Apap dla dzieci Forte

Apap dla dzieci Forte to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia bólu o małym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Może być stosowany u dzieci o masie ciała do 40 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 12 lat), dzieci powyżej 12 lat, młodzieży i dorosłych (włączając osoby w podeszłym wieku). Lek jest dostępny bez recepty.

APAP dla dzieci FORTE smak malinowy

PAP dla dzieci FORTE smak malinowy to lek zawierający paracetamol, o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Przeznaczony do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki u dzieci od 0 do 12 lat, a także młodzieży i dorosłych. Pomaga zwalczać ból głowy, gardła, zęba, mięśni oraz gorączkę związaną z przeziębieniem, grypą czy odczynem poszczepiennym.

Apap Junior

Apap Junior to lek w formie granulatu o smaku truskawkowo-waniliowym, przeznaczony dla dzieci. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Stosuje się go w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu oraz gorączki u dzieci w wieku powyżej 4 lat. Jest dostępny bez recepty.

APAP przeziębienie junior

APAP Przeziębienie Junior to lek złożony, który zawiera paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbowy (witaminę C). Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w leczeniu objawów przeziębienia i grypy u dzieci od 6 roku życia. Jest dostępny bez recepty.

Babyfen

Babyfen to lek, który zawiera ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki temu, że zmniejsza ból, obrzęk i obniża temperaturę ciała podczas gorączki, jest stosowany u dzieci w wieku od 3. miesiąca życia (o masie ciała powyżej 5 kg) i starszych do krótkotrwałego leczenia objawowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Bobodent

Bobodent to lek w formie żelu, który zawiera lidokainę. Działa miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest stosowany w stanach zapalnych dziąseł związanych z ząbkowaniem i wyrzynaniem się zębów mądrości, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

Calgel

Calgel to żel do stosowania na dziąsła, który działa znieczulająco i odkażająco. Jest przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych podczas ząbkowania, co pomaga zmniejszyć ból wywołany ząbkowaniem i łagodzi podrażnienie dziąseł niemowlęcia, a także działa antyseptycznie. Preparat zawiera dwie substancje czynne: lidokainę oraz cetylpirydynę. Lidokaina jest lekiem miejscowo znieczulającym, który hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Cetylpirydyna ma działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Calgel jest dostępny bez recepty.

Camilia

Camilia to homeopatyczny produkt leczniczy stosowany w bolesnym ząbkowaniu u niemowląt. Substancjami czynnymi leku są: Chamomilla vulgaris 9 CH, Phytolacca decandra 5 CH, Rheum 5 CH. Lek jest dostępny bez recepty. Zalecane dawkowanie to 3-6 razy na dobę wkraplać doustnie zawartość całego pojemniczka (minimsa). Nie stosować więcej niż 6 pojemniczków (minimsów) na dobę. Leczenie kontynuować przez 3 do 8 dni.

Coldrex Junior C

Coldrex Junior C to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który obkurcza naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejsza jej przekrwienie, a w wyniku tego udrożnia nos i zatoki. Lek zawiera witaminę C. Coldrex Junior C stosuje się do krótkotrwałego, objawowego leczenia grypy lub przeziębienia, przebiegających z gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, nieżytem nosa (katarem) u dzieci w wieku 6-12 lat.

Dentinox N

Dentinox N to lek w formie żelu, który zawiera wyciąg z rumianku, lidokainę oraz eter laurylowy makrogolu. Jest to preparat tradycyjnie stosowany w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych, takich jak podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe. Lek jest dostępny bez recepty.

Efferalgan

Efferalgan to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest dostępny bez recepty i jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne. Efferalgan jest dostępny w różnych formach, w tym tabletki musujące i czopki doodbytnicze.

Fervex ból i gorączka baby

Fervex ból i gorączka baby to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który skutecznie obniża podwyższoną temperaturę ciała podczas choroby, nie wpływając na temperaturę prawidłową. Stosowany jest w leczeniu gorączki, objawów grypy i przeziębienia oraz bólu różnego pochodzenia. Przeznaczony dla najmłodszych, pomaga łagodzić dolegliwości związane z chorobą.

Fervex ból i gorączka kids

Fervex ból i gorączka kids to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który skutecznie obniża podwyższoną temperaturę ciała podczas choroby. Stosowany jest w leczeniu gorączki, objawów grypopodobnych oraz bólu różnego pochodzenia. Przeznaczony dla dzieci, łagodzi dolegliwości, nie wpływając na normalną temperaturę ciała.

Fervex Junior

Fervex Junior to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego dla dzieci od 6 roku życia. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu, uzupełnia niedobory witaminy C. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do doraźnego leczenia objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła).

Feverinex

Feverinex to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego substancją czynną jest paracetamol. Jest on stosowany w leczeniu bólu i gorączki, które mogą pojawić się po szczepieniach, w czasie ząbkowania, a także w przebiegu przeziębienia lub stanów grypopodobnych. Lek Feverinex jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała do 32 kg (w wieku od 0 miesięcy do 10 lat). U dzieci w wieku poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza.

Ibufen Baby

Ibufen Baby to lek w postaci czopków, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest przeznaczony do stosowania u dzieci w celu łagodzenia gorączki i bólów różnego pochodzenia. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działa on przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest zalecany do stosowania u dzieci powyżej 12 miesięcy życia (o masie ciała większej niż 10 kg) w przypadku objawów infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak gorączka oraz bólów o różnej etiologii. Produkt ma postać zawiesiny o przyjemnym malinowym smaku, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym

Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera jako substancję czynną ibuprofen. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Stosowany jest w leczeniu gorączki różnego pochodzenia, w tym również w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, a także bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Produkt jest przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, młodzieży i osób dorosłych.

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym

Ibufen dla dzieci o smaku malinowym to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera ibuprofen, substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest u dzieci w przypadku bólów różnego pochodzenia oraz gorączki z towarzyszącym im stanem zapalnym. Produkt ma przyjemny malinowy smak, co ułatwia podawanie go dzieciom.

Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym

Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w celu złagodzenia objawów takich jak gorączka i bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym

Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Lek ten jest przeznaczony do stosowania u dzieci i niemowląt w leczeniu gorączki o różnej etiologii, bólów o różnej etiologii o słabym i umiarkowanym natężeniu. Produkt ten jest dostępny w formie zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym.

Ibufen Junior

Ibufen Junior to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to miękkie, żelowe kapsułki o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci i dorosłych w przypadku bólu o różnym pochodzeniu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takim jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie, bolesne miesiączkowanie oraz bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Ibufen mini Junior

Ibufen Mini Junior to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat o wadze od 16 do 40 kilogramów. Lek jest stosowany w leczeniu bólu różnego pochodzenia (np. głowy, zębów, mięśni, kostno-stawowe, towarzyszące przeziębieniu i grypie) oraz stanach gorączkowych. Ibufen Mini Junior jest dostępny bez recepty.

Ibum Forte smak bananowy

Ibum Forte o smaku bananowym to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego objawowego leczenia gorączki różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego. Ponadto, jest wskazany do stosowania przy bólach różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego.

Ibuprofen Mercapharm

Ibuprofen Mercapharm to lek, który zawiera ibuprofen – substancję czynną z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie tego leku polega na zmniejszeniu bólu, obrzęku i obniżeniu temperatury ciała podczas gorączki, co czyni go skutecznym w leczeniu wielu dolegliwości. Lek ten jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 miesięcy (o wadze powyżej 5 kg) i starszych, którzy cierpią na łagodny lub umiarkowany ból, takie jak ból głowy i zębów, gorączkę oraz ostre bóle i gorączkę związane z przeziębieniem. Ibuprofen Mercapharm to skuteczny i bezpieczny lek, który pomaga w łagodzeniu bólu i innych dolegliwości.

Ibuprom dla Dzieci

Ibuprom dla Dzieci to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia i u osób dorosłych w leczeniu gorączki oraz bólu różnego rodzaju. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprom dla Dzieci Forte

Ibuprom dla Dzieci Forte to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci od 3 miesiąca życia w celu złagodzenia objawów takich jak gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego) oraz bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuxal Forte Dla Dzieci

Ibuxal Forte Dla Dzieci to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych w przypadku wystąpienia gorączki oraz bólów różnego pochodzenia. Ibuxal Forte Dla Dzieci jest dostępny bez recepty.

Infacetamol

Infacetamol to lek zawierający paracetamol, substancję czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny bez recepty i powszechnie stosowany do łagodzenia objawów takich jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni i stawów, a także gorączka związana z przeziębieniem lub grypą. Infacetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Infacol

Infacol to lek w postaci białej, jednorodnej zawiesiny o zapachu pomarańczowym, który pomaga w usuwaniu gazów z przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest symetykon, który obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, ułatwiając ich pękanie. Lek stosuje się w celu łagodzenia dolegliwości związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak wzdęcia i bóle kolkowe. Infacol jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania u niemowląt od 1 do 6 miesiąca życia.

Lipomal

Lipomal to preparat ziołowy w postaci syropu o działaniu napotnym. Substancją czynną preparatu jest suchy wyciąg z kwiatostanu lipy. Tradycyjnie stosowany jest jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych. Pomocniczo, można go stosować w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła oraz w kaszlu. Lek dostępny jest bez recepty.

MIG dla dzieci

MIG dla dzieci to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego, takiego jak gorączka oraz ból o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Lek ten jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 1 roku, o masie ciała powyżej 10 kg, młodzieży oraz dorosłych. MIG dla dzieci jest dostępny bez recepty.

