Adozol

Adozol to lek przeciwcukrzycowy, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możesz cieszyć się pełnią życia, bez obaw o skoki glukozy.

Agastin 20 mg

Agastin 20 mg to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Omeprazol działa poprzez zmniejszanie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych stanów związanych z nadmierną produkcją kwasu, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i zespół Zollingera-Ellisona. Agastin 20 mg jest dostępny w postaci kapsułek do stosowania doustnego. Pamiętaj, że Agastin 20 mg jest dostępny tylko na receptę.

Anesteloc

Anesteloc to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek ten stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Jest dostępny na receptę.

Anesteloc Max

Anesteloc Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera pantoprazol jako substancję czynną. Jest to inhibitor pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej u dorosłych.

Bioprazol

Lek o właściowściach ochronnych i przeciwrefluksowych. Ogranicza szkodliwy wpływ kwasu solnego na ściany żołądka, hamuje jego wydzielanie. Produkt leczniczy pomocny w profilaktyce i kuracji choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-jelitowego.

Bioprazol Bio Control

Bioprazol Bio Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Jedna kapsułka zawiera 10 mg omeprazolu.

Bioprazol Bio Max

Bioprazol Bio Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest zwykle stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Zalecana dawka to jedna kapsułka raz na dobę przez 14 dni.

Bostomac

Bostomac to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Wskazania do jego stosowania zależą od konkretnej sytuacji klinicznej. Lek ten jest dostępny na receptę. Szczegółowe informacje na temat tego leku, takie jak skład, dawkowanie i możliwe działania niepożądane, można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania.

Contix ZRD

Contix ZRD to lek dostępny na receptę, który ma postać tabletek dojelitowych. Głównym składnikiem jest pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Lek ten zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, pieczenie w przełyku. Lek ten pozwala również ograniczyć powstawanie stanów zapalnych przełyku spowodowanych cofaniem się treści żołądkowej.

Contracid

Contracid to lek, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany do łagodzenia objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, pieczenie w przełyku. Lek ten pozwala również ograniczyć powstawanie stanów zapalnych przełyku spowodowanych cofaniem się treści żołądkowej. Contracid jest dostępny na receptę.

Controloc

Controloc to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Zawiera substancję czynną – pantoprazol. Stosowany jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Controloc Control

Controloc Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie u dorosłych.

Controzil

Controzil to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Controzil 10 mg i Controzil 20 mg jest wskazany w leczeniu objawów refluksu (np. zgaga, odbijanie kwaśnej treści) u dorosłych. Lek Controzil jest również stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzeń zakażonych bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori” oraz owrzodzeń spowodowanych przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Lek dostępny jest na receptę.

Escid Control

Escid Control to lek, którego substancją czynną jest ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, kwaśne odbijanie czy cofanie treści żołądkowej do przełyku. Escid Control jest dostępny bez recepty.

Esomeprazol Alugastrin

Esomeprazol Alugastrin to lek zawierający ezomeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest zalecany do krótkotrwałego leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazol Arriello

Esomeprazol Arriello to lek, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu objawów związanych z refluksowym zapaleniem przełyku. Jest to inhibitor pompy protonowej, który jest skuteczny w leczeniu objawów takich jak zgaga. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują chorobę refluksową przełyku, wrzody żołądka związane z leczeniem niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy związanym z leczeniem NLPZ u pacjentów z grupy ryzyka, a także leczenie zespołu Zollingera-Ellisona.

Esomeprazol Towa

Esomeprazol Towa to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ten stosowany jest w leczeniu objawów związanych z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku oraz w chorobie wrzodowej żołądka. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazole Genoptim

Esomeprazole Genoptim to lek zawierający substancję czynną o nazwie ezomeprazol, należący do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie tego typu leków polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Esomeprazole Genoptim stosuje się w krótkotrwałym leczeniu pewnych schorzeń, w przypadkach, gdy nie jest możliwe przyjmowanie leków doustnie. Preparat ten jest skuteczny w leczeniu choroby refluksowej przełyku, która objawia się bólem, stanem zapalnym i zgagą, spowodowanymi przedostawaniem się kwasu solnego z żołądka do przełyku. Ponadto, lek ten może być stosowany w celu zapobiegania powstawaniu wrzodów żołądka, szczególnie w przypadku pacjentów przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Esomeprazole Genoptim jest również skuteczny w zapobieganiu nawrotom krwawienia po leczeniu endoskopowym z powodu ostrego krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Jest dostępny na receptę.

Esomeprazole SUN

Esomeprazole SUN to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori, którą przeprowadza się zarówno podczas leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy lub aby zapobiec nawrotom wystąpienia wrzodu trawiennego. Lek jest dostępny na receptę.

Esomeprazole Zentiva

Esomeprazole Zentiva to lek, który zawiera substancję czynną o nazwie ezomeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek stosowany jest w terapii choroby refluksowej przełyku w celu leczenia powstałych nadżerek, zapobiegania nawrotom choroby bądź w leczeniu objawowym. Ponadto esomeprazol znajduje zastosowanie w eradykacji bakterii Helicobacter pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Esopol

Esopol zawiera esomeprazol, inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany krótkotrwale, Esopol leczy chorobę refluksową przełyku (GERD), wrzody żołądka spowodowane stosowaniem NLPZ oraz zapobiega nawrotom krwawienia po endoskopii u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. Działa poprzez łagodzenie bólu i stanu zapalnego powodowanego przez nadmiar kwasu żołądkowego.

Esprazox

Esprazox to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to lek stosowany w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego, takich jak nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku i zgaga. Działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu solnego w żołądku, co pomaga złagodzić objawy związane z refluksowym zapaleniem przełyku i zgagą.

Famiflux

Famiflux to lek zawierający famotydynę, antagonista receptora H2, który skutecznie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawowym niestrawności, zgagi oraz nadkwaśności u dorosłych. Działanie preparatu utrzymuje się przez 10–12 godzin, przynosząc ulgę w dolegliwościach żołądkowych.

FAMOTYDYNA Ranigast

Famotydyna Ranigast to lek, który zawiera famotydynę, należącą do grupy leków nazywanych antagonistami receptora H2. Lek hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, a jego działanie utrzymuje się przez 10 do 12 godzin. Wskazaniem do stosowania leku jest krótkotrwałe, objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność, zgaga i nadkwaśność. Jest dostępny bez recepty.

Gasec-20 Gastrocaps

Gasec-20 Gastrocaps to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku (refluksem żołądkowo-przełykowym), w zespole Zollinger-Ellisona oraz w leczeniu i zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy w trakcie leczenia NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi) w pacjentów z grupy ryzyka. Gasec-20 Gastrocaps jest dostępny na receptę.

Gastranin Zdrovit

Gastranin Zdrovit to lek w postaci tabletek musujących, który jest stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych, takich jak zgaga, niestrawność, nadkwaśność, niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest ranitydyna, która hamuje wydzielanie kwasu solnego oraz pepsyny w żołądku. Działanie tej substancji utrzymuje się nawet przez 12 godzin. Lek jest dostępny bez recepty.

Gastronorm

Gastronorm, zawiera pantoprazol, to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego kwas żołądkowy, co skutkuje zmniejszeniem ilości kwasu w żołądku. Stosuje się go w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Gastrostad

Gastrostad to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Jest to substancja czynna hamująca wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Gastrostad jest stosowany w leczeniu łagodnej postaci choroby refluksowej przełyku i jej objawów, takich jak zgaga, zarzucanie treści żołądkowej, ból podczas przełykania. Jest to lek na receptę.

Gastrovit MultiActive

Gastrovit MultiActive to lek roślinny stosowany doustnie. Zawiera wyciąg złożony płynny z ziela bylicy bożego drzewka, owocu ostropestu plamistego, liścia mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, korzenia mniszka lekarskiego i ziela krwawnika. Lek jest przeznaczony do stosowania w niestrawnościach (z objawami zgagi, odbijania, nudności) i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych spowodowanych niedostatecznym wydzielaniem soku żołądkowego i żółci. Gastrovit MultiActive jest dostępny bez recepty.

Gastrowell

Gastrowell jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego. Wskazaniami do stosowania leku są: leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie jej nawrotom, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Lek jest dostępny na receptę.

Gastrowell Control

Gastrowell Control to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Pantoprazol blokuje enzym wytwarzający kwas żołądkowy, co prowadzi do zmniejszenia ilości kwasu w żołądku. Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych.

Gaviscon

Gaviscon to lek dostępny bez recepty, który jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie, niestrawność. Może być stosowany po posiłkach, w czasie ciąży lub u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Preparat zawiera substancje czynne: alginian sodu, wodorowęglan sodu oraz węglan wapnia. Te substancje szybko reagują z kwasem solnym w żołądku tworząc ochronną warstwę żelu o odczynie prawie obojętnym, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej i zapobiega jej cofaniu się (zarzucaniu) do przełyku.

