Aescin

Aescin to lek o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Jest dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest alfa-escyna. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył kończyn dolnych oraz w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Cyclo 3 Fort

Cyclo 3 Fort to lek, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i poprawia napięcie ścian naczyń żylnych. Składa się z trzech substancji czynnych: wyciągu z ruszczyka, metylochalkonu hesperydyny i kwasu askorbinowego (witaminy C). Jest stosowany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

DIH

DIH to lek zawierający diosminę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian. Stosowany jest w profilaktyce stanów zapalnych naczyń żylnych oraz żylaków. Wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna / puchnięcie nóg) oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów). DIH jest dostępny bez recepty.

DIH Max

DIH Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diosminę. Zalicza się go do grupy bioflawonoidów. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Jest wskazany do stosowania w objawach przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg. Może być również stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu.

DIH Max Comfort

DIH Max Comfort to lek, który chroni ściany naczyń krwionośnych i wzmacnia naczynia włosowate. Zawiera diosminę, związek zaliczany do tzw. bioflawonoidów. Lek zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Wskazania do stosowania to objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takie jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki oraz objawowe leczenie żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Diohespan

Diohespan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Diosmina zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze nóg. Ponadto, jest stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów).

Diohespan Forte

Diohespan Forte to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle nóg, nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, obrzęki nóg. Diohespan Forte jest dostępny bez recepty.

Diohespan max

Diohespan Max to lek zawierający diosminę, substancję czynną, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki. Lek jest dostępny bez recepty.

Diosminex

Diosminex to lek zawierający substancję czynną – diosminę, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takich jak ból nóg, uczucie ciężkości nóg czy nocne kurcze łydek. Może być również stosowany w leczeniu objawowym nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Diosminex jest dostępny bez recepty.

Diosminex Max

Diosminex Max to lek zawierający 1000 mg zmikronizowanej diosminy. Jest polecany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takimi jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze łydek. Lecznicze działanie diosminy wykorzystuje się również w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Esceven

Esceven to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca. Głównym składnikiem aktywnym jest escyna, która zwiększa napięcie naczyń żylnych. Lek stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, bóle i uczucie ciężkości nóg, żylaki. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Heparin-Hasco

Heparin-Hasco to lek w postaci żelu, który zawiera heparynę jako substancję czynną. Heparyna stosowana miejscowo działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazany jest w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych takich jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz w obrzękach, stłuczeniach i krwiakach podskórnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Heparin-Hasco forte

Heparin-Hasco forte to lek w postaci żelu, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera substancję czynną heparynę, która działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych takich jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz w obrzękach, stłuczeniach i krwiakach podskórnych. Jest dostępny bez recepty.

Heparizen 1000

Heparizen 1000 to żel przeznaczony do stosowania miejscowego, który zawiera heparynę sodową. Preparat wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, przyspiesza wchłanianie krwiaków i nacieków oraz łagodzi ból i uczucie napięcia. Lek jest wskazany w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych oraz stanów pourazowych: krwiaków, stłuczeń, obrzęków. Heparizen 1000 jest dostępny bez recepty.

Lioton 1000

Lioton 1000 to lek w postaci żelu do stosowania na skórę. Zawiera heparynę, substancję czynną, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania wspomagająco w leczeniu chorób żył powierzchownych, takich jak zapalenia żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, a także w przypadku krwiaków podskórnych, stłuczeń i obrzęków.

Otrex 600

Otrex 600 to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną diosminę. Substancja ta zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych oraz wytrzymałość małych naczyń krwionośnych. Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany w przypadku dolegliwości związanych z odleżynami i w zaostrzeniu dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną. Otrex 600 jest dostępny bez recepty.

Redblocker med

jest lekiem zawierającym jako substancję czynną diosminę, należącą do grupy leków poprawiających krążenie żylne. Lek wpływa na mikrokrążenie poprzez zwiększanie napięcia naczyń żylnych oraz działanie ochronne na naczynia. Zwiększa drenaż limfatyczny przez nasilenie perystaltyki naczyń chłonnych i przepływu limfy. Zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych, redukuje okołonaczyniowe stany zapalne oraz zastój w mikrokrążeniu. Dodatkowo lek zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie. Wskazaniem do stosowania leku

Reparil

Reparil to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną escynę. Escyna jest główną saponiną nasion kasztanowca. Substancja ta zmniejsza przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poprawia mikrokrążenie, wzmacnia naczynia włosowate. Preparat jest wskazany do stosowania w obrzękach po urazach miejscowych.

Rostil

Rostil to lek poprawiający krążenie obwodowe, dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa na śródbłonek ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Rostil max

Rostil Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera dobezylan wapnia. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi. Znajduje również zastosowanie w przypadku żylaków odbytu (hemoroidów). Dawkowanie leku dla osób dorosłych to 1 lub 2 tabletki na dobę, podczas posiłku. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Rutoven

Rutoven to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Ta substancja wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne, poprzez utrzymanie odpowiedniej ich elastyczności oraz zmniejszanie ich przepuszczalności. Rutoven jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki podudzi, uczucie ciężkości nóg czy uczucie mrowienia.

Sapoven

Sapoven to lek dostępny bez recepty, który zawiera trokserutynę oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Jest to preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych i wzmacniający naczynia włosowate. Stosuje się go w przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, w tym w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych (z objawami obrzęków, uczuciem świądu), w dolegliwościach związanych z żylakami i w stanach przedżylakowych, a także pomocniczo w obrzękach pourazowych oraz po zabiegach chirurgicznych.

Sapoven T

Sapoven T to lek dostępny bez recepty, który zawiera trokserutynę i wyciąg z nasion kasztanowca. Działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, poprawiając elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, takich jak uczucie bólu, obrzęk nóg, nocne kurcze łydek oraz uczucie ciężkości nóg.

Troxerutin Chema

Troxerutin Chema to żel do stosowania miejscowego, zawierający trokserutynę, należącą do grupy bioflawonoidów. Stosowany jest miejscowo na skórę w bólach i obrzękach nóg spowodowanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami, takimi jak uczucie „ciężkich nóg”, bóle kończyn dolnych, obrzęki oraz żylaki podudzi.

Venescin

Venescin to lek dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie wyciąg z nasion kasztanowca, rutozyd i eskulinę. Jest to preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate. Stosuje się go w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Venescin forte

Venescin Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca i rutozyd. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, ból i uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany pod kontrolą lekarza w przypadku żylaków.

Venoruton

Venoruton to lek, który chroni naczynia żylne i stabilizuje ścianę żylną, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), a także w leczeniu objawowym hemoroidów. Może być stosowany pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Lek jest dostępny bez recepty.

Venoruton 300

Venoruton 300 to lek, który chroni naczynia żylne. Jego działanie polega na stabilizacji ściany żylnych, co prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń i w konsekwencji do zmniejszenia obrzęku. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidów oraz pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Venoruton 300 jest dostępny bez recepty.

Venoruton Forte

Venoruton Forte to lek w postaci tabletek, który chroni naczynia żylne, stabilizuje ścianę żylną, co powoduje zmniejszenie obrzęku. Stosowany jest w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidach oraz w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Jest dostępny bez recepty.

Venoruton Gel

Venoruton Gel to lek, który działa na najmniejsze naczynia krwionośne (kapilary) poprzez zmniejszenie przepuszczalności uszkodzonych ścian kapilar dla płynów i morfotycznych elementów krwi. Jest stosowany w bólach i obrzękach wywołanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami, takimi jak: uczucie ciężkości i bóle kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Venotrex

Venotrex to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Działa ochronnie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Stosowany jest w leczeniu objawowym niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki). Jest również wskazany w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Niewydolność żylna i żylaki kończyn dolnych – podejście do leczenia

Niewydolność żylna to powszechny problem zdrowotny dotykający znaczną część populacji, szczególnie w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że cierpi na nią od 40% do 60% dorosłych kobiet oraz od 15% do 30% mężczyzn. Choć dla wielu osób żylaki stanowią głównie problem estetyczny, nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym owrzodzeń żylnych, zakrzepicy żył głębokich czy zatoru płucnego. Artykuł ten przedstawia kompleksowe informacje na temat przyczyn, objawów, diagnostyki oraz metod leczenia niewydolności żylnej i żylaków kończyn dolnych, umożliwiając lepsze zrozumienie problemu i skuteczne postępowanie terapeutyczne.

leki na żylaki

Czym jest niewydolność żylna i jak powstaje?

Niewydolność żylna to stan chorobowy, w którym żyły kończyn dolnych nie są w stanie efektywnie transportować krwi z powrotem do serca, co prowadzi do jej zalegania i wzrostu ciśnienia żylnego. W zdrowym układzie żylnym krew jest transportowana z kończyn dolnych do serca dzięki skurczom mięśni, zwłaszcza łydki (tzw. pompa mięśniowa) oraz jednokierunkowym zastawkom, które zapobiegają cofaniu się krwi.

Podstawowym mechanizmem powstawania niewydolności żylnej jest dysfunkcja zastawek żylnych oraz osłabienie ścian naczyń. Gdy zastawki żylne nie działają prawidłowo, dochodzi do przepływu wstecznego krwi (refluksu żylnego), co prowadzi do wzrostu ciśnienia w żyłach i ich stopniowego rozszerzania. Z czasem proces ten może prowadzić do powstawania żylaków, obrzęków, zmian troficznych skóry, a w zaawansowanych przypadkach – owrzodzeń żylnych.

Rodzaje niewydolności żylnej

W zależności od lokalizacji zmian chorobowych możemy wyróżnić:

  1. Niewydolność żył powierzchownych – najczęstsza postać, dotycząca układu żył podskórnych, prowadząca do typowych żylaków widocznych na powierzchni skóry
  2. Niewydolność żył głębokich – rzadsza, ale poważniejsza forma, często będąca wynikiem przebytej zakrzepicy
  3. Niewydolność żył przeszywających – dotycząca żył łączących układ powierzchowny z głębokim

Klasyfikacja kliniczna przewlekłej niewydolności żylnej

W diagnostyce i określaniu stopnia zaawansowania niewydolności żylnej stosuje się klasyfikację CEAP (Clinical-Etiology-Anatomy-Pathophysiology):

  • C0 – brak widocznych zmian w badaniu klinicznym
  • C1 – teleangiektazje i poszerzone żyły siatkowate (pajączki naczyniowe)
  • C2 – żylaki kończyn dolnych
  • C3 – obrzęki kończyn dolnych
  • C4 – zmiany troficzne skóry (przebarwienia, wyprysk żylakowy, lipodermatoskleroza)
  • C5 – wygojone owrzodzenie żylne
  • C6 – czynne owrzodzenie żylne

Czynniki ryzyka niewydolności żylnej

Rozwój niewydolności żylnej jest uwarunkowany wieloma czynnikami, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby:

  1. Czynniki genetyczne – rodzinne predyspozycje do osłabienia ścian naczyń i zastawek żylnych
  2. Płeć – kobiety chorują 2-3 razy częściej niż mężczyźni
  3. Wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem
  4. Ciąża – zmiany hormonalne i ucisk powiększającej się macicy na żyły miednicy
  5. Nadwaga i otyłość – zwiększenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego i obciążenie układu żylnego
  6. Tryb życia i pracy:
    • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej
    • Brak aktywności fizycznej
    • Praca wymagająca dźwigania ciężarów
  7. Przebyta zakrzepica żył głębokich
  8. Przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  9. Inne czynniki: przewlekłe zaparcia, zaburzenia statyki stopy (płaskostopie), palenie tytoniu

Objawy niewydolności żylnej

Objawy niewydolności żylnej mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Do najczęstszych należą:

Wczesne objawy:

  • Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, nasilające się pod koniec dnia
  • Ból i dyskomfort kończyn dolnych
  • Nocne kurcze mięśni łydek
  • Obrzęki stóp i kostek, zmniejszające się po odpoczynku nocnym
  • Świąd i pieczenie skóry nóg

Objawy zaawansowane:

  • Widoczne żylaki – poszerzone, kręte żyły podskórne
  • Zmiana zabarwienia skóry (brązowawe przebarwienia)
  • Stwardnienie skóry i tkanki podskórnej
  • Wyprysk żylakowy (zmiany zapalne skóry)
  • Owrzodzenia żylne, najczęściej w okolicy kostek

Diagnostyka niewydolności żylnej

Prawidłowe rozpoznanie niewydolności żylnej opiera się na:

  1. Wywiadzie lekarskim – zebranie informacji o objawach, czynnikach ryzyka i chorobach współistniejących
  2. Badaniu fizykalnym – ocena stanu kończyn dolnych, obecności żylaków, obrzęków i zmian skórnych
  3. Badaniach dodatkowych:
    • USG Doppler żył kończyn dolnych – podstawowe badanie obrazowe, pozwalające na ocenę drożności i wydolności żył oraz wykrycie refluksu żylnego
    • Flebografia – badanie z użyciem kontrastu, wykonywane w szczególnych przypadkach
    • Pletyzmografia – badanie oceniające objętość krwi w kończynach
    • Badania laboratoryjne – w celu wykluczenia innych przyczyn objawów

Leczenie niewydolności żylnej i żylaków

Leczenie niewydolności żylnej powinno być kompleksowe i dostosowane do stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Obejmuje ono metody zachowawcze oraz inwazyjne.

Leczenie zachowawcze

1. Kompresjoterapia (leczenie uciskowe)

Podstawą leczenia zachowawczego jest kompresjoterapia, czyli stosowanie wyrobów uciskowych (pończoch, rajstop, podkolanówek o stopniowanym ucisku). Wyróżnia się cztery klasy ucisku:

  • I klasa (20-30 mm Hg) – lekki ucisk, zalecany w profilaktyce i początkowym stadium choroby
  • II klasa (30-40 mm Hg) – umiarkowany ucisk, stosowany w zaawansowanej niewydolności żylnej i po zabiegach
  • III klasa (40-50 mm Hg) – silny ucisk, wskazany w ciężkiej niewydolności żylnej z obrzękami
  • IV klasa (powyżej 50 mm Hg) – bardzo silny ucisk, stosowany w leczeniu obrzęku limfatycznego

Kompresjoterapia pomaga zmniejszyć obrzęki, poprawia przepływ krwi w żyłach głębokich, zmniejsza dolegliwości bólowe i zapobiega postępowi choroby.

2. Farmakoterapia

W leczeniu farmakologicznym niewydolności żylnej stosuje się leki flebotropowe, które wzmacniają ściany naczyń żylnych, zmniejszają ich przepuszczalność i łagodzą objawy choroby. Do najczęściej stosowanych substancji należą:

  • Flawonoidy (diosmina, hesperydyna) – zmniejszają przepuszczalność naczyń i poprawiają napięcie żylne
  • Wyciągi z ruszczyka kolczastego – przeciwdziałają rozszerzaniu naczyń żylnych
  • Escyna (wyciąg z kasztanowca) – zmniejsza przepuszczalność naczyń i działa przeciwobrzękowo
  • Rutyna i jej pochodne – wzmacniają ściany naczyń krwionośnych
  • Pentoksyfilina – poprawia mikrokrążenie i właściwości reologiczne krwi
  • Sulodeksyd – wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne

Preparaty te są dostępne w formie tabletek, kapsułek, a także kremów i żeli do stosowania miejscowego. Leczenie farmakologiczne powinno być uzupełnieniem, a nie alternatywą dla kompresjoterapii.

3. Zmiana stylu życia

Modyfikacja stylu życia odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej:

  • Regularna aktywność fizyczna (spacery, pływanie, jazda na rowerze)
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała
  • Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia
  • Odpoczynek z uniesionymi nogami
  • Stosowanie zimnych okładów na nogi
  • Unikanie gorących kąpieli i sauny
  • Noszenie wygodnego, nieobcisłego obuwia
  • Dieta bogata w błonnik (zapobieganie zaparciom)

Leczenie inwazyjne

W przypadku gdy metody zachowawcze nie przynoszą zadowalających efektów lub gdy zmiany są zaawansowane, stosuje się metody inwazyjne:

1. Skleroterapia

Metoda polegająca na wstrzyknięciu do żylaków środka obliterującego (sklerozującego), który powoduje ich zamknięcie. Stosowana jest głównie w leczeniu drobnych żylaków i pajączków naczyniowych (teleangiektazji). Może być wykonywana pod kontrolą USG (skleroterapia echoguidowana).

2. Metody termiczne (ablacja termiczna)

  • Ablacja laserowa (EVLT) – zamknięcie niewydolnej żyły za pomocą energii laserowej
  • Ablacja radiowa (RF) – wykorzystanie fal radiowych do zamknięcia żyły
  • Ablacja parą wodną – wykorzystanie pary wodnej do zamknięcia żyły

Metody te są małoinwazyjne, wykonywane w znieczuleniu miejscowym, nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji.

3. Metody chirurgiczne

  • Stripping – usunięcie niewydolnej żyły za pomocą sondy
  • Miniflebektomia – usunięcie żylaków przez małe nacięcia skóry
  • Operacja perforatorów – podwiązanie niewydolnych żył przeszywających
  • Walwuloplastyka – naprawa niewydolnych zastawek żylnych

4. Inne metody

  • Klejenie żylaków – zamknięcie niewydolnej żyły za pomocą kleju tkankowego
  • Mechaniczno-chemiczna ablacja żył (MOCA) – połączenie mechanicznego uszkodzenia ściany żyły z podaniem środka sklerozującego

Wybór metody leczenia inwazyjnego zależy od lokalizacji i rozległości zmian, stanu ogólnego pacjenta oraz dostępności danej metody.

Powikłania nieleczonej niewydolności żylnej

Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do poważnych powikłań:

  1. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych – stan zapalny żyły z tworzeniem się skrzepliny
  2. Zakrzepica żył głębokich – powstanie skrzepliny w żyłach głębokich, grożące zatorem płucnym
  3. Owrzodzenia żylne – trudno gojące się rany, najczęściej w okolicy kostek
  4. Krwawienie z żylaków – nagłe pęknięcie żylaka z intensywnym krwawieniem
  5. Przewlekły obrzęk limfatyczny – trwałe uszkodzenie układu chłonnego prowadzące do obrzęku

Profilaktyka niewydolności żylnej

Przestrzeganie kilku prostych zasad może pomóc w zapobieganiu rozwojowi niewydolności żylnej:

  1. Regularna aktywność fizyczna – wzmacnia mięśnie łydek i poprawia krążenie żylne
  2. Kontrola masy ciała – nadwaga zwiększa obciążenie układu żylnego
  3. Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia – robienie regularnych przerw na ruch
  4. Odpowiednie nawodnienie organizmu – picie wystarczającej ilości wody
  5. Unikanie gorących kąpieli i sauny – wysoka temperatura rozszerza naczynia żylne
  6. Noszenie wygodnego obuwia – unikanie obuwia na wysokim obcasie
  7. Stosowanie wyrobów uciskowych – podczas długich podróży lub przy predyspozycjach do niewydolności żylnej
  8. Unikanie palenia tytoniu – nikotyna uszkadza ściany naczyń krwionośnych

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy niewydolność żylną można całkowicie wyleczyć?

Całkowite wyleczenie niewydolności żylnej jest trudne ze względu na jej przewlekły charakter. Odpowiednie leczenie może jednak znacząco złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby. W przypadku żylaków istnieje możliwość ich usunięcia metodami zabiegowymi, jednak bez odpowiedniej profilaktyki mogą one nawracać.

Czy leki na żylaki są skuteczne?

Leki flebotropowe mogą łagodzić objawy niewydolności żylnej, takie jak uczucie ciężkości nóg, ból i obrzęki. Są one jednak najbardziej skuteczne we wczesnych stadiach choroby i powinny być stosowane jako uzupełnienie kompresjoterapii, a nie jako jedyna metoda leczenia. W zaawansowanych przypadkach ich skuteczność jest ograniczona.

Jak długo należy nosić pończochy uciskowe?

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej zaleca się noszenie pończoch uciskowych przez cały dzień, od momentu wstania z łóżka do wieczora. Najlepiej zakładać je rano, przed pionizacją, gdy obrzęki są najmniejsze. Czas noszenia pończoch jest zwykle długotrwały – w przypadku zaawansowanej niewydolności żylnej może być konieczne ich stałe stosowanie.

Czy kompresjoterapia jest zawsze wskazana?

Kompresjoterapia jest podstawową metodą leczenia niewydolności żylnej, jednak istnieją przeciwwskazania do jej stosowania:

  • Zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych (wskaźnik kostka-ramię < 0,7)
  • Ostre stany zapalne skóry
  • Niewyrównana niewydolność serca
  • Niektóre choroby skóry

W takich przypadkach decyzję o stosowaniu kompresjoterapii powinien podjąć lekarz.

Czy aktywność fizyczna pomaga w leczeniu żylaków?

Tak, regularna aktywność fizyczna jest bardzo korzystna dla osób z niewydolnością żylną. Zalecane są zwłaszcza ćwiczenia poprawiające krążenie krwi w nogach, takie jak spacery, pływanie, jazda na rowerze. Należy jednak unikać ćwiczeń zwiększających ciśnienie wewnątrzbrzuszne (np. podnoszenie ciężarów) oraz sportów związanych z gwałtownymi zmianami kierunku ruchu.

Czy dieta ma wpływ na żylaki?

Dieta odgrywa pewną rolę w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Zaleca się:

  • Spożywanie dużej ilości błonnika (zapobieganie zaparciom)
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu
  • Ograniczenie soli (zmniejszenie obrzęków)
  • Spożywanie produktów bogatych w witaminę C i flawonoidy (wzmacnianie ścian naczyń)
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Wizytę u lekarza należy rozważyć, gdy występują:

  • Nasilone obrzęki nóg
  • Ból i dyskomfort utrudniający codzienne funkcjonowanie
  • Widoczne żylaki
  • Zmiany skórne (przebarwienia, stwardnienia)
  • Rany na nogach, które nie goją się przez dłuższy czas
  • Nagłe nasilenie objawów lub pojawienie się nowych dolegliwości

Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą zapobiec poważnym powikłaniom niewydolności żylnej.