MIG Forte dla dzieci o smaku truskawkowym

MIG Forte dla dzieci to lek w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym. Zawiera ibuprofen i jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego gorączki oraz bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Lek jest wskazany do stosowania u dzieci od 1 roku życia (o masie ciała od 10 kg), młodzieży i dorosłych. MIG Forte dla dzieci jest dostępny na receptę.

Nurofen dla dzieci

Nurofen dla dzieci to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, którego głównym składnikiem jest ibuprofen. Jest on przeznaczony do stosowania u dzieci już od 3. miesiąca życia. Lek ten jest dostępny bez recepty i może być stosowany w przypadku gorączki oraz dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, gardła, mięśni, stawów i kości, bóle związane z urazami narządów ruchu, bólach pooperacyjnych, bólach zębów, bólach związanych z ząbkowaniem i bólach uszu w stanach zapalnych ucha środkowego.

Nurofen dla dzieci Forte

Nurofen dla dzieci Forte to lek w postaci zawiesiny doustnej, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego. Jest dostępny bez recepty.

Nurofen dla dzieci forte pomarańczowy

Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 3 miesięcy życia.

Nurofen dla dzieci forte truskawkowy

Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 3 miesięcy życia.

Nurofen dla dzieci Junior

Nurofen dla dzieci Junior to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny, przeznaczony dla dzieci o wadze od 20 kg do 40 kg (około 6 do 12 lat). Lek zawiera ibuprofen i występuje w różnych formach, takich jak zawiesina doustna czy kapsułki do żucia. Stosowany jest w krótkotrwałym i objawowym leczeniu małego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Nurofen dla dzieci Junior jest dostępny bez recepty.

Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy

Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), stosowany w krótkotrwałym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 6 lat. Ibuprofen pomaga zmniejszyć ból, obrzęk oraz obniża gorączkę, modyfikując reakcję organizmu na ból i podwyższoną temperaturę ciała.

Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy

Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stosowany w krótkotrwałym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 6 lat. Ibuprofen pomaga zmniejszyć ból, obrzęk oraz obniża gorączkę, modyfikując reakcję organizmu na ból i podwyższoną temperaturę ciała.

Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym

Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym zawiera 100 mg ibuprofenu na 5 ml zawiesiny, należącego do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest u niemowląt i dzieci w celu łagodzenia gorączki, bólu i obrzęku, w tym bólów głowy, gardła, mięśni, stawów oraz bólów po urazach i zabiegach. Idealny do stosowania w przypadkach gorączki różnego pochodzenia i stanów zapalnych, zapewnia skuteczną ulgę w dolegliwościach bólowych i gorączkowych.

Panadol dla dzieci

Panadol dla dzieci to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest wskazany do stosowania u dzieci powyżej 3. miesiąca życia w leczeniu gorączki i bólu różnego pochodzenia, takiego jak bolesne ząbkowanie, ból zębów, ból głowy, ból gardła, ból ucha, a także w przypadku gorączki i bólu towarzyszących przeziębieniu i grypie oraz po szczepieniach.

Paracetamol Aflofarm

Paracetamol Aflofarm to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym. Dawkowanie zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to bóle różnego pochodzenia oraz gorączka.

Paracetamol Farmina

Paracetamol Farmina to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny w postaci czopków, co jest szczególnie rekomendowane dla niemowląt poniżej 1 roku życia. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie bólu i gorączki różnego pochodzenia, na przykład podczas ząbkowania oraz po szczepieniach, a także w leczeniu objawowym stanów grypopodobnych i przeziębienia. Lek jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Hasco

Paracetamol Hasco to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania w celu łagodzenia bólu i gorączki, np. w przebiegu przeziębienia i grypy, a także w przypadku bólu zęba, bólów mięśniowych i bólu głowy. Dawkowanie dla dorosłych to 1 tabletka co 3-4 godziny, nie więcej niż 8 tabletek na dobę.

Paracetamol Hasco Forte

Paracetamol Hasco Forte to lek w postaci zawiesiny doustnej o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym dla niemowląt i dzieci. Zawiera paracetamol w stężeniu 240 mg/ 5 ml. Stosuje się go w gorączce i bólach różnego pochodzenia oraz dolegliwościach po szczepieniu. Jeśli po 3 dniach nie ma poprawy lub pacjent czuje się gorzej, należy skonsultować się z lekarzem. Lek jest dostępny bez recepty.

PARAMIG Fast Junior

Paramig Fast Junior to lek zawierający paracetamol jako substancję czynną. Paracetamol należy do grupy leków przeciwbólowych, które równocześnie działają jako leki przeciwgorączkowe o słabym działaniu przeciwzapalnym. Lek Paramig Fast Junior stosuje się w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Produkt jest dostępny bez recepty.

