Actifed

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyMcNeil Healthcare (Ireland) Limited
Kod ATCR01BA52
ProceduraNAR

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Actifed?

Lek Actifed ma postać przezroczystego syropu o czerwonej barwie i smaku jeżynowym.

Lek Actifed zawiera triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Triprolidyna jest lekiem przeciwalergicznym, powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, wycieku z nosa, świądu i kichania. Pseudoefedryna jest lekiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym. W wyniku działania trzech substancji czynnych lek łagodzi objawy przeziębienia, takie jak katar i kaszel.

Lek Actifed wskazany jest w celu łagodzenia objawów towarzyszących stanom zapalnym górnych dróg oddechowych, w których korzystne jest podanie leku zmniejszającego przekrwienie błony śluzowej nosa, leku przeciwalergicznego oraz leku przeciwkaszlowego. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat.

Jaki jest skład Actifed, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są triprolidyny chlorowodorek, pseudoefedryny chlorowodorek, dekstrometorfanu bromowodorek. 5 ml syropu zawiera: 1,25 mg triprolidyny chlorowodorku, 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku, 10 mg dekstrometorfanu bromowodorku.

Pozostałe składniki to: sorbitol roztwór 70%, sacharoza, sodu benzoesan, metylu hydroksybenzoesan, czerwień koszenilowa, etanol 96%, zapach jeżynowy, lewomentol, wanilina, woda oczyszczona.

Przykładowe leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Legenda:

  • Te same substancje czynne - zawiera dokładnie te same substancje czynne
  • Zawiera dodatkowe substancje czynne - ma wszystkie substancje czynne z bazowego leku + dodatkowe (oznaczone +)
  • Częściowe podobieństwo - ma tylko część substancji czynnych z bazowego leku

Ważne: Leki o tych samych substancjach czynnych mogą znacząco różnić się między sobą pod względem:

  • Dawkowania i stężenia substancji czynnych
  • Substancji pomocniczych i składu powłoki
  • Formy farmaceutycznej (tabletki, kapsułki, syrop itp.)
  • Wskazań, przeciwwskazań i ostrzeżeń
  • Producenta i procesu wytwarzania
  • Ceny i dostępności
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zastępuj przepisanego leku innym bez konsultacji ze specjalistą.
Lista wszystkich leków wg substancji czynnej
  • Leki zawierające dekstrometorfan
  • Leki zawierające pseudoefedrynę
  • Leki zawierające triprolidynę
  • Jak dawkować Actifed?

    Dawkowanie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    10 ml syropu trzy lub cztery razy na dobę.
    Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 ml.

    Dawkowanie u dzieci w wieku 7 do 12 lat
    5 ml syropu trzy lub cztery razy na dobę.
    Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 ml.

    Stosowanie syropu Actifed jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

    Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku
    Nie przeprowadzono szczegółowych badań dotyczących działania leku Actifed u pacjentów w podeszłym wieku, ale doświadczenie wskazuje, że stosowanie dawkowania zalecanego dorosłym jest również odpowiednie u takich pacjentów. Zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na czynność nerek i wątroby (patrz poniżej punkty „Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby”, „Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek”).

    Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością wątroby
    Doświadczenie wskazuje, że dawkowanie zalecane dorosłym, jest również odpowiednie u pacjentów z łagodną niewydolnością wątroby. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby. W przypadku ciężkiej niewydolności wątroby nie należy stosować leku Actifed.

    Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek
    Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu u pacjentów z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek, szczególnie u pacjentów ze współistniejącą chorobą układu sercowonaczyniowego.

    Reklama

    Co zrobić w przypadku przedawkowania Actifed?

    Objawy przedawkowania leku Actifed mogą być następujące: zahamowanie lub pobudzenie czynności ośrodkowego układu nerwowego, zbyt duży poziom serotoniny, rozszerzenie źrenic, oczopląs zmniejszenie częstości oddechów, nudności, wymioty, bezsenność, drżenie, niepokój, pobudzenie, omamy, drgawki, psychoza, kołatanie serca, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, nadciśnienie lub niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, przełom nadciśnieniowy, zawał serca, krwawienie wewnątrzczaszkowe, uszkodzenie mięśni, za małe stężenie potasu we krwi oraz zawał niedokrwienny jelit.

    W przypadku przedawkowania u dzieci zgłaszano senność. Inne objawy to: podwyższona temperatura ciała, wypieki, gorączka, suchość w jamie ustnej, zatrzymanie moczu, osłabienie odgłosów perystaltyki jelit, zdezorientowanie.

    Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actifed – czy mogę spożywać alkohol?

    Brak odrębnych zaleceń.

    Czy można stosować Actifed w okresie ciąży i karmienia piersią?

    Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

    Lek Actifed może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu lub karmionego piersią dziecka.

    Przydatne zasoby

    Jakie są opinie pacjentów o leku Actifed? - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

    Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

    🩺 Brak opinii o leku. Twoje doświadczenie jest cenne! Napisz, jak działał na Ciebie ten lek - pomóż innym pacjentom poznać prawdziwe opinie.
    💡 Pamiętaj: Twoja opinia powinna być szczera i pomocna dla innych

    Subskrypcja powiadomień

    Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

    Dodaj komentarz