Alte forte z miodem

Alte Forte z miodem to preparat, który zawiera wodny macerat z korzenia prawoślazu. Dzięki temu składnikowi, preparat ten wykazuje działanie łagodzące kaszel oraz osłaniające błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Właściwości te wynikają z zawartości śluzu roślinnego z korzenia prawoślazu, który tworzy roztwory koloidalne. Jest tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Jest dostępny bez recepty.

Apap

Apap to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a jego mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym. Wskazaniem do stosowania Apap są bóle różnego pochodzenia, takie jak ból głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle kostno-stawowe oraz gorączka, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Bronchisan fix

Bronchisan fix to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w przebiegu przeziębienia z towarzyszącym kaszlem. Substancjami czynnymi leku są: korzeń prawoślazu, liść babki lancetowatej oraz kwiat lipy. Produkt przeznaczony jest dla osób w wieku powyżej 12 lat. Lek ten jest dostępny w postaci suszonych ziół zamkniętych w saszetkach do samodzielnego przygotowywania naparu.

Bronchostop Duo na kaszel

Bronchostop Duo na kaszel to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o smaku malinowym. Jest stosowany do pobudzania odkrztuszania zalegającego, gęstego śluzu w przypadku kaszlu związanego z przeziębieniem oraz do uśmierzania podrażnienia gardła i związanego z tym suchego kaszlu. W składzie syropu znajduje się wyciąg suchy z ziela tymianku oraz wyciąg z korzenia prawoślazu. Lek jest dostępny bez recepty i jest wskazany do stosowania od 3 roku życia.

Cerutin

Cerutin to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas askorbinowy (witaminę C) i rutozyd jako substancje czynne. Jest stosowany w stanach niedoboru witaminy C i rutyny. Działa poprzez zmniejszanie przepuszczalności naczyń krwionośnych i zwiększanie ich elastyczności, co pomaga wzmocnić organizm i zmniejszyć znużenie. Jest zalecany szczególnie w okresie zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania, wystąpienia infekcji.

Codipar

Codipar to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Jest dostępny bez recepty. Lek ten łagodzi bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak bóle głowy, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bolesne miesiączki oraz bóle zębów. Dodatkowo, Codipar jest stosowany w gorączce towarzyszącej przeziębieniu lub grypie.

Efferalgan

Efferalgan to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest dostępny bez recepty i jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne. Efferalgan jest dostępny w różnych formach, w tym tabletki musujące i czopki doodbytnicze.

Gemipar 50

Gemipar 50 to lek w postaci czopków, który zawiera substancję czynną paracetamol. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony dla niemowląt i jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, na przykład bólu związanego z ząbkowaniem. Gemipar 50 jest dostępny bez recepty.

Gliceryna

Gliceryna to bezbarwna, przezroczysta ciecz o konsystencji syropu, która jest dostępna bez recepty. Stosowana zewnętrznie na skórę działa łagodnie przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia skóry rąk. W formie czopków glicerolowych stosowana jest w zaparciach jako środek ułatwiający wypróżnienie. W przypadku długotrwałego stosowania gliceryny na skórę, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Hascosept smak cytrynowo-miodowy

Hascosept smak cytrynowo-miodowy to lek w formie pastylek twardych do ssania, które zawierają substancję czynną benzydaminę. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów zapalenia gardła oraz jamy ustnej, takich jak zaczerwienienie czy ból gardła. Benzydamina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające i odkażające. Hascosept jest dostępny bez recepty.

Hascosept smak miętowy

Hascosept smak miętowy to lek w postaci pastylek twardych do ssania, przeznaczony dla osób powyżej 6 roku życia. Stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości i objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła, takimi jak ból, zaczerwienienie i obrzęk. Lek zawiera substancję czynną benzydaminę, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz działa miejscowo znieczulająco i odkażająco. Hascosept smak miętowy jest dostępny bez recepty.

Korzeń prawoślazu

Korzeń prawoślazu to surowiec zielarski, który zawiera śluz, pektyny, skrobię, sacharozę, olej tłusty, związki białkowe, asparaginę oraz składniki mineralne. Jest stosowany tradycyjnie w celu łagodzenia kaszlu i jako środek osłaniający w przypadku stanów zapalnych i podrażnień błony śluzowej przełyku i żołądka. Działa przeciwkaszlowo i osłaniająco na błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Koszyczek rumianku

Koszyczek rumianku to preparat roślinny dostępny bez recepty, który jest stosowany tradycyjnie jako środek przeciwskurczowy i łagodnie przeciwzapalny. Może być używany zarówno wewnętrznie, na przykład w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, jak i zewnętrznie, na przykład do przemywania skóry czy okładów. Właściwości te wynikają z zawartości w koszyczku rumianku substancji biologicznie czynnych, takich jak olejki eteryczne czy pochodne flawonowe.

Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol

Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania. Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia, jak np. migrena, po urazach, zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych lub ból menstruacyjny. Paracetamol Polfy Łódź można podawać również w celu zmniejszenia gorączki, towarzyszącej m.in. przeziębieniu oraz stanom grypopodobnym. Lek jest dostępny bez recepty.

Lipa fix

Lipa Fix to produkt leczniczy w postaci saszetek do zaparzania, który zawiera kwiatostan lipy. Jest stosowany tradycyjnie w łagodzeniu objawów przeziębienia, takich jak kaszel. Działa napotnie, co pomaga w walce z infekcją. Produkt jest dostępny bez recepty.

Maść majerankowa

Maść majerankowa to lek ziołowy, który jest dostępny bez recepty. Zawiera ekstrakt z ziela majeranku, który wykazuje słabe działanie przeciwbakteryjne. Stosowany jest pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej nosa. Można go stosować u dorosłych oraz dzieci powyżej 1 roku życia.

Maść majerankowa Aflofarm

Maść majerankowa Aflofarm to tradycyjny lek roślinny, który zawiera ekstrakt z ziela majeranku. Lek ten wykazuje słabe działanie przeciwbakteryjne. Stosowany jest pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, łagodząc podrażniony naskórek. Maść majerankowa Aflofarm jest dostępna bez recepty.

Maść majerankowa APTEO MED

Maść majerankowa APTEO MED to preparat w postaci maści, który zawiera ekstrakt z ziela majeranku. Maść ta jest stosowana pomocniczo w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, wykazując słabe działanie przeciwbakteryjne. Produkt jest dostępny bez recepty i może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży oraz dorosłych.

Megapar

Megapar to lek w postaci tabletek musujących, którego substancją czynną jest paracetamol. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Stosowanie tabletek zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu, na przykład: ból głowy, w tym migrena i ból napięciowy, ból zębów, nerwoból, ból kręgosłupa, ból reumatyczny i mięśniowy, ból menstruacyjny, ból gardła, a także gorączki i bólu związanego z przeziębieniem lub grypą. Megapar jest dostępny bez recepty.

Nasiona lnu

Nasiona lnu to preparat roślinny, który jest dostępny bez recepty. Stosowany jest jako środek osłaniający w łagodnych dolegliwościach przewodu pokarmowego. Nasiona te są bogate w substancje śluzowe, które wspierają czynność jelit, wspomagają ich perystaltykę i przyspieszają wypróżnianie. Dodatkowo len pomaga utrzymać układ pokarmowy w zdrowiu, wykazując właściwości powlekające.

Omnipap

Omnipap to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol. Jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu oraz obniżania gorączki. Może być stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, bólów miesiączkowych, bólu mięśni oraz w gorączce w związku ze zwykłym przeziębieniem. Wersja Omnipap Noc jest przeznaczona do krótkotrwałego leczenia wieczornych objawów bólowych powodujących trudności w zasypianiu.

Panadol

Panadol to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migreny, ból gardła, zębów, kostnych, stawowych i mięśniowych, a także w bolesnym miesiączkowaniu. Ponadto, Panadol jest stosowany w gorączce towarzyszącej przeziębieniom i stanom grypopodobnym. Jest uważany za jeden z najłagodniejszych doustnych leków przeciwbólowych dla żołądka.

