Ostatnia aktualizacja:
| Substancja czynna | Ketoprofen |
| Postać farmaceutyczna | Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu |
| Podmiot odpowiedzialny | Sanofi Winthrop Industrie |
| Kod ATC | M01AE03 |
| Procedura | NAR |
| Kategorie | Leki przeciwbólowe, Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) |
Spis treści
- 1 Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bi-Profenid?
- 2 Jaki jest skład Bi-Profenid, jakie substancje zawiera?
- 3 Jak dawkować Bi-Profenid?
- 4 Co zrobić w przypadku przedawkowania Bi-Profenid?
- 5 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bi-Profenid – czy mogę spożywać alkohol?
- 6 Czy można stosować Bi-Profenid w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 7 Aktualna ulotka leku Bi-Profenid
- 8 Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
- 9 Jakie są opinie pacjentów o leku Bi-Profenid?
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bi-Profenid?
Lek Bi-Profenid tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 150 mg zawiera substancję czynną ketoprofen. Ketoprofen jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ). Mechanizm działania ketoprofenu polega prawdopodobnie na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Bi-Profenid jest lekiem o zmodyfikowanym uwalnianiu. Tabletki składają się z dwóch warstw: o szybkim uwalnianiu i o powolnym uwalnianiu substancji czynnej. Lek Bi-Profenid stosowany jest: w objawowym leczeniu: - chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, - zapalenia stawów innego pochodzenia, - stanów zapalnych pozastawowych, jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku, - choroby zwyrodnieniowej stawów, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie ograniczającej sprawność chorego.Jaki jest skład Bi-Profenid, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest ketoprofen. Każda tabletka zawiera 150 mg ketoprofenu. Pozostałe składniki to: Skład otoczki białej: laktoza jednowodna, skrobia pszeniczna, krzemionka koloidalna uwodniona, żelatyna, magnezu stearynian. Skład otoczki żółtej: hydroksyetyloceluloza, wapnia wodorofosforan dwuwodny, ryboflawiny sodu fosforan (E 106), magnezu stearynian.Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej
Jak dawkować Bi-Profenid?
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat: W objawowym długotrwałym leczeniu: 150 mg na dobę, tj. 1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu jednorazowo lub dwa razy na dobę po 1/2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. W objawowym krótkotrwałym leczeniu ostrych stanów: 300 mg na dobę, tj. 2 tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu na dobę w dwóch dawkach podzielonych. Tabletki należy przyjmować podczas...
Czytaj więcej: Dawkowanie Bi-Profenid
Co zrobić w przypadku przedawkowania Bi-Profenid?
Zaobserwowanymi objawami po zażyciu większej dawki ketoprofenu były: ból głowy, senność, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. W przypadku przedawkowania dużymi dawkami ketoprofenu mogą wystąpić: niedociśnienie tętnicze, zatrzymanie oddechu, krwawienie z przewodu pokarmowego. Brak specyficznej odtrutki. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz podejmie postępowanie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe.Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bi-Profenid – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Bi-Profenid z jedzeniem i piciem.Czy można stosować Bi-Profenid w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Ketoprofen może być stosowany w I i II trymestrze (do 6. miesiąca) ciąży tylko na wyraźne zalecenie lekarza, w przypadku zdecydowanej konieczności. W III trymestrze ciąży niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym i ketoprofen mogą powodować poważne zaburzenia u płodu (przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla, mogące być przyczyną nadciśnienia płucnego, uszkodzenia nerek oraz układu oddechowego). Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane bezpośrednio przed porodem mogą być przyczyną krwawień zarówno u matki jak i płodu. Stosowanie leku Bi-Profenid w III trymestrze (od 6. miesiąca) ciąży jest przeciwwskazane.Aktualna ulotka leku Bi-Profenid
| Bi-Profenid - 150 mg, Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Ketoprofenum) |
Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
| Bi-Profenid - 150 mg, Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Ketoprofenum) |
Jakie są opinie pacjentów o leku Bi-Profenid?
Przeczytaj 1 opinię pacjenta o leku Bi-Profenid. Zobacz co inni mówią o skuteczności i działaniach niepożądanych.
Czytaj więcej: Opinie o Bi-Profenid