Pedicetamol

Pedicetamol to lek zawierający paracetamol, który jest popularnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest stosowany w celu obniżenia gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz uśmierzenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanym. Pedicetamol jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała do 32 kg, co w przybliżeniu odpowiada wiekowi od 0 miesięcy do 10 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Pyralgina MAX

Lek zawiera metamizol sodowy jednowodny, pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany u młodzieży od 15 roku życia i dorosłych w leczeniu ostrego, silnego bólu po urazach lub operacjach, skurczowego bólu brzucha (kolki), bólu nowotworowego oraz innych ostrych lub przewlekłych silnych bólów, a także w przypadku wysokiej gorączki, która nie reaguje na inne środki.

Tapamol

Lek Tapamol w postaci zawiesiny doustnej to skuteczny preparat przeciwgorączkowy i przeciwbólowy przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Zawiera paracetamol, który łagodzi gorączkę i bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle po zabiegach chirurgicznych, wyrzynanie się zębów, bóle głowy czy dolegliwości po szczepieniach. Przeznaczony do stosowania u niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia w leczeniu krótkotrwałych objawów gorączki i łagodnego do umiarkowanego bólu. Dla dzieci poniżej 3 miesięcy stosowanie wyłącznie po zaleceniu lekarza.

Viburcol plus

Viburcol Plus to homeopatyczny produkt leczniczy dostępny w postaci kropli doustnych dla niemowląt i małych dzieci. Stosuje się go pomocniczo w stanach niepokoju, które mogą przebiegać z lub bez gorączki. Produkt jest często używany podczas ząbkowania, kolki niemowlęcej lub przeziębienia. Viburcol Plus jest dostępny bez recepty.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt i dzieci

Ból i gorączka należą do najczęstszych dolegliwości występujących u dzieci w każdym wieku. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie potrafili rozpoznać niepokojące objawy oraz wiedzieli, jak bezpiecznie i skutecznie im przeciwdziałać. Prawidłowo dobrane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą znacząco poprawić komfort dziecka podczas choroby, jednak ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności i wiedzy. Niniejszy artykuł stanowi kompleksowe źródło informacji na temat dostępnych opcji farmakologicznych, zasad ich bezpiecznego stosowania oraz sytuacji, w których konieczna jest konsultacja lekarska. Wiedza ta pomoże rodzicom podejmować świadome decyzje dotyczące leczenia najmłodszych pacjentów w sytuacjach, gdy pojawiają się ból i gorączka.

dziecko z gorączką

Przyczyny bólu i gorączki u dzieci

Organizm dziecka charakteryzuje się szczególną wrażliwością na różnorodne bodźce, które mogą wywoływać dolegliwości bólowe i stany podwyższonej temperatury. Dzieci odczuwają ból równie intensywnie jak dorośli, jednak często nie potrafią precyzyjnie zlokalizować jego źródła ani skutecznie zakomunikować swoich dolegliwości, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla rodziców i opiekunów.

Najczęstsze przyczyny bólu u dzieci

Ból u dzieci może mieć różnorodne podłoże, a prawidłowe rozpoznanie jego przyczyny jest kluczem do skutecznego leczenia. Do najczęstszych przyczyn bólu u niemowląt i dzieci należą:

  • Kolka niemowlęca – dotyka około 20-25% niemowląt w pierwszych miesiącach życia, objawiając się napadowym, intensywnym płaczem, zwykle w godzinach wieczornych. Dokładna przyczyna kolki nie jest w pełni poznana, ale może wiązać się z niedojrzałością układu pokarmowego, połykaniem powietrza podczas karmienia czy nadwrażliwością na niektóre składniki pokarmowe.
  • Ząbkowanie – proces pojawiający się zwykle między 6 a 24 miesiącem życia, powodujący obrzęk i bolesność dziąseł. Towarzyszyć mu może niewielki wzrost temperatury, ślinotok, rozdrażnienie i trudności ze snem.
  • Urazy mechaniczne – stłuczenia, otarcia, skaleczenia wynikające z codziennej aktywności dziecka. Wraz z rozwojem motorycznym i coraz większą ciekawością świata, dzieci są szczególnie narażone na drobne urazy.
  • Infekcje – zapalenie ucha środkowego, gardła, migdałków czy innych części układu oddechowego. Infekcje te często wiążą się z bólem tkanek objętych stanem zapalnym oraz ogólnym złym samopoczuciem.
  • Bóle brzucha – mogące wynikać z nietolerancji pokarmowych, zaparć, biegunek czy innych zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. U starszych dzieci bóle brzucha mogą mieć również podłoże psychosomatyczne.
  • Bóle wzrostowe – dotykające nawet 30% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Charakteryzują się zwykle symetrycznymi dolegliwościami bólowymi nóg, pojawiającymi się w godzinach wieczornych lub nocnych.
  • Migreny i bóle głowy – mogą występować już u dzieci w wieku przedszkolnym, choć często bywają trudne do zdiagnozowania z powodu ograniczonych zdolności komunikacyjnych małych pacjentów.

