Ostatnia aktualizacja:
| Substancja czynna | Kofeina, Kwas acetylosalicylowy, Paracetamol |
| Postać farmaceutyczna | Tabletki |
| Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
| Kod ATC | N02BA51 |
| Procedura | NAR |
| Kategorie | Leki na gorączkę i ból, Leki przeciwbólowe |
Spis treści
- 1 Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Etopiryna Extra?
- 2 Jaki jest skład Etopiryna Extra, jakie substancje zawiera?
- 3 Jak dawkować Etopiryna Extra?
- 4 Co zrobić w przypadku przedawkowania Etopiryna Extra?
- 5 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etopiryna Extra – czy mogę spożywać alkohol?
- 6 Czy można stosować Etopiryna Extra w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 7 Aktualna ulotka leku Etopiryna Extra
- 8 Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
- 9 Jakie są opinie pacjentów o leku Etopiryna Extra?
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Etopiryna Extra?
Etopiryna Extra jest lekiem wieloskładnikowym, który łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu. Lek zaleca się stosować w następujących wskazaniach: - bóle głowy, w szczególności bóle migrenowe, oraz inne bóle o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.Jaki jest skład Etopiryna Extra, jakie substancje zawiera?
- Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeina. Każda tabletka zawiera 250 mg kwasu acetylosalicylowego, 200 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny. - Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana; celuloza mikrokrystaliczna; olej rycynowy uwodorniony; tlenek glinu, prażony.Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej
Jak dawkować Etopiryna Extra?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy przyjmować doustnie, popijając obficie wodą. Lek zaleca się stosować po posiłku. Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat to 1 do 2 tabletek 3 razy na dobę. Należy...
Czytaj więcej: Dawkowanie Etopiryna Extra
Co zrobić w przypadku przedawkowania Etopiryna Extra?
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania kwasem acetylosalicylowym: Pierwszymi objawami zatrucia kwasem acetylosalicylowym są nudności, wymioty, szumy uszne i przyspieszenie oddechu. Obserwowano również inne objawy, takie jak: utrata słuchu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność i śpiączkę, drgawki, hipertermię (podwyższoną temperaturę ciała). W ciężkich zatruciach występują poważne zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej (kwasica metaboliczna i odwodnienie). Łagodne lub średnio ciężkie objawy toksyczne występują po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego w dawce 150-300 mg/kg mc. Ciężkie objawy zatrucia występują po dawce 300-500 mg/kg mc. Potencjalnie śmiertelna dawka kwasu acetylosalicylowego jest większa niż 500 mg/kg mc. Zgon w przebiegu zatrucia kwasem acetylosalicylowym obserwowano po przyjęciu przez osoby dorosłe jednorazowej dawki leku wynoszącej od 10 do 30 g. Opisano również przypadek pacjenta, który przeżył po przyjęciu 130 g kwasu acetylosalicylowego. Leczenie przedawkowania: Nie ma specyficznej odtrutki na kwas acetylosalicylowy. W razie zatrucia kwasem acetylosalicylowym należy: - Sprowokować wymioty i płukać żołądek (w celu zmniejszenia wchłaniania leku). Takie postępowanie jest skuteczne w czasie 3-4 godzin po przyjęciu leku, a w razie zatrucia bardzo dużą dawką leku nawet do 10 godzin. - Podać węgiel aktywny w postaci wodnej zawiesiny (w dawce 50-100 g u dorosłych i 30-60 g u dzieci), aby zmniejszyć wchłanianie kwasu acetylosalicylowego. - W przypadku hipertermii należy obniżyć temperaturę ciała przez utrzymywanie niskiej temperatury otoczenia oraz zastosowanie chłodnych okładów. - Należy ściśle monitorować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i szybko je wyrównywać. - W celu przyspieszenia wydalania kwasu acetylosalicylowego przez nerki oraz w leczeniu kwasicy należy podać dożylnie wodorowęglan sodowy. Należy utrzymywać pH moczu w granicach 7,0-7,5. - W bardzo ciężkich zatruciach, gdy nie udaje się wyrównać zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej leczeniem zachowawczym oraz w przypadkach współwystępującej niewydolności nerek należy zastosować hemodializę lub dializę otrzewnową. Dializa skutecznie usuwa kwas acetylosalicylowy z organizmu oraz ułatwia wyrównanie zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. - W przypadkach wydłużenia się czasu protrombinowego podaje się witaminę K. - Nie należy stosować leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, np. barbituranów, z uwagi na możliwość wystąpienia kwasicy oddechowej i śpiączki. - Pacjentom z zaburzeniami oddechu należy zapewnić dopływ świeżego powietrza, podać tlen. Jeśli konieczne, wykonać intubację wewnątrztchawiczą i zastosować oddech wspomagany. - W przypadku wstrząsu zastosować typowe postępowanie przeciwwstrząsowe. Objawy przedawkowania paracetamolu: W przypadku przedawkowania istnieje ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby, z tego względu konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja i podanie odtrutki. Jeżeli pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę niż powinien, objawy pojawią się w ciągu 24 godzin i mogą obejmować: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość oraz ból żołądka. W przypadku przedawkowania pacjent powinien natychmiast zgłosić się do najbliższego szpitala, nawet wtedy, gdy nie występują żadne objawy. Objawy przedawkowania kofeiny: Przy przedawkowaniu kofeiny obserwuje się bezsenność, zmęczenie, drżenie mięśni, majaczenie, tachykardię, skurcze dodatkowe, drgawki. Brak specyficznej odtrutki. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.Co mogę jeść i pić podczas stosowania Etopiryna Extra – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.Czy można stosować Etopiryna Extra w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.Aktualna ulotka leku Etopiryna Extra
| Etopiryna Extra - 250 mg + 200 mg + 50 mg, Tabletki (Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum) |
Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
| Etopiryna Extra - 250 mg + 200 mg + 50 mg, Tabletki (Acidum acetylsalicylicum + Paracetamolum + Coffeinum) |
Jakie są opinie pacjentów o leku Etopiryna Extra?
Bądź pierwszą osobą, która podzieli się swoją opinią o leku Etopiryna Extra!
Twoje doświadczenie może pomóc innym pacjentom w podjęciu decyzji. Opisz jak działał lek w Twoim przypadku, czy wystąpiły skutki uboczne oraz czy poleciłbyś go innym.
Czytaj więcej: Opinie o Etopiryna Extra
