recepty, ibuprofen wymaga odpowiedzialnego stosowania zgodnie z zaleceniami, gdyż jak każdy lek może powodować działania niepożądane, szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu lub przekroczeniu zalecanych dawek.

Mechanizm działania ibuprofenu

Ibuprofen działa poprzez selektywne i odwracalne hamowanie aktywności enzymów zwanych cyklooksygenazami (COX-1 i COX-2). Te enzymy odgrywają kluczową rolę w procesie syntezy prostaglandyn, tromboksanów i innych mediatorów zapalnych z kwasu arachidonowego. Po wystąpieniu urazu lub infekcji, komórki uwalniają kwas arachidonowy z błon komórkowych za pomocą enzymu fosfolipazy A2. Następnie kwas arachidonowy jest przekształcany przez enzymy COX w prostaglandyny, które są odpowiedzialne za wywoływanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Prostaglandyny pełnią różnorodne funkcje w organizmie. Zwiększają wrażliwość nerwów na bodźce bólowe, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia. Wpływają również na centrum termoregulacji w podwzgórzu, powodując wzrost temperatury ciała. Poprzez zablokowanie produkcji prostaglandyn, ibuprofen skutecznie przerywa ten łańcuch reakcji, zapewniając działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Interesującą cechą ibuprofenu jest to, że jest podawany jako mieszanka racemiczna dwóch enancjomerów – R-ibuprofenu i S-ibuprofenu. Po podaniu, nieaktywny R-ibuprofen jest przekształcany w organizmie w aktywny S-ibuprofen przez szereg enzymów, co zwiększa ogólną skuteczność leku.

Wskazania do stosowania

Ibuprofen znajduje zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń i dolegliwości. Jego główne wskazania obejmują:

Ból różnego pochodzenia:

  • Ból głowy, w tym migreny i napięciowe bóle głowy
  • Ból zębów i dolegliwości związane z zabiegami stomatologicznymi
  • Ból mięśniowy i kostny
  • Ból stawów związany z przeciążeniem lub urazami
  • Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea)
  • Ból pooperacyjny
  • Neuralgię i ból neuropatyczny

Stany zapalne:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (artrozę)
  • Zapalenie stawów w przebiegu dny moczanowej
  • Zapalenie kaletki sustawowej
  • Zapalenie ścięgien

Gorączka:

  • Gorączka towarzysząca infekcjom wirusowym i bakteryjnym
  • Gorączka poinfekcyjna
  • Odczyny po szczepieniach

W leczeniu farmakologicznym schorzeń reumatycznych ibuprofen jest często stosowany w połączeniu z innymi substancjami czynnymi. W reumatoidalnym zapaleniu stawów może być łączony z metotreksatem, sulfalazyna czy leflunomidem. W chorobie zwyrodnieniowej stawów często stosuje się go razem z chondroityną, glukozaminą lub kwasem hialuronowym w iniekcjach dostawowych.

Rodzaj bólu Zalecana dawka Częstość podawania
Ból łagodny do umiarkowanego 200-400 mg Co 4-6 godzin
Ból silny 400-600 mg Co 6-8 godzin
Zapalenie stawów 1200-1800 mg Podzielone na 3-4 dawki
Gorączka u dzieci 5-10 mg/kg m.c. Co 6-8 godzin

Dostępne postacie leku w Polsce

Na polskim rynku farmaceutycznym ibuprofen dostępny jest w licznych postaciach farmaceutycznych, dostosowanych do różnych grup wiekowych i preferencji pacjentów:

Postacie doustne:

  • Tabletki powlekane (100 mg, 200 mg, 400 mg, 600 mg)
  • Kapsułki miękkie o szybkim uwalnianiu (200 mg, 400 mg)
  • Zawiesiny doustne dla dzieci (100 mg/5ml, 200 mg/5ml)
  • Granulki do sporządzania zawiesiny
  • Saszetki rozpuszczalne

Postacie do stosowania miejscowego:

  • Żele do smarowania (5%, 10%)
  • Kremy przeciwzapalne
  • Plastry lecznicze o przedłużonym działaniu

Postacie dla dzieci:

  • Czopki doodbytnicze (60 mg, 125 mg)
  • Zawiesiny o przyjemnym smaku (truskawkowym, malinowym, pomarańczowym)

Popularne preparaty dostępne w polskich aptekach to Nurofen (RB Health), Ibufen (Polfa Łódź), Ibuprom (U.S. Pharmacia), Ibum (Hasco-Lek), Ibupar (Polpharma) oraz generyczne wersje jak Ibuprofen Teva czy Ibuprofen Aflofarm. Wszystkie te preparaty zawierają tę samą substancję czynną i różnią się głównie producentem, opakowaniem i ceną.