Mechanizm powstawania gorączki

Gorączka nie jest chorobą, lecz naturalną reakcją obronną organizmu na infekcję lub stan zapalny. Stanowi jeden z elementów złożonej odpowiedzi immunologicznej, wspomagającej walkę z patogenami. Podwyższona temperatura ciała pomaga w zwalczaniu infekcji poprzez:

  • Przyspieszenie procesów metabolicznych, co zwiększa aktywność komórek układu odpornościowego
  • Zwiększenie produkcji białek ostrej fazy, które wspierają proces zapalny
  • Intensyfikację pracy układu immunologicznego, co przyspiesza eliminację patogenów
  • Hamowanie namnażania niektórych bakterii i wirusów, które preferują niższe temperatury do replikacji

W praktyce medycznej przyjmuje się następujące zakresy temperatur:

  • Temperatura prawidłowa: 36,0-37,0°C
  • Stan podgorączkowy: 37,1-38,0°C
  • Gorączka: powyżej 38,0°C
  • Wysoka gorączka: powyżej 39,0°C
  • Bardzo wysoka gorączka: powyżej 40,0°C

Szczególnej uwagi wymagają niemowlęta z temperaturą przekraczającą 38,0°C oraz dzieci, u których gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub ma charakter nawracający.

Farmakoterapia bólu i gorączki u dzieci

Leczenie bólu i gorączki u najmłodszych pacjentów wymaga szczególnej ostrożności oraz dopasowania formy leku do wieku dziecka i rodzaju dolegliwości. Współczesna farmacja oferuje szereg preparatów dedykowanych specyficznym potrzebom dzieci w różnym wieku.

Główne substancje czynne stosowane u dzieci

Paracetamol

Jest podstawowym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym stosowanym u dzieci. Jego główne cechy to:

  • Mechanizm działania polegający na hamowaniu cyklooksygenazy (głównie COX-3) w ośrodkowym układzie nerwowym
  • Brak działania przeciwzapalnego w dawkach stosowanych klinicznie
  • Dobry profil bezpieczeństwa przy stosowaniu właściwych dawek
  • Możliwość stosowania już od pierwszych dni życia w dawce dostosowanej do masy ciała
  • Dawkowanie: 10-15 mg/kg masy ciała co 4-6 godzin (maksymalnie 4 dawki na dobę)
  • Dostępność w różnorodnych formach: syrop, krople, czopki, tabletki

Paracetamol jest zazwyczaj lekiem pierwszego wyboru w leczeniu gorączki i bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu u dzieci.

Ibuprofen

Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i charakteryzuje się:

  • Działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym
  • Mechanizmem działania polegającym na hamowaniu cyklooksygenaz COX-1 i COX-2
  • Możliwością stosowania od ukończenia 3 miesiąca życia
  • Dawkowaniem: 5-10 mg/kg masy ciała co 6-8 godzin
  • Dłuższym działaniem przeciwgorączkowym niż paracetamol (6-8 godzin versus 4-6 godzin)
  • Dostępnością w formie syropów, zawiesin, czopków i tabletek

Ibuprofen jest szczególnie przydatny w stanach, gdy oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego pożądane jest również działanie przeciwzapalne, np. w bólach związanych z ząbkowaniem czy stanach zapalnych gardła.

Preparaty stosowane w szczególnych rodzajach bólu

Kolki i bóle brzucha

W łagodzeniu kolki niemowlęcej i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zastosowanie znajdują:

  • Symetykon – dostępny w formie kropli, redukuje ilość gazów w przewodzie pokarmowym poprzez zmniejszanie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu
  • Probiotyki pediatryczne – wspomagające prawidłową florę bakteryjną jelit, co może łagodzić objawy kolki i zapobiegać zaburzeniom trawiennym
  • Preparaty rozkurczowe – łagodzące napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, jednak ich stosowanie u niemowląt powinno być ostrożne i zawsze konsultowane z lekarzem

Ból przy ząbkowaniu

Oprócz standardowych leków przeciwbólowych, w przypadku ząbkowania pomocne mogą być:

  • Żele miejscowo znieczulające – zawierające lidokainę lub benzokainę, które aplikuje się bezpośrednio na dziąsła. Należy jednak pamiętać, że preparat z benzokainą nie jest zalecany u dzieci poniżej 2 roku życia
  • Preparaty chłodzące – z wyciągami ziołowymi, mentol lub olejki eteryczne, które łagodzą ból poprzez efekt miejscowego ochłodzenia
  • Gryzaki chłodzące – stanowiące mechaniczną ulgę dla podrażnionych dziąseł, szczególnie skuteczne po wcześniejszym schłodzeniu w lodówce (nie zamrażarce)

Formy leków dostosowane do wieku dziecka

Wybór odpowiedniej formy leku jest równie ważny jak dobór substancji czynnej i jej dawki. Producenci oferują różnorodne postaci leków, uwzględniające specyficzne potrzeby dzieci w różnym wieku:

