Ostatnia aktualizacja:
| Substancja czynna | Ibuprofen |
| Postać farmaceutyczna | Tabletki powlekane |
| Podmiot odpowiedzialny | US Pharmacia Sp. z o.o. |
| Kod ATC | M01AE01 |
| Procedura | DCP |
| Kategorie | Leki na ból zęba, Leki na bóle menstruacyjne / bolesną miesiączkę, Leki na gorączkę i ból, Leki na przeziębienie i grypę, Leki przeciwbólowe, Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) |
Spis treści
- 1 Jakie są wskazania? Na co stosowany jest IBUPROM ULTRAMAX?
- 2 Jaki jest skład IBUPROM ULTRAMAX, jakie substancje zawiera?
- 3 Jak dawkować IBUPROM ULTRAMAX?
- 4 Co zrobić w przypadku przedawkowania IBUPROM ULTRAMAX?
- 5 Co mogę jeść i pić podczas stosowania IBUPROM ULTRAMAX – czy mogę spożywać alkohol?
- 6 Czy można stosować IBUPROM ULTRAMAX w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 7 Aktualna ulotka leku IBUPROM ULTRAMAX
- 8 Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
- 9 Jakie są opinie pacjentów o leku IBUPROM ULTRAMAX?
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest IBUPROM ULTRAMAX?
Lek IBUPROM ULTRAMAX należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Lek ten wskazany jest do doraźnego, krótkotrwałego stosowania u dorosłych, w ostrych, umiarkowanych bólach różnego pochodzenia: − bóle głowy (w tym także migreny), − bóle zębów, − bóle mięśniowe i kostne (w tym także bóle pleców), − bóle pourazowe i pooperacyjne, w tym związane z zabiegiem stomatologicznym, − nerwobóle, − bolesne miesiączkowanie.Jaki jest skład IBUPROM ULTRAMAX, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 600 mg ibuprofenu. Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: hypromeloza 2910 (6mPas), kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian; otoczka tabletki: hypromeloza 2910 (6mPas), tytanu dwutlenek (E 171), talk i glikol propylenowy.Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej
Jak dawkować IBUPROM ULTRAMAX?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zalecana dawka to: Dorośli: Zalecana dawka to 600 mg ibuprofenu (1 tabletka) jednorazowo. W razie potrzeby dawkę jednorazową 600 mg (1 tabletka) można powtórzyć, zachowując odstęp 6-8 godzin....
Czytaj więcej: Dawