Adproctin

Adproctin to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny. Działa on na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i łamliwość, a jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość. Lek stosuje się w przypadku zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych w przebiegu cukrzycy (mikroangiopatie, zwłaszcza w przypadku retinopatii cukrzycowej). Ze względu na swoje właściwości znalazł również zastosowanie w łagodzeniu objawów w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (bóle, skurcze mięśni, parestezje, obrzęki, zmiany skórne związane z zastojem żylnym). Adproctin jest dostępny bez recepty.

Aflavic Max

Aflavic Max to lek zawierający substancję czynną – zmikronizowaną diosminę, która wpływa na poprawę napięcia ściany naczyń żylnych. Jest wskazany do stosowania w leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, objawiającej się m.in. bólem i uczuciem ciężkości nóg oraz nocnymi kurczami. Lek sprawdza się także w krótkotrwałym leczeniu zaostrzenia objawów związanych z żylakami odbytu. Aflavic Max jest dostępny bez recepty.

Avenoc

Avenoc to homeopatyczny produkt leczniczy, dostępny bez recepty, który jest stosowany jako środek wspomagający w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich jak: ból, pieczenie i świąd. Preparat łagodzi objawy hemoroidów i przywraca komfort codziennych czynności fizjologicznych. Dostępny jest w formie maści oraz czopków.

Biostrepta

Lek na receptę stosowany na owrzodzenia jamy ustnej i gardła, rany jamy ustnej ropiejące i źle gojące się, stany ropne i zapalne zębodołów i szczęk po ekstrakcji zębów i innych zabiegach w chirurgii szczękowej. Antybiotyk zawierający substancję streptokinazę.

Calcium dobesilate Galena

Calcium Dobesilate Galena to lek o działaniu naczynioprotekcyjnym i naczyniotonizującym. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi i osocza, co pomaga zmniejszyć zastój krwi w krążeniu żylnym. Stosowany jest w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz retinopatii cukrzycowej. Jest dostępny na receptę.

DIH

DIH to lek zawierający diosminę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian. Stosowany jest w profilaktyce stanów zapalnych naczyń żylnych oraz żylaków. Wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna / puchnięcie nóg) oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów). DIH jest dostępny bez recepty.

DIH Max

DIH Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diosminę. Zalicza się go do grupy bioflawonoidów. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Jest wskazany do stosowania w objawach przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg. Może być również stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu.

DIH Max Comfort

DIH Max Comfort to lek, który chroni ściany naczyń krwionośnych i wzmacnia naczynia włosowate. Zawiera diosminę, związek zaliczany do tzw. bioflawonoidów. Lek zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Wskazania do stosowania to objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takie jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki oraz objawowe leczenie żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Diohespan Forte

Diohespan Forte to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle nóg, nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, obrzęki nóg. Diohespan Forte jest dostępny bez recepty.

Diohespan max

Diohespan Max to lek zawierający diosminę, substancję czynną, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki. Lek jest dostępny bez recepty.

Diosminum Aflofarm

Diosminum Aflofarm to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną – diosminę. Diosmina zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia, poprawia mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych oraz okołonaczyniowe stany zapalne. Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne skurcze w obrębie nóg, pajączki naczyniowe oraz dolegliwości powiązanych z odleżynami. Ponadto, stosowany jest w leczeniu nasilonych objawów związanych z żylakami odbytu.

Distreptaza

Distreptaza to lek w postaci czopków doodbytniczych, zawierający substancje czynne streptokinazę i streptodornazę. Działa poprzez upłynnienie skrzepów krwi oraz składników morfotycznych ropy, co ułatwia antybiotykom, chemioterapeutykom i przeciwciałom dotarcie do źródeł zakażenia. Stosowany jest w zapaleniu narządów miednicy mniejszej, chorobie zrostowej, chorobie hemoroidalnej oraz jako wsparcie w leczeniu ropni okołoodbytniczych i przetok z rozległym naciekiem zapalnym. Jest to lek na receptę.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Duphalac

Duphalac to lek przeczyszczający o działaniu osmotycznym, dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest stosowany w leczeniu zaparć, pomagając w regulacji fizjologicznej czynności okrężnicy oraz zmiękczaniu stolca. Może być również używany w leczeniu i zapobieganiu śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.

Duphalac Fruit

Duphalac Fruit to lek o działaniu przeczyszczającym, który zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest stosowany w leczeniu objawowym zaparć oraz w przypadkach konieczności zmiękczenia stolca, na przykład w przypadku hemoroidów czy po operacjach na jelicie grubym lub odbycie. Lek jest dostępny bez recepty.

Galvenox

Galvenox to lek na receptę, który wpływa na naczynia włosowate, żyły i naczynia limfatyczne1. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zwiększa elastyczność i napięcie ścian żył oraz zmniejsza lepkość krwi, co usprawnia krążenie. Jest stosowany w leczeniu żylaków odbytu, przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz retinopatii cukrzycowej.

Galvenox Veno

Galvenox Veno to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny. Działa na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i łamliwość oraz zwiększając ich wytrzymałość. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Hemorectal

Hemorectal to lek w postaci czopków, który jest stosowany w leczeniu hemoroidów i stanów zapalnych błony śluzowej odbytnicy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, gojące i wzmacniające śluzówkę okolic odbytu. Substancjami czynnymi leku są bizmutu (III) galusan zasadowy, bizmutu (III) tlenek, bizmutu (III) oksyjodogalusan, rezorcynol, kwas borowy, cynku tlenek, balsam peruwiański. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest w żylakach odbytu (hemoroidy), stanach zapalnych błony śluzowej odbytnicy.

Hemoroidal

Hemoroidal to żel doodbytniczy, który zawiera wyciąg z kory kasztanowca i chlorowodorek lidokainy. Jest stosowany tradycyjnie w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej występujących w pierwszej fazie choroby, charakteryzującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu. Lek jest dostępny bez recepty.

Hemorol

Hemorol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w formie czopków doodbytniczych. Jest on tradycyjnie używany do łagodzenia dolegliwości bólowych oraz przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej odbytu, które towarzyszą hemoroidom. Składniki aktywne zawarte w Hemorolu wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwkrwotoczne oraz spazmolityczne. Zaleca się stosowanie u dorosłych doodbytniczo 1 czopka na noc, a w cięższych przypadkach 2 do 3 czopków w ciągu dnia.

Lactulosum Espefa

Lactulosum Espefa to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier. Jest to lek przeczyszczający, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu przewlekłych zaparć oraz w ostrej niewydolności wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączką, a także w przewlekłej niewydolności wątroby ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi. Może być stosowany u dorosłych i dzieci, również niemowląt.

Lactulosum Forte Polfarmex

Lactulosum Forte Polfarmex zawiera laktulozę, przeczyszczający środek zmiękczający stolec i ułatwiający jego przemieszczanie poprzez zwiększenie zawartości wody w jelicie. Stosowany jest w leczeniu zaparć, łagodzeniu stolca przy hemoroidach oraz po operacjach odbytu lub jelita grubego, a także w leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Neo-Aesculan

Neo-Aesculan to lek dostępny bez recepty w postaci żelu doodbytniczego. Zawiera dwie substancje czynne: lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco, oraz wyciąg z kory kasztanowca, który działa ściągająco i łagodnie przeciwzapalnie. Lek jest tradycyjnie stosowany w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej występujących w pierwszej fazie choroby, charakteryzującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu.

Neostreptaza

Neostreptaza to lek na receptę, który składa się z dwóch substancji czynnych: streptokinazy i streptodornazy. Dzięki swoim właściwościom, Neostreptaza może rozpuszczać skrzepy krwi, martwe komórki oraz ropę. Stosuje się go w leczeniu różnych schorzeń, takich jak ropnie okołoodbytnicze i przetoki z rozległym naciekiem zapalnym, żylaki odbytu (hemoroidy) w ostrym i przewlekłym stanie zapalnym, a także zmian naciekowych pooperacyjnych.

Phlebodia

Phlebodia to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną o nazwie diosmina, która zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia i zmniejsza podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Stosowany jest w leczeniu niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych, uczucia ciężkości nóg a także w objawowym leczeniu hemoroidów.

Posterisan

Posterisan to lek dostępny bez recepty, który wspomaga naturalną reakcję obronną organizmu na zakażenia. Zawiera zawiesinę kultury bakterii Escherichia coli. Jest dostępny w dwóch postaciach: maść doodbytnicza i czopki doodbytnicze. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości spowodowanych guzkami krwawniczymi odbytu, takimi jak świąd, sączenie i pieczenie.

Posterisan H

Posterisan H to lek dostępny w postaci maści lub czopków, który jest stosowany w szczególnie ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu. Jest skuteczny w leczeniu dolegliwości spowodowanych guzkami krwawniczymi, szczelinami i rozpadlinami odbytu oraz wypryskiem. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwświądowo, a także zwiększa odporność miejscową na zakażenia. Posterisan H jest lekiem na receptę.

Procto-Hemolan

Procto-Hemolan to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu hemoroidów. Występuje w różnych formach, takich jak tabletki, kremy i czopki. Tabletki Procto-Hemolan Control zawierają 1000 mg ekstraktu z kasztanowca, który działa przeciwzapalnie i uszczelnia naczynia krwionośne. Krem Procto-Hemolan zawiera tribenozyd i lidokainę, które działają przeciwzapalnie i znieczulająco. Czopki Procto-Hemolan Protect zawierają galusan bizmutawy, tlenek cynku i taninę, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni błony śluzowej. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego i działa łagodząco na objawy spowodowane zewnętrznymi i wewnętrznymi żylakami odbytu.

PROKTOSANOL

Proktosanol to homeopatyczny produkt leczniczy w postaci maści, który jest stosowany w leczeniu wewnętrznych i zewnętrznych guzków krwawniczych odbytu, znanego również jako hemoroidy. Maść ta pomaga zmniejszyć objawy takie jak pieczenie, bolesność lub wydzielanie śluzu. Składniki aktywne zawarte w maści Proktosanol przyspieszają gojenie pęknięć, stanów zapalnych i wybroczyn w obrębie żylaków odbytu. Produkt ten jest dostępny bez recepty.

Proktosedon

Proktosedon to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów hemoroidów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Jest również skuteczny w łagodzeniu stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu oraz towarzyszącego temu świądu i podrażnienia odbytu. Lek ten jest dostępny w postaci maści doodbytniczej oraz czopków doodbytniczych.

Rostil

Rostil to lek poprawiający krążenie obwodowe, dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa na śródbłonek ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Rostil max

Rostil Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera dobezylan wapnia. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi. Znajduje również zastosowanie w przypadku żylaków odbytu (hemoroidów). Dawkowanie leku dla osób dorosłych to 1 lub 2 tabletki na dobę, podczas posiłku. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Troxescorbin

Troxescorbin to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne – witaminę C oraz mieszaninę rutozydów (pochodnych flawonowych). Działa ochronnie na naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na ich elastyczność, a dodatkowo zapobiega retinopatii i nefropatii. Stosowany jest w zaburzeniach krążenia, żylakach oraz w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.

Venacorn

Venacorn to lek złożony, którego składniki to dihydroergokrystyna, eskulina i rutyna. Działa poprzez rozszerzanie tętnic i zwiększanie napięcia żył, co poprawia odpływ krwi żylnej. Główne wskazania do stosowania to choroby naczyń żylnych kończyn dolnych z mikroangiopatią naczyń żylnych, przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Venotrex

Venotrex to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Działa ochronnie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Stosowany jest w leczeniu objawowym niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki). Jest również wskazany w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Hemoroidy – metody leczenia

Hemoroidy (guzki krwawnicze) to naturalnie występujące poduszeczkowate naczynia żylne zlokalizowane w odbytnicy i odbycie, które pełnią ważną funkcję w uszczelnianiu kanału odbytu i kontrolowaniu procesu wydalania. Problem pojawia się, gdy dochodzi do ich nadmiernego rozciągnięcia i wypełnienia krwią, powodując stan zapalny oraz szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ból, świąd, pieczenie czy krwawienie. Choroba hemoroidalna dotyka nawet 50% dorosłej populacji, a jej częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod leczenia, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych, które mogą przynieść ulgę i poprawić komfort życia osób cierpiących na tę dolegliwość.

leczenie hemoroidów

Czym są hemoroidy i jak powstają?

Hemoroidy to sploty naczyń żylnych, które każdy człowiek naturalnie posiada w obrębie kanału odbytu. Ich główną funkcją jest kontrolowanie procesu wydalania oraz uszczelnianie odbytu. O chorobie hemoroidalnej (żylakach odbytu) mówimy wtedy, gdy dochodzi do patologicznego powiększenia tych guzków, upośledzenia odpływu krwi i rozwoju stanu zapalnego.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:

  • Hemoroidy wewnętrzne – zlokalizowane są wewnątrz odbytnicy, pokryte błoną śluzową, zazwyczaj bezbolesne, ale mogą krwawić
  • Hemoroidy zewnętrzne – znajdują się pod skórą wokół odbytu, są unerwione, dlatego mogą powodować ból i dyskomfort

Główne przyczyny powstawania hemoroidów to:

  • Przewlekłe zaparcia i nadmierne parcie podczas wypróżnień
  • Dieta uboga w błonnik pokarmowy
  • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej
  • Nadwaga i otyłość
  • Ciąża i porody (zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej)
  • Nadużywanie alkoholu
  • Brak aktywności fizycznej
  • Wrodzone osłabienie ścian naczyń żylnych
  • Inne choroby, takie jak marskość wątroby czy nowotwory miednicy małej

Objawy hemoroidów

Objawy choroby hemoroidalnej mogą znacząco różnić się w zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania schorzenia. Do najczęstszych należą:

  • Krwawienie z odbytu podczas wypróżniania (jasna, czerwona krew na papierze toaletowym, w toalecie lub na powierzchni stolca)
  • Świąd i pieczenie w okolicy odbytu
  • Ból, szczególnie podczas defekacji
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Wyczuwalne lub widoczne guzki w okolicy odbytu
  • Wydzielina śluzowa z odbytu
  • Trudności z utrzymaniem higieny okolic odbytu

Warto zaznaczyć, że krwawienie z odbytu zawsze powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, gdyż może być również objawem poważniejszych schorzeń, takich jak rak jelita grubego.

Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej

W zależności od nasilenia objawów i stanu guzków krwawniczych, wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej:

  1. I stopień – guzki krwawnicze nie wypadają poza odbyt, mogą krwawić
  2. II stopień – guzki wypadają podczas wypróżnienia, ale samodzielnie powracają do wnętrza odbytu
  3. III stopień – guzki wypadają i wymagają ręcznego odprowadzenia do odbytu
  4. IV stopień – guzki są stale wypadnięte, nie można ich odprowadzić do wnętrza odbytu

Diagnostyka hemoroidów

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej opiera się na:

  • Szczegółowym wywiadzie z pacjentem
  • Badaniu fizykalnym, w tym badaniu per rectum (badanie palcem przez odbyt)
  • Anoskopii – badaniu umożliwiającym oglądanie wnętrza kanału odbytu i odbytnicy
  • Rektoskopii – badaniu pozwalającym na oglądanie dolnego odcinka jelita grubego

W niektórych przypadkach, szczególnie u osób po 50. roku życia lub z objawami alarmowymi, lekarz może zalecić wykonanie kolonoskopii w celu wykluczenia innych przyczyn dolegliwości, w tym nowotworów jelita grubego.

Skuteczne metody leczenia hemoroidów

Leczenie hemoroidów ma na celu złagodzenie objawów, zmniejszenie stanu zapalnego oraz zapobieganie nawrotom choroby. Istnieje wiele skutecznych metod terapii, które można podzielić na kilka grup:

1. Leczenie zachowawcze i zmiana stylu życia

Ten rodzaj terapii jest zalecany szczególnie w początkowych stadiach choroby:

  • Dieta bogata w błonnik – regularne spożywanie warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych pomaga zmiękczyć stolec i zapobiec zaparciom
  • Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów – wypijanie 2-2,5 litra wody dziennie wspomaga prawidłowe trawienie i ułatwia wypróżnianie
  • Regularna aktywność fizyczna – pomaga poprawić krążenie krwi i zapobiega zaparciom
  • Unikanie długotrwałego siedzenia lub stania – częste zmiany pozycji ciała pomagają w prawidłowym przepływie krwi
  • Dbanie o higienę okolic odbytu – delikatne mycie wodą lub specjalnymi preparatami zamiast intensywnego wycierania papierem toaletowym
  • Unikanie nadmiernego parcia podczas wypróżnień

