Adozol

Adozol to lek przeciwcukrzycowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możesz cieszyć się pełnią życia, bez obaw o skoki glukozy.

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Omeprazol działa poprzez zmniejszanie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych stanów związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zespół Zollingera-Ellisona. Agastin 20 mg jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Pamiętaj, że Agastin 20 mg jest dostępny tylko na receptę.

Amotaks

Amotaks to antybiotyk, który zawiera amoksycylinę, półsyntetyczną penicylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Wskazaniami do stosowania leku są: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia stomatologiczne, ostrą, niepowikłaną rzeżączkę. Lek jest dostępny na receptę.

Amotaks Dis

Amotaks Dis to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną – amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, ostre zapalenie pęcherza moczowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Apiclar

Apiclar to lek na receptę, którego substancją aktywną jest klarytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Apiclar jest wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich.

Bioprazol

Lek o właściowściach ochronnych i przeciwrefluksowych. Ogranicza szkodliwy wpływ kwasu solnego na ściany żołądka, hamuje jego wydzielanie. Produkt leczniczy pomocny w profilaktyce i kuracji choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-jelitowego.

Clarithromycin Genoptim

Clarithromycin Genoptim to antybiotyk makrolidowy, który zawiera substancję czynną – klarytromycynę. Lek ten hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia. Jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Clarithromycin Teva

Clarithromycin Teva to antybiotyk makrolidowy, który działa na bakterie. Lek ten zwalcza zakażenia powodowane przez niektóre szczepy bakterii. Antybiotyk ten powstrzymuje wzrost niektórych bakterii. Na niektóre rodzaje bakterii lek ten nie działa. Lek Clarithromycin Teva leczy zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc, zakażenia gardła i zatok oraz lekkie lub umiarkowanie ciężkie zakażenia skóry i tkanek miękkich. Jest dostępny na receptę.

Contix

Contix to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Wskazaniami do stosowania Contix są objawy choroby refluksowej przełyku oraz długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku. Lek jest dostępny na receptę.

Controzil

Controzil to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Controzil 10 mg i Controzil 20 mg jest wskazany w leczeniu objawów refluksu (np. zgaga, odbijanie kwaśnej treści) u dorosłych. Lek Controzil jest również stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzeń zakażonych bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori” oraz owrzodzeń spowodowanych przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Lek dostępny jest na receptę.

Emanera

Emanera to lek, który zawiera substancję czynną ezomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy czy zespół Zollingera-Ellisona. Emanera jest dostępna na receptę.

Emperadis

Emperadis to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zawiera substancję czynną o nazwie empagliflozyna, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Lek jest dostępny na receptę i jest zwykle stosowany raz na dobę. Wskazania do stosowania obejmują zarówno monoterapię, jak i terapię skojarzoną z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym insuliną, u pacjentów, u których sama dieta i wysiłek fizyczny nie zapewniają odpowiedniej kontroli glikemii.

Esogasec

Esogasec to lek stosowany w chorobach związanych z nadmierną kwasowością soku żołądkowego. Substancja czynna leku to ezomeprazol, który jest specyficznym inhibitorem pompy protonowej w komórkach okładzinowych śluzówki żołądka. Lek jest dostępny na receptę.

Esolifa

Esolifa to lek, który zawiera ezomeprazol, substancję czynną będącą inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie produkcji kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku i Zespołu Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Actavis

Esomeprazol Actavis to lek, który zawiera ezomeprazol, substancję czynną zaliczaną do tzw. inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga lub kwaśne odbijanie. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Renantos

Esomeprazol Renantos to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten stosuje się w leczeniu objawów związanych z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku oraz w chorobie wrzodowej żołądka. Esomeprazol Renantos jest dostępny na receptę.

Esomeprazole SUN

Esomeprazole SUN to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori, którą przeprowadza się zarówno podczas leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy lub aby zapobiec nawrotom wystąpienia wrzodu trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

ESONALGEN

Oxaliplatin Fosun Pharma zawiera oksaliplatynę, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji, stosowany w leczeniu raka jelita grubego. Lek ten jest używany w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi, takimi jak 5-fluorouracyl i kwas folinowy, w leczeniu III stadium raka okrężnicy po całkowitej resekcji pierwotnego guza oraz raka okrężnicy i odbytnicy z przerzutami.

Esopol

Esopol zawiera esomeprazol, inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany krótkotrwale, Esopol leczy chorobę refluksową przełyku (GERD), wrzody żołądka spowodowane stosowaniem NLPZ oraz zapobiega nawrotom krwawienia po endoskopii u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. Działa poprzez łagodzenie bólu i stanu zapalnego powodowanego przez nadmiar kwasu żołądkowego.

Feprasol

Feprasol to lek, który zawiera trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem. Jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza oraz niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Żelazo zawarte w Feprasol jest szybko wchłaniane i szybko osiąga odpowiednie stężenie w osoczu. Lek jest dostępny na receptę.

Fromilid

Fromilid to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest klarytromycyna. Jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego oraz zakażeń skóry i tkanek podskórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych czy zapalenie tkanki łącznej. Lek jest dostępny na receptę.

Gasec-20 Gastrocaps

Gasec-20 Gastrocaps to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku (refluksem żołądkowo-przełykowym), w zespole Zollinger-Ellisona oraz w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy w trakcie leczenia NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) w pacjentów z grupy ryzyka. Gasec-20 Gastrocaps jest dostępny na receptę.

Gastrowell

Gastrowell jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego. Wskazaniami do stosowania leku są: leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Lek jest dostępny na receptę.

Gerdin

Gerdin to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Gerdin jest dostępny na receptę.

Goprazol

Goprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Goprazol jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w zapobieganiu nawrotom tych schorzeń. Lek jest dostępny na receptę.

Helicid 20

Helicid 20 to lek w postaci kapsułek dojelitowych, zawierający w składzie omeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka, owrzodzenia wynikającego z zakażenia Helicobacter pylori, spowodowanego przez NLPZ lub osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ. Jest dostępny na receptę.

Helicid Forte

Helicid Forte to lek dostępny na receptę, którego substancją czynną jest omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Działanie leku polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnej części jelita (owrzodzeń dwunastnicy) oraz żołądka, a także w przypadkach, gdy owrzodzenia są spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Helicobacter Test INFAI

Helicobacter Test INFAI to test diagnostyczny, który umożliwia wykrywanie obecności bakterii Helicobacter pylori w organizmie. Test jest nieinwazyjny i bezbolesny, a jego wykonanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani personelu medycznego. Wskazaniem do wykonania testu są dolegliwości takie jak powtarzające się bóle brzucha, nudności, niestrawność czy refluks. Test jest dostępny bez recepty.

Helides

Helides to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku12. Lek jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także w leczeniu eradykacji Helicobacter pylori. Pierwsze efekty działania esomeprazolu obserwuje się zazwyczaj po 2-3 dniach stosowania.

Heligen

Heligen, znany również jako Heligen Neo, to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń, zakażeń bakterią Helicobacter pylori, a także zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Heligen Neo

Heligen Neo to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz w profilaktyce zachłystowego zapalenia płuc przed znieczuleniem ogólnym. Ponadto, Heligen Neo może być zastosowany celem zapobiegania powstawaniu wrzodów w przypadku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

INHIPEP

Lek INHIPEP zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, która należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Lek INHIPEP jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: choroba refluksowa przełyku, owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzenia zakażone bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori”, owrzodzenia spowodowane przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), zbyt duża ilość kwasu w żołądku będąca skutkiem obecności zmiany rozrostowej w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona). Jest dostępny na receptę.

Ipegen

Ipegen to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Działają one przez zmniejszenie ilości kwasu solnego w żołądku. Jest dostępny na receptę.

IPP 40

IPP 40 to lek zawierający pantoprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Jest stosowany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy lub żołądka, a także w zespole Zollingera-Ellisona i innych zaburzeniach z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek jest dostępny na receptę.

Klabax

Klabax to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest klarytromycyna. Stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także zakażeń ucha. Jest dostępny na receptę.

Klabion

Klabion to antybiotyk makrolidowy, który zawiera substancję czynną klarytromycynę. Jest stosowany w leczeniu lekkich i średnio ciężkich zakażeń, takich jak zapalenia gardła, migdałków, zatok, ucha środkowego u dzieci, zapalenia oskrzeli, płuc oraz niepowikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich. Klabion jest również wskazany w leczeniu zakażeń wywołanych przez Helicobacter pylori przy chorobie wrzodowej dwunastnicy oraz w zapobieganiu uogólnionym zakażeniom wywołanym przez kompleks Mycobacterium avium (MAC) u pacjentów z obniżoną odpornością, a zwłaszcza zarażonych HIV. Lek jest dostępny na receptę.

Klabiotic

Klabiotic to lek na receptę, który zawiera klarytromycynę, antybiotyk z grupy makrolidów. Jest stosowany w leczeniu zakażeń spowodowanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego oraz zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Klarmin

Klarmin to silnie działający antybiotyk makrolidowy, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klarytromycynę, takie jak zakażenia górnych dróg oddechowych, zatok i ucha środkowego, zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc – typowe i atypowe), a także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Klarmin jest również wskazany w leczeniu rozsianych lub zlokalizowanych zakażeń wywołanych przez Mycobacterium avium, Mycobacterium intracellulare, Mycobacterium fortuitum, Mycobacterium chelonae, Mycobacterium kansasii oraz zakażeń Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami dwunastnicy.

Lanbax

Lanbax to lek, który zawiera substancję czynną lanzoprazol. Działa poprzez blokowanie wydzielania kwasu solnego w komórkach żołądka, co jest wynikiem zahamowania działania pompy protonowej. Lek jest stosowany w leczeniu i profilaktyce wrzodów dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz w eradykacji Helicobacter pylori (w skojarzeniu z antybiotykami) u osób z chorobą wrzodową. Lanbax jest dostępny na receptę.

Lanzogen

Lanzogen to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną lansoprazol. Jest inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że zmniejsza ilość kwasu produkowanego w żołądku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy, takich jak choroba wrzodowa. Lanzogen jest dostępny na receptę.

Lanzomyl

Lanzomyl zawiera substancję czynną lanzoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Lanzostad

Lanzostad to lek w postaci kapsułek dojelitowych twardych, zawierający substancję czynną lansoprazol. Jest inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że zmniejsza ilość kwasu produkowanego w żołądku. Może być stosowany w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Lek jest dostępny na receptę.

Lanzul

Lanzul to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną lansoprazol. Lansoprazol jest inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że zmniejsza ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Może być również stosowany w skojarzeniu z antybiotykami w eradykacji Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za rozwój choroby wrzodowej żołądka.

Lanzul S

Lanzul S to lek, który zawiera substancję czynną lansoprazol, będącą inhibitorem pompy protonowej. Lek ten zmniejsza ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Może być również stosowany w skojarzeniu z antybiotykami w eradykacji Helicobacter pylori. Lanzul S jest dostępny na receptę.

Lekoklar

Lekoklar to antybiotyk makrolidowy, który zawiera klarytromycynę. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz wrzody żołądka wywołane przez bakterie Helicobacter pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Lekoklar forte

Lekoklar Forte to antybiotyk makrolidowy, który zawiera klarytromycynę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klarytromycynę, takich jak zakażenia gardła i zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc), zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz wrzody żołądka spowodowane obecnością bakterii Helicobacter pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Lekoklar mite

Lekoklar Mite to antybiotyk makrolidowy dostępny na receptę. Zawiera klarytromycynę, która hamuje rozwój niektórych bakterii. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, zakażeń dolnych dróg oddechowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich. Ponadto, jest stosowany do eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową i potwierdzonym zakażeniem H. pylori (w skojarzeniu z innymi lekami).

Losec

Losec to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, chroniąc błonę śluzową żołądka przed działaniem nadmiernej ilości soków trawiennych, które mogą być przyczyną choroby wrzodowej. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku, oraz w zespole Zollinger-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Loseprazol

Loseprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych twardych, zawierający substancję czynną omeprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Stosowany jest w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka, owrzodzenia wynikającego z zakażenia Helicobacter pylori, spowodowanego przez NLPZ lub osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ. Może być również używany przy zespole Zollingera-Ellisona. Loseprazol jest dostępny na receptę.

Mapresol

Mapresol to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Jest to lek przeciwalergiczny, niewywołujący senności. Mapresol jest wskazany do stosowania w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zakażenia Helicobacter pylori. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych.

Mesopral

Mesopral to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek stosowany jest przy chorobie refluksowej żołądka, wrzodach żołądka, a także przy leczeniu zakażenia Helicobacter pylori. Mesopral jest dostępny na receptę.

Metronidazol Polpharma

Metronidazol Polpharma to lek o działaniu przeciwpierwotniakowym i przeciwbakteryjnym. Jest dostępny na receptę. Lek jest wskazany do miejscowego leczenia rzęsistkowicy wywołanej przez Trichomonas vaginalis i bakteryjnego zapalenia pochwy wywołanego przez Gardnerella vaginalis, Bacteroides spp., Mycoplasma hominis. Metronidazol Polpharma dostępny jest w postaci tabletek oraz tabletek dopochwowych.

Nexium

Nexium to lek zawierający substancję czynną esomeprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu produkowanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, leczeniu i profilaktyce refluksowego zapalenia przełyku, leczeniu zgagi i zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku, zakażeń Helicobacter pylori, leczeniu i profilaktyce wrzodom dwunastnicy lub żołądka u pacjentów wymagających ciągłego leczenia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, oraz w leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona. Nexium jest dostępny na receptę.

Nolpaza

Nolpaza to lek zawierający substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Nolpaza jest dostępna na receptę.

Nozer

Nozer to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Nozer jest dostępny na receptę. Lek ten działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w łagodzeniu objawów związanych z nadmierną kwasowością.

Nuclazox

Nuclazox to lek zawierający substancję czynną esomeprazol, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Działanie leku polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych schorzeń żołądkowo-jelitowych. Nuclazox jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga czy kwaśne odbijanie. Lek ten jest dostępny na receptę.

Omeboix

Omeboix to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Działanie tego leku polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Omeboix jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak choroba refluksowa przełyku (GERD), owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego (wrzody dwunastnicy) lub żołądka (wrzody żołądka), owrzodzenia zakażone bakteriami Helicobacter pylori oraz owrzodzenia spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek jest dostępny na receptę.

Omeplis

Omeplis to lek zawierający substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Omeplis jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy, zapobieganiu nawrotom owrzodzenia dwunastnicy, leczeniu owrzodzeń żołądka, zapobieganiu nawrotom owrzodzenia żołądka oraz w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori (H. pylori) w chorobie wrzodowej. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Accord

Omeprazol Accord to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Lek ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego, przez co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk i błonę śluzową żołądka. Stosowany jest w leczeniu zgagi oraz objawów cofania treści żołądkowej do przełyku. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Aurobindo

Omeprazol Aurobindo to lek w postaci twardych kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, a także w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Omeprazol Aurobindo jest dostępny na receptę.

Omeprazol Biofarm

Omeprazol Biofarm to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Lek ten działa poprzez hamowanie wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w terapii stanów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym, takich jak zgaga i nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Dr. Max

Omeprazol Dr. Max to lek, który zmniejsza ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lek ten jest dostępny na receptę.

Omeprazol Farmax

Omeprazol Farmax to lek, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie produkcji kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu różnych stanów związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazol Generics

Omeprazol Generics to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń układu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Omeprazol Generics jest dostępny na receptę.

Omeprazol Medana

Omeprazol Medana to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmierną produkcją kwasu solnego w żołądku, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Omeprazol Medana jest dostępny na receptę.

Omeprazol Medreg

Omeprazol Medreg to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej“, których działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego z żołądka. Lek Omeprazol Medreg jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Quisisana

Omeprazol Quisisana to lek w postaci kapsułek dojelitowych twardych, zawierający substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek stosowany jest w leczeniu różnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku czy zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol Quisisana jest lekiem na receptę.

Omeprazol Stada

Omeprazol Stada to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to specyficzny inhibitor pompy protonowej (H+/K+ ATP-azy) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka, co oznacza, że zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku czy zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol Stada jest dostępny na receptę.

Omeprazol Teva

Omeprazol Teva to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu produkcji kwasu solnego w żołądku. Omeprazol Teva jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak choroba wrzodowa dwunastnicy, choroba wrzodowa żołądka, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazol Zentiva

Omeprazol Zentiva to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol Zentiva jest dostępny na receptę.

Omeprazole Genoptim

Omeprazole Genoptim to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Zawiera substancję czynną omeprazol, która jest inhibitorem pompy protonowej. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu, takich jak zgaga czy zarzucanie treści żołądkowej, u osób dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazole-1A Pharma

Omeprazole-1A Pharma to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego. Stosowany jest w leczeniu stanów związanych z refluksowym zapaleniem przełyku, chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka, a także w terapii zespołu Zollingera-Ellisona. Jest to lek na receptę.

Omeprazolum 123ratio

Omeprazolum 123ratio to lek na receptę, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu takich schorzeń jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Może być również używany w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami do eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami trawiennymi.

Ortanol Plus

Ortanol Plus to lek na receptę, którego substancją czynną jest omeprazol. Należy on do grupy inhibitorów pompy protonowej, których działanie polega na hamowaniu procesu wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Lek Ortanol Plus stosowany jest w leczeniu wrzodów o różnym podłożu oraz choroby refluksowej przełyku. Produkt leczniczy bywa również wykorzystywany zapobiegawczo podczas kuracji lekami z grupy NLPZ.

Ospamox

Ospamox to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnych części ciała, takich jak zakażenia górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, skóry i tkanek miękkich. Ospamox jest dostępny na receptę.

Pamyl

Pamyl to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku i jest stosowany w objawach choroby refluksowej przełyku u dorosłych i dzieci od 12 lat. Lek ten jest również stosowany do zapobiegania owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy indukowanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) u pacjentów z grup ryzyka, wymagających ciągłego podawania tych leków.

Panglen

Panglen to lek na receptę, który zawiera pantoprazol. Jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Lek jest dostępny w postaci tabletek dojelitowych. Wskazania do stosowania obejmują leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zespołu Zollingera-Ellisona oraz refluksowego zapalenia przełyku.

Pantoprazol Aurovitas

Pantoprazol Aurovitas to lek, który zmniejsza ilość kwasu produkowanego w żołądku. Jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w chorobach żołądka i jelit zależnych od kwasu solnego, takich jak refluksowe zapalenie przełyku czy choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy. Lek ten jest dostępny na receptę.

Pantoprazol Beximco

Pantoprazol Beximco to lek, który zawiera pantoprazol, substancję z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany do leczenia chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Pantoprazol Beximco jest dostępny na receptę.