Paracetamol – Herbapol Wrocław

Paracetamol – Herbapol Wrocław to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Lek jest stosowany do łagodzenia bólów różnego pochodzenia, takich jak ból głowy, bóle zębów, mięśniowe i kostno-stawowe oraz bóle miesiączkowe. Jest również stosowany w przypadku gorączki i bólu gardła w przebiegu przeziębienia lub stanów grypopodobnych. Paracetamol – Herbapol Wrocław jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Accord

Paracetamol Accord to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest stosowany do łagodzenia bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu oraz do obniżania gorączki. Lek może być stosowany u dorosłych i młodzieży, ale nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Paracetamol Aflofarm

Paracetamol Aflofarm to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym. Dawkowanie zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to bóle różnego pochodzenia oraz gorączka.

Paracetamol APTEO MED

Paracetamol APTEO MED to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera substancję czynną – paracetamol. Stosowany jest w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, takiego jak bóle głowy, stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych. Lek jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Biofarm

Paracetamol Biofarm to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Jest stosowany w bólach różnego pochodzenia i o różnym natężeniu, takich jak bóle głowy, migreny, bóle reumatyczne, bóle stawowe, mięśniowe i kostne, bóle kręgosłupa, nerwobóle, bóle menstruacyjne, bóle zębów. Paracetamol Biofarm jest również wskazany w gorączce, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy. Lek jest dostępny bez recepty.

Paracetamol DOZ

Paracetamol DOZ to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol jako substancję czynną. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany jest w leczeniu bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, gardła, zębów, migreny, bólów kostnych, stawowych i mięśniowych, czy bolesnego miesiączkowania. Ponadto, może być stosowany w przeziębieniach oraz w stanach grypopodobnych.

Paracetamol Farmina

Paracetamol Farmina to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny w postaci czopków, co jest szczególnie rekomendowane dla niemowląt poniżej 1 roku życia. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie bólu i gorączki różnego pochodzenia, na przykład podczas ząbkowania oraz po szczepieniach, a także w leczeniu objawowym stanów grypopodobnych i przeziębienia. Lek jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Galena

Paracetamol Galena to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, dostępny w postaci syropu, przeznaczony głównie dla dzieci. Substancją czynną leku jest paracetamol. Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia o małym i średnim nasileniu, takich jak ból głowy, zębów, mięśni, stawów, bóle miesiączkowe, nerwobóle oraz w celu obniżenia gorączki i w przeziębieniach i stanach grypopodobnych. Paracetamol Galena jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Hasco

Paracetamol Hasco to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania w celu łagodzenia bólu i gorączki, np. w przebiegu przeziębienia i grypy, a także w przypadku bólu zęba, bólów mięśniowych i bólu głowy. Dawkowanie dla dorosłych to 1 tabletka co 3-4 godziny, nie więcej niż 8 tabletek na dobę.

Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym

Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym to doustna zawiesina przeciwgorączkowa i przeciwbólowa, która została stworzona z myślą o niemowlętach i dzieciach. Jest polecany w przypadku gorączki i bólu różnego pochodzenia, takiego jak bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, a także dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę, takie jak ból, gorączka czy odczyn miejscowy. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Polpharma

Paracetamol Polpharma to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zawiera substancję czynną paracetamol. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia umiarkowanego bólu, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych oraz krótkotrwałego leczenia gorączki. Lek jest dostępny na receptę.

Paracetamol Sandoz

Paracetamol Sandoz to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest stosowany w leczeniu bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu oraz w obniżaniu gorączki. Paracetamol Sandoz jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle stawów, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie oraz gorączka, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Paracetamol Teva

Paracetamol Teva to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest skuteczny w leczeniu bólu głowy, zębów, bólów miesiączkowych, bólu mięśni oraz w gorączce związanej z przeziębieniem. Wskazany jest do objawowego leczenia łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Paracetamol Teva jest dostępny bez recepty.

Rubital

Rubital to tradycyjny lek roślinny stosowany jako środek łagodzący objawy podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel. Lek zawiera wodny wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania jest łagodzenie objawów podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel.

Rubital Forte

Rubital Forte to tradycyjny lek roślinny w formie syropu, który zawiera wyciąg (macerat) z korzenia prawoślazu lekarskiego. Stosuje się go jako środek pomocniczy w kaszlu suchym, który towarzyszy stanom zapalnym jamy ustnej i gardła, na przykład chrypką. Lek jest dostępny bez recepty.

Rumianek fix

Rumianek Fix to zioło stosowane jako środek przeciwskurczowy i wiatropędny. Wspomaga trawienie oraz prawidłowe działanie układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na pracę żołądka, przynosi ulgę w podrażnieniach gardła i jamy ustnej. Jest dostępny bez recepty.

Rutinosal C

Rutinosal C to preparat w postaci tabletek, który stosuje się w chorobach przebiegających z gorączką i towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi, na przykład w przeziębieniach. Składniki aktywne to Salicis cortex (kora wierzby) 300 mg, rutozyd 20 mg, witamina C 40 mg. Rutinosal C jest dostępny bez recepty.

Rutinoscorbin

Rutinoscorbin to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne – rutozyd i witaminę C (kwas askorbinowy). Rutozyd wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność, a także chroni witaminę C przed utlenieniem, dzięki czemu zachowuje ona dłużej swoje właściwości. Witamina C działa przeciwutleniająco. Lek jest wskazany do stosowania w stanach niedoboru witaminy C oraz w okresie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten składnik, na przykład podczas przeziębienia czy grypy. Może być również stosowany pomocniczo w przypadku nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Rutinoscorbin Witamina C Forte

Rutinoscorbin Witamina C Forte to lek w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, który zawiera witaminę C w formie kwasu askorbowego. Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomaga układ odpornościowy i jest głównym antyoksydantem organizmu. Lek jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu stanów niedoboru witaminy C, a także pomocniczo w stanach obniżonej odporności. Rutinoscorbin Witamina C Forte jest dostępny bez recepty.

Syrop prawoślazowy

Syrop prawoślazowy to ziołowy lek dostępny bez recepty, który zawiera macerat z korzenia prawoślazu. Działa powlekająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodząc kaszel suchy i mokry oraz ból gardła. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia lub innych infekcji. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z informacją dołączoną do opakowania i zastosować dawkowanie zgodne z zaleceniami.

Syrop Prawoślazowy Alte

Syrop Prawoślazowy Alte to lek roślinny, który zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu. Jest tradycyjnie stosowany do łagodzenia objawów podrażnienia i stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Działa osłaniająco na błony śluzowe, łagodzi podrażnienia gardła i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu górnych dróg oddechowych. Jest dostępny bez recepty.

Syrop prawoślazowy Alte Forte 6 cz.korzenia prawoślazu

Syrop prawoślazowy Alte Forte 6 cz.korzenia prawoślazu to lek pochodzenia roślinnego, który tradycyjnie stosowany jest w celu łagodzenia objawów podrażnienia oraz zapalenia śluzówki jamy ustnej i gardła. Zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu, który powleka błony śluzowe, co zapewnia ochronę przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych oraz przywraca jej odpowiednie nawilżenie. Lek jest dostępny bez recepty.

Syrop prawoślazowy Amara

Syrop prawoślazowy Amara to tradycyjny produkt leczniczy roślinny o działaniu powlekającym. Jest stosowany w objawowym łagodzeniu podrażnienia śluzówki jamy ustnej i gardła oraz towarzyszącym suchym kaszlu. Substancją czynną leku jest macerat z korzenia prawoślazu. Syrop prawoślazowy działa osłonowo na błonę śluzową i łagodząco na podrażnienia gardła. Jest dostępny bez recepty.

Tantum

Tantum to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum jest dostępny bez recepty.

Tantum Verde

Tantum Verde to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde jest dostępny bez recepty.

Tantum Verde Forte

Tantum Verde Forte to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde Forte jest dostępny na receptę.

Tantum Verde smak cytrynowy

Tantum Verde smak cytrynowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde smak cytrynowy jest dostępny bez recepty.

Tantum Verde smak eukaliptusowy

Tantum Verde smak eukaliptusowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde smak eukaliptusowy jest dostępny bez recepty.

Tantum Verde smak miętowy

Tantum Verde smak miętowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde smak miętowy jest dostępny bez recepty.

Tantum Verde smak miodowo-pomarańczowy

Tantum Verde smak miodowo-pomarańczowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak ból gardła, zapalenie dziąseł i aftowe zapalenie jamy ustnej. Tantum Verde smak miodowo-pomarańczowy jest dostępny bez recepty.

Theraflu Grip Miód i Cytryna

Theraflu Grip Miód i Cytryna to lek dostępny bez recepty, stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Preparat ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest dostępny w postaci proszku do sporządzania napoju o smaku miodu i cytryny. Wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w celu łagodzenia objawów takich jak gorączka, ból głowy, ból gardła, niedrożność przewodów nosowych i zatok.

Theraflu Grip Owoce Leśne

Theraflu Grip Owoce Leśne to lek w postaci proszku do sporządzania napoju o smaku owoców leśnych. Głównym składnikiem leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Produkt jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu stanów przebiegających z bólem i (lub) gorączką, np. bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy, bólu głowy, bólu mięśni i stawów, bólu zęba i bólów menstruacyjnych. Lek dostępny jest bez recepty.

Uniben

Uniben to lek przeciwbólowy, który zawiera substancję czynną o nazwie ibuprofen. Lek stosuje się w leczeniu bólu różnego pochodzenia, takiego jak ból zęba, ból menstruacyjny i ból mięśniowo-szkieletowy. Uniben jest dostępny bez recepty.

Zioła do płukania gardła

Zioła do płukania gardła to mieszanka ziół, które mają właściwości przeciwzapalne, odkażające i łagodzące ból. Najczęściej wykorzystywane zioła to rumianek, nagietek, szałwia, ziele rzepiku i tymianek. Preparat jest stosowany w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i gardła, a także w zapaleniu dziąseł. Lek jest dostępny bez recepty.

Zioła przeciwgorączkowe

Zioła Przeciwgorączkowe to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który jest stosowany do obniżania podwyższonej temperatury ciała w przypadku przeziębienia. Preparat jest dostępny w postaci ziół do zaparzania w saszetkach. W skład tego produktu wchodzą różne zioła, takie jak kwiat bzu czarnego, kora wierzby, kwiat lipy, koszyczek rumianku, czy ziele krwawnika. Produkt jest dostępny bez recepty.

Zioła przeciwkaszlowe

Zioła przeciwkaszlowe to naturalne leki, które są stosowane w leczeniu suchego, uporczywego kaszlu. Ich działanie polega na hamowaniu odruchu kaszlowego. Wśród ziół polecanych na suchy kaszel zalicza się siwiec żółty. Zioła te są dostępne bez recepty i są powszechnie stosowane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Warto jednak pamiętać, że mimo naturalnego pochodzenia, zioła mogą wywoływać działania niepożądane i istnieją przeciwwskazania do ich stosowania.

Zioła wykrztuśne

Zioła wykrztuśne to naturalne leki ziołowe, które zwiększają wydzielanie śluzu i ułatwiają odkrztuszanie. Mogą mieć działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbakteryjne i osłaniające na drogi oddechowe. Są stosowane wspomagająco w kaszlu towarzyszącym podrażnieniu błony śluzowej gardła, kaszlu palacza, czy POChP. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 roku życia. Zioła wykrztuśne mogą być przyjmowane w formie naparów, syropów, czy preparatów z dodatkiem innych składników stymulujących odporność. Niektóre z nich są dostępne bez recepty.

Jakie leki na przeziębienie w ciąży? Skuteczne i bezpieczne sposoby leczenia

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale niestety nie chroni przed różnymi infekcjami, w tym przeziębieniem. Wręcz przeciwnie – w okresie ciąży układ odpornościowy przyszłej mamy ulega fizjologicznemu osłabieniu, co sprawia, że jest ona bardziej podatna na infekcje dróg oddechowych. To naturalna adaptacja organizmu, dzięki której płód – posiadający odmienne DNA niż matka – nie jest odrzucany jako „ciało obce”. Ta tymczasowa immunosupresja ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale jednocześnie sprawia, że ciężarne częściej zapadają na przeziębienia. Co jednak istotne, nie wszystkie leki, które kobieta mogła stosować przed ciążą, są teraz bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Przyszłe mamy muszą zachować szczególną ostrożność wybierając sposoby leczenia objawów przeziębienia, aby nie zaszkodzić maluchowi.

przeziębiona kobieta w ciąży

Objawy przeziębienia w ciąży

Objawy przeziębienia w ciąży nie różnią się znacząco od tych występujących poza tym okresem. Najczęściej ciężarne skarżą się na:

  • Katar i niedrożność nosa
  • Ból gardła
  • Kaszel (suchy lub mokry)
  • Zmęczenie i ogólne osłabienie
  • Podwyższoną temperaturę ciała lub gorączkę
  • Bóle głowy i mięśni
  • Złe samopoczucie
  • Brak apetytu

Chociaż przeziębienie jest zwykle łagodną infekcją, która ustępuje samoistnie, w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Najistotniejsza jest kontrola gorączki, która – szczególnie w pierwszym trymestrze – może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Czy przeziębienie wpływa na dziecko?

Samo przeziębienie, jako łagodna infekcja wirusowa, zwykle nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Wirusy odpowiedzialne za typowe przeziębienie rzadko przechodzą przez barierę łożyskową. Największe zagrożenie wiąże się z wysoką gorączką, która – szczególnie w pierwszym trymestrze – może zwiększać ryzyko wad rozwojowych u płodu.

Przedłużające się przeziębienie może prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok czy zapalenie płuc, które wymagają interwencji lekarskiej. Przewlekłe stany zapalne w organizmie mogą również zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu oraz innych powikłań ciążowych.

Bezpieczne leki na przeziębienie w ciąży

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w ciąży, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Jednak wśród środków, które są uważane za względnie bezpieczne w ciąży, można wymienić:

Paracetamol

Paracetamol to jedyny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który można stosować w ciąży już od pierwszego trymestru. Należy jednak zachować ostrożność i stosować go w najmniejszej skutecznej dawce, wyłącznie w przypadku wysokiej gorączki lub bólu o co najmniej umiarkowanym nasileniu.

Należy pamiętać, że chociaż paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy w ciąży (kategoria B według FDA), nie oznacza to, że można go stosować bezrefleksyjnie. Długotrwałe przyjmowanie lub przekraczanie zalecanych dawek może mieć szkodliwy wpływ zarówno na matkę, jak i na dziecko.

Leki antyhistaminowe

Niektóre leki antyhistaminowe pierwszej i drugiej generacji, takie jak cetyryzyna czy loratadyna, są powszechnie stosowane u osób z alergią i mogą przynieść ulgę w przypadku przeziębienia na tle alergicznym. Zmniejszają one katar, łzawienie i swędzenie oczu oraz kaszel. Można je nabyć zarówno bez recepty, jak i na receptę (w większych dawkach lub niższej cenie).

Preparaty do stosowania miejscowego

W przypadku niedrożności nosa i kataru można stosować:

  • Roztwory soli fizjologicznej lub wody morskiej do płukania nosa
  • Spraye do nosa zawierające wodę morską (hipertoniczną lub izotoniczną)
  • Spraye do nosa z olejkami eterycznymi (należy upewnić się, że dany produkt jest bezpieczny w ciąży)

Na ból gardła pomocne mogą być:

  • Spraye i płukanki zawierające chlorowodorek benzydaminy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a przy tym nie wchłania się do krwioobiegu
  • Pastylki do ssania z porostem islandzkim, propolisem lub innymi naturalnymi składnikami

Naturalne środki wspierające odporność

  • Witamina C – skraca czas trwania przeziębienia i zmniejsza jego intensywność. Rekomendowana dobowa dawka dla kobiet w ciąży to 85 mg, choć w czasie infekcji można ją nieco zwiększyć. Naturalne źródła to owoce cytrusowe, czerwona papryka i kiszona kapusta.
  • Cynk – wspomaga układ odpornościowy. Ciężarne potrzebują około 11 mg cynku dziennie. Najlepsze naturalne źródła to owoce morza (ostrygi, kraby) i mięso.
  • Wapń – może pomóc w przypadku przeziębienia na tle alergicznym. Zalecana dzienna dawka to 1000 mg. Źródła to produkty mleczne, migdały i woda wysokozmineralizowana.
  • Naturalne syropy i ekstrakty – z malin, aronii, czarnej porzeczki, dzikiej róży, które są bogatym źródłem witaminy C.
  • Czosnek – zwany naturalnym antybiotykiem, może pomóc w walce z infekcją. Można spożywać go w postaci świeżej lub w preparatach suplementacyjnych.