Gaviscon Advance

Gaviscon Advance to lek dostępny bez recepty, który należy do grupy leków nazywanych “środkami hamującymi refluks żołądkowo-przełykowy”. Tworzy on ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej, co skutecznie zapobiega cofaniu się kwaśnej treści do przełyku. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon Duo

Gaviscon Duo to lek, który jest często stosowany do łagodzenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność. Działa poprzez tworzenie ochronnej warstwy na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka. Składniki czynne leku to alginian sodu, wodorowęglan sodu oraz węglan wapnia. Gaviscon Duo jest dostępny bez recepty.

Gaviscon duo o smaku mięty

Gaviscon Duo o smaku mięty to zawiesina doustna, która łączy alginian oraz dwa związki zobojętniające kwas żołądkowy: wapnia węglan i sodu wodorowęglan. Działa podwójnie, tworząc ochronną warstwę na treści żołądkowej oraz neutralizując nadmiar kwasu, co przynosi ulgę w refluksie żołądkowo-przełykowym, zgadze i niestrawności. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia, stosowany także podczas ciąży.

Gaviscon duo o smaku owoców leśnych

Gaviscon Duo o smaku owoców leśnych to zawiesina doustna, która łączy alginian oraz dwa związki zobojętniające kwas żołądkowy: wapnia węglan i sodu wodorowęglan. Działa podwójnie – tworzy ochronną warstwę na treści żołądkowej i neutralizuje nadmiar kwasu, łagodząc objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, zgagi i niestrawności. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia, również podczas ciąży.

Gaviscon duo tab

Gaviscon Duo Tab to lek łączący alginian z dwoma środkami zobojętniającymi kwas żołądkowy (wapnia węglan i sodu wodorowęglan). Działa na dwa sposoby:

Tworzy barierę ochronną nad treścią żołądkową, co łagodzi piekący ból w klatce piersiowej (działanie łagodzące może utrzymywać się do 4 godzin).

Neutralizuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, co pomaga uśmierzyć ból i dyskomfort.

Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, zarzucanie kwaśnej treści żołądka i niestrawność, np. po posiłkach lub w czasie ciąży.

Gaviscon duo tab o smaku owoców leśnych

Gaviscon Duo Tab o smaku owoców leśnych to lek łączący alginian z dwoma środkami zobojętniającymi kwas żołądkowy – wapnia węglanem i sodu wodorowęglanem. Działa podwójnie:

Tworzy barierę ochronną nad treścią żołądkową, łagodząc piekący ból w klatce piersiowej, który może utrzymywać się do 4 godzin.

Neutralizuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, co uśmierza ból i dyskomfort.

Lek ten jest stosowany w leczeniu objawów kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, zarzucanie kwaśnej treści żołądka i niestrawność, np. po posiłkach lub w czasie ciąży.

Gaviscon o smaku mięty

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek do rozgryzania i żucia. Składa się z trzech substancji czynnych: alginianu sodu, wodorowęglanu sodu oraz węglanu wapnia. Lek ten tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie, niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży.

Gaviscon o smaku mięty saszetki

Gaviscon o smaku mięty to lek dostępny bez recepty, który tworzy ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej. Ta warstwa zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej z żołądka, co powoduje zmniejszenie bólu i uczucia dyskomfortu w gardle i jamie ustnej. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Może być również stosowany u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon o smaku mięty TAB

Gaviscon o smaku mięty TAB to lek dostępny bez recepty, przeznaczony do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Objawy te obejmują zgagę, odbijanie i niestrawność, które mogą występować na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Lek tworzy ochronną warstwę na powierzchni treści żołądkowej, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści z żołądka, zmniejszając tym samym ból i uczucie dyskomfortu w gardle i jamie ustnej.

Gealcid

Gealcid to lek, który składa się z kwasu alginowego, sodu wodorowęglanu oraz glinu wodorotlenku. Dzięki swoim właściwościom zobojętniającym kwas solny, Gealcid działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy, co przyczynia się do łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z nadkwaśnością lub chorobą wrzodową. Jest stosowany w przypadkach zgagi (pieczenie w przełyku), refluksu żołądkowo-przełykowego (kwaśne odbijanie) oraz przepukliny rozworu przełykowego. Gealcid jest dostępny bez recepty.

Gelatum Aluminii Phosphorici

Gelatum Aluminii Phosphorici to lek, który skutecznie zobojętnia kwas solny soku żołądkowego, a także działa osłaniająco i ściągająco. Dzięki zawartości fosforanu glinu, lek tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy, co przyczynia się do jej szybszego gojenia. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości występujących w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadkwaśności soku żołądkowego, refluksu przełykowo-żołądkowego oraz zgagi. Jest dostępny bez recepty.

Gerdin

Gerdin to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Gerdin jest dostępny na receptę.

Gerdin Max

Gerdin Max to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga czy kwaśne odbijanie, u osób dorosłych. Substancją czynną leku jest pantoprazol, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek dostępny jest bez recepty. Zalecana dawka to 20 mg pantoprazolu (1 tabletka) raz na dobę.

Goprazol

Goprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Goprazol jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w zapobieganiu nawrotom tych schorzeń. Lek jest dostępny na receptę.

Goprazol Max

Goprazol Max to lek dostępny na receptę, który zawiera omeprazol – substancję czynną z grupy inhibitorów pompy protonowej. Lek ten zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co pomaga w łagodzeniu objawów takich jak pieczenie w przełyku czy ból w klatce piersiowej związanych z przedostawaniem się treści żołądkowej do przełyku. Goprazol Max stosuje się również podczas leczenia wrzodów żołądka. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

Helicid 20

Helicid 20 to lek w postaci kapsułek dojelitowych, zawierający w składzie omeprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka, owrzodzenia wynikającego z zakażenia Helicobacter pylori, spowodowanego przez NLPZ lub osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ. Jest dostępny na receptę.

Helicid Control

Helicid Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to tzw. “inhibitor pompy protonowej”, który zmniejsza ilość wydzielanego w żołądku kwasu solnego. Lek stosowany jest u pacjentów dorosłych w leczeniu krótkoterminowym objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Zaleca się przyjmowanie jednej kapsułki na dobę przez 14 dni.

Helicid Forte

Helicid Forte to lek dostępny na receptę, którego substancją czynną jest omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych “inhibitorami pompy protonowej”. Działanie leku polega na zmniejszeniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń górnej części jelita (owrzodzeń dwunastnicy) oraz żołądka, a także w przypadkach, gdy owrzodzenia są spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori.

Helicid MAX

Helicid MAX to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Helicid MAX stosuje się w leczeniu krótkoterminowym u osób dorosłych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej – kwaśne odbijanie. Jest dostępny bez recepty.

Helicid Rapid

Helicid Rapid zawiera omeprazol, inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza ilość kwasu żołądkowego. Lek jest stosowany u dorosłych do krótkotrwałego leczenia objawów refluksu, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Helicid Rapid łagodzi ból i stan zapalny związany z refluksem, przynosząc ulgę już po kilku dniach stosowania.

Heligen

Heligen, znany również jako Heligen Neo, to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, owrzodzeń, zakażeń bakterią Helicobacter pylori, a także zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Heligen Neo

Heligen Neo to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie ilości kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz w profilaktyce zachłystowego zapalenia płuc przed znieczuleniem ogólnym. Ponadto, Heligen Neo może być zastosowany celem zapobiegania powstawaniu wrzodów w przypadku przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Iberogast Balance

Iberogast Balance to roślinny produkt leczniczy stosowany w leczeniu dyspepsji funkcjonalnej u dorosłych powyżej 18 lat. Pomaga łagodzić objawy niestrawności, takie jak ból brzucha, pieczenie w nadbrzuszu, uczucie pełności po posiłku, wczesne uczucie sytości, utrata apetytu, nadmierne odbijanie i zgaga. Jeśli po 7 dniach nie nastąpi poprawa objawów, zaleca się kontakt z lekarzem.

INHIPEP

Lek INHIPEP zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol, która należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Lek INHIPEP jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: choroba refluksowa przełyku, owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego lub żołądka, owrzodzenia zakażone bakteriami nazywanymi „Helicobacter pylori”, owrzodzenia spowodowane przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), zbyt duża ilość kwasu w żołądku będąca skutkiem obecności zmiany rozrostowej w trzustce (zespół Zollingera-Ellisona). Jest dostępny na receptę.

Ipegen

Ipegen to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Działają one przez zmniejszenie ilości kwasu solnego w żołądku. Jest dostępny na receptę.

IPP 20

IPP 20 to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Pantoprazol jest wybiórczym inhibitorem pompy protonowej, co oznacza, że zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Lek ten jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit wywołanych przez kwas solny. IPP 20 jest dostępny na receptę.

Itokin

Itokin, zawierający chlorowodorek itoprydu, to lek pobudzający perystaltykę przewodu pokarmowego. Działa poprzez blokowanie receptorów dopaminowych D2 i hamowanie aktywności acetylocholinoesterazy, co prowadzi do zwiększenia kurczliwości mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Itokin jest wskazany w leczeniu objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Lek jest dostępny na receptę i przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Losec

Losec to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, chroniąc błonę śluzową żołądka przed działaniem nadmiernej ilości soków trawiennych, które mogą być przyczyną choroby wrzodowej. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia przełyku wywołanego zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku, oraz w zespole Zollinger-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Losec Pro

Losec Pro to lek zawierający substancję czynną o nazwie omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Jego działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Losec Pro jest stosowany u pacjentów dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej – kwaśnego odbijania). Jest dostępny na receptę.

Loseprazol

Loseprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych twardych, zawierający substancję czynną omeprazol, która należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie leku polega na zmniejszeniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Stosowany jest w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka, owrzodzenia wynikającego z zakażenia Helicobacter pylori, spowodowanego przez NLPZ lub osłonowo przy przyjmowaniu NLPZ. Może być również używany przy zespole Zollingera-Ellisona. Loseprazol jest dostępny na receptę.

Maalox

Maalox to lek dostępny bez recepty, który zawiera wodorotlenek glinu i wodorotlenek magnezu. Działa miejscowo, zobojętniając nadmiar kwasu solnego w żołądku, co pomaga osłonić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu zaburzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego związanych z nadkwaśnością, takich jak nieżyt żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, niestrawność, zgaga, a także pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Maalox bez cukru

Maalox bez cukru to lek dostępny bez recepty, który zawiera wodorotlenek glinu i wodorotlenek magnezu. Działa zobojętniająco na nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym, co pomaga łagodzić objawy związane z nadkwaśnością. Jest zalecany w leczeniu objawowym różnych zaburzeń ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka, zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, niestrawność, zgaga, a także pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Manti

Manti to lek zobojętniający sok żołądkowy, który zawiera wodorotlenek glinu, wodorotlenek magnezu i symetykon. Jest stosowany w przypadku problemów trawiennych takich jak zgaga, nadkwaśność, wzdęcia. Lek jest zalecany do łagodzenia objawów związanych z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapaleniem błony śluzowej żołądka, nadkwaśnością, przepukliną rozworu przełykowego, niestrawnością oraz innymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Manti jest dostępny bez recepty.

MANTI Extra

MANTI Extra to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: famotydynę, węglan wapnia i wodorotlenek magnezu. Jest stosowany w przypadku problemów trawiennych, zgagi, nadkwaśności, bólu i pieczenia w nadbrzuszu. Przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. Lek ma postać tabletek do rozgryzania i żucia o smaku miętowym. Węglan wapnia i wodorotlenek magnezu działają poprzez szybką neutralizację nadmiaru kwasu już wyprodukowanego w żołądku, podczas gdy famotydyna hamuje produkcję kwasu solnego w żołądku i wywiera bardziej długotrwały efekt, zmniejszając kwaśność soku żołądkowego przez 10-12 godzin.

Nexium Control

Nexium Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną esomeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Ponadto, Nexium Control jest stosowany w leczeniu nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku oraz w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku.

Noacid

Noacid to lek dostępny na receptę, który zawiera pantoprazol. Jest to substancja czynna, która hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do zwiększenia poziomu gastryny. Lek jest stosowany w doraźnym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u osób dorosłych.

Nolpaza

Nolpaza to lek zawierający substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w przypadku wystąpienia choroby refluksowej, wrzodów dwunastnicy lub żołądka. Nolpaza jest dostępna na receptę.

Nolpaza Control

Nolpaza Control to lek zawierający pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u osób dorosłych. Lek jest dostępny bez recepty.

Nozer

Nozer to lek zawierający omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Nozer jest dostępny na receptę. Lek ten działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu w żołądku, co pomaga w łagodzeniu objawów związanych z nadmierną kwasowością.

Nozer Med

Nozer Med to lek w postaci kapsułek, którego substancją czynną jest omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego. Lek jest stosowany w leczeniu dolegliwości związanych z nadmierną kwasotą żołądka, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy czy refluks żołądkowo-przełykowy. Nozer Med jest dostępny na receptę.

Omar

Omar to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem “inhibitorów pompy protonowej”. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Stosowany jest w celu łagodzenia objawów takich jak zgaga, cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Lek jest dostępny na receptę.

Omar MAX

Omar MAX to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego. Stosowany jest u osób dorosłych w celu doraźnego leczenia objawów refluksu, takich jak zgaga i cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Omeboix

Omeboix to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Działanie tego leku polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Omeboix jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak choroba refluksowa przełyku (GERD), owrzodzenia górnego odcinka jelita cienkiego (wrzody dwunastnicy) lub żołądka (wrzody żołądka), owrzodzenia zakażone bakteriami Helicobacter pylori oraz owrzodzenia spowodowane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Lek jest dostępny na receptę.

Omeplis

Omeplis to lek zawierający substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Omeplis jest wskazany do stosowania u dorosłych w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy, zapobieganiu nawrotom owrzodzenia dwunastnicy, leczeniu owrzodzeń żołądka, zapobieganiu nawrotom owrzodzenia żołądka oraz w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori (H. pylori) w chorobie wrzodowej. Jest dostępny na receptę.

Omepraz Bio

Omepraz Bio to lek w postaci kapsułek dojelitowych, których substancją czynną jest omeprazol. Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej, której działanie polega na hamowaniu procesu wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Omepraz Bio jest dostępny bez recepty.

Omeprazol Accord

Omeprazol Accord to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Lek ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego, przez co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk i błonę śluzową żołądka. Stosowany jest w leczeniu zgagi oraz objawów cofania treści żołądkowej do przełyku. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Aurobindo

Omeprazol Aurobindo to lek w postaci twardych kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, a także w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Omeprazol Aurobindo jest dostępny na receptę.

Omeprazol Biofarm

Omeprazol Biofarm to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Lek ten działa poprzez hamowanie wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w terapii stanów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym, takich jak zgaga i nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Dr. Max

Omeprazol Dr. Max to lek, który zmniejsza ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lek ten jest dostępny na receptę.

Omeprazol Farmax

Omeprazol Farmax to lek, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez hamowanie produkcji kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu różnych stanów związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazol Generics

Omeprazol Generics to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń układu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz w terapii eradykacyjnej Helicobacter pylori. Omeprazol Generics jest dostępny na receptę.

Omeprazol Medana

Omeprazol Medana to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmierną produkcją kwasu solnego w żołądku, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Omeprazol Medana jest dostępny na receptę.

Omeprazol Medreg

Omeprazol Medreg to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej“, których działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego z żołądka. Lek Omeprazol Medreg jest stosowany w leczeniu następujących chorób i zaburzeń: choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Omeprazol Quisisana

Omeprazol Quisisana to lek w postaci kapsułek dojelitowych twardych, zawierający substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Lek stosowany jest w leczeniu różnych schorzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku czy zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol Quisisana jest lekiem na receptę.

Omeprazol Teva

Omeprazol Teva to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Działanie tego leku polega na zmniejszeniu produkcji kwasu solnego w żołądku. Omeprazol Teva jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak choroba wrzodowa dwunastnicy, choroba wrzodowa żołądka, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazol Zentiva

Omeprazol Zentiva to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol Zentiva jest dostępny na receptę.

Omeprazole APTEO MED

Omeprazole APTEO MED to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu w żołądku. Stosowany jest w leczeniu objawów refluksu, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej, u dorosłych. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu, co łagodzi ból i stan zapalny przełyku.

Omeprazole Genoptim

Omeprazole Genoptim to lek, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Zawiera substancję czynną omeprazol, która jest inhibitorem pompy protonowej. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu, takich jak zgaga czy zarzucanie treści żołądkowej, u osób dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Omeprazole Genoptim SPH

Omeprazole Genoptim SPH to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego. Stosowany jest w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Jest dostępny bez recepty.

Omeprazole Mercapharm

Omeprazole Mercapharm to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Omeprazole Mercapharm jest dostępny na receptę.

Omeprazole Sandoz

Lek Omeprazole Sandoz zawiera omeprazol, substancję czynną z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Stosowany jest w postaci proszku do sporządzania roztworu do wlewów dożylnych jako alternatywa dla leczenia doustnego.

Omeprazole-1A Pharma

Omeprazole-1A Pharma to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość wytwarzanego w żołądku kwasu solnego. Stosowany jest w leczeniu stanów związanych z refluksowym zapaleniem przełyku, chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka, a także w terapii zespołu Zollingera-Ellisona. Jest to lek na receptę.

Omeprazolum 123ratio

Omeprazolum 123ratio to lek na receptę, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu takich schorzeń jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Może być również używany w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami do eradykacji Helicobacter pylori u pacjentów z wrzodami trawiennymi.

Opral

Opral to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego wszystkich stopni ciężkości. Opral działa na układ krążenia, ale nie tylko. Preparat ma działanie przeciwarytmiczne, a dodatkowo wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Substancją czynną leku jest chlorowodorek propranololu.

Ortanol Max

Ortanol Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Ortanol Max jest stosowany u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej – kwaśnego odbijania.

Ozzion

Lek Ozzion, dostępny w formie tabletek dojelitowych 20mg, jest stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej. Jest on używany w leczeniu objawów związanych z chorobą refluksową przełyku, takich jak zgaga, zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej, ból podczas przełykania. Ozzion jest również stosowany w długotrwałym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku i zapobieganiu jego nawrotom. Lek Ozzion zawiera substancję czynną pantoprazol, który jest selektywnym inhibitorem pompy protonowej, zmniejsza ilość kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Jest dostępny na receptę.

Pamyl

Pamyl to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku i jest stosowany w objawach choroby refluksowej przełyku u dorosłych i dzieci od 12 lat. Lek ten jest również stosowany do zapobiegania owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy indukowanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) u pacjentów z grup ryzyka, wymagających ciągłego podawania tych leków.

Panogastin

Panogastin to lek dostępny na receptę, który jest stosowany doustnie. Zawiera substancję czynną pantoprazol, która pomaga zatrzymać wydzielanie kwasu solnego w żołądku, ograniczając tym samym kwasowość treści żołądkowej. Lek jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z kwasem żołądkowym, takich jak zgaga czy refluks. Może być również stosowany w celu zapobiegania wrzodom żołądka lub dwunastnicy podczas długotrwałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Panprazox

Panprazox to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z działaniem kwasu. Lek jest dostępny na receptę.

Panrazol

Panrazol to lek zawierający pantoprazol, który działa jako selektywny inhibitor pompy protonowej. Dzięki temu zmniejsza ilość kwasu solnego produkowanego w żołądku pacjenta. Lek ten jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, które są związane z nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego. Panrazol jest dostępny na receptę.

Pantecta Control

Pantecta Control to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Substancją czynną leku jest pantoprazol, który blokuje enzymy wytwarzające kwas solny w żołądku, dzięki czemu zmniejsza ilość kwasu w żołądku. Lek jest dostępny na receptę.

Pantoloc Control

Pantoloc Control to lek zawierający pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u osób dorosłych. Pantoloc Control jest dostępny bez recepty.

Pantopraz

Pantopraz to lek, który zawiera pantoprazol, substancję czynną z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak zgaga, refluks czy wrzody. Jest dostępny na receptę.

Pantopraz Bio

Pantopraz Bio to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Jest to substancja czynna blokująca “pompę” wytwarzającą kwas żołądkowy, co skutkuje zmniejszeniem ilości kwasu w żołądku. Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie) u dorosłych. Pantopraz Bio jest dostępny bez recepty.

Pantoprazol Beximco

Pantoprazol Beximco to lek, który zawiera pantoprazol, substancję z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany do leczenia chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Pantoprazol Beximco jest dostępny na receptę.

Pantoprazol Krka

Pantoprazol Krka to lek, który zawiera pantoprazol, substancję czynną zmniejszającą produkcję kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zakażenie Helicobacter pylori, choroba refluksowa przełyku, zapobieganie nawrotom choroby refluksowej przełyku, leczenie zespołu Zollingera i Ellisona oraz zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy związanym ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grupy ryzyka. Pantoprazol Krka jest dostępny na receptę.

Pantoprazol PHARMLINE

Pantoprazol PHARMLINE zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to wybiórczy inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Stosuje się go w leczeniu chorób żołądka i jelit wywołanych przez kwas solny.

Pantoprazol Teva

Pantoprazol Teva to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z działaniem kwasu, takich jak zgaga i choroba refluksowa przełyku. Lek jest dostępny bez recepty.

Pantoprazol Towa Pharmaceutical Europe

jest lekiem należącym do grupy inhibitorów pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Lek stosowany jest w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jest wskazany w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku u dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. U dorosłych pacjentów stosuje się go również w terapii skojarzonej z antybiotykami w celu eliminacji bakterii Helicobacter pylori u osób z

Pantoprazol Vitama

Pantoprazol Vitama to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganiu jej nawrotom, leczeniu zespołu Zollingera i Ellisona, a także zapobieganiu owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u osób z grup zwiększonego ryzyka wymagających długotrwałego stosowania tych leków. Pantoprazol Vitama jest dostępny na receptę.

Pantoprazole 123ratio

Pantoprazole 123ratio to lek, który zawiera inhibitor pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co pomaga w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Stosuje się go w leczeniu chorób takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, a także w stanach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Jest dostępny na receptę.

Pantoprazole APTEO MED

Pantoprazole APTEO MED zawiera substancję czynną pantoprazol, która zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, blokując odpowiedni enzym. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych

Pantoprazole Bluefish

Pantoprazole Bluefish to lek, który zawiera pantoprazol, substancję z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany do leczenia chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Pantoprazole Bluefish jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Eugia

Pantoprazole Eugia to lek zawierający substancję czynną pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Genoptim

Pantoprazole Genoptim to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez blokowanie enzymu wytwarzającego kwas solny w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Lek ten stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych, takich jak zgaga i zarzucanie treści żołądkowej. Pantoprazole Genoptim jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Genoptim SPH

Pantoprazole Genoptim SPH to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Działa na enzym wytwarzający kwas żołądkowy, blokując “pompę” i zmniejszając ilość kwasu w żołądku. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku u dorosłych, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Lek jest dostępny bez recepty.

Pantoprazole Kalceks

Pantoprazole Kalceks to lek zawierający substancję czynną pantoprazol, który jest selektywnym inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszanie wydzielania kwasu w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak refluksowe zapalenie przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek ten jest dostępny na receptę.

Pantoprazole Mercapharm

Pantoprazole Mercapharm to lek na receptę, który zawiera pantoprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z kwasem żołądkowym, takich jak choroba refluksowa przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy. Pantoprazole Mercapharm dostępny jest w postaci tabletek dojelitowych.

Pantoprazole Wockhardt

Pantoprazole Wockhardt to lek w formie tabletek dojelitowych, który jest dostępny na receptę. Substancją czynną leku jest pantoprazol, który blokuje „pompę” wytwarzającą kwas żołądkowy, co prowadzi do zmniejszenia ilości kwasu w żołądku. Stosuje się go w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z kwasem żołądkowym. Lek ten może być stosowany w leczeniu zgagi, refluksu. Pantoprazole Wockhardt stosuje się również osłonowo podczas długotrwałego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak na przykład ibuprofen, w celu zapobiegania wrzodom żołądka lub dwunastnicy.

Pantorena

Pantorena to lek, którego substancją czynną jest pantoprazol. Działa on poprzez zmniejszenie ilości kwasu w żołądku, blokując enzym odpowiedzialny za jego produkcję. Stosuje się go u dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Jest dostępny bez recepty.

Pantosis Max

Pantosis Max to lek zawierający substancję czynną pantoprazol, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku i jest stosowany w leczeniu chorób związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz refluksowe zapalenie przełyku. Lek jest dostępny na receptę.

PANTOZOL Control

PANTOZOL Control to lek w postaci tabletek dojelitowych, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Należy do grupy leków o nazwie “inhibitory pompy protonowej”, których działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Stosuje się go w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie. Lek jest dostępny bez recepty.

Panzol

Panzol to lek w postaci tabletek dojelitowych, zawierający pantoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z działaniem kwasu, takich jak objawowa postać choroby refluksowej przełyku oraz zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy wywołanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne u pacjentów z grupy zwiększonego ryzyka. Panzol jest dostępny na receptę.

Panzol Pro

Panzol Pro to lek dostępny bez recepty, który zawiera pantoprazol. Jest to substancja czynna hamująca wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co prowadzi do zmniejszenia ilości kwasu w żołądku. Lek stosuje się w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga czy kwaśne odbijanie, u osób dorosłych.

Piastprazol

Piastprazol to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem “inhibitorów pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Piastprazol stosuje się w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Lek jest dostępny bez recepty.

Polpanto

Polpanto to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to selektywny inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu chorób żołądka i jelit związanych z wydzielaniem kwasu solnego, takich jak refluksowe zapalenie przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz zespół Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Polprazol

Polprazol to lek, który jest głównie stosowany w leczeniu chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Substancją czynną preparatu jest omeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego, dzięki czemu zmniejsza się kwasowość kwasu żołądkowego. Polprazol jest wskazany do krótkotrwałego przyjmowania w przypadku nadkwasoty, refluksu, zgagi oraz stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Lek jest dostępny na receptę.

Polprazol Acidcontrol

Polprazol Acidcontrol to lek, którego substancją czynną jest omeprazol. Należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Lek ten zmniejsza ilość kwasu wydzielanego w żołądku. Stosuje się go w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zgagi. Jest dostępny bez recepty.

Polprazol Max

Polprazol Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Jest to lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Polprazol Max jest polecany do stosowania u pacjentów dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. Lek występuje w postaci kapsułek dojelitowych twardych.

Polprazol PPH

Polprazol PPH to lek zawierający substancję czynną o nazwie omeprazol, który należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Działanie tego leku polega na zmniejszaniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Polprazol PPH jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz w skojarzeniu z antybiotykami w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy wywołanego przez H. pylori. Lek jest dostępny na receptę.

Prazol

Prazol to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk i błonę śluzową żołądka. Stosowany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Jest dostępny na receptę.

Prazol neo

Prazol Neo to lek w postaci kapsułek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej. Lek ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego, przez co zmniejsza drażniący wpływ kwaśnej treści żołądkowej na przełyk. Jest stosowany w leczeniu takich schorzeń jak czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku czy zespół Zollingera-Ellisona. Prazol Neo jest dostępny na receptę.

Prazolacid

Prazolacid to lek w postaci tabletek dojelitowych, zawierający substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który ogranicza wydzielanie kwasu żołądkowego. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Prazolacid jest dostępny na receptę.

Prazolneo

Prazolneo to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz zespołu Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę. Dawkowanie i czas trwania leczenia ustala lekarz.

Predox

Predox to lek prokinetyczny, który poprawia lub pobudza i nasila motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego. Substancją czynną leku jest itoprydu chlorowodorek. Lek jest wskazany w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Predox jest dostępny na receptę.

Prenome

Prenome to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol. Należy on do grupy leków określanych mianem „inhibitorów pompy protonowej”. Lek ten jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku oraz w przypadku nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku. Prenome dostępny jest w postaci kapsułek dojelitowych.

Progastim

Progastim to lek doustny, który działa na bazie inhibitora pompy protonowej w komórkach żołądka. Przyczynia się do zatrzymania wydzielania kwasu solnego. Jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, refluksowego zapalenia przełyku, choroby refluksowej przełyku, zespołu Zollingera-Ellisona oraz symptomów niestrawności związanych z działaniem kwasu. Lek jest dostępny na receptę.

Rabelinz

Rabelinz to lek zawierający substancję czynną rabeprazol sodowy. Należy do grupy leków zwanych inhibitorami pompy protonowej (IPP), które działają poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu czynnego owrzodzenia dwunastnicy, czynnego łagodnego owrzodzenia żołądka, choroby refluksowej przełyku z nadżerkami lub wrzodami, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Lek jest dostępny na receptę.

Raniberl MAX

Raniberl Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Jest stosowany w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga, niestrawność, nadkwaśność soku żołądkowego czy ból w nadbrzuszu. Substancja czynna leku, ranitydyna, hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co przyczynia się do łagodzenia objawów.

Ranigast Fast

Ranigast Fast to lek stosowany w celu łagodzenia objawów dolegliwości żołądkowych takich jak nadkwaśność, zgaga czy niestrawność. Zawiera substancję czynną ranitydynę, która blokuje receptory histaminowe H2, co powoduje ograniczenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest dostępny bez recepty. Zalecane dawkowanie dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat to jedna tabletka (150 mg) raz na dobę. Lek należy przyjmować doustnie.

Ranimax Teva

Ranimax Teva to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Jest to specyficzny, szybko działający antagonista receptorów H2. Hamuje zarówno podstawowe jak i poposiłkowe wydzielanie kwasu żołądkowego oraz zmniejsza wydzielanie pepsyny w soku żołądkowym. Wskazaniami do stosowania leku Ranimax jest objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność, zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu.

Ranitidine Accord Healthcare

Ranitidine Accord Healthcare to lek, który jest często stosowany w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowych. Jest to lek na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluksowe zapalenie przełyku, zespół Zollingera-Ellisona oraz objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Lek ten jest również stosowany w celu zapobiegania zespołowi Mendelsona, krwawieniom z owrzodzenia stresowego u pacjentów ciężko chorych oraz nawracającym krwawieniom z owrzodzenia trawiennego.

Ranitydyna Aurovitas

Ranitydyna Aurovitas to lek, który zawiera ranitydynę. Jest to specyficzny, szybko działający antagonista receptorów histaminowych H2, który zmniejsza zarówno podstawowe, jak i posiłkowe wydzielanie kwasu solnego oraz zmniejsza wydzielanie pepsyny w soku żołądkowym. Wskazaniami do jego stosowania są choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej, zapalenie przełyku w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego, zespół Zollinger-Ellisona, zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy wywołanym przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to lek na receptę.

Ranitydyna Sanofi

Ranitydyna Sanofi to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Ta substancja działa jako antagonista receptorów histaminowych H2, co skutkuje ograniczeniem wydzielania kwasu solnego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku dolegliwości związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Ranitydyna Sanofi jest dostępna na receptę.

Ranloc

Ranloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to selektywny inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Ranloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, które są związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek jest dostępny na receptę.

Ranloc Med

Ranloc Med to lek dostępny bez recepty, który zawiera pantoprazol, substancję z grupy inhibitorów pompy protonowej. Działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie u dorosłych.

Relumo

Relumo to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków zwanych “inhibitorami pompy protonowej”. Działanie tego leku polega na zmniejszaniu ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku. Stosowany jest u osób dorosłych w krótkotrwałym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga czy zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej. W celu ustąpienia objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2-3 kolejne dni. Lek jest dostępny na receptę.

Renazol

Renazol to lek zawierający lansoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Działa poprzez blokowanie enzymu produkującego kwas żołądkowy, co skutecznie ogranicza ilość kwasu w żołądku i redukuje drażniące oddziaływanie kwaśnej treści pokarmowej na przełyk. Jest stosowany w leczeniu chorób wynikających z nadmiernego wytwarzania soku żołądkowego, takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy choroba refluksowa przełyku. Renazol jest dostępny na receptę.

Rennie Antacidum

Rennie Antacidum to lek dostępny bez recepty, który zobojętnia nadmiar kwasu solnego w żołądku. Zawiera dwie substancje zobojętniające, węglan wapnia i węglan magnezu, które reagują z sokiem żołądkowym, tworząc wodę i rozpuszczalne sole mineralne. Stosowany jest do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu.

Rennie Bolt

Rennie Bolt to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego. Lek ten neutralizuje nadmiar kwasu solnego w żołądku, co pomaga złagodzić takie objawy jak zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, odbijanie oraz uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu. Zaleca się ssanie lub rozgryzanie 1 do 2 tabletek po posiłku lub przed snem.

Rennie Extra

Rennie Extra to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawowym dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego. Działa poprzez zobojętnianie nadmiaru kwasu solnego w żołądku. Wskazania do stosowania obejmują zgagę, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu. Lek jest dostępny w postaci tabletek do ssania.

Rennie Fruit

Rennie Fruit to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje o działaniu miejscowo zobojętniającym nadmiar kwasu solnego w żołądku: węglan wapnia i węglan magnezu. Stosuje się go do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Może być stosowany przez kobiety karmiące i w ciąży.

Rennie ICE

Rennie ICE to lek dostępny bez recepty, który pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego. Składniki aktywne to węglan wapnia i węglan magnezu, które neutralizują nadmiar kwasu solnego w żołądku. Lek jest zalecany do objawowego leczenia takich dolegliwości jak zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności oraz uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu.

Riflux

Riflux to lek w postaci tabletek musujących, który zawiera substancję czynną ranitydynę. Ranitydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku przez około 12 godzin. Lek jest zalecany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w profilaktyce nawrotów owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Riflux jest dostępny bez recepty.

Sagalix

Sagalix to lek, który zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków zwanych „inhibitorami pompy protonowej”, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek. Sagalix jest stosowany w leczeniu różnych stanów chorobowych u dorosłych i dzieci, takich jak choroba refluksowa przełyku (GERD), wrzody w górnym odcinku jelita cienkiego (wrzód dwunastnicy) lub żołądka (wrzód żołądka), wrzody zakażone bakteriami Helicobacter pylori oraz wrzody spowodowane przez leki niesteroidowe przeciwzapalne (NLPZ). Lek jest dostępny na receptę.

Somac Control

Somac Control to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku, takich jak zgaga i kwaśne odbijanie, u dorosłych. Zawiera substancję czynną pantoprazol, która blokuje enzym wytwarzający kwas żołądkowy, zmniejszając ilość kwasu w żołądku. Lek jest dostępny bez recepty.

Szałwia fix

Szałwia fix to produkt leczniczy roślinny dostępny bez recepty, który zawiera wysuszony liść szałwii. Jest stosowany miejscowo do łagodzenia stanów zapalnych skóry, jamy ustnej i gardła oraz doustnie w leczeniu zaburzeń trawiennych. Polecany jest również przy nadmiernej potliwości. Produkt przeznaczony jest dla dorosłych.

Ventazol

Ventazol to lek na receptę, który zawiera substancję czynną omeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który zmniejsza produkcję kwasu solnego w żołądku. Lek jest dostępny w postaci kapsułek dojelitowych. Stosowany jest w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego takich jak nadżerkowe refluksowe zapalenie przełyku i zgaga.

Vimovo

Vimovo to lek, który zawiera dwie substancje czynne: naproksen i ezomeprazol. Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), natomiast ezomeprazol jest inhibitorem pompy protonowej. Lek ten jest stosowany w objawowym leczeniu chorób stawów, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Vimovo jest dostępny na receptę.

Zdroviprazol

Zdroviprazol to lek zawierający substancję czynną omeprazol, który należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Jest stosowany w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej, u pacjentów dorosłych. Lek jest dostępny na receptę.

Zirid

Zirid to lek, który zawiera substancję czynną itopryd. Jest przeznaczony do leczenia objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niewrzodowej niestrawności, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Zirid jest dostępny tylko na receptę.

Zulbex

Zulbex to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną rabeprazol. Jest to inhibitor pompy protonowej, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Zulbex jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym, takich jak czynne owrzodzenie dwunastnicy, łagodne owrzodzenie żołądka, choroba refluksowa przełyku z nadżerkami lub wrzodami, a także w zespole Zollingera-Ellisona. Ponadto, Zulbex jest stosowany w leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową, w skojarzeniu z odpowiednimi antybiotykami.

Leki na refluks żołądkowo-przełykowy – przewodnik

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechna dolegliwość, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, od pieczenia za mostkiem po problemy z przełykaniem. Chociaż refluks może wystąpić sporadycznie u prawie każdego, uporczywe i nawracające objawy mogą znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do poważnych powikłań. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod leczenia refluksu, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych, które przynoszą ulgę większości pacjentów. Niniejszy artykuł stanowi kompleksowe źródło wiedzy na temat leków stosowanych w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego oraz innych metod łagodzenia jego objawów.

dziad cierpiący na refluks

Czym jest choroba refluksowa przełyku?

Choroba refluksowa przełyku (GERD – Gastroesophageal Reflux Disease) to przewlekły stan zapalny błony śluzowej przełyku wywołany nieprawidłowym cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. W prawidłowych warunkach przejście między żołądkiem a przełykiem zamyka mięsień zwany dolnym zwieraczem przełyku, który zapobiega cofaniu się treści żołądkowej. Gdy ten mechanizm zawodzi, kwas solny i enzymy trawienne z żołądka przedostają się do przełyku, powodując podrażnienie i uszkodzenie jego delikatnej błony śluzowej.

Refluks może pojawiać się epizodycznie u każdego, na przykład po zbyt obfitym lub tłustym posiłku. Niektórzy jednak doświadczają objawów refluksu regularnie, co może wskazywać na przewlekłą chorobę refluksową przełyku. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, osoby z nadwagą lub otyłością, chorzy na cukrzycę oraz pacjenci z wrzodami żołądka.

Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego

Główną przyczyną refluksu jest osłabienie dolnego zwieracza przełyku, który w normalnych warunkach zapobiega cofaniu się treści żołądkowej. Do czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby refluksowej, należą:

  1. Otyłość i nadwaga – zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej wywiera nacisk na żołądek i może prowadzić do refluksu.
  2. Ciąża – rosnąca macica zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, a zmiany hormonalne mogą rozluźniać zwieracz przełyku.
  3. Przepuklina rozworu przełykowego – część żołądka przemieszcza się do klatki piersiowej przez otwór w przeponie, zaburzając funkcjonowanie zwieracza.
  4. Dieta – spożywanie pokarmów i napojów, które rozluźniają zwieracz przełyku lub zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak tłuste i pikantne potrawy, czekolada, kawa, alkohol.
  5. Styl życia – palenie tytoniu, stres, jedzenie obfitych posiłków, zwłaszcza przed położeniem się spać.
  6. Przyjmowanie niektórych leków – w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, niektórych leków przeciwdepresyjnych, blokerów kanału wapniowego.
  7. Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego – opóźnione opróżnianie żołądka może zwiększać ryzyko refluksu.

Objawy choroby refluksowej przełyku

Choroba refluksowa przełyku może objawiać się na różne sposoby, a najczęstsze symptomy to:

Typowe objawy refluksu:

  • Zgaga – uczucie pieczenia lub palenia za mostkiem, które może promieniować do gardła.
  • Regurgitacja – cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do jamy ustnej, powodujące kwaśny smak.
  • Dysfagia – trudności w przełykaniu, uczucie zatrzymania pokarmu w przełyku.
  • Ból w klatce piersiowej – czasem mylony z bólem serca.
  • Wzdęcia i odbijanie – uczucie pełności i nadmierne odbijanie po posiłkach.

Nietypowe objawy refluksu:

  • Chrypka i przewlekły kaszel – szczególnie nasilające się w nocy.
  • Uczucie „guli” w gardle – nawet przy braku zgagi.
  • Problemy laryngologiczne – nawracające zapalenia gardła, uszkodzenia zębów.
  • Zaburzenia snu – wybudzanie się z powodu zgagi lub duszności.
  • Astma refluksowa – zaostrzenie objawów astmatycznych na skutek mikroaspiracji treści żołądkowej do dróg oddechowych.

Objawy refluksu często nasilają się po obfitych posiłkach, w pozycji leżącej lub pochylonej do przodu. Wiele osób zauważa również zaostrzenie objawów w nocy, co może prowadzić do bezsenności i zmęczenia w ciągu dnia.

Leczenie farmakologiczne refluksu

Farmakoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu choroby refluksowej przełyku. Leki stosowane w terapii tej dolegliwości działają na różnych etapach procesu chorobowego, zmniejszając wydzielanie kwasu żołądkowego, neutralizując go lub wzmacniając barierę antyrefluksową. Poniżej przedstawiamy najważniejsze grupy leków stosowanych w leczeniu refluksu:

1. Inhibitory pompy protonowej (IPP)

Inhibitory pompy protonowej to najbardziej skuteczna grupa leków w leczeniu choroby refluksowej przełyku. Działają one poprzez blokowanie enzymu odpowiedzialnego za końcowy etap produkcji kwasu solnego w komórkach okładzinowych żołądka, co prowadzi do znaczącego zmniejszenia wydzielania kwasu.

Przykłady leków z grupy IPP:

  • Omeprazol (Polprazol, Ortanol, Losec)
  • Pantoprazol (Controloc, Nolpaza, Pantopraz)
  • Esomeprazol (Nexium)
  • Lansoprazol (Lanzul)
  • Rabeprazol (Aciphex)
  • Dekslansoprazol (Dexilant)

Inhibitory pompy protonowej są najczęściej przyjmowane raz dziennie, na czczo, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem. W przypadku cięższych postaci refluksu, lekarz może zalecić dawkowanie dwa razy na dobę. Pełny efekt działania IPP rozwija się po 2-3 dniach regularnego przyjmowania leku.

Leki z tej grupy są zazwyczaj dobrze tolerowane, a ich działania niepożądane są stosunkowo rzadkie. Do najczęstszych należą: bóle głowy, nudności, bóle brzucha i biegunka. Przy długotrwałym stosowaniu IPP mogą zwiększać ryzyko infekcji przewodu pokarmowego, osteoporozy i niedoboru witaminy B12, dlatego zawsze należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas.

2. Antagoniści receptora H2 (H2-blokery)

Leki z tej grupy hamują wydzielanie kwasu żołądkowego poprzez blokowanie receptorów histaminowych H2 na komórkach okładzinowych żołądka. Są mniej skuteczne niż inhibitory pompy protonowej, ale zapewniają szybsze działanie i mogą być stosowane doraźnie.

Przykłady H2-blokerów:

  • Ranitydyna (Ranigast, Zantac)
  • Famotydyna (Famogast, Pepcid)
  • Cymetydyna (Tagamet)
  • Nizatydyna (Axid)

H2-blokery działają przez 6-12 godzin i mogą być stosowane jako terapia podtrzymująca po zakończeniu leczenia IPP lub doraźnie w przypadku wystąpienia objawów. Są dostępne w formie tabletek, często bez recepty.

Działania niepożądane H2-blokerów są rzadkie i zazwyczaj łagodne. Obejmują one bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i zmęczenie. Przy długotrwałym stosowaniu może rozwinąć się tolerancja na lek, zmniejszająca jego skuteczność.

3. Leki zobojętniające kwas żołądkowy (antacidy)

Antacidy to leki, które neutralizują kwas żołądkowy, zapewniając szybką, ale krótkotrwałą ulgę w objawach refluksu. Są dostępne bez recepty w różnych formach (tabletki do ssania, zawiesiny, żele) i mogą być stosowane doraźnie.

Najczęściej stosowane substancje z grupy antacidów:

  • Wodorotlenek glinu (Alugastrin)
  • Węglan wapnia (Rennie)
  • Węglan magnezu (Maalox)
  • Kombinacje powyższych składników (Gaviscon, Rennie)

Antacidy działają szybko (w ciągu kilku minut), ale ich efekt utrzymuje się krótko (1-3 godziny). Są szczególnie przydatne do doraźnego łagodzenia objawów refluksu, zwłaszcza po posiłkach lub przed snem.

Należy pamiętać, że antacidy mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, zmniejszając ich wchłanianie. Dlatego ważne jest zachowanie co najmniej 2-godzinnego odstępu między przyjmowaniem antacidów a innych leków. Ponadto, długotrwałe stosowanie preparatów zawierających glin może prowadzić do zaburzeń wchłaniania fosforu i osteomalacji, a preparaty z wapniem mogą zwiększać ryzyko kamicy nerkowej.

4. Kwas alginowy i sukralfat

Preparaty zawierające kwas alginowy (np. Gaviscon) tworzą na powierzchni treści żołądkowej warstwę ochronną, która przy cofaniu się do przełyku stanowi barierę chroniącą błonę śluzową przed działaniem kwasu i pepsyny. Sukralfat z kolei tworzy lepki żel, który przylega do uszkodzonej błony śluzowej, chroniąc ją przed dalszym działaniem kwasu.

Te preparaty są szczególnie przydatne dla pacjentów, u których dominującym objawem jest regurgitacja treści żołądkowej, oraz dla kobiet w ciąży, gdyż nie wchłaniają się do krwiobiegu.

5. Leki prokinetyczne

Leki prokinetyczne zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku oraz przyspieszają opróżnianie żołądka, co zmniejsza ryzyko refluksu. W Polsce dostępne są:

  • Itopryd (Zirid)
  • Metoklopramid (Metoclopramidum)
  • Cyzapryd (Gasprid) – stosowany w ograniczonym zakresie ze względu na ryzyko zaburzeń rytmu serca

Ze względu na potencjalne działania niepożądane ze strony układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, leki prokinetyczne są stosowane rzadziej niż IPP czy H2-blokery i powinny być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

6. Preparaty złożone

Na rynku dostępne są także preparaty złożone, łączące różne mechanizmy działania, np.:

  • Combinatumy (antacyd + H2-bloker)
  • Gaviscon Double Action (antacyd + alginian)

Produkty te mogą zapewniać zarówno szybką ulgę (dzięki antacydom), jak i dłużej utrzymujący się efekt (dzięki dodatkowym składnikom).

Zasady stosowania leków na refluks

Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego refluksu, warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. Inhibitory pompy protonowej najlepiej przyjmować na czczo, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem, aby zapewnić optymalną biodostępność leku.
  2. Antacidy działają najskuteczniej, gdy są przyjmowane po posiłkach i przed snem, gdy objawy refluksu są najbardziej nasilone.
  3. Preparaty zawierające alginiany najlepiej przyjmować po posiłkach i przed snem, aby tworzyły barierę ochronną na powierzchni treści żołądkowej.
  4. Sukralfat powinien być przyjmowany na pusty żołądek, aby mógł najskuteczniej przylegać do błony śluzowej.
  5. Należy przestrzegać zalecanego przez lekarza lub w ulotce dawkowania i nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych.
  6. W przypadku występowania objawów refluksu w nocy, warto przyjąć dawkę leku przed snem.
  7. Podczas długotrwałej terapii, zwłaszcza inhibitorami pompy protonowej, należy regularnie konsultować się z lekarzem i rozważyć okresowe badania kontrolne.

Leczenie niefarmakologiczne

Chociaż leki odgrywają kluczową rolę w leczeniu choroby refluksowej przełyku, zmiany stylu życia i diety mogą znacząco zmniejszyć nasilenie objawów, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować. Oto najważniejsze zalecenia niefarmakologiczne:

Modyfikacje diety

  1. Unikanie pokarmów i napojów nasilających objawy refluksu:
    • Tłuste i smażone potrawy
    • Pikantne przyprawy
    • Czekolada i produkty zawierające kakao
    • Cytrusy i soki cytrusowe
    • Pomidory i przetwory pomidorowe
    • Mięta
    • Kawa (również bezkofeinowa)
    • Napoje gazowane
    • Alkohol, zwłaszcza czerwone wino
  2. Preferowanie pokarmów łagodzących objawy refluksu:
    • Chude mięso i ryby
    • Warzywa (z wyjątkiem pomidorów i cebuli)
    • Owoce nieskwaśne (banany, jabłka, gruszki)
    • Produkty pełnoziarniste
    • Jogurt naturalny
    • Białko jaja
  3. Jedzenie mniejszych, częstszych posiłków zamiast kilku obfitych.
  4. Ostatni posiłek spożywanie co najmniej 3 godziny przed położeniem się spać.

Zmiany stylu życia

  1. Redukcja masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości – nawet niewielka utrata wagi może znacząco zmniejszyć objawy refluksu.
  2. Zaprzestanie palenia tytoniu – nikotyna osłabia dolny zwieracz przełyku i zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego.
  3. Ograniczenie spożycia alkoholu – alkohol rozluźnia zwieracz przełyku i podrażnia błonę śluzową.
  4. Unikanie obcisłej odzieży wokół talii i brzucha, która zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej.
  5. Unikanie pochylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów po posiłkach.
  6. Unikanie leżenia po posiłku – zaleca się utrzymywanie pozycji pionowej przez co najmniej 2-3 godziny po jedzeniu.
  7. Podniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm – pozwala to na zmniejszenie refluksu podczas snu. Warto zastosować specjalnie wyprofilowane poduszki lub podnieść całe łóżko (nie tylko poduszki).
  8. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna – pomaga utrzymać prawidłową wagę i poprawia trawienie, ale należy unikać intensywnych ćwiczeń bezpośrednio po posiłku.
  9. Techniki relaksacyjne – stres może nasilać objawy refluksu, dlatego medytacja, joga czy techniki oddechowe mogą przynieść ulgę.

Refluks u kobiet w ciąży

Zgaga i refluks są bardzo częstymi dolegliwościami w okresie ciąży, dotykającymi nawet 80% kobiet, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Przyczyną są zarówno zmiany hormonalne (zwiększony poziom progesteronu rozluźnia zwieracz przełyku), jak i mechaniczne (rosnąca macica zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej).

Leczenie refluksu u kobiet w ciąży wymaga szczególnej ostrożności. Podstawę terapii stanowią modyfikacje diety i stylu życia, a jeśli są one niewystarczające, lekarz może zalecić leki bezpieczne w ciąży:

  1. Antacidy bez zawartości salicylanów – węglan wapnia i magnezu są uważane za bezpieczne, należy jednak unikać preparatów zawierających wodorotlenek glinu przy długotrwałym stosowaniu.
  2. Sukralfat – nie wchłania się do krwiobiegu, więc jest bezpieczny w ciąży.
  3. Preparaty z alginianem (np. Gaviscon) – tworzą barierę na powierzchni treści żołądkowej, nie wchłaniają się systemowo.
  4. W ciężkich przypadkach, gdy inne metody zawodzą, lekarz może rozważyć krótkotrwałe zastosowanie ranitydyny lub H2-blokerów, a nawet inhibitorów pompy protonowej (preferowane są omeprazol i lansoprazol, które mają najdłuższą historię stosowania u kobiet w ciąży).

Dodatkowo, kobiety w ciąży mogą stosować następujące metody łagodzenia refluksu:

  • Jedzenie bardzo małych posiłków, nawet 5-6 razy dziennie
  • Spanie z uniesioną górną częścią ciała
  • Unikanie leżenia po posiłku
  • Picie mleka lub jogurtu przy wystąpieniu zgagi (dla krótkotrwałej ulgi)
  • Żucie gumy bez cukru po posiłkach (zwiększa wydzielanie śliny, która neutralizuje kwas)

Refluks u niemowląt i dzieci

Refluks żołądkowo-przełykowy jest powszechny u niemowląt ze względu na niedojrzałość dolnego zwieracza przełyku. Objawy obejmują częste ulewanie po karmieniu, płacz, niepokój, problemy ze snem i trudności z przybieraniem na wadze. U większości niemowląt objawy ustępują samoistnie do 12-18 miesiąca życia, w miarę dojrzewania układu pokarmowego.

Leczenie refluksu u niemowląt i małych dzieci opiera się przede wszystkim na modyfikacjach żywieniowych i pozycyjnych:

  1. Zagęszczanie pokarmu specjalnymi preparatami lub odżywkami przeciwrefluksowymi (AR).
  2. Częste karmienie mniejszymi porcjami.
  3. Unoszenie główki dziecka podczas karmienia i po posiłku – trzymanie dziecka w pozycji pionowej przez 20-30 minut po karmieniu.
  4. Podniesienie wezgłowia łóżeczka o około 30 stopni.

Jeśli objawy są nasilone i interferują z prawidłowym rozwojem dziecka, pediatra może zalecić farmakoterapię. Najczęściej stosowane leki to:

  • Alginiany (np. Gaviscon dla niemowląt) – w formie zawiesiny.
  • H2-blokery (głównie ranitydyna) – w ciężkich przypadkach, przy braku skuteczności innych metod.
  • Inhibitory pompy protonowej (omeprazol, esomeprazol) – zarezerwowane dla najbardziej nasilonych przypadków, przy udokumentowanym zapaleniu przełyku.

U starszych dzieci z refluksem stosuje się podobne zasady leczenia jak u dorosłych, dostosowując dawki leków do wieku i masy ciała.

Naturalne metody łagodzenia refluksu

Oprócz konwencjonalnych leków i zmian stylu życia, niektóre naturalne metody mogą pomóc złagodzić objawy refluksu. Należy pamiętać, że ich skuteczność może być różna u różnych osób, a przed zastosowaniem suplementów zawsze warto skonsultować się z lekarzem:

  1. Siemię lniane – zawiera błonnik i śluzy roślinne, które działają osłonowo na przewód pokarmowy. Napar z siemienia lnianego można pić 2-3 razy dziennie.
  2. Imbir – działa przeciwzapalnie i wspomaga trawienie. Może być spożywany w formie herbaty, świeżego korzenia dodanego do posiłków lub suplementów.
  3. Rumianek – herbata rumiankowa łagodzi stany zapalne i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
  4. DGL (lukrecja pozbawiona glicyryzyny) – suplementy z lukrecją bez glicyryzyny mogą wspierać regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Nie należy ich jednak stosować przy nadciśnieniu.
  5. Probiotyki – mogą korzystnie wpływać na mikroflorę jelitową i funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Szczególnie przydatne mogą być szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.
  6. Kurkuma – zawiera kurkuminę o właściwościach przeciwzapalnych, może łagodzić stan zapalny przełyku wywołany refluksem.
  7. Ocet jabłkowy – w przeciwieństwie do powszechnej opinii, rozcieńczony ocet jabłkowy (łyżeczka na szklankę wody) może pomóc niektórym osobom, zwiększając pH żołądka i poprawiając trawienie. Nie jest to jednak metoda dla każdego i przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem.
  8. Żucie gumy bez cukru – zwiększa produkcję śliny, która neutralizuje kwas w przełyku i pomaga oczyścić przełyk z kwasu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Choć sporadyczna zgaga nie jest zwykle powodem do niepokoju, istnieją sytuacje, w których należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem:

  1. Objawy refluksu występują częściej niż 2 razy w tygodniu i utrzymują się pomimo stosowania leków dostępnych bez recepty.
  2. Trudności z przełykaniem lub ból podczas przełykania (dysfagia).
  3. Niezamierzona utrata wagi.
  4. Przewlekła chrypka, kaszel lub astma, które mogą być związane z refluksem.
  5. Wymioty z domieszką krwi lub czarne, smoliste stolce.
  6. Ból w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli promieniuje do szyi, szczęki lub ramienia (należy wykluczyć problemy kardiologiczne).
  7. Objawy refluksu, które pojawiły się po 50. roku życia – mogą być związane z innymi poważnymi schorzeniami.
  8. Brak poprawy po 2-4 tygodniach samoleczenia.

Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie refluksu są kluczowe dla zapobiegania powikłaniom, takim jak przewlekłe zapalenie przełyku, zwężenie przełyku, przełyk Barretta (potencjalnie przednowotworowy stan) czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

Podsumowanie

Refluks żołądkowo-przełykowy to powszechna dolegliwość, która może znacząco obniżać jakość życia. Na szczęście dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia – od zmian stylu życia i diety, przez różnorodne leki, po zabiegi operacyjne w najtrudniejszych przypadkach.

Kluczem do sukcesu w leczeniu refluksu jest kompleksowe podejście obejmujące:

  • Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne – dostosowane do nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta
  • Modyfikacje diety i stylu życia – często niedoceniane, ale niezwykle istotne elementy terapii
  • Regularne konsultacje lekarskie – zwłaszcza przy długotrwałym przyjmowaniu leków
  • Czujność wobec objawów alarmowych – które mogą wskazywać na poważniejsze problemy wymagające pilnej diagnostyki

Warto pamiętać, że leczenie refluksu to najczęściej proces długotrwały, wymagający cierpliwości i konsekwencji. Dla większości pacjentów możliwe jest jednak osiągnięcie znaczącej poprawy i kontroli objawów, co przekłada się na lepszą jakość życia i zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy refluks żołądkowo-przełykowy można wyleczyć całkowicie?

Choroba refluksowa przełyku jest często schorzeniem przewlekłym, które wymaga długotrwałego leczenia. U części pacjentów, szczególnie tych z łagodną postacią choroby, odpowiednie zmiany stylu życia i diety mogą prowadzić do całkowitego ustąpienia objawów. U innych osób konieczne jest długotrwałe stosowanie leków lub nawet leczenie operacyjne. Nawet jeśli nie można całkowicie wyleczyć refluksu, właściwe postępowanie pozwala skutecznie kontrolować objawy i zapobiegać powikłaniom.

Jak długo można bezpiecznie stosować leki na refluks?

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju leku i nasilenia objawów:

  • Antacidy – mogą być stosowane doraźnie, ale długotrwałe codzienne przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem.
  • H2-blokery – mogą być stosowane przez kilka tygodni do kilku miesięcy, dłuższe stosowanie wymaga nadzoru lekarza.
  • Inhibitory pompy protonowej – początkowo zaleca się 4-8 tygodni leczenia. Przy konieczności dłuższego stosowania, lekarz może zalecić najmniejszą skuteczną dawkę lub terapię przerywaną (np. stosowanie leku tylko przy nasileniu objawów).

Długotrwałe stosowanie IPP może wiązać się z pewnymi ryzykami (niedobór witaminy B12, magnezem zwiększone ryzyko złamań, infekcje jelitowe), dlatego ważne są regularne kontrole lekarskie.

Czy można stosować jednocześnie różne leki na refluks?

Tak, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić jednoczesne stosowanie różnych leków, np. inhibitora pompy protonowej jako leczenia podstawowego i antacydu do doraźnego łagodzenia objawów przebijających. Ważne jest jednak, aby nie łączyć leków na własną rękę i zawsze przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Należy pamiętać, że antacidy mogą wpływać na wchłanianie innych leków, dlatego powinno się zachować odstęp co najmniej 2 godzin między przyjmowaniem antacydu a innych leków.

Czy refluks może prowadzić do poważnych powikłań?

Tak, nieleczony lub niewłaściwie leczony refluks może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak:

  • Zapalenie przełyku – przewlekłe podrażnienie kwasem może prowadzić do stanu zapalnego.
  • Zwężenie przełyku – tworzenie się blizn i zwężeń, które utrudniają przełykanie.
  • Przełyk Barretta – zmiana komórek wyściełających przełyk, która zwiększa ryzyko raka przełyku.
  • Owrzodzenia przełyku – mogą prowadzić do krwawień i bólu.
  • Problemy z drogami oddechowymi – kwas może dostać się do dróg oddechowych, powodując zapalenie krtani, przewlekły kaszel, zapalenie płuc lub zaostrzenia astmy.

Czy stres wpływa na objawy refluksu?

Stres może nasilać objawy refluksu na kilka sposobów: zwiększa produkcję kwasu żołądkowego, zmienia motorykę przewodu pokarmowego i może prowadzić do niezdrowych nawyków (jedzenie w pośpiechu, sięganie po używki, nieprawidłowa dieta). Techniki redukcji stresu, takie jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie, mogą być cennym uzupełnieniem leczenia.

Jakie są najczęstsze błędy w samoleczeniu refluksu?

  1. Zbyt długie stosowanie antacidów bez konsultacji lekarskiej – może maskować poważniejsze problemy.
  2. Ignorowanie objawów alarmowych – takich jak trudności w przełykaniu, utrata wagi, krwawienia.
  3. Brak modyfikacji diety i stylu życia – samo przyjmowanie leków bez zmian w codziennych nawykach jest mniej skuteczne.
  4. Przyjmowanie nieodpowiednich leków – np. stosowanie wyłącznie antacidów przy ciężkim refluksie, gdy wskazane byłyby inhibitory pompy protonowej.
  5. Niestosowanie się do zaleceń dotyczących przyjmowania leków – np. przyjmowanie IPP po posiłku zamiast przed.

Czy dieta bezglutenowa może pomóc w leczeniu refluksu?

Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających, że dieta bezglutenowa u osób bez celiakii czy nadwrażliwości na gluten przynosi korzyści w leczeniu refluksu. Jednak niektórzy pacjenci zgłaszają poprawę po wyeliminowaniu glutenu. Może to wynikać z ogólnej zmiany diety na zdrowszą lub z eliminacji innych produktów zawierających gluten, które same w sobie mogą nasilać refluks (np. niektóre wypieki, piwo). Jeśli zauważasz związek między spożywaniem produktów zawierających gluten a nasileniem objawów refluksu, warto omówić to z lekarzem lub dietetykiem.

Czy kawa bezkofeinowa jest bezpieczna dla osób z refluksem?

Niestety, kawa bezkofeinowa również może nasilać objawy refluksu u niektórych osób. Chociaż nie zawiera kofeiny, która rozluźnia dolny zwieracz przełyku, to nadal zawiera inne substancje (np. kwasy), które mogą stymulować wydzielanie kwasu żołądkowego i podrażniać błonę śluzową. Reakcja na kawę bezkofeinową jest jednak bardzo indywidualna – niektórzy pacjenci mogą ją tolerować dobrze, inni zauważają nasilenie objawów. Najlepiej przetestować indywidualną reakcję organizmu, zaczynając od małych ilości.

Czy można całkowicie wyeliminować refluks poprzez leczenie operacyjne?

Leczenie operacyjne refluksu (zwykle fundoplikacja sposobem Nissena, polegająca na owinięciu dna żołądka wokół dolnej części przełyku) może być skuteczną metodą terapii dla starannie wybranych pacjentów, szczególnie tych, którzy nie reagują na leczenie farmakologiczne lub nie mogą długotrwale przyjmować leków. Badania pokazują, że 80-90% pacjentów odczuwa znaczącą poprawę po operacji, ale nie gwarantuje ona całkowitego wyleczenia u wszystkich. Po kilku latach u części pacjentów objawy mogą nawrócić. Ponadto, jak każda procedura chirurgiczna, fundoplikacja wiąże się z ryzykiem powikłań. Decyzja o leczeniu operacyjnym powinna być podejmowana indywidualnie, po wyczerpaniu innych metod leczenia i dokładnej analizie potencjalnych korzyści i ryzyka.