Pantoprazol Krka

Pantoprazol Krka to lek, który zawiera pantoprazol, substancję czynną zmniejszającą produkcję kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zakażenie Helicobacter pylori, choroba refluksowa przełyku, zapobieganie nawrotom choroby refluksowej przełyku, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona oraz zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy związanym ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grupy ryzyka. Pantoprazol Krka jest dostępny na receptę.

Pantoprazol PHARMLINE

Pantoprazol PHARMLINE zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to wybiórczy inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Stosuje się go w leczeniu chorób żołądka i jelit wywołanych przez kwas solny.

Pantoprazol Towa Pharmaceutical Europe

jest lekiem należącym do grupy inhibitorów pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Lek stosowany jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jest wskazany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. U dorosłych pacjentów stosuje się go również w terapii skojarzonej z antybiotykami w celu eliminacji bakterii Helicobacter pylori u osób z

Pantoprazol Vitama

Pantoprazol Vitama to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganiu jej nawrotom, leczeniu zespołu Zollingera i Ellisona, a także zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Pantoprazol Vitama jest dostępny na receptę.

Pantoprazol Zentiva

Pantoprazol Zentiva to lek, który zawiera w swoim składzie substancję czynną pantoprazol. Jest to selektywny inhibitor pompy protonowej, który skutecznie redukuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Zastosowanie leku jest wskazane w leczeniu chorób żołądka i jelit, które są związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Pantoprazol Zentiva jest dostępny na receptę.

Pantoprazole 123ratio

Pantoprazole 123ratio to lek, który zawiera inhibitor pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Stosuje się go w leczeniu chorób takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także w stanach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Bluefish

Pantoprazole Bluefish to lek, który zawiera pantoprazol, substancję z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany do leczenia chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Pantoprazole Bluefish jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Genoptim

Pantoprazole Genoptim to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego kwas solny w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Lek ten stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej. Pantoprazole Genoptim jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Mercapharm

Pantoprazole Mercapharm to lek na receptę, który zawiera pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z kwasem żołądkowym, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy. Pantoprazole Mercapharm dostępny jest w postaci tabletek dojelitowych.

Polprazol

Polprazol to lek, który jest głównie stosowany w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Substancją czynną preparatu jest omeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego, dzięki czemu zmniejsza się kwasowość kwasu żołądkowego. Polprazol jest wskazany do krótkotrwałego przyjmowania w przypadku nadkwasoty, refluksu, zgagi oraz stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Lek jest dostępny na receptę.

Polprazol PPH

Polprazol PPH to lek zawierający substancję czynną o nazwie omeprazol, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie tego leku polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Polprazol PPH jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz w skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy wywołanego przez H. pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Prazol

Prazol to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk i błonę śluzową żołądka. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Prazol Max

Prazol Max to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Lek ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego, przez co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk i błonę śluzową żołądka. Stosowany jest w leczeniu zgagi oraz objawów cofania treści żołądkowej do przełyku. Jest dostępny na receptę.

Prenome

Prenome to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Lek ten jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz w przypadku nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku. Prenome dostępny jest w postaci kapsułek dojelitowych.

Progastim

Progastim to lek doustny, który działa na bazie inhibitora pompy protonowej w komórkach żołądka. Przyczynia się do zatrzymania wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, choroby refluksowej przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz symptomów niestrawności związanych z działaniem kwasu. Lek jest dostępny na receptę.

Proursan

Proursan to lek zawierający kwas ursodeoksycholowy, naturalnie występujący w żółci człowieka, wspomagający leczenie schorzeń dróg żółciowych i wątroby. Stosowany w rozpuszczaniu kamieni żółciowych u pacjentów, u których operacja nie jest możliwa, oraz w terapii pierwotnej marskości żółciowej wątroby. Dodatkowo, znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń wątroby związanych z mukowiscydozą u dzieci w wieku 6–18 lat.

Pylera

Pylera to lek na receptę stosowany do eliminacji bakterii Helicobacter pylori, która może powodować wrzody żołądka i dwunastnicy. Składa się z trzech składników aktywnych: metronidazolu, tetracykliny i soli bizmutu. Pylera jest leczeniem pierwszego wyboru, ponieważ ma ponad 90-procentową skuteczność. Lek należy przyjmować z inhibitorem pompy protonowej (IPP) i unikać jedzenia produktów zawierających wapń, który może zmniejszać działanie tetracykliny.

Pylobactell

Pylobactell to lek stosowany w diagnostyce medycznej. Jest to test oddechowy wykorzystywany do wykrywania obecności bakterii Helicobacter pylori w żołądku pacjenta. Test polega na spożyciu przez pacjenta specjalnej substancji, która jest metabolizowana przez bakterie Helicobacter pylori, a następnie wydychana. Wykrycie tej substancji w wydychanym powietrzu oznacza obecność bakterii w organizmie pacjenta. Lek jest dostępny na receptę.

Ranigast

Ranigast to lek, którego substancją czynną jest ranitydyna. Działa on poprzez hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego. Ranigast jest stosowany w leczeniu wielu chorób związanych z układem pokarmowym, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, owrzodzenia dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Ranisan

Ranisan to lek, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Jest stosowany do leczenia dolegliwości żołądkowych takich jak nadkwaśność, zgaga czy niestrawność. Działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H2, co prowadzi do ograniczenia wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest dostępny na receptę.

Ranitydyna Sanofi

Ranitydyna Sanofi to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Ta substancja działa jako antagonista receptorów histaminowych H2, co skutkuje ograniczeniem wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Ranitydyna Sanofi jest dostępna na receptę.

Ranloc

Ranloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to selektywny inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Ranloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, które są związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek jest dostępny na receptę.

Refluxend

Refluxend to lek stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku oraz owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Działa poprzez obniżanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują objawy związane z refluksowym zapaleniem przełyku, zgagą, pieczeniem przełyku oraz owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy.

Remesolin

Lek Remesolin zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Działanie tych leków polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Remesolin jest stosowany w leczeniu chorób takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka lub górnej części jelita z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, wrzody żołądka spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), zbyt duża ilość kwasu w żołądku spowodowana przez gruczolaka trzustki (zespół Zollingera-Ellisona). Jest dostępny na receptę.

Texibax

Texibax to lek stosowany w leczeniu choroby wrzodowej spowodowanej zakażeniem Helicobacter pylori i zapobieganiu nawrotom choroby. Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka 40 mg leku Texibax raz na dobę przez 4 tygodnie. Maksymalna dawka to 80 mg dwa razy na dobę. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą, nie należy ich żuć ani kruszyć. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana przez lekarza dawki leku Texibax, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek jest dostępny na receptę.