Leki przeciwwskazane w ciąży

Niektóre leki powszechnie stosowane przy przeziębieniu są przeciwwskazane w ciąży. Należą do nich:

  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie jak ibuprofen, ketoprofen czy aspiryna – mogą powodować komplikacje, szczególnie w trzecim trymestrze, w tym przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu i hamowanie akcji porodowej.
  • Leki zawierające pseudoefedrynę, feniraminę lub fenylefrynę – mogą powodować zwężenie naczyń krwionośnych, co potencjalnie ogranicza przepływ krwi do łożyska.
  • Niektóre leki przeciwkaszlowe z kodeiną, dekstrometorfanem czy butamiratem – zwłaszcza w pierwszym trymestrze.
  • Leki wykrztuśne zawierające ambroksol, bromheksynę czy acetylocysteinę – ich bezpieczeństwo w ciąży nie zostało jednoznacznie potwierdzone.

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży

Oprócz farmakoterapii, warto wykorzystać naturalne metody łagodzenia objawów przeziębienia:

Odpoczynek i nawodnienie

  • Odpoczywaj w łóżku lub na kanapie – nie musisz leżeć, jeśli nie masz gorączki, ale znacznie ogranicz aktywność fizyczną.
  • Pij dużo ciepłych lub letnich płynów – może to być woda, herbata owocowa lub ziołowa (np. lipowa, malinowa), woda z miodem i cytryną.
  • W przypadku gorączki stosuj chłodne (nie zimne) okłady na czoło i kark.

Inhalacje i nawilżanie powietrza

  • Inhalacje z soli fizjologicznej – mogą pomóc w oczyszczeniu zatok i nawilżeniu błony śluzowej nosa.
  • Inhalacje z dodatkiem ziół (rumianek, szałwia, lawenda) – działają przeciwzapalnie i łagodzą podrażnienia.
  • Nawilżacz powietrza – suche powietrze w mieszkaniu nasila objawy przeziębienia, szczególnie kaszel i ból gardła.

Naturalne środki łagodzące objawy

  • Na ból gardła – płukanie gardła naparem z rumianku, szałwii lub solą kuchenną.
  • Na kaszel – miód z cytryną (uwaga: miód tylko dla kobiet w ciąży, nie dla niemowląt poniżej 1. roku życia).
  • Na niedrożność nosa – domowe płukanki z soli fizjologicznej.

Dieta wspierająca odporność

  • Spożywaj produkty bogate w witaminę C – owoce cytrusowe, kiwi, papryka, brokuły.
  • Włącz do diety czosnek, cebulę, imbir – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  • Jedz kiszonki – są bogate w probiotyki wspierające układ odpornościowy.
  • Pij buliony i rosół – nawadniają, dostarczają składników odżywczych i są łatwe do spożycia nawet przy braku apetytu.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Mimo że przeziębienie jest zwykle łagodną infekcją, która ustępuje samoistnie, w ciąży szczególnie ważne jest konsultowanie objawów z lekarzem. Należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, jeśli:

  • Gorączka przekracza 38°C lub utrzymuje się dłużej niż 24-48 godzin
  • Kaszel jest nasilony, duszący lub produktywny (z odkrztuszaniem wydzieliny)
  • Pojawia się duszność lub trudności w oddychaniu
  • Objawy przeziębienia nie ustępują po 4-5 dniach lub nasilają się
  • Pojawia się silny ból gardła, ucha lub zatok
  • Występuje wydzielina z nosa o żółtym lub zielonym zabarwieniu (może to wskazywać na infekcję bakteryjną)
  • Pojawia się krwioplucie lub krwawienie z nosa
  • Występują bóle w klatce piersiowej
  • Występują objawy odwodnienia (zawroty głowy, suchość w ustach, zmniejszone oddawanie moczu)

Zapobieganie przeziębieniu w ciąży

Lepiej zapobiegać niż leczyć – zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku kobiet ciężarnych. Oto kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka przeziębienia:

  • Myj regularnie ręce, szczególnie po powrocie do domu lub kontakcie z osobami chorymi
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami przeziębionymi
  • W sezonie infekcyjnym unikaj zatłoczonych miejsc
  • Dbaj o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne
  • Pij dużo płynów
  • Wysypiaj się i unikaj przewlekłego stresu
  • Regularnie wietrz pomieszczenia
  • Rozważ noszenie maseczki w miejscach publicznych, szczególnie w szczycie sezonu infekcyjnego
  • Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu (40-60%)
  • Regularnie uprawiaj łagodną aktywność fizyczną odpowiednią dla kobiet w ciąży, np. spacery

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mogę przyjmować ibuprofem w ciąży?

Ibuprofen nie jest zalecany w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu oraz hamować akcję porodową. W razie konieczności zastosowania leku przeciwbólowego lub przeciwgorączkowego, paracetamol jest bezpieczniejszym wyborem, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem.

Czy przeziębienie może zaszkodzić mojemu dziecku?

Samo przeziębienie rzadko bezpośrednio zagraża płodowi, ale towarzysząca mu wysoka gorączka – szczególnie w pierwszym trymestrze – może zwiększać ryzyko wad rozwojowych. Dlatego ważne jest kontrolowanie temperatury ciała i kontakt z lekarzem w przypadku gorączki przekraczającej 38°C.

Jak długo trwa przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w ciąży trwa zwykle podobnie jak poza nią – około 7-10 dni. Jednak ze względu na obniżoną odporność, niektóre ciężarne mogą doświadczać dłuższego przebiegu infekcji. Jeśli objawy nie ustępują po 4-5 dniach lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować leki przeciwkaszlowe w ciąży?

Większość leków przeciwkaszlowych nie jest zalecana w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. W przypadku uporczywego kaszlu lepiej skonsultować się z lekarzem, który może zalecić bezpieczne środki, takie jak inhalacje czy naturalne syropy. W drugim i trzecim trymestrze niektóre leki mogą być dozwolone pod ścisłą kontrolą lekarską.

Co zrobić, jeśli mam katar w ciąży?

Katar w ciąży można łagodzić płukaniem nosa solą fizjologiczną lub wodą morską. Popularne krople obkurczające naczynia w nosie zawierające oksymetazolinę mogą być stosowane okazjonalnie, ale tylko po konsultacji z lekarzem i przez krótki okres (nie dłużej niż 3-5 dni). Naturalne metody, takie jak inhalacje z rumianku czy soli morskiej, są bezpieczniejszym wyborem.

Jak obniżyć gorączkę w ciąży bez leków?

Gorączkę można obniżać stosując chłodne (nie zimne) okłady na czoło, kark i pachwiny, pijąc dużo płynów oraz nosząc lekką odzież. Można również wziąć letnią kąpiel. Jednak jeśli temperatura przekracza 38°C, zazwyczaj konieczne jest zastosowanie paracetamolu po konsultacji z lekarzem.

Czy sól fizjologiczna jest bezpieczna w ciąży?

Tak, sól fizjologiczna jest całkowicie bezpieczna do stosowania w ciąży. Może być używana do płukania nosa, inhalacji czy nawilżania wysuszonej błony śluzowej nosa. Jest to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań dla ciężarnych zmagających się z katarem czy zatkanym nosem.

Czy mogę szczepić się przeciwko grypie w ciąży?

Tak, szczepienie przeciwko grypie jest zalecane kobietom w ciąży niezależnie od trymestru. Nie tylko chroni przyszłą mamę przed potencjalnie poważnymi powikłaniami grypy, ale również zapewnia ochronę noworodkowi w pierwszych miesiącach życia dzięki przeciwciałom przekazywanym przez łożysko.

Czy miód jest bezpieczny w ciąży?

Tak, miód jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i może być stosowany do łagodzenia objawów przeziębienia, takich jak ból gardła czy kaszel. Należy jednak pamiętać, że miód nie powinien być podawany dzieciom poniżej 1. roku życia ze względu na ryzyko botulizmu. Dla kobiet ciężarnych to ryzyko nie występuje.

Co zrobić, gdy przeziębienie nie ustępuje?

Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują po 4-5 dniach, nasilają się lub pojawia się gorączka, żółta lub zielona wydzielina z nosa, silny ból gardła czy trudności w oddychaniu, należy skonsultować się z lekarzem. Może to oznaczać wtórną infekcję bakteryjną wymagającą specjalistycznego leczenia.