2. Leczenie farmakologiczne

W farmakoterapii hemoroidów stosuje się kilka grup leków dostępnych w różnych postaciach (maści, kremy, czopki, tabletki):

Leki stosowane miejscowo

Maści i kremy na hemoroidy:

  • Preparaty z substancjami przeciwzapalnymi (np. hydrokortyzon) – zmniejszają stan zapalny i obrzęk
  • Środki zawierające substancje znieczulające (np. lidokaina, benzokaina) – przynoszą szybką ulgę w bólu i swędzeniu
  • Preparaty z wyciągami roślinnymi (np. z kasztanowca) – działają przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne
  • Maści z kwasem hialuronowym (np. Proktis-M Plus) – nawilżają i przyspieszają regenerację tkanek

Przykładowe preparaty dostępne bez recepty:

  • Procto-Glyvenol (tribenozyd + lidokaina) – działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i znieczulająco
  • Posterisan (zawiesina bakteryjna E. coli) – pobudza miejscową odporność tkanek
  • Aesculan (wyciąg z kasztanowca + lidokaina) – działa przeciwzapalnie i znieczulająco
  • Proctomina – działa chłodząco i łagodząco

Czopki na hemoroidy:

  • Czopki z substancjami przeciwzapalnymi i znieczulającymi – przynoszą ulgę w bólu i redukują obrzęk
  • Czopki z substancjami roślinnymi (np. Hemorol) – działają ściągająco i przeciwzapalnie
  • Czopki z kwasem hialuronowym (np. Anusir, Proktis-M) – nawilżają i wspomagają regenerację

Przykładowe czopki dostępne bez recepty:

  • Procto-Glyvenol – zawiera tribenozyd i lidokainę
  • Procto-Hemolan Protect – o działaniu ściągającym
  • Hemorol – z wyciągami roślinnymi o działaniu przeciwzapalnym
  • Posterisan – ze standaryzowaną zawiesiną E. coli
  • Proktosedon – jeden z najsilniejszych preparatów dostępnych bez recepty, zawiera neomycynę (antybiotyk), hydrokortyzon i cynchokainę

Leki stosowane doustnie

  • Preparaty z diosminą (np. Diosminex, Diosminex Max, Diohespan max) – uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność i łamliwość naczyń żylnych, redukują obrzęk
  • Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca – działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
  • Środki regulujące wypróżnienia – pomagają zapobiegać zaparciom i nadmiernemu parciu

3. Domowe sposoby na hemoroidy

  • Nasiadówki – 15-20 minutowe kąpiele w ciepłej (nie gorącej) wodzie z dodatkiem kory dębu, kasztanowca lub rumianku
  • Okłady z lodu – przynoszą szybką ulgę, zmniejszając ból i obrzęk (lód należy zawinąć w cienką tkaninę)
  • Zmiana pozycji podczas wypróżniania – kucanie jest bardziej fizjologiczną pozycją niż siedzenie pod kątem 90 stopni

4. Leczenie zabiegowe i chirurgiczne

W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić:

  • Podwiązanie guzków gumką (metoda Barrona) – na podstawę hemoroida zakłada się gumową opaskę, która odcina dopływ krwi, powodując jego obumieranie i odpadnięcie
  • Skleroterapia – wstrzyknięcie do hemoroida środka powodującego zamknięcie naczynia krwionośnego
  • Koagulacja – wykorzystanie promieniowania podczerwonego, energii cieplnej lub lasera do niszczenia hemoroidów
  • Hemoroidektomia – chirurgiczne usunięcie powiększonych guzków krwawniczych
  • Operacja metodą Longo – podciągnięcie i umocowanie śluzówki z hemoroidami w ich prawidłowej pozycji

Hemoroidy w ciąży

Choroba hemoroidalna bardzo często pojawia się lub nasila w czasie ciąży. Sprzyja temu zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, wywołane powiększającą się macicą uciskającą na naczynia żylne miednicy małej, oraz zmiany hormonalne zwiększające podatność ścian naczyń krwionośnych na rozciąganie.

W przypadku hemoroidów w ciąży należy:

  • Szczególnie dbać o regularne wypróżnianie i zapobieganie zaparciom
  • Stosować nasiadówki i domowe sposoby łagodzące dolegliwości
  • Używać preparatów miejscowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży (np. Procto-Glyvenol, który jest dozwolony od 4. miesiąca ciąży)
  • Zawsze konsultować stosowanie jakichkolwiek leków z lekarzem prowadzącym ciążę

Dobra wiadomość jest taka, że hemoroidy, które pojawiły się w trakcie ciąży, najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni po porodzie.

Jak zapobiegać hemoroidom?

Profilaktyka choroby hemoroidalnej opiera się na kilku prostych zasadach:

  • Stosowanie diety bogatej w błonnik
  • Regularne picie wystarczającej ilości płynów (min. 2 litry dziennie)
  • Unikanie długotrwałego siedzenia lub stania
  • Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna
  • Unikanie nadmiernego parcia podczas wypróżniania
  • Nie wstrzymywanie potrzeby wypróżnienia
  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • Odpowiednia higiena okolic odbytu

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy hemoroidy są zaraźliwe?

Nie, choroba hemoroidalna nie jest zakaźna i nie może być przenoszona z osoby na osobę. Jest to indywidualna reakcja organizmu na określone czynniki ryzyka.

Czy krwawienie z hemoroidów jest niebezpieczne?

Samo krwawienie z hemoroidów zazwyczaj nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jednak zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza. Jest to ważne, aby wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny krwawienia z odbytu, takie jak nowotwór jelita grubego.

Jak długo trwa leczenie hemoroidów?

Czas leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W łagodniejszych przypadkach objawy mogą ustąpić po kilku dniach stosowania leków miejscowych i zmiany nawyków, natomiast w bardziej zaawansowanych stadiach leczenie może trwać kilka tygodni lub miesięcy.

Czy hemoroidy mogą zniknąć same?

W niektórych przypadkach, szczególnie we wczesnych stadiach choroby, hemoroidy mogą ustąpić samoistnie po wyeliminowaniu czynników ryzyka, takich jak zaparcia czy długotrwałe siedzenie. Dotyczy to również hemoroidów związanych z ciążą, które często zanikają po porodzie.

Czy operacja jest jedynym skutecznym sposobem leczenia hemoroidów?

Nie, większość przypadków choroby hemoroidalnej można skutecznie leczyć metodami zachowawczymi, takimi jak zmiana diety, stosowanie preparatów miejscowych i doustnych. Leczenie operacyjne jest zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych stadiów choroby, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów.

Jakie leki na hemoroidy są najskuteczniejsze?

Skuteczność leków zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. W łagodniejszych przypadkach sprawdzają się preparaty miejscowe z substancjami przeciwzapalnymi i znieczulającymi (np. Procto-Glyvenol), natomiast w bardziej zaawansowanych stadiach mogą być potrzebne silniejsze preparaty, takie jak Proktosedon (z antybiotykiem i hydrokortyzonem) oraz doustne leki z diosminą.

Czy hemoroidy mogą prowadzić do raka jelita grubego?

Nie, hemoroidy same w sobie nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Są to dwa odrębne schorzenia. Jednak objawy hemoroidów, takie jak krwawienie z odbytu, mogą być podobne do objawów raka, dlatego zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Czy istnieją naturalne metody leczenia hemoroidów?

Tak, istnieje wiele naturalnych metod, które mogą przynieść ulgę w dolegliwościach związanych z hemoroidami, takich jak nasiadówki z dodatkiem ziół (kora dębu, rumianek), okłady z lodu, zwiększenie ilości błonnika w diecie oraz regularna aktywność fizyczna. Jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach naturalne metody mogą okazać się niewystarczające.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z powodu hemoroidów?

Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy:

  • Pojawia się krwawienie z odbytu
  • Ból i dyskomfort utrzymują się pomimo stosowania leków dostępnych bez recepty
  • Hemoroidy są duże, bolesne lub nie cofają się po wciśnięciu do odbytu
  • Dolegliwościom towarzyszy gorączka, silny ból brzucha lub inne niepokojące objawy

Czy hemoroidy mogą powrócić po leczeniu?

Tak, nawet po skutecznym leczeniu istnieje ryzyko nawrotu choroby hemoroidalnej, szczególnie jeśli nie zostaną wyeliminowane czynniki ryzyka, takie jak zaparcia, siedzący tryb życia czy niewłaściwa dieta. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i utrzymywanie zdrowych nawyków.