Vizidor Duo

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBausch+Lomb Ireland Ltd.
Kod ATCS01ED51
ProceduraDCP
SubstancjaDorzolamid, Tymolol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vizidor Duo?

Vizidor Duo zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol.
• Dorzolamid należy do grupy leków zwanych „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
• Tymolol należy do grupy leków zwanych „beta-adrenolitykami”.

Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie w oku, działając jednak w różny sposób.
Vizidor Duo jest zalecany w leczeniu jaskry w celu zmniejszenia podwyższonego ciśnienia w oku, gdy krople do oczu zawierające tylko beta-adrenolityk są niewystarczające.
Lek Vizidor Duo, krople do oczu jest roztworem jałowym, który nie zawiera substancji konserwujących.

Jaki jest skład Vizidor Duo, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są dorzolamid i tymolol. Każdy mililitr zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci tymololu maleinianu – 6,83 mg).

– Pozostałe składniki to: hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Vizidor Duo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Odpowiednie dawkowanie i czas stosowania leku zostaną określone przez lekarza.

Zalecana dawka to jedna kropla leku podawana do chorego oka (oczu) rano i wieczorem.

Jeżeli lek Vizidor Duo stosowany jest jednocześnie z innymi kroplami do oczu, należy zastosować co najmniej dziesięciominutowy odstęp pomiędzy wkropleniem kolejnych leków.

Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Jeżeli pacjent ma trudności z zastosowaniem kropli do oka, powinien poprosić o pomoc członka rodziny lub opiekuna.

Należy unikać kontaktu końcówki zakraplacza z okiem lub okolicą wokół oka. Może to spowodować uraz oka. Roztwór kropli do oka może ulec zakażeniu bakteriami, które mogą spowodować zakażenie oka, prowadzące do poważnych uszkodzeń oka, a nawet utraty wzroku.

W celu uniknięcia zanieczyszczenia wielodawkowego pojemnika, należy umyć ręce przed zastosowaniem tego leku i chronić końcówkę zakraplacza przed kontaktem z jakąkolwiek powierzchnią.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent zastosuje większą liczbę kropli do oczu niż zalecona lub jakakolwiek zawartość opakowania zostanie połknięta, wśród objawów mogą wystąpić zawroty głowy, trudności w oddychaniu lub uczucie zwolnienia czynności serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vizidor Duo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vizidor Duo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Vizidor Duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Vizidor Duo - (20 mg + 5 mg)/ml, Krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum + Timololum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Vizidor Duo - (20 mg + 5 mg)/ml, Krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum + Timololum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2.2 na 5 gwiazdek (na podstawie 4 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
25%
Fatalny
25%

4 komentarze do “Vizidor Duo”

  1. ★☆☆☆☆

    Krople Vizidor Duo powodują u mnie bardzo nieprzyjemne pieczenie oczu oraz znaczące zaburzenia widzenia. Po ich zastosowaniu mam wrażenie, że rogówka się fałduje, a przed oczami pojawia się efekt przypominający galaretowatą substancję, co istotnie pogarsza komfort widzenia. Konstrukcja aplikatora, pozbawionego wydłużonej końcówki, stanowi dodatkową przeszkodę w prawidłowym zakraplaniu, co zwiększa frustrację podczas stosowania leku. Z powodu tych uciążliwych objawów zdecydowałem się całkowicie odstawić te krople i zastąpić je preparatem nawilżającym zawierającym kwas hialuronowy, co przyniosło zdecydowaną poprawę. Podejrzewam, że problemy z ciśnieniem wewnątrzgałkowym mogą mieć podłoże inne niż typowo okulistyczne – być może neurologiczne lub związane z zaburzeniami krążenia wewnątrzczaszkowego. Niestety, moja okulistka nie rozważa tych alternatywnych przyczyn, co wskazuje na potrzebę szerszej konsultacji specjalistycznej, która mogłaby uwzględnić kompleksowe podejście do mojego problemu zdrowotnego.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Od czasu rozpoczęcia stosowania leku Vizidor Duo doświadczam bardzo niepokojących objawów neurologicznych. Najbardziej uciążliwe są zawroty głowy, które znacząco utrudniają mi codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo występuje u mnie podwójne widzenie, co jest szczególnie problematyczne podczas wykonywania codziennych czynności. Te objawy znacząco wpływają na jakość mojego życia i powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Od tygodnia stosuję preparat Vizidor Duo, jednak mam pewne wątpliwości dotyczące jego działania. Mimo że przed aplikacją leku stosuję krople nawilżające do oczu, po zakropleniu Vizidoru Duo odczuwam intensywne pieczenie. Sytuacja powtarza się nawet gdy zachowuję 10-minutowy odstęp między aplikacją kropli nawilżających a lekiem. Zastanawiam się, czy takie reakcje są typowe przy stosowaniu tego preparatu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz