Vicks AntiGrip

LEK WYCOFANY Z OBROTU

Produkt leczniczy został wykreślony z Rejestru Produktów Leczniczych (https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public). Ten lek został wycofany z obrotu, nie jest już dostępny w Polsce lub jest dostępny pod zmienioną nazwą handlową. Poniższe informacje mają charakter wyłącznie archiwalny i nie powinny być podstawą do samodzielnego stosowania leku. W przypadku pytań dotyczących leczenia skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostatnia aktualizacja:

Substancja czynnaChlorfenamina (maleinian chlorfenaminy), Fenylefryna, Paracetamol
Postać farmaceutycznaBrak danych
Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
KategorieLeki na gorączkę i ból, Leki na przeziębienie i grypę

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vicks AntiGrip?

Vicks Antigrip to połączenie paracetamolu – substancji przeciwgorączkowej i przeciwbólowej, fenylefryny – substancji zmniejszającej obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych oraz chlorfenaminy – substancji przeciwhistaminowej, zmniejszającej ilość wydzieliny z nosa. Wskazania do stosowania leku Vicks Antigrip: Leczenie objawowe przeziębienia i grypy, przebiegających z gorączką, słabym lub umiarkowanym bólem (np. bólem głowy, gardła, mięśni, zatok przynosowych), obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych z tworzeniem wydzieliny.

Reklama

Jaki jest skład Vicks AntiGrip, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, fenylefryny wodorowinian i chlorfenaminy maleinian. Substancje pomocnicze to: mannitol, sacharyna sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K30, aromat pomarańczowy PHS 132958.

Potencjalne zamienniki - aktualnie dostępne leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Legenda:

  • Te same substancje czynne - zawiera dokładnie te same substancje czynne
  • Zawiera dodatkowe substancje czynne - ma wszystkie substancje czynne z bazowego leku + dodatkowe (oznaczone +)
  • Częściowe podobieństwo - ma tylko część substancji czynnych z bazowego leku

Ważne: Leki o tych samych substancjach czynnych mogą znacząco różnić się między sobą pod względem:

  • Dawkowania i stężenia substancji czynnych
  • Substancji pomocniczych i składu powłoki
  • Formy farmaceutycznej (tabletki, kapsułki, syrop itp.)
  • Wskazań, przeciwwskazań i ostrzeżeń
  • Producenta i procesu wytwarzania
  • Ceny i dostępności
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zastępuj przepisanego leku innym bez konsultacji ze specjalistą. Widżet wyświetla maksymalnie 10 podobnych leków (potencjalnych zamienników), może by ich więcej.

Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej

Jak dawkować Vicks AntiGrip?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek do podawania doustnego. Sposób podawania: Zawartość jednej saszetki rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej, lecz nie wrzącej wody (najlepiej w połowie szklanki wody). Pozostawić do ostygnięcia...

Czytaj więcej: Dawkowanie Vicks AntiGrip

Reklama

Co zrobić w przypadku przedawkowania Vicks AntiGrip?

UWAGA! Nie należy stosować innych leków zawierających paracetamol z lekiem Vicks Antigrip ponieważ może to prowadzić do zatrucia. Jeśli doszło do przyjęcia dawki przekraczającej dawkę zalecaną należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby. Dotyczy to również przypadków ciężkiego zatrucia. Objawy przedawkowania Związane z paracetamolem: nudności, wymioty, utrata apetytu, żółte zabarwienie skóry i oczu (żółtaczka), ból brzucha, biegunka, nadmierna potliwość. Może wystąpić ostra niewydolność wątroby oraz martwica wątroby, co może prowadzić do zgonu. Związane z fenylefryną: nadmierne pobudzenie układu nerwowego z objawami takimi jak niepokój, lęk, pobudzenie, bóle głowy, drgawki, bezsenność, uczucie splątania, drażliwość, utrata apetytu, nudności, wymioty, psychoza z omamami (częściej u dzieci), nadciśnienie, krwawienie do mózgu, obrzęk płuc, zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, skurcz naczyń krwionośnych z możliwym zmniejszeniem dopływu krwi do ważnych narządów, zmniejszenie produkcji moczu i kwasica metaboliczna, zwiększenie wysiłku serca. Związane z chlorfenaminą: nasilona senność, suchość w jamie ustnej, nosie i gardle, duszność, zaburzenia rytmu serca, pobudzenie układu nerwowego (omamy, drgawki, bezsenność), niedociśnienie. Leczenie przedawkowania paracetamolu jest bardziej skuteczne, jeśli rozpocznie się w ciągu 4 godzin od przyjęcia zbyt dużej dawki leku. We wszystkich przypadkach należy spowodować wymioty i wykonać płukanie żołądka. Leczenie szpitalne polega na dożylnym lub doustnym podaniu antidotum – N-acetylocysteiny. W przedawkowaniu chlorfenaminy i fenylefryny stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vicks AntiGrip – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie leczenia lekiem Vicks Antigrip nie powinno się pić alkoholu ponieważ może on spowodować objawy przedawkowania, takie jak nasilenie działania uspokajającego. Stosowanie leku Vicks Antigrip u pacjentów pijących regularnie alkohol (trzy lub więcej napojów alkoholowych dziennie) może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Czy można stosować Vicks AntiGrip w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Ciąża W czasie ciąży nie należy stosować leku Vicks Antigrip, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Lek może być zastosowany tylko jeśli potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu. Decyzję o przyjęciu leku podejmie lekarz. Karmienie piersią Paracetamol i chlorfenamina przenikają do mleka ludzkiego, dlatego też kobiety karmiące piersią nie powinny stosować tego leku.

Aktualna ulotka leku Vicks AntiGrip

Reklama

Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Jakie są opinie pacjentów o leku Vicks AntiGrip?

Bądź pierwszą osobą, która podzieli się swoją opinią o leku Vicks AntiGrip!

Twoje doświadczenie może pomóc innym pacjentom w podjęciu decyzji. Opisz jak działał lek w Twoim przypadku, czy wystąpiły skutki uboczne oraz czy poleciłbyś go innym.

Czytaj więcej: Opinie o Vicks AntiGrip

Przydatne zasoby