Akeega

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyJanssen-Cilag International N.V.
Kod ATCL01XK
ProceduraCEN
SubstancjaAbirateron, Niraparyb

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Akeega?

Akeega to innowacyjny lek zawierający dwie substancje czynne: niraparyb i octan abirateronu. Jest stosowany w leczeniu dorosłych mężczyzn z przerzutowym rakiem gruczołu krokowego opornym na kastrację, u których występują specyficzne zmiany genetyczne.

Lek działa dwutorowo – niraparyb blokuje enzym PARP odpowiedzialny za naprawę DNA komórek nowotworowych, prowadząc do ich obumierania, natomiast abirateron hamuje produkcję testosteronu w organizmie, co spowalnia rozwój nowotworu. Podczas terapii konieczne jest równoczesne przyjmowanie prednizonu lub prednizolonu w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych związanych z gospodarką wodno-elektrolitową organizmu.

Jaki jest skład Akeega, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka powlekana leku Akeega zawiera 50 mg niraparybu i 500 mg octanu abirateronu jako substancje czynne.

Pozostałe składniki to:

  • W rdzeniu tabletki: krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, sodu laurylosiarczan
  • W otoczce tabletki: żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), sodu laurylosiarczan, glicerolu monokaprylokapronian, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171)

Dawkowanie preparatu Akeega – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka początkowa leku Akeega to 200 mg/1000 mg przyjmowane raz na dobę. Tabletki należy przyjmować doustnie w całości, popijając wodą, nie wolno ich łamać, kruszyć ani żuć.

Ważne zasady dotyczące przyjmowania leku:

  • Lek należy przyjmować na pusty żołądek
  • Przyjmować co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku
  • Należy jednocześnie przyjmować prednizon lub prednizolon zgodnie z zaleceniami lekarza
  • Dawkowanie prednizonu/prednizolonu może być modyfikowane przez lekarza w zależności od potrzeb

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej liczby tabletek niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe tego samego dnia. Jeśli pominięcie dawki trwa dłużej niż jeden dzień, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Akeega – czy mogę spożywać alkohol?

Leku Akeega nie wolno przyjmować razem z jedzeniem, gdyż może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy zachować odpowiedni odstęp czasowy od posiłków: co najmniej godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po posiłku. W dokumentacji produktu nie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące spożywania alkoholu, jednak ze względu na możliwe interakcje z innymi lekami oraz wpływ na wątrobę, należy skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Akeega w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Akeega nie stosuje się u kobiet. Jest to lek przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego. Lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, jeśli jest przyjmowany przez kobietę w ciąży. Kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę powinny stosować rękawiczki ochronne przy kontakcie z lekiem.

Zalecenia dla mężczyzn stosujących lek:

  • W przypadku współżycia z kobietą mogącą zajść w ciążę należy stosować prezerwatywę oraz inną skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii i przez 4 miesiące po jej zakończeniu
  • Przy współżyciu z kobietą w ciąży należy używać prezerwatywy dla ochrony nienarodzonego dziecka

Skutki uboczne Akeega, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku Akeega mogą wystąpić różne działania niepożądane. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem:

  • Bardzo często występujące (u więcej niż 1 na 10 osób): małopłytkowość, anemia, neutropenia, hipokaliemia, zwiększona aktywność fosfatazy alkalicznej, zakażenia układu moczowego, nadciśnienie, zaburzenia snu, zawroty głowy, problemy żołądkowo-jelitowe, zmęczenie
  • Często występujące (u mniej niż 1 na 10 osób): zapalenie płuc, depresja, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, problemy wątrobowe, wysypka, bóle mięśni
  • Rzadziej występujące: sepsa, zapalenie spojówek, dezorientacja, krwawienia z nosa

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Janssen-Cilag International N.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Akeega z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż Akeega może wchodzić w interakcje z wieloma preparatami. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • Leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. chinidyna, prokainamid, amiodaron, sotalol)
  • Leki mogące zwiększać ryzyko zaburzeń rytmu serca (np. metadon, moksyfloksacyna)
  • Leki przeciwpsychotyczne stosowane w ciężkich zaburzeniach psychicznych

Ulotka Akeega – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Akeega dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Akeega dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz