Ibuprom Sprint

Ibuprom Sprint to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Stosowany jest w bólach różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, zębów, mięśniowych, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, kostnych i stawowych, a także w bolesnym miesiączkowaniu i gorączce. Ibuprom Sprint dostępny jest w postaci kapsułek miękkich, które zawierają rozpuszczony ibuprofen, gotowy do natychmiastowego wchłonięcia z przewodu pokarmowego.

IBUPROM ULTRAMAX

IBUPROM ULTRAMAX to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający wysoką dawkę ibuprofenu. Skutecznie zwalcza nawet silny ból, doskonale sprawdza się przy bólach głowy, bólach migrenowych czy ostrych bólach mięśniowych. Jest to dobry wybór w przypadku bólu pooperacyjnego. Lek jest dostępny bez recepty i przeznaczony jest dla osób dorosłych. Wskazania do stosowania obejmują ostre bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle kostne i stawowe, bolesne miesiączkowanie oraz gorączkę (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

IBUPROM ULTRAMAX SPRINT

IBUPROM ULTRAMAX SPRINT to lek zawierający substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Wskazany jest do doraźnego, krótkotrwałego stosowania u dorosłych w przypadku ostrych, umiarkowanych bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy (w tym migreny), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne (w tym bóle pleców), bóle pourazowe i pooperacyjne, nerwobóle oraz bolesne miesiączkowanie. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki

Ibuprom Zatoki to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, natomiast pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, co prowadzi do udrożnienia nosa i zatok. Lek jest stosowany doraźnie w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie takich jak: ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła, bóle mięśniowe. Ibuprom Zatoki jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki Max

Ibuprom Zatoki Max to lek stosowany doraźnie w celu złagodzenia objawów występujących w przeziębieniu i grypie, takich jak ból głowy, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, katar, gorączka, ból gardła i bóle mięśniowe. Jest również wskazany do doraźnego leczenia objawów zapalenia zatok. Dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia to maksymalnie 2 tabletki do 3 razy na dobę. Lek jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki Sprint

Ibuprom Zatoki Sprint to lek stosowany w celu złagodzenia objawów związanych z przekrwieniem błony śluzowej nosa lub zatokowym bólem głowy, gorączką oraz bólem stawów i mięśni związanym z przeziębieniem i grypą. Lek ten zawiera ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Kapsułki zawierają również pseudoefedryny chlorowodorek, substancję ułatwiającą oddychanie, która pomaga oczyścić przewód nosowy oraz zmniejszyć przekrwienie błony śluzowej nosa. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Ibuprom Zatoki Tabs

Ibuprom Zatoki Tabs to lek złożony z dwóch substancji czynnych: ibuprofenu, który jest lekiem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), i chlorowodorku fenylefryny, który jest lekiem udrożniającym nos. Ibuprom Zatoki Tabs działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Kurczy naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, zmniejsza ilość wydzieliny udrożniając drogi oddechowe i ułatwiając oddychanie. Jest stosowany doraźnie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia.

Iburapid

Iburapid to lek zawierający ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Stosowany jest w leczeniu bólu różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego: bólu głowy, migreny, bólu zębów, bólu napięciowego, bólów mięśniowych, stawowych i kostnych, bólów towarzyszących grypie i przeziębieniu, nerwobóli, gorączki różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych), bolesnego miesiączkowania. Lek dostępny jest bez recepty.

Ibured

Ibured to lek, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ibured jest często stosowany do łagodzenia objawów takich jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni czy ból miesiączkowy. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Ibured Forte

Ibured Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną o nazwie ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny i obniża wysoką temperaturę. Stosowany jest w leczeniu różnych stanów bólowych, takich jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni czy ból stawów. Ibured Forte jest dostępny w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę.

Ibutact

Ibutact to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, Ibutact znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Jest wskazany do stosowania w przypadku gorączki różnego pochodzenia, między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego oraz bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego. Ibutact jest dostępny bez recepty.

IbuTeva

IbuTeva to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu bólu o łagodnym do umiarkowanego nasilenia oraz w leczeniu gorączki. Lek jest dostępny bez recepty.

IbuTeva Max

IbuTeva Max to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwgorączkowy. Zawiera substancję czynną – ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w łagodnych oraz średnio nasilonych bólach, takich jak ból głowy (w tym migrenowy), ból zębów, czy bolesne miesiączkowanie. Lek dostępny jest bez recepty.

Ibutrixen Fast

to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zawierający jako substancję czynną ibuprofen. Jest to sprawdzony i skuteczny lek działający przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jego główne zastosowanie obejmuje łagodzenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, w tym bóle głowy, migreny (z aurą lub bez), bóle menstruacyjne oraz bóle zębów. Lek wykazuje również skuteczność w obniżaniu gorączki. Mechanizm działania ibuprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn – substancji odpowiedzialnych za

Ibuxal

Ibuxal to lek dostępny bez recepty, zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu bólów różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, nerwobóle, ból w przebiegu przeziębienia i grypy. Może być również stosowany w bolesnym miesiączkowaniu oraz w gorączce różnego pochodzenia.

Ibuxal Forte Dla Dzieci

Ibuxal Forte Dla Dzieci to lek zawierający ibuprofen, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Lek ten działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych w przypadku wystąpienia gorączki oraz bólów różnego pochodzenia. Ibuxal Forte Dla Dzieci jest dostępny bez recepty.

Ibuxal Plus

Ibuxal Plus to lek dostępny bez recepty, który zawiera ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest stosowany w leczeniu małego do umiarkowanego bólu głowy, zębów, bólów napięciowych czy kostno-stawowych oraz dolegliwości towarzyszących grypie lub przeziębieniu. Ibuxal Plus może być również stosowany w bolesnej menstruacji lub w celu zmniejszenia gorączki różnego pochodzenia. Produkt jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania u dzieci w wieku powyżej 12 lat oraz osób dorosłych.

Infex Zatoki

Infex Zatoki to lek, który zawiera substancję czynną ibuprofen, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), oraz pseudoefedrynę o działaniu obkurczającym błonę śluzową nosa. Ibuprofen zmniejsza ból, obrzęk i obniża wysoką temperaturę ciała, natomiast pseudoefedryna działa na naczynia krwionośne w nosie w celu zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i powyżej w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa z towarzyszącym bólem głowy, gorączką i (lub) bólami w przebiegu przeziębienia lub grypy. Infex Zatoki jest dostępny bez recepty.

Inflanor

Inflanor to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający ibuprofen. Jest dostępny bez recepty i jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu bólu o nasileniu małym do umiarkowanego, takim jak: ból głowy (w tym migrenowy ból głowy), ból pleców, bóle mięśni i stawów, bolesne miesiączkowanie. Inflanor Plus to wersja leku zawierająca dodatkowo paracetamol, co zwiększa skuteczność działania przeciwbólowego.

Inflanor Max

Inflanor Max to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który jest dostępny bez recepty. Jest przeznaczony do krótkotrwałego objawowego leczenia łagodnego do umiarkowanego bólu, migreny, pierwotnego bolesnego miesiączkowania i (lub) gorączki u dorosłych i młodzieży. Może być również stosowany u dzieci w wieku 6-12 lat (masa ciała 20 – 40 kg) w przypadku ostrego bólu i gorączki związanej z przeziębieniem.

Inflanor Plus

Inflanor Plus to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający połączenie paracetamolu i ibuprofenu. Jest zalecany do stosowania w przypadku różnych rodzajów bólu, takich jak migrena, ból głowy, ból zębów czy bolesne miesiączki. Lek stosowany jest także w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Inflanor Plus jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Kidofen

Kidofen to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosowany jest w przypadku wystąpienia różnego typu bólów (bóle zębów, głowy, uszu, gardła, pooperacyjne, po zranieniu, ból i gorączka towarzyszące przeziębieniu i grypie, ból przy ząbkowaniu) o nasileniu małym do umiarkowanego. Kidofen jest dostępny w różnych formach, w tym jako zawiesina doustna i czopki.

Kidofen duo

Kidofen Duo to lek zawierający ibuprofen i paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu gorączki i bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym bólów pooperacyjnych. Lek jest dostępny na receptę. Posiada przyjemny, malinowy smak.

Kidofen max

Kidofen Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu gorączki różnego pochodzenia oraz bólu różnego pochodzenia o słabym i umiarkowanym nasileniu. Produkt jest przeznaczony do doraźnego stosowania.

Kineret

Kineret to lek immunosupresyjny, który jest antagonistą ludzkich receptorów interleukiny-1. Jest wytwarzany metodą rekombinacji DNA. Anakinra, substancja czynna w Kineret, neutralizuje aktywność biologiczną interleukiny-1α (IL-1α) i interleukiny-1β (IL-1β) przez kompetycyjne hamowanie wiązania z receptorami interleukinowym typu I (IL-1RI). Lek jest stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w leczeniu COVID-19 u dorosłych pacjentów z zapaleniem płuc, u których konieczna jest tlenoterapia. Kineret jest dostępny na receptę.

Kivenul

Kivenul to lek zawierający ibuprofen i paracetamol. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który hamuje aktywność enzymów uczestniczących w syntezie prostaglandyn i tromboksanów, cząsteczek biorących udział w powstawaniu reakcji zapalnej w organizmie. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, hamując syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Kivenul jest stosowany do leczenia bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego oraz w celu obniżenia gorączki. Lek jest dostępny bez recepty.

Laboratoria PolfaŁódź IBUPROFEN MAX

Laboratoria Polfa Łódź Ibuprofen Max to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Lek jest dostępny bez recepty i stosowany jest w łagodnych oraz średnio nasilonych bólach, takich jak ból głowy, migrena, ból zębów, bolesne miesiączkowanie. Ibuprofen Max można stosować również w celu zmniejszenia gorączki.

Laboratoria PolfaŁódź Zatoki

Lek Laboratoria PolfaŁódź Zatoki to produkt leczniczy o skojarzonym działaniu składników: ibuprofenu i pseudoefedryny. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest przeznaczony do doraźnego stosowania w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia. Lek jest dostępny bez recepty.

LizyMAX

LizyMAX to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Głównym składnikiem aktywnym jest ibuprofen, który działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku bólu różnego pochodzenia, takiego jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni, ból stawów, bolesne miesiączkowanie oraz ból w przebiegu przeziębienia i grypy. LizyMAX jest dostępny bez recepty.

Metafen

Metafen to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest wskazany do stosowania w przypadku bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migrena, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle mięśni, bóle kości i stawów, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle pourazowe oraz nerwobóle. Może być również stosowany w celu obniżenia gorączki.

Metafen Ibuprofen

Metafen Ibuprofen to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ibuprofen. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz hamujące agregację płytek krwi. Jest powszechnie stosowany w leczeniu różnych stanów bólowych, gorączki oraz stanów zapalnych. Ibuprofen jest dobrze tolerowany, ale jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienia żołądka i dwunastnicy.

Metafen Ibuprofen Caps

Metafen Ibuprofen Caps to lek bez recepty, którego składnikiem aktywnym jest ibuprofen. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Posiada szerokie zastosowanie. Metafen Ibuprofen Caps sprawdzi się m.in. w bólach głowy, również migrenowych, bólach stawów, bólach miesiączkowych. Każda kapsułka zawiera 200 mg ibuprofenu.

Metafen Zatoki

Metafen Zatoki to lek o skojarzonym działaniu składników: ibuprofenu i pseudoefedryny. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, co ułatwia oddychanie. Lek jest dostępny bez recepty i zaleca się go stosować w celu złagodzenia objawów związanych z chorobami zatok, takimi jak gorączka, ból głowy, niedrożność zatok i nosa.

Metafen żel Forte

Metafen żel Forte to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Żel zawiera ibuprofen i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę między innymi w: bólu pleców, nerwobólach czy bólu przy chorobach układu mięśnio-szkieletowego. Lek jest dostępny bez recepty.

MIG

MIG to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest stosowany w leczeniu objawowym bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu oraz gorączki. Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu. Lek MIG jest dostępny na receptę.

MIG dla dzieci

MIG dla dzieci to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego, takiego jak gorączka oraz ból o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Lek ten jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 1 roku, o masie ciała powyżej 10 kg, młodzieży oraz dorosłych. MIG dla dzieci jest dostępny bez recepty.

MIG Forte dla dzieci o smaku truskawkowym

MIG Forte dla dzieci to lek w postaci zawiesiny doustnej o smaku truskawkowym. Zawiera ibuprofen i jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego gorączki oraz bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Lek jest wskazany do stosowania u dzieci od 1 roku życia (o masie ciała od 10 kg), młodzieży i dorosłych. MIG Forte dla dzieci jest dostępny na receptę.

Modafen Extra Grip

Modafen Extra Grip to lek dostępny bez recepty, który jest skuteczny w doraźnym łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, skutecznie łagodzi takie objawy jak gorączka, ból głowy, niedrożność nosa (katar) oraz bóle stawowo-mięśniowe. Substancjami czynnymi leku są ibuprofen i pseudoefedryna. Modafen Extra Grip dodatkowo zmniejsza przekrwienie błon śluzowych, co pomaga w udrożnieniu nosa i zatok.

Modafen Grip

Modafen Grip to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w przypadku objawów grypy i przeziębienia. Zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i fenylefrynę. Ibuprofen działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, natomiast fenylefryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, co pomaga w łagodzeniu objawów takich jak niedrożność nosa i zatok. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania.

Nasivin Zatoki i Katar

Nasivin Zatoki i Katar to lek zawierający ibuprofen i pseudoefedrynę, stosowany w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy, takich jak niedrożność nosa, ból głowy i gorączka. Ibuprofen zmniejsza ból i obrzęk oraz obniża gorączkę, podczas gdy pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Lek przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia.

Niebolix

Niebolix to lek zawierający ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który redukuje stany zapalne, ból i gorączkę poprzez hamowanie produkcji neuroprzekaźników nasilających te objawy. Stosowany w leczeniu schorzeń reumatycznych, dny moczanowej, bólu pooperacyjnego, bolesnego miesiączkowania, migreny oraz dolegliwości towarzyszących grypie i przeziębieniom.

Nurofen

Nurofen to lek, którego składnikiem aktywnym jest ibuprofen. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Stosowany jest w leczeniu bólu o różnym pochodzeniu o słabym do umiarkowanego nasileniu, takiego jak ból głowy, ból zębów, ból mięśni, stawów i kości, ból towarzyszący grypie i przeziębieniu, a także bolesne miesiączkowanie. Nurofen dostępny jest bez recepty.

Nurofen dla dzieci

Nurofen dla dzieci to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, którego głównym składnikiem jest ibuprofen. Jest on przeznaczony do stosowania u dzieci już od 3. miesiąca życia. Lek ten jest dostępny bez recepty i może być stosowany w przypadku gorączki oraz dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, gardła, mięśni, stawów i kości, bóle związane z urazami narządów ruchu, bólach pooperacyjnych, bólach zębów, bólach związanych z ząbkowaniem i bólach uszu w stanach zapalnych ucha środkowego.

Nurofen dla dzieci forte pomarańczowy

Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 3 miesięcy życia.

Nurofen dla dzieci forte truskawkowy

Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek jest stosowany w krótkotrwałym, objawowym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 3 miesięcy życia.

Nurofen dla dzieci Junior

Nurofen dla dzieci Junior to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy oraz przeciwzapalny, przeznaczony dla dzieci o wadze od 20 kg do 40 kg (około 6 do 12 lat). Lek zawiera ibuprofen i występuje w różnych formach, takich jak zawiesina doustna czy kapsułki do żucia. Stosowany jest w krótkotrwałym i objawowym leczeniu małego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Nurofen dla dzieci Junior jest dostępny bez recepty.

Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy

Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), stosowany w krótkotrwałym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 6 lat. Ibuprofen pomaga zmniejszyć ból, obrzęk oraz obniża gorączkę, modyfikując reakcję organizmu na ból i podwyższoną temperaturę ciała.

Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy

Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy to zawiesina doustna zawierająca ibuprofen, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), stosowany w krótkotrwałym leczeniu gorączki i bólu o nasileniu małym do umiarkowanego u dzieci od 6 lat. Ibuprofen pomaga zmniejszyć ból, obrzęk oraz obniża gorączkę, modyfikując reakcję organizmu na ból i podwyższoną temperaturę ciała.

Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym

Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym zawiera 100 mg ibuprofenu na 5 ml zawiesiny, należącego do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany jest u niemowląt i dzieci w celu łagodzenia gorączki, bólu i obrzęku, w tym bólów głowy, gardła, mięśni, stawów oraz bólów po urazach i zabiegach. Idealny do stosowania w przypadkach gorączki różnego pochodzenia i stanów zapalnych, zapewnia skuteczną ulgę w dolegliwościach bólowych i gorączkowych.

Nurofen Express

Nurofen Express to lek dostępny bez recepty, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Substancją czynną leku jest ibuprofen. Lek jest wskazany do krótkotrwałego objawowego leczenia łagodnego i umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, bóle miesiączkowe, ból zębów, a także gorączki i bólu związanego z przeziębieniem.

Ibuprofen – informacje w pigułce (podsumowanie farmaceuty)

Ibuprofen – substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Należy do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Powszechnie stosowany w bólach różnego pochodzenia, takich jak: bóle głowy, zębów, mięśni, ból kości i stawów, bólach pourazowych, nerwobólach, w gorączce, bolesnych miesiączkach, przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Występuje w postaci tabletek, kapsułek, zawiesiny, czopków oraz maści. Działanie ibuprofenu utrzymuje się około 4-6 godzin.

Możliwe działania niepożądane: w przypadku doraźnego stosowania działania niepożądane występują rzadko. Do najczęściej występujących zaliczamy niestrawność, ból brzucha, nudności, zgaga, duszność, zawroty głowy, reakcje skórne w postaci wysypki lub pokrzywki.

Uwaga: Ibuprofenu nie powinny stosować osoby z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy. Regularne przyjmowanie preparatów z ibuprofenem oraz preparatów z kwasem acetylosalicylowym osłabia działanie kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego.

Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10

Ibuprofen – kompleksowe informacje na temat substancji czynnej

Ibuprofen to jedna z najczęściej stosowanych na świecie substancji leczniczych, która skutecznie łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny i obniża gorączkę. Odkryty w 1961 roku przez dr. Stewarta Adamsa w brytyjskiej firmie Boots, ibuprofen szybko stał się jednym z najpopularniejszych leków dostępnych bez recepty. Jego szerokie zastosowanie wynika z doskonałego profilu bezpieczeństwa oraz wszechstronności działania – można go stosować w przypadku bólu głowy, bólu zębów, bólu mięśniowego, gorączki, a także jako wspomagające leczenie w chorobach reumatycznych. W Polsce ibuprofen jest dostępny pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak Nurofen, Ibufen, Ibuprom, Ibum czy Ibupar, w różnych postaciach farmaceutycznych dostosowanych do wieku i potrzeb pacjenta. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję substancji wywołujących ból i stan zapalny. Pomimo dostępności bez recepty, ibuprofen wymaga odpowiedzialnego stosowania zgodnie z zaleceniami, gdyż jak każdy lek może powodować działania niepożądane, szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu lub przekroczeniu zalecanych dawek.

Mechanizm działania ibuprofenu

Ibuprofen działa poprzez selektywne i odwracalne hamowanie aktywności enzymów zwanych cyklooksygenazami (COX-1 i COX-2). Te enzymy odgrywają kluczową rolę w procesie syntezy prostaglandyn, tromboksanów i innych mediatorów zapalnych z kwasu arachidonowego. Po wystąpieniu urazu lub infekcji, komórki uwalniają kwas arachidonowy z błon komórkowych za pomocą enzymu fosfolipazy A2. Następnie kwas arachidonowy jest przekształcany przez enzymy COX w prostaglandyny, które są odpowiedzialne za wywoływanie bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Prostaglandyny pełnią różnorodne funkcje w organizmie. Zwiększają wrażliwość nerwów na bodźce bólowe, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia. Wpływają również na centrum termoregulacji w podwzgórzu, powodując wzrost temperatury ciała. Poprzez zablokowanie produkcji prostaglandyn, ibuprofen skutecznie przerywa ten łańcuch reakcji, zapewniając działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Interesującą cechą ibuprofenu jest to, że jest podawany jako mieszanka racemiczna dwóch enancjomerów – R-ibuprofenu i S-ibuprofenu. Po podaniu, nieaktywny R-ibuprofen jest przekształcany w organizmie w aktywny S-ibuprofen przez szereg enzymów, co zwiększa ogólną skuteczność leku.

Wskazania do stosowania

Ibuprofen znajduje zastosowanie w leczeniu szerokiego spektrum schorzeń i dolegliwości. Jego główne wskazania obejmują:

Ból różnego pochodzenia:

  • Ból głowy, w tym migreny i napięciowe bóle głowy
  • Ból zębów i dolegliwości związane z zabiegami stomatologicznymi
  • Ból mięśniowy i kostny
  • Ból stawów związany z przeciążeniem lub urazami
  • Bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea)
  • Ból pooperacyjny
  • Neuralgię i ból neuropatyczny

Stany zapalne:

  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (artrozę)
  • Zapalenie stawów w przebiegu dny moczanowej
  • Zapalenie kaletki sustawowej
  • Zapalenie ścięgien

Gorączka:

  • Gorączka towarzysząca infekcjom wirusowym i bakteryjnym
  • Gorączka poinfekcyjna
  • Odczyny po szczepieniach

W leczeniu farmakologicznym schorzeń reumatycznych ibuprofen jest często stosowany w połączeniu z innymi substancjami czynnymi. W reumatoidalnym zapaleniu stawów może być łączony z metotreksatem, sulfalazyna czy leflunomidem. W chorobie zwyrodnieniowej stawów często stosuje się go razem z chondroityną, glukozaminą lub kwasem hialuronowym w iniekcjach dostawowych.

Rodzaj bólu Zalecana dawka Częstość podawania
Ból łagodny do umiarkowanego 200-400 mg Co 4-6 godzin
Ból silny 400-600 mg Co 6-8 godzin
Zapalenie stawów 1200-1800 mg Podzielone na 3-4 dawki
Gorączka u dzieci 5-10 mg/kg m.c. Co 6-8 godzin

Dostępne postacie leku w Polsce

Na polskim rynku farmaceutycznym ibuprofen dostępny jest w licznych postaciach farmaceutycznych, dostosowanych do różnych grup wiekowych i preferencji pacjentów:

Postacie doustne:

  • Tabletki powlekane (100 mg, 200 mg, 400 mg, 600 mg)
  • Kapsułki miękkie o szybkim uwalnianiu (200 mg, 400 mg)
  • Zawiesiny doustne dla dzieci (100 mg/5ml, 200 mg/5ml)
  • Granulki do sporządzania zawiesiny
  • Saszetki rozpuszczalne

Postacie do stosowania miejscowego:

  • Żele do smarowania (5%, 10%)
  • Kremy przeciwzapalne
  • Plastry lecznicze o przedłużonym działaniu

Postacie dla dzieci:

  • Czopki doodbytnicze (60 mg, 125 mg)
  • Zawiesiny o przyjemnym smaku (truskawkowym, malinowym, pomarańczowym)

Popularne preparaty dostępne w polskich aptekach to Nurofen (RB Health), Ibufen (Polfa Łódź), Ibuprom (U.S. Pharmacia), Ibum (Hasco-Lek), Ibupar (Polpharma) oraz generyczne wersje jak Ibuprofen Teva czy Ibuprofen Aflofarm. Wszystkie te preparaty zawierają tę samą substancję czynną i różnią się głównie producentem, opakowaniem i ceną.

Dawkowanie i sposób stosowania

Prawidłowe dawkowanie ibuprofenu jest kluczowe dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego przy minimalizacji ryzyka działań niepożądanych. Dawka powinna być dostosowana do wieku, masy ciała, nasilenia objawów oraz stanu zdrowia pacjenta.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:

  • Ból łagodny do umiarkowanego: 200-400 mg co 4-6 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa bez nadzoru lekarskiego: 1200 mg
  • W leczeniu stanów zapalnych pod nadzorem lekarskim: do 2400 mg na dobę

Dzieci i niemowlęta:

  • Dawka ustalana na podstawie masy ciała: 5-10 mg/kg m.c. co 6-8 godzin
  • Maksymalna dawka dobowa: 40 mg/kg m.c.
  • Nie stosować u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia

Osoby starsze:

  • Zaleca się rozpoczęcie od najmniejszej skutecznej dawki
  • Konieczne jest monitorowanie funkcji nerek i układu sercowo-naczyniowego
  • Rozważenie skrócenia czasu leczenia

Ibuprofen należy przyjmować podczas lub bezpośrednio po posiłku, popijając dużą ilością wody. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko podrażnienia żołądka. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani przedłużać okresu stosowania bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Pomimo szerokiego profilu bezpieczeństwa, ibuprofen ma pewne ograniczenia w stosowaniu. Znajomość przeciwwskazań jest niezbędna dla bezpiecznej terapii.

Bezwzględne przeciwwskazania:

  • Nadwrażliwość na ibuprofen, aspirynę lub inne NLPZ
  • Czynne krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Ciężka niewydolność serca, wątroby lub nerek
  • Ostatni trymestr ciąży
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

Względne przeciwwskazania:

  • Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie
  • Astma oskrzelowa (możliwość nasilenia objawów)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Zaburzenia funkcji nerek lub wątroby
  • Wiek powyżej 65 lat
  • Jednoczesne stosowanie antykoagulantów

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. FDA wzmocniła ostrzeżenia dotyczące zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu podczas stosowania NLPZ, w tym ibuprofenu. Ryzyko to może wystąpić już w pierwszych tygodniach terapii i wzrasta wraz z dawką i czasem stosowania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ibuprofen może wywoływać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.

Najczęstsze działania niepożądane (>1% pacjentów):

  • Żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia
  • Neurologiczne: ból głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność
  • Skórne: wysypka, swędzenie, pokrzywka

Rzadsze, ale poważne działania niepożądane:

  • Krwawienia z przewodu pokarmowego: czarny stolec, wymioty zawierające krew
  • Zaburzenia nerkowe: zmniejszenie diurezy, obrzęki, wzrost ciśnienia tętniczego
  • Reakcje alergiczne: obrzęk angioneurotyczny, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny
  • Zaburzenia hematologiczne: anemia, trombocytopenia, leukopenia

Długotrwałe stosowanie ibuprofenu może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek (nefropatia analgetyczna), perforacja żołądka czy zaburzenia funkcji wątroby. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania.

Interakcje z innymi lekami

Ibuprofen może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności terapii.

Najważniejsze interakcje:

  • Aspiryna: ibuprofen może zmniejszać kardioprotekcyjne działanie małych dawek aspiryny
  • Antykoagulanty (warfaryna): zwiększone ryzyko krwawień
  • Leki moczopędne: zmniejszenie skuteczności, zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek
  • Inhibitory ACE: osłabienie działania hipotensyjnego
  • Lit: zwiększenie stężenia litu w osoczu, ryzyko zatrucia
  • Metotreksat: zwiększenie toksyczności metotreksatu

Pacjenci stosujący jednocześnie kilka leków powinni zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii ibuprofenem. Szczególnie ważne jest to u osób starszych, które często przyjmują wiele preparatów jednocześnie.

Stosowanie w ciąży i karmieniu piersią

Bezpieczeństwo stosowania ibuprofenu w okresie ciąży i laktacji wymaga szczególnej uwagi. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży ibuprofen może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, gdy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem. Badania nie wykazały jednoznacznie szkodliwego wpływu na płód w tym okresie.

W trzecim trymestrze ciąży stosowanie ibuprofenu jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko:

  • Przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu
  • Wydłużenia czasu porodu
  • Oligohydramnios (zmniejszenia ilości płynu owodniowego)
  • Niewydolności nerek u noworodka

Podczas karmienia piersią ibuprofen jest uważany za względnie bezpieczny. Przechodzi do mleka matki w minimalnych ilościach (około 0,6% dawki matczynej), co stanowi bardzo małe ryzyko dla dziecka. Jest preferowany nad aspiryną u karmiących matek.

Przedawkowanie i postępowanie w zatruciu

Przedawkowanie ibuprofenem może prowadzić do poważnych powikłań, szczególnie u dzieci. Objawy zatrucia mogą obejmować:

Objawy łagodnego przedawkowania:

  • Nudności, wymioty, ból brzucha
  • Senność, zawroty głowy
  • Szumy uszne

Objawy ciężkiego zatrucia:

  • Kwasica metaboliczna
  • Drgawki, śpiączka
  • Ostra niewydolność nerek
  • Zaburzenia rytmu serca
  • Niedociśnienie, wstrząs

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie ma specyficznego antidotum na ibuprofen – leczenie polega na postępowaniu objawowym i wspomagającym. W ciężkich przypadkach może być konieczna hemodializa lub ciągła terapia nerkozastępcza.

Dawka Ryzyko zatrucia Objawy
<100 mg/kg Minimalne Brak lub łagodne objawy żołądkowe
100-400 mg/kg Umiarkowane Nudności, wymioty, ból brzucha
>400 mg/kg Wysokie Drgawki, śpiączka, niewydolność nerek

Monitorowanie podczas terapii

Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu konieczne jest regularne monitorowanie stanu pacjenta. Dotyczy to szczególnie osób z czynnikami ryzyka lub przyjmujących wyższe dawki.

Zalecane badania kontrolne:

  • Morfologia krwi z rozmazem
  • Badanie funkcji nerek (kreatynina, eGFR, badanie ogólne moczu)
  • Próby wątrobowe (ALT, AST, bilirubina)
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Ocena objawów żołądkowo-jelitowych

U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka krwawień z przewodu pokarmowego zaleca się jednoczesne stosowanie inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol) lub misoprostolu w celu ochrony błony śluzowej żołądka.

Alternatywne metody leczenia bólu

Chociaż ibuprofen jest skutecznym lekiem przeciwbólowym, warto rozważyć również niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku przewlekłych dolegliwości:

  • Fizjoterapia i kinezyterapia – ćwiczenia wzmacniające i rozciągające
  • Akupunktura – skuteczna w niektórych rodzajach bólu
  • Terapia cieplna i zimna – kompresje, okłady
  • Masaże terapeutyczne – poprawa ukrwienia i redukcja napięcia mięśni
  • Techniki relaksacyjne – joga, medytacja, biofeedback
  • Zmiana stylu życia – redukcja wagi, regularna aktywność fizyczna

Połączenie farmakoterapii z metodami niefarmakologicznymi często daje lepsze rezultaty niż stosowanie samych leków.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mogę stosować ibuprofen codziennie przez dłuższy czas?

Długotrwałe codzienne stosowanie ibuprofenu (dłużej niż 10 dni dla dorosłych, 3 dni dla dzieci) bez nadzoru lekarskiego nie jest zalecane. Może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, szczególnie uszkodzenia żołądka, nerek i układu sercowo-naczyniowego. Jeśli potrzebujesz długotrwałego leczenia przeciwbólowego, skonsultuj się z lekarzem.

Jakie są różnice między ibuprofenem a paracetamolem?

Paracetamol działa głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie ma właściwości przeciwzapalnych. Ibuprofen dodatkowo zmniejsza stan zapalny. Paracetamol jest bezpieczniejszy dla żołądka, ale może uszkadzać wątrobę w przypadku przedawkowania. Ibuprofen niesie większe ryzyko dla żołądka i nerek, ale jest skuteczniejszy w stanach zapalnych.

Czy ibuprofen jest bezpieczny dla dzieci?

Ibuprofen może być bezpiecznie stosowany u dzieci powyżej 3. miesiąca życia, pod warunkiem przestrzegania prawidłowego dawkowania (5-10 mg/kg masy ciała). Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 40 mg/kg. U niemowląt poniżej 3 miesięcy preferowanym lekiem jest paracetamol.

Czy mogę łączyć ibuprofen z alkoholem?

Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania ibuprofenu, gdyż zwiększa to ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego i uszkodzenia żołądka. Alkohol może również nasilać działania niepożądane leku, takie jak zawroty głowy czy senność.

Jak szybko działa ibuprofen?

Działanie ibuprofenu rozpoczyna się zwykle w ciągu 30-60 minut po przyjęciu doustnym. Maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po 1-2 godzinach. Kapsułki miękkie i preparaty z solami ibuprofenu (np. z lizyną) działają szybciej – już po 15-30 minutach.

Czy ibuprofen pomaga przy bólu chronicznym?

Ibuprofen może przynosić ulgę w bólu przewlekłym, ale nie jest lekiem pierwszego wyboru w terapii długoterminowej ze względu na ryzyko działań niepożądanych. W bólu przewlekłym preferuje się inne strategie leczenia, takie jak paracetamol, tramadol, czy gabapentyna, często w połączeniu z fizjoterapią.

Czy wszystkie preparaty ibuprofenu działają tak samo?

Tak, wszystkie preparaty zawierające ibuprofen jako jedyną substancję czynną działają identycznie, niezależnie od producenta czy nazwy handlowej. Różnice mogą dotyczyć szybkości uwalniania (kapsułki vs tabletki), ale końcowy efekt terapeutyczny jest taki sam. Tańsze generyki są równie skuteczne jak droższe preparaty markowe.

Co robić w przypadku pominięcia dawki?

Jeśli pominiesz dawkę ibuprofenu, weź ją jak tylko sobie przypomnisz. Jeśli jednak zbliża się czas na następną dawkę, pomiń pominiętą dawkę i kontynuuj normalny schemat. Nigdy nie podwajaj dawki, aby nadrobić pominiętą.

Bibliografia

  1. Mazaleuskaya LL, Theken KN, Gong L, Thorn CF, FitzGerald GA, Altman RB, Klein TE. PharmGKB summary: ibuprofen pathways. Pharmacogenet Genomics. 2015 Feb;25(2):96-106. DOI: 10.1097/FPC.0000000000000113 PMID: 25502615
  2. Bushra R, Aslam N. An overview of clinical pharmacology of Ibuprofen. Oman Med J. 2010 Jul;25(3):155-1661. DOI: 10.5001/omj.2010.49 PMID: 22043330