Dawkowanie i sposób stosowania

Prawidłowe dawkowanie ibuprofenu jest kluczowe dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych. Dawka powinna być dostosowana do wieku, masy ciała, nasilenia objawów oraz stanu zdrowia pacjenta.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:

  • Ból łagodny do umiarkowanego: 200-400 mg co 4-6 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa bez nadzoru lekarskiego: 1200 mg
  • W leczeniu stanów zapalnych pod nadzorem lekarskim: do 2400 mg na dobę

Dzieci i niemowlęta:

  • Dawka ustalana na podstawie masy ciała: 5-10 mg/kg m.c. co 6-8 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa: 40 mg/kg m.c.
  • Nie stosować u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia

Osoby starsze:

  • Zaleca się rozpoczęcie od najmniejszej skutecznej dawki
  • Konieczne jest monitorowanie funkcji nerek i układu sercowo-naczyniowego
  • Rozważenie skrócenia czasu leczenia

Ibuprofen należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością wody. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko podrażnienia żołądka. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani przedłużać okresu stosowania bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Pomimo szerokiego profilu bezpieczeństwa, ibuprofen ma pewne ograniczenia w stosowaniu. Znajomość przeciwwskazań jest niezbędna dla bezpiecznej terapii.

Bezwzględne przeciwwskazania:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, aspirynę lub inne NLPZ
  • Czynne krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

Względne przeciwwskazania:

  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie
  • Astma oskrzelowa (możliwość nasilenia objawów)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zaburzenia funkcji nerek lub wątroby
  • Wiek powyżej 65 lat
  • Jednoczesne stosowanie antykoagulantów

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. FDA wzmocniła ostrzeżenia dotyczące zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu podczas stosowania NLPZ, w tym ibuprofenu. Ryzyko to może wystąpić już w pierwszych tygodniach terapii i wzrasta wraz z dawką i czasem stosowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ibuprofen może wywoływać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.

Najczęstsze działania niepożądane (>1% pacjentów):

  • Żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia
  • Neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność
  • Skórne: wysypka, swędzenie, pokrzywka

Rzadsze, ale poważne działania niepożądane:

  • Krwawienia z przewodu pokarmowego: czarny stolec, wymioty zawierające krew
  • Zaburzenia nerkowe: zmniejszenie diurezy, obrzęki, wzrost ciśnienia tętniczego
  • Reakcje alergiczne: obrzęk angioneurotyczny, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny
  • Zaburzenia hematologiczne: anemia, trombocytopenia, leukopenia

Długotrwałe stosowanie ibuprofenu może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek (nefropatia analgetyczna), perforacja żołądka czy zaburzenia funkcji wątroby. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania.

Interakcje z innymi lekami

Ibuprofen może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności terapii.

Najważniejsze interakcje:

  • Aspiryna: ibuprofen może zmniejszać kardioprotekcyjne działanie małych dawek aspiryny
  • Antykoagulanty (warfaryna): zwiększone ryzyko krwawień
  • Leki moczopędne: zmniejszenie skuteczności, zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek
  • Inhibitory ACE: osłabienie działania hipotensyjnego
  • Lit: zwiększenie stężenia litu w osoczu, ryzyko zatrucia
  • Metotreksat: zwiększenie toksyczności metotreksatu

Pacjenci stosujący jednocześnie kilka leków powinni zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii ibuprofenem. Szczególnie ważne jest to u osób starszych, które często przyjmują wiele preparatów jednocześnie.

Stosowanie w ciąży i karmieniu piersią

Bezpieczeństwo stosowania ibuprofenu w okresie ciąży i laktacji wymaga szczególnej uwagi. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży ibuprofen może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, gdy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Badania nie wykazały jednoznacznie szkodliwego wpływu na płód w tym okresie.

W trzecim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko:

  • Przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu
  • Wydłużenia czasu porodu
  • Oligohydramnios (zmniejszenia ilości płynu owodniowego)
  • Niewydolności nerek u noworodka

Podczas karmienia piersią ibuprofen jest uważany za względnie bezpieczny. Przechodzi do mleka matki w minimalnych ilościach (około 0,6% dawki matczynej), co stanowi bardzo małe ryzyko dla dziecka. Jest preferowany nad aspiryną u karmiących matek.

Przedawkowanie i postępowanie w zatruciu

Przedawkowanie ibuprofenem może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u dzieci. Objawy zatrucia mogą obejmować:

Objawy łagodnego przedawkowania:

  • Nudności, wymioty, ból brzucha
  • Senność, zawroty głowy
  • Szumy uszne

Objawy ciężkiego zatrucia:

  • Kwasica metaboliczna
  • Drgawki, śpiączka
  • Ostra niewydolność nerek
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Niedociśnienie, wstrząs

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie ma specyficznego antidotum na ibuprofen – leczenie polega na postępowaniu objawowym i wspomagającym. W ciężkich przypadkach może być konieczna hemodializa lub ciągła terapia nerkozastępcza.

Dawka Ryzyko zatrucia Objawy
<100 mg/kg Minimalne Brak lub łagodne objawy żołądkowe
100-400 mg/kg Umiarkowane Nudności, wymioty, ból brzucha
>400 mg/kg Wysokie Drgawki, śpiączka, niewydolność nerek

Monitorowanie podczas terapii

Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu konieczne jest regularne monitorowanie stanu pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób z czynnikami ryzyka lub przyjmujących wyższe dawki.

Zalecane badania kontrolne:

  • Morfologia krwi z rozmazem
  • Badanie funkcji nerek (kreatynina, eGFR, badanie ogólne moczu)
  • Próby wątrobowe (ALT, AST, bilirubina)
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Ocena objawów żołądkowo-jelitowych

U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego zaleca się jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol) lub misoprostolu w celu ochrony błony śluzowej żołądka.

Alternatywne metody leczenia bólu

Chociaż ibuprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, warto rozważyć również niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku przewlekłych dolegliwości:

  • Fizjoterapia i kinezyterapia – ćwiczenia wzmacniające i rozciągające
  • Akupunktura – skuteczna w niektórych rodzajach bólu
  • Terapia cieplna i zimna – kompresje, okłady
  • Masaże terapeutyczne – poprawa ukrwienia i redukcja napięcia mięśni
  • Techniki relaksacyjne – joga, medytacja, biofeedback
  • Zmiana stylu życia – redukcja wagi, regularna aktywność fizyczna

Połączenie farmakoterapii z metodami niefarmakologicznymi często daje lepsze rezultaty niż stosowanie samych leków.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mogę stosować ibuprofen codziennie przez dłuższy czas?

Długotrwałe codzienne stosowanie ibuprofenu (dłużej niż 10 dni dla dorosłych, 3 dni dla dzieci) bez nadzoru lekarskiego nie jest zalecane. Może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, szczególnie uszkodzenia żołądka, nerek i układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potrzebujesz długotrwałego leczenia przeciwbólowego, skonsultuj się z lekarzem.

Jakie są różnice między ibuprofenem a paracetamolem?

Paracetamol działa głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie ma właściwości przeciwzapalnych. Ibuprofen dodatkowo zmniejsza stan zapalny. Paracetamol jest bezpieczniejszy dla żołądka, ale może uszkadzać wątrobę w przypadku przedawkowania. Ibuprofen niesie większe ryzyko dla żołądka i nerek, ale jest skuteczniejszy w stanach zapalnych.

Czy ibuprofen jest bezpieczny dla dzieci?

Ibuprofen może być bezpiecznie stosowany u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, pod warunkiem przestrzegania prawidłowego dawkowania (5-10 mg/kg masy ciała). Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 40 mg/kg. U niemowląt poniżej 3 miesięcy preferowanym lekiem jest paracetamol.

Czy mogę łączyć ibuprofen z alkoholem?

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania ibuprofenu, gdyż zwiększa to ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i uszkodzenia żołądka. Alkohol może również nasilać działania niepożądane leku, takie jak zawroty głowy czy senność.

Jak szybko działa ibuprofen?

Działanie ibuprofenu rozpoczyna się zwykle w ciągu 30-60 minut po przyjęciu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 1-2 godzinach. Kapsułki miękkie i preparaty z solami ibuprofenu (np. z lizyną) działają szybciej – już po 15-30 minutach.

Czy ibuprofen pomaga przy bólu chronicznym?

Ibuprofen może przynosić ulgę w bólu przewlekłym, ale nie jest lekiem pierwszego wyboru w terapii długoterminowej ze względu na ryzyko działań niepożądanych. W bólu przewlekłym preferuje się inne strategie leczenia, takie jak paracetamol, tramadol, czy gabapentyna, często w połączeniu z fizjoterapią.

Czy wszystkie preparaty ibuprofenu działają tak samo?

Tak, wszystkie preparaty zawierające ibuprofen jako jedyną substancję czynną działają identycznie, niezależnie od producenta czy nazwy handlowej. Różnice mogą dotyczyć szybkości uwalniania (kapsułki vs tabletki), ale końcowy efekt terapeutyczny jest taki sam. Tańsze generyki są równie skuteczne jak droższe preparaty markowe.

Co robić w przypadku pominięcia dawki?

Jeśli pominiesz dawkę ibuprofenu, weź ją jak tylko sobie przypomnisz. Jeśli jednak zbliża się czas na następną dawkę, pomiń pominiętą dawkę i kontynuuj normalny schemat. Nigdy nie podwajaj dawki, aby nadrobić pominiętą.

Bibliografia

  1. Mazaleuskaya LL, Theken KN, Gong L, Thorn CF, FitzGerald GA, Altman RB, Klein TE. PharmGKB summary: ibuprofen pathways. Pharmacogenet Genomics. 2015 Feb;25(2):96-106. DOI: 10.1097/FPC.0000000000000113 PMID: 25502615
  2. Bushra R, Aslam N. An overview of clinical pharmacology of Ibuprofen. Oman Med J. 2010 Jul;25(3):155-1661. DOI: 10.5001/omj.2010.49 PMID: 22043330