Tinidazolum Polpharma

Tinidazolum Polpharma to lek o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwpierwotniakowych. Jest stosowany w leczeniu wielu rodzajów zakażeń, w tym zakażeń bakteriami beztlenowymi, zapalenia pochwy, wrzodziejącego zapalenia dziąseł i innych. Lek jest dostępny na receptę.

Ulcamed

Ulcamed to lek, który działa ochronnie na błonę śluzową żołądka. Posiada również właściwości przeciwbakteryjne wobec Helicobacter pylori. Jest zalecany przede wszystkim w czasie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Lek jest wskazany u osób dorosłych w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, pomocniczo w eradykacji Helicobacter pylori w skojarzeniu z innymi lekami oraz zapaleniu błony śluzowej żołądka związanym z zaburzeniami dyspeptycznymi, gdy pożądana jest eradykacja Helicobacter pylori. Ulcamed jest dostępny na receptę.

Ultop

Ultop to lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierający inhibitor pompy protonowej. Preparat zawiera substancję omeprazol. Lek jest dostępny na receptę. Ultop stosuje się w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego.

Ventazol

Ventazol to lek na receptę, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku. Lek jest dostępny w postaci kapsułek dojelitowych. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego takich jak nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku i zgaga.

Xotepic

Xotepic to lek, który zawiera pantoprazol jako substancję czynną. Pantoprazol hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowych. Xotepic jest stosowany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, a także w zespole Zollingera-Ellisona i innych chorobach przebiegających ze zwiększonym wydzielaniem soku żołądkowego. Lek jest dostępny na receptę.

Zalanzo

Zalanzo to dostępny na receptę lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym, zawierający inhibitor pompy protonowej. · Preparat zawiera substancję lanzoprazol.

Zantac

Zantac to lek, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Jest to specyficzny, szybko działający antagonista receptorów histaminowych H2. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, owrzodzenia pooperacyjnego, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona, objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, dyspepsji, zapobieganiu zespołowi Mendelsona, krwawieniom z owrzodzenia stresowego u pacjentów ciężko chorych, nawracającym krwawieniom z owrzodzenia trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

Zoleprin

Zoleprin to lek, który zawiera substancję czynną ezomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu wytwarzanego przez żołądek. Lek jest wskazany do stosowania w chorobie refluksowej przełyku, owrzodzeniu żołądka i górnej części jelita z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, wrzodach żołądka spowodowanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), zbyt dużej ilości kwasu w żołądku wywołanej przez guz w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona) oraz przedłużonym leczeniu w zapobieganiu ponownemu krwawieniu z wrzodów za pomocą dożylnie podawanego ezomeprazolu. Jest dostępny na receptę.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – skuteczne leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to poważny problem zdrowotny, który dotyka znaczną część populacji. Według danych epidemiologicznych, choroba wrzodowa występuje u około 5-10% dorosłych osób, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego, którą charakteryzują ubytki w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Najczęściej są one skutkiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori lub działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choroba może mieć charakter przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Na szczęście, współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami diagnostyki i leczenia wrzodów, które w większości przypadków pozwalają na całkowite wyleczenie lub kontrolę choroby. W niniejszym artykule omówimy przyczyny, objawy, metody diagnostyki oraz najskuteczniejsze sposoby leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy.

mężczyzna cierpiący na wrzody żołądka

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?

Wrzody trawienne to ograniczone ubytki błony śluzowej przewodu pokarmowego, sięgające w głąb tkanek, którym towarzyszy naciek zapalny i często martwica. Mają one zróżnicowaną wielkość – od niewielkich zmian przypominających ziarnko pieprzu, aż do ubytków o średnicy kilkunastu milimetrów, które w skrajnych przypadkach mogą obejmować niemal całą ścianę żołądka.

Wrzody najczęściej występują w dwóch lokalizacjach:

  • w żołądku, szczególnie w okolicy krzywizny mniejszej i odźwiernika
  • w dwunastnicy, najczęściej w jej początkowej części (opuszce)

Rzadziej wrzody mogą pojawić się w dolnej części przełyku lub w dalszych odcinkach dwunastnicy. Istotną różnicą między wrzodami żołądka a wrzodami dwunastnicy jest mechanizm powstawania dolegliwości bólowych oraz czas ich występowania w stosunku do posiłków.

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy

Przez wiele lat panowało przekonanie, że główną przyczyną wrzodów jest nadmierne wydzielanie kwasu solnego oraz stres. Obecnie wiemy, że etiopatogeneza choroby wrzodowej jest bardziej złożona. Do najważniejszych czynników wrzodotwórczych należą:

Zakażenie Helicobacter pylori

Helicobacter pylori jest bakterią Gram-ujemną, która kolonizuje błonę śluzową żołądka. Szacuje się, że jest odpowiedzialna za 70-90% przypadków wrzodów dwunastnicy i 60-80% wrzodów żołądka. Bakteria ta posiada zdolność przetrwania w kwaśnym środowisku żołądka dzięki wytwarzaniu enzymu ureazy, który rozkłada mocznik do amoniaku, neutralizując tym samym kwas solny w bezpośrednim otoczeniu bakterii.

H. pylori powoduje uszkodzenie komórek nabłonka żołądka poprzez wytwarzanie toksyn i enzymów uszkadzających błonę śluzową. Wywołuje także reakcję zapalną, która prowadzi do zwiększonego wydzielania gastryny, a w konsekwencji – kwasu solnego. Zakaźna natura tej bakterii sprawia, że można się nią zarazić drogą pokarmową, na przykład pijąc z tej samej butelki co osoba zakażona lub nie przestrzegając podstawowych zasad higieny.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak, naproksen czy ketoprofen, są drugą najczęstszą przyczyną wrzodów trawiennych. Mechanizm ich działania wrzodotwórczego polega na hamowaniu produkcji prostaglandyn, które chronią błonę śluzową żołądka poprzez stymulację wydzielania śluzu i wodorowęglanów oraz utrzymanie odpowiedniego przepływu krwi.

Szacuje się, że nawet 30% pacjentów leczonych przewlekle z wykorzystaniem NLPZ cierpi z powodu wrzodów żołądka, a kilkanaście procent chorych boryka się z wrzodami dwunastnicy. Co niepokojące, owrzodzenia związane ze stosowaniem NLPZ często nie dają objawów, co może prowadzić do późnego rozpoznania i poważnych powikłań.