Dla niemowląt (0-12 miesięcy)

  • Krople – zawierające skoncentrowaną dawkę leku, łatwe w podawaniu dzięki specjalnym aplikatorom
  • Czopki doodbytnicze – szczególnie przydatne, gdy dziecko wymiotuje lub odmawia przyjęcia leku doustnie
  • Zawiesiny doustne – z precyzyjnymi miarkami lub strzykawkami dozującymi

Dla dzieci w wieku 1-6 lat

  • Syropy – o przyjemnych smakach, zachęcających dzieci do przyjęcia leku
  • Zawiesiny – często o lepszej akceptowalności niż tradycyjne syropy
  • Czopki – nadal przydatne w tej grupie wiekowej, szczególnie podczas wymiotów
  • Granulaty do rozpuszczania – łatwe w podawaniu, często o atrakcyjnych smakach

Dla dzieci powyżej 6 lat

  • Tabletki do rozgryzania i żucia – dla dzieci, które potrafią już bezpiecznie żuć i połykać
  • Tabletki powlekane – mniejsze i łatwiejsze do połknięcia niż standardowe
  • Saszetki z granulatem – wygodne w użyciu, nie wymagające odmierzania dawki
  • Tabletki musujące – rozpuszczalne w wodzie, często o owocowych smakach

Zasady bezpiecznego stosowania leków u dzieci

Podawanie leków dzieciom wymaga szczególnej staranności i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Dawkowanie dostosowane do masy ciała

Większość leków pediatrycznych dawkuje się w oparciu o masę ciała dziecka, dlatego tak ważne jest:

  • Regularne sprawdzanie aktualnej wagi dziecka
  • Precyzyjne obliczanie dawki w oparciu o zalecenia producenta lub lekarza
  • Stosowanie dołączonych do opakowań strzykawek lub miarek, zamiast domowych łyżeczek czy miarek
  • Zapisywanie podawanych dawek i godzin podania, aby uniknąć przedawkowania

Odpowiednie odstępy między dawkami

Każdy lek ma określony minimalny odstęp czasowy, jaki należy zachować między kolejnymi dawkami. Jest to związane z:

  • Czasem potrzebnym na metabolizowanie i wydalanie substancji czynnej
  • Ryzykiem kumulowania się leku w organizmie przy zbyt częstym podawaniu
  • Możliwością wystąpienia działań niepożądanych przy przekroczeniu bezpiecznej dawki dobowej

Typowe minimalne odstępy między dawkami to:

  • Dla paracetamolu: 4-6 godzin
  • Dla ibuprofenu: 6-8 godzin

Unikanie równoczesnego podawania leków o podobnym działaniu

Szczególnie niebezpieczne jest podawanie dziecku jednocześnie kilku preparatów zawierających tę samą substancję czynną, ponieważ:

  • Zwiększa to ryzyko przedawkowania
  • Może prowadzić do poważnych działań niepożądanych
  • Utrudnia kontrolę nad całkowitą przyjętą dawką leku

Należy dokładnie sprawdzać składy wszystkich podawanych preparatów, pamiętając, że ta sama substancja może występować pod różnymi nazwami handlowymi.

Monitorowanie efektów leczenia

Po podaniu leku przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego należy:

  • Obserwować, czy objawy ustępują
  • Kontrolować temperaturę ciała po 30-60 minutach od podania leku przeciwgorączkowego
  • Zwracać uwagę na ewentualne objawy niepożądane
  • W przypadku braku poprawy lub pogorszenia stanu dziecka, skontaktować się z lekarzem

Metody niefarmakologiczne wspierające leczenie

Farmakoterapia powinna być zawsze uzupełniona o metody niefarmakologiczne:

W przypadku gorączki

  • Odpowiednie nawodnienie – regularne podawanie płynów w małych porcjach
  • Lekka odzież – unikanie przegrzania organizmu przez zbyt ciepłe ubranie czy przykrywanie
  • Chłodne okłady – na czoło, kark i pachwiny (nie należy stosować zimnych kąpieli ani nacierania alkoholem)
  • Kąpiel w letniej wodzie – o temperaturze około 2°C niższej od temperatury ciała dziecka
  • Przewietrzanie pomieszczenia – utrzymywanie optymalnej temperatury 18-20°C w pokoju dziecka

W przypadku bólu

  • Delikatny masaż – okolić bolesnych, jeśli dziecko to akceptuje
  • Odwracanie uwagi – poprzez zabawę, czytanie, spokojną rozmowę
  • Ciepło lub zimno – w zależności od rodzaju bólu (np. zimne okłady na stłuczenia, ciepłe na bóle mięśniowe)
  • Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa – poprzez bliskość rodzica, przytulanie, kołysanie

Szczególne sytuacje kliniczne

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Mimo dostępności leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych bez recepty, w niektórych sytuacjach niezbędna jest pilna konsultacja lekarska:

  • Gorączka u niemowlęcia poniżej 3 miesiąca życia – w tej grupie wiekowej gorączka zawsze wymaga oceny lekarskiej
  • Temperatura powyżej 39,5°C nieustępująca po podaniu leku przeciwgorączkowego
  • Gorączka utrzymująca się dłużej niż 3 dni lub nawracająca
  • Silny ból głowy z wymiotami – mogący sugerować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Wysypka towarzysząca gorączce – szczególnie niepokojąca jest wysypka, która nie blednie pod naciskiem
  • Drgawki gorączkowe w wywiadzie rodzinnym – dzieci z takimi predyspozycjami wymagają szczególnego nadzoru
  • Wyraźne zaburzenia świadomości lub nadmierna senność dziecka
  • Utrzymujące się wymioty lub biegunka – mogące prowadzić do odwodnienia
  • Silny ból brzucha, szczególnie zlokalizowany w prawym dolnym kwadrancie
  • Trudności w oddychaniu lub nietypowy płacz dziecka

Drgawki gorączkowe – co robić?

Drgawki gorączkowe występują u około 2-5% dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia i są zwykle związane z szybkim wzrostem temperatury ciała. W przypadku ich wystąpienia należy:

  1. Zachować spokój i zapamiętać czas rozpoczęcia drgawek
  2. Ułożyć dziecko na boku, na miękkiej powierzchni
  3. Nie wkładać niczego do ust dziecka
  4. Rozluźnić ubranie, szczególnie wokół szyi
  5. Nie powstrzymywać siłą ruchów dziecka
  6. Po ustąpieniu drgawek podać lek przeciwgorączkowy (jeśli dziecko jest przytomne)
  7. Skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, szczególnie jeśli:
    • Jest to pierwszy epizod drgawek
    • Drgawki trwają dłużej niż 5 minut
    • Po ustąpieniu drgawek dziecko pozostaje nieprzytomne lub wyraźnie osłabione

Nawodnienie podczas choroby

Gorączka i zwiększona potliwość mogą prowadzić do odwodnienia, które u małych dzieci rozwija się znacznie szybciej niż u dorosłych. Dlatego tak ważne jest:

  • Regularne podawanie płynów, nawet jeśli dziecko nie sygnalizuje pragnienia
  • Oferowanie małych porcji płynów co 15-20 minut
  • Dostosowanie rodzaju płynów do stanu dziecka (woda, słabe napary ziołowe, płyny zawierające elektrolity)
  • Obserwowanie objawów odwodnienia, takich jak:
    • Zmniejszona ilość moczu
    • Suche śluzówki i język
    • Zapadnięte ciemiączko u niemowląt
    • Brak łez podczas płaczu
    • Apatia lub rozdrażnienie

Podsumowanie

Leczenie bólu i gorączki u dzieci wymaga zrównoważonego podejścia łączącego farmakoterapię z metodami niefarmakologicznymi. Kluczowe jest przestrzeganie zasad bezpiecznego stosowania leków, indywidualne dostosowanie dawki do masy ciała dziecka oraz umiejętność rozpoznania sytuacji wymagających konsultacji lekarskiej.

Pamiętajmy, że leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe łagodzą objawy, ale nie leczą przyczyny dolegliwości. W przypadku utrzymujących się lub nawracających objawów niezbędna jest diagnostyka i odpowiednie leczenie przyczynowe pod opieką lekarza.

Odpowiedzialnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą znacząco poprawić komfort dziecka podczas choroby, przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć stres towarzyszący zarówno małemu pacjentowi, jak i jego rodzicom.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy można stosować naprzemiennie paracetamol i ibuprofen?

Stosowanie naprzemienne paracetamolu i ibuprofenu jest czasami zalecane przez lekarzy, szczególnie w przypadku gorączki trudnej do opanowania jednym lekiem. Ta strategia może być skuteczna, ponieważ:

  • Wykorzystuje różne mechanizmy działania obu leków
  • Pozwala na częstsze podawanie leków przeciwgorączkowych (zachowując odpowiednie odstępy dla każdej substancji)
  • Zmniejsza ryzyko przedawkowania poszczególnych substancji

Jednak takie postępowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem i stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Wymaga też szczególnej uwagi przy zapisywaniu godzin podania poszczególnych leków.

Jakie są najczęstsze błędy w podawaniu leków dzieciom?

Najczęstsze błędy, których należy unikać to:

  • Nieprecyzyjne odmierzanie dawki leku (szczególnie przy użyciu domowych łyżeczek)
  • Podawanie leków dla dorosłych w zmniejszonej dawce
  • Zbyt częste podawanie kolejnych dawek leku
  • Równoczesne stosowanie różnych preparatów zawierających tę samą substancję czynną
  • Przerywanie podawania antybiotyków po ustąpieniu objawów (nie dotyczy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych)
  • Podawanie przeterminowanych leków lub nieprawidłowo przechowywanych

Jak długo można stosować leki przeciwgorączkowe bez konsultacji z lekarzem?

Ogólnie przyjmuje się, że:

  • Gorączka utrzymująca się dłużej niż 3 dni wymaga konsultacji lekarskiej
  • Nawracające epizody gorączki (nawet krótkotrwałe) w odstępie kilku dni również powinny skłonić do wizyty u lekarza
  • Jeśli gorączce towarzyszy pogorszenie stanu ogólnego dziecka, należy skonsultować się z lekarzem niezależnie od czasu jej trwania

Warto pamiętać, że leki przeciwgorączkowe łagodzą objawy, ale nie leczą przyczyny gorączki, dlatego przedłużające się stany gorączkowe zawsze wymagają diagnostyki.

Czy aspiryna jest bezpieczna dla dzieci?

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) nie jest zalecany dzieciom poniżej 12 roku życia ze względu na:

  • Ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiego, ale potencjalnie śmiertelnego powikłania, szczególnie w przypadku stosowania aspiryny podczas infekcji wirusowych
  • Zwiększone ryzyko krwawień, ze względu na działanie antyagregacyjne
  • Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych

W leczeniu gorączki i bólu u dzieci bezpieczniejsze są paracetamol i ibuprofen.

Jakie naturalne metody można stosować w łagodzeniu gorączki i bólu u dzieci?

Metody naturalne mogą stanowić uzupełnienie farmakoterapii, ale nie powinny jej zastępować w przypadku wysokiej gorączki czy silnego bólu. Do bezpiecznych metod należą:

  • Napary z lipy, malin czy czarnego bzu – działające napotnie i wspierające odporność
  • Odpowiednie nawodnienie – najlepiej wodą lub słabymi herbatkami ziołowymi
  • Chłodne okłady na czoło, kark i pachwiny
  • Wietrzenie pomieszczenia i utrzymywanie optymalnej temperatury (18-20°C)
  • Odpoczynek i sen – kluczowe dla procesu zdrowienia

Czy można podawać dzieciom leki przeciwbólowe dla dorosłych w mniejszej dawce?

Nie jest to zalecane z kilku powodów:

  • Leki dla dorosłych często zawierają substancje pomocnicze nieodpowiednie dla dzieci
  • Trudno precyzyjnie odmierzyć odpowiednią dawkę, dzieląc tabletkę czy kapsułkę
  • Stężenie substancji czynnej może być zbyt wysokie, co zwiększa ryzyko przedawkowania
  • Preparaty pediatryczne są specjalnie sformułowane, aby zapewnić bezpieczeństwo i akceptowalność przez dzieci

Zawsze należy wybierać leki przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej.

Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje po podaniu leku?

Postępowanie zależy od czasu, jaki upłynął od podania leku do wystąpienia wymiotów:

  • Jeśli dziecko zwymiotowało w ciągu 15-30 minut od podania leku doustnego, można rozważyć ponowne podanie pełnej dawki
  • Jeśli upłynęło więcej niż 30 minut, zwykle nie należy podawać kolejnej dawki, gdyż część leku mogła już zostać wchłonięta
  • W przypadku powtarzających się wymiotów warto rozważyć podanie leku w postaci czopka
  • Przy utrzymujących się wymiotach należy skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one prowadzić do odwodnienia

Jaka jest różnica w działaniu paracetamolu i ibuprofenu?

Choć oba leki mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, istnieją między nimi istotne różnice:

  • Paracetamol działa głównie na ośrodkowy układ nerwowy, nie ma istotnego działania przeciwzapalnego
  • Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, ma silne działanie przeciwzapalne
  • Paracetamol może być stosowany od pierwszych dni życia, ibuprofen dopiero od ukończenia 3 miesiąca
  • Działanie ibuprofenu utrzymuje się dłużej (6-8 godzin) niż paracetamolu (4-6 godzin)
  • Paracetamol ma mniej działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego niż ibuprofen

Jak postępować w przypadku alergii na leki przeciwbólowe?

W przypadku podejrzenia alergii na lek przeciwbólowy lub przeciwgorączkowy należy:

  1. Natychmiast przerwać podawanie podejrzanego leku
  2. Skonsultować się z lekarzem, który może:
    • Zalecić inne bezpieczne preparaty
    • Skierować na testy alergiczne, jeśli to konieczne
    • Przepisać leki antyhistaminowe, jeśli wystąpiła reakcja alergiczna
  3. Zanotować nazwę leku i objawy, które wystąpiły, aby unikać podobnych preparatów w przyszłości
  4. Poinformować o alergii wszystkie osoby opiekujące się dzieckiem

W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, trudności w oddychaniu, wysypka na całym ciele) należy natychmiast wezwać pogotowie.