Inne czynniki ryzyka

Oprócz dwóch głównych przyczyn, istnieje wiele dodatkowych czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby wrzodowej:

  • Czynniki genetyczne – u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym ryzyko choroby wrzodowej jest znacznie wyższe. Szczególnie narażone są osoby z grupą krwi 0.
  • Palenie tytoniu – zwiększa ryzyko powstawania wrzodów, utrudnia ich gojenie i sprzyja nawrotom choroby.
  • Nadużywanie alkoholu – drażni błonę śluzową żołądka i może nasilać objawy istniejących wrzodów.
  • Przewlekły stres – może wpływać na funkcje wydzielnicze żołądka i dwunastnicy, chociaż jego bezpośredni związek z powstawaniem wrzodów jest mniej jednoznaczny niż wcześniej sądzono.
  • Zarzucanie żółci do żołądka – u osób z refluksem żółciowym żółć może uszkadzać barierę ochronną żołądka.
  • Niektóre choroby – takie jak zespół Zollingera-Ellisona (charakteryzujący się nadmiernym wydzielaniem gastryny), przewlekła obturacyjna choroba płuc czy marskość wątroby.

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą być zróżnicowane i nie zawsze typowe. Istnieje pewna różnica w manifestacji klinicznej wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy.

Najbardziej charakterystyczne objawy wrzodów:

  • Ból w nadbrzuszu – najczęstszy objaw, opisywany jako piekący, tępy lub kłujący. Lokalizuje się w okolicy nadbrzusza (epigastrium) lub dołka podsercowego.
  • Rytm bólu zależny od posiłków:
    • W przypadku wrzodów dwunastnicy ból pojawia się zwykle 2-3 godziny po posiłku (tzw. bóle głodowe) lub w nocy
    • Przy wrzodach żołądka ból występuje najczęściej 15-30 minut po jedzeniu
  • Zmienność objawów w zależności od pory roku – charakterystyczne nasilenie objawów wiosną i jesienią
  • Ustępowanie bólu po przyjęciu pokarmu (w przypadku wrzodów dwunastnicy), po lekach zobojętniających kwas żołądkowy lub po wymiotach

Inne częste objawy wrzodów:

  • Uczucie pełności i dyskomfortu w nadbrzuszu
  • Odbijanie i wzdęcia
  • Nudności i wymioty
  • Zgaga
  • Utrata apetytu
  • Niewyjaśniona utrata masy ciała

Objawy alarmowe (wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej):

  • Wymioty z domieszką krwi (świeżej lub o wyglądzie fusów kawowych)
  • Smoliste, czarne stolce (wskazujące na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego)
  • Nagły, bardzo silny ból brzucha, przypominający „pchnięcie nożem” (może sugerować perforację wrzodu)
  • Znaczna, niewyjaśniona utrata masy ciała
  • Uporczywe wymioty uniemożliwiające przyjmowanie płynów i pokarmów

Warto podkreślić, że u około połowy pacjentów z wrzodami żołądka lub dwunastnicy choroba może przebiegać bezobjawowo lub dawać jedynie niespecyficzne dolegliwości. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do opóźnienia diagnozy i leczenia, a w konsekwencji – do poważnych powikłań.

Diagnostyka wrzodów żołądka i dwunastnicy

Prawidłowa diagnoza wrzodów żołądka i dwunastnicy wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego zarówno dokładny wywiad lekarski, jak i specjalistyczne badania. Do najważniejszych metod diagnostycznych należą:

Wywiad lekarski i badanie fizykalne

Lekarz szczegółowo pyta o charakter dolegliwości, ich lokalizację, czas trwania, związek z posiłkami oraz czynniki łagodzące lub nasilające objawy. Istotne są również informacje dotyczące przyjmowanych leków (szczególnie NLPZ), chorób współistniejących, nałogów oraz historii chorób w rodzinie.

Badanie fizykalne, choć mniej specyficzne w przypadku wrzodów, może wykazać tkliwość w nadbrzuszu oraz w niektórych przypadkach objawy powikłań choroby wrzodowej.

Gastroskopia

Jest to podstawowe i najważniejsze badanie w diagnostyce choroby wrzodowej. Polega na wprowadzeniu przez usta giętkiego endoskopu z kamerą, umożliwiającego bezpośrednie oglądanie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskopia pozwala na:

  • Dokładną ocenę wielkości, lokalizacji i liczby wrzodów
  • Pobranie wycinków do badania histopatologicznego (w celu wykluczenia zmian nowotworowych, szczególnie w przypadku wrzodów żołądka)
  • Wykonanie testu ureazowego na obecność H. pylori bezpośrednio podczas badania

Mimo że gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym gardła lub płytkiej sedacji, co znacznie zmniejsza dyskomfort pacjenta.

Diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori

Wykrycie zakażenia H. pylori jest kluczowe dla ustalenia przyczyny i wyboru odpowiedniego leczenia wrzodów. Istnieje kilka metod diagnostycznych:

  • Test ureazowy – wykonywany podczas gastroskopii, polega na umieszczeniu wycinka błony śluzowej w roztworze zawierającym mocznik. Jeśli w próbce obecna jest bakteria H. pylori, produkowany przez nią enzym ureaza rozkłada mocznik, co prowadzi do zmiany pH roztworu i koloru wskaźnika.
  • Badanie histopatologiczne – wycinek błony śluzowej pobrany podczas gastroskopii barwi się specjalnymi metodami, które pozwalają uwidocznić bakterie pod mikroskopem.
  • Test oddechowy z mocznikiem znakowanym izotopem węgla (C13 lub C14) – pacjent wypija roztwór zawierający znakowany mocznik, a następnie bada się wydychane powietrze. Jeśli w żołądku obecna jest H. pylori, ureaza bakteryjna rozkłada mocznik, uwalniając znakowany dwutlenek węgla, który jest wydychany.
  • Testy wykrywające antygen H. pylori w kale – nieinwazyjna metoda o wysokiej czułości i swoistości.
  • Testy serologiczne – wykrywają przeciwciała przeciwko H. pylori we krwi. Są mniej precyzyjne niż inne metody, ponieważ przeciwciała mogą utrzymywać się we krwi przez długi czas po wyleczeniu zakażenia.

Inne badania diagnostyczne

W zależności od obrazu klinicznego i podejrzenia powikłań, mogą być wykonywane dodatkowe badania:

  • Badania laboratoryjne krwi – morfologia (w celu wykrycia niedokrwistości spowodowanej krwawieniem), poziom elektrolitów, parametry funkcji wątroby i nerek
  • Badanie kału na krew utajoną – może wskazywać na powolne, przewlekłe krwawienie z wrzodu
  • Badania obrazowe (RTG jamy brzusznej, tomografia komputerowa) – głównie w przypadku podejrzenia perforacji lub innych powikłań

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy powinno być kompleksowe i ukierunkowane na przyczynę choroby. Obejmuje ono farmakoterapię, modyfikację stylu życia, a w niektórych przypadkach – interwencję chirurgiczną.

Leczenie farmakologiczne

1. Eradykacja zakażenia Helicobacter pylori

Jeśli przyczyną wrzodów jest zakażenie H. pylori, konieczne jest zastosowanie terapii eradykacyjnej. Standardowy schemat leczenia obejmuje:

  • Inhibitor pompy protonowej (IPP)
  • Dwa lub trzy antybiotyki (najczęściej stosowane to amoksycylina, klarytromycyna, metronidazol, tetracyklina)
  • W niektórych schematach dodaje się preparat bizmutu

Leczenie trwa zwykle 10-14 dni, a jego skuteczność powinna być potwierdzona testem kontrolnym (najczęściej testem oddechowym) wykonanym przynajmniej 4 tygodnie po zakończeniu antybiotykoterapii.

W przypadku niepowodzenia pierwszego schematu leczenia stosuje się terapie drugiego i trzeciego rzutu, uwzględniające leki, których pacjent wcześniej nie otrzymywał.

2. Leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego

  • Inhibitory pompy protonowej (IPP) – najskuteczniejsza grupa leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. Blokują one enzym odpowiedzialny za wydzielanie jonów wodorowych w komórkach żołądka. Do tej grupy należą: omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, esomeprazol, rabeprazol. Niektóre z nich są dostępne bez recepty w mniejszych dawkach (np. Controloc Control, Nolpaza Control, Bioprazol Bio Max).
  • Blokery receptora histaminowego H2 – działają poprzez blokowanie receptorów histaminowych w komórkach okładzinowych żołądka, zmniejszając wydzielanie kwasu solnego. Są mniej skuteczne niż IPP, ale również znajdują zastosowanie w leczeniu wrzodów. Należą do nich: ranitydyna, famotydyna (np. Ranigast). Niektóre z tych leków również są dostępne bez recepty.

3. Leki zobojętniające kwas solny

Preparaty zawierające związki glinu, magnezu, wapnia lub bizmutu, które neutralizują kwas solny w świetle żołądka. Działają szybko, ale krótko, dlatego są głównie stosowane w celu doraźnego łagodzenia objawów. Przykłady takich leków to: Alugastrin, Maalox, Rennie, Gaviscon.

4. Leki osłaniające błonę śluzową żołądka

  • Sukralfat – tworzy ochronną warstwę na powierzchni wrzodu, chroniąc ją przed działaniem kwasu i enzymów trawiennych.
  • Preparaty bizmutu – działają ochronnie na błonę śluzową i mają właściwości przeciwbakteryjne wobec H. pylori.

Leczenie wrzodów związanych z NLPZ

W przypadku wrzodów wywołanych przez NLPZ strategia leczenia obejmuje:

  • Zaprzestanie stosowania NLPZ, jeśli to możliwe
  • Jeśli kontynuacja leczenia NLPZ jest konieczna:
    • Zastąpienie tradycyjnych NLPZ selektywnymi inhibitorami COX-2 (mniej uszkadzającymi błonę śluzową)
    • Równoczesne stosowanie IPP w celu ochrony błony śluzowej
    • Rozważenie zastosowania paracetamolu jako alternatywy dla NLPZ

Dieta i styl życia

Modyfikacja diety i stylu życia może znacząco wpłynąć na przebieg choroby wrzodowej:

Zalecenia dietetyczne:

  • Regularne spożywanie posiłków (4-5 posiłków dziennie)
  • Unikanie potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych
  • Ograniczenie produktów wzdymających (kapustne, cebula, czosnek)
  • Unikanie bardzo gorących lub bardzo zimnych potraw i napojów
  • Ograniczenie ostrych przypraw, które mogą drażnić błonę śluzową
  • Zredukowanie spożycia kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych
  • Zwiększenie w diecie produktów zawierających błonnik rozpuszczalny (np. płatki owsiane)

Zalecenia dotyczące stylu życia:

  • Całkowite zaprzestanie palenia tytoniu
  • Unikanie lub znaczne ograniczenie spożycia alkoholu
  • Redukcja stresu poprzez techniki relaksacyjne, regularne ćwiczenia fizyczne
  • Zapewnienie odpowiedniej ilości snu

Leczenie chirurgiczne

Leczenie operacyjne wrzodów żołądka i dwunastnicy jest obecnie rzadko stosowane, głównie w przypadku powikłań lub nieskuteczności leczenia farmakologicznego. Wskazania do zabiegu obejmują:

  • Perforację wrzodu (przedziurawienie)
  • Masywne, niemożliwe do opanowania zachowawczo krwawienie z wrzodu
  • Zwężenie odźwiernika prowadzące do niedrożności
  • Podejrzenie zmiany nowotworowej (w przypadku wrzodów żołądka)
  • Brak efektów leczenia farmakologicznego

Rodzaje zabiegów chirurgicznych obejmują:

  • Wycięcie wrzodu z wagotomią (przecięcie nerwu błędnego)
  • Częściową resekcję żołądka
  • Plastykę odźwiernika
  • W przypadku perforacji – zszycie miejsca przedziurawienia

Powikłania wrzodów żołądka i dwunastnicy

Nieleczona lub niewłaściwie leczona choroba wrzodowa może prowadzić do poważnych, zagrażających życiu powikłań:

Krwawienie z wrzodu

Jest to najczęstsze powikłanie choroby wrzodowej, występujące u 15-20% nieleczonych pacjentów. Objawy obejmują wymioty krwiste lub fusowate (przypominające fusy kawowe) oraz smoliste, czarne stolce. W przypadku masywnego krwawienia może dojść do wstrząsu hipowolemicznego. Leczenie obejmuje endoskopowe metody tamowania krwawienia, farmakoterapię oraz, w razie niepowodzenia, interwencję chirurgiczną.

Perforacja (przedziurawienie) wrzodu

Jest to przebicie ściany żołądka lub dwunastnicy, prowadzące do wydostania się treści pokarmowej do jamy otrzewnej i rozwoju zapalenia otrzewnej. Charakteryzuje się nagłym, silnym bólem brzucha, „twardym jak deska” brzuchem oraz objawami wstrząsu. Wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Zwężenie odźwiernika

Długotrwały proces zapalny w okolicy odźwiernika może prowadzić do jego zwężenia i utrudnienia pasażu treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Objawami są uczucie pełności po posiłkach, wymioty zalegającą treścią pokarmową oraz utrata masy ciała. Leczenie obejmuje rozszerzanie odźwiernika metodami endoskopowymi lub zabieg chirurgiczny.

Penetracja wrzodu

Polega na przeniknięciu wrzodu poza ścianę żołądka lub dwunastnicy do sąsiednich narządów (trzustki, wątroby, dróg żółciowych). Objawia się zmianą charakteru bólu, który staje się stały i niepodatny na standardowe leczenie.

Profilaktyka wrzodów żołądka i dwunastnicy

Zapobieganie rozwojowi choroby wrzodowej obejmuje:

  • Unikanie beztroskiego stosowania NLPZ, a jeśli jest konieczne – jednoczesne stosowanie IPP w celu ochrony błony śluzowej
  • Wczesne wykrywanie i leczenie zakażenia H. pylori, szczególnie u osób z objawami dyspeptycznymi lub dodatnim wywiadem rodzinnym
  • Zaprzestanie palenia tytoniu
  • Ograniczenie spożycia alkoholu
  • Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków
  • Redukcję stresu i nauka technik radzenia sobie z nim
  • Unikanie nadużywania kawy i innych napojów zawierających kofeinę
  • Regularne kontrole lekarskie w przypadku przewlekłych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

U osób z nawracającą chorobą wrzodową lub wysokim ryzykiem jej rozwoju może być zalecane przewlekłe stosowanie IPP lub innych leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy wrzody żołądka można całkowicie wyleczyć?

Tak, w większości przypadków wrzody żołądka i dwunastnicy można całkowicie wyleczyć. W przypadku wrzodów spowodowanych przez H. pylori, skuteczna eradykacja bakterii znacząco zmniejsza ryzyko nawrotu. Wrzody związane ze stosowaniem NLPZ zazwyczaj goją się po odstawieniu tych leków i zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Jak długo trwa leczenie wrzodów?

Czas leczenia zależy od przyczyny, lokalizacji i wielkości wrzodu. Typowo, przy odpowiednim leczeniu, wrzody dwunastnicy goją się w ciągu 4-6 tygodni, a wrzody żołądka nieco dłużej – 6-8 tygodni. Eradykacja H. pylori wymaga zwykle 10-14 dni terapii antybiotykowej, po której kontynuuje się leczenie IPP przez kolejne tygodnie.

Czy dieta ma znaczenie w leczeniu wrzodów?

Chociaż nie istnieje specjalna „dieta na wrzody”, regularne spożywanie posiłków i unikanie pokarmów, które nasilają objawy, może pomóc w łagodzeniu dolegliwości. Warto pamiętać, że sama modyfikacja diety nie zastąpi leczenia farmakologicznego, ale może je wspomagać.

Czy stres powoduje wrzody?

Stres sam w sobie prawdopodobnie nie jest bezpośrednią przyczyną wrzodów, ale może nasilać objawy istniejącej choroby wrzodowej. Stres zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego i zmniejsza produkcję śluzu ochronnego, co może sprzyjać powstawaniu wrzodów. Ponadto, osoby zestresowane częściej sięgają po papierosy, alkohol i NLPZ, które są czynnikami ryzyka choroby wrzodowej.

Czy wrzody mogą prowadzić do raka?

Sama choroba wrzodowa nie jest uważana za stan przedrakowy. Jednakże długotrwałe zakażenie H. pylori, które jest główną przyczyną wrzodów, zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka. Dlatego ważne jest, aby wrzody żołądka były odpowiednio diagnozowane (z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego) oraz aby skutecznie leczyć zakażenie H. pylori.

Czy wrzody mogą nawracać?

Tak, wrzody mogą nawracać, szczególnie jeśli nie zostanie wyeliminowana ich przyczyna. Największe ryzyko nawrotu występuje u pacjentów z niepowodzeniem eradykacji H. pylori, kontynuujących stosowanie NLPZ lub palących tytoń. Przestrzeganie zaleceń lekarskich i regularne kontrole mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom.

Czy leki na wrzody można stosować w ciąży?

Niektóre leki stosowane w leczeniu wrzodów są bezpieczne w ciąży, inne należy stosować ostrożnie lub ich unikać. IPP są generalnie uważane za względnie bezpieczne, chociaż najlepiej udokumentowane bezpieczeństwo ma omeprazol. Antybiotyki stosowane w eradykacji H. pylori – takie jak amoksycylina – są bezpieczne, ale należy unikać tetracykliny i metronidazolu w pierwszym trymestrze. Decyzję o leczeniu powinna zawsze podejmować kobieta w ciąży wraz z lekarzem, uwzględniając potencjalne korzyści i ryzyka.

Jakie są naturalne sposoby łagodzenia objawów wrzodów?

Chociaż naturalne metody nie zastąpią konwencjonalnego leczenia, niektóre z nich mogą pomóc w łagodzeniu objawów:

  • Miód manuka – ma właściwości przeciwbakteryjne, w tym przeciwko H. pylori
  • Sok z kapusty – bogaty w glutaminę, która może wspierać gojenie błony śluzowej
  • Aloes – może mieć działanie przeciwzapalne i kojące dla przewodu pokarmowego
  • Siemię lniane – tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej

Należy pamiętać, że metody te powinny być stosowane jako uzupełnienie, a nie alternatywa dla standardowego leczenia medycznego.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli:

  • Odczuwasz ostry, nagły ból brzucha
  • Wymiotujesz krwią lub treścią przypominającą fusy kawowe
  • Masz smoliste, czarne stolce
  • Występuje u Ciebie gorączka, dreszcze lub inne objawy infekcji
  • Odczuwasz silne, uporczywe nudności i wymioty
  • Doświadczasz znacznej, niewyjaśnionej utraty masy ciała

Nawet jeśli objawy są łagodniejsze, ale utrzymują się dłużej niż kilka dni, również warto skonsultować się z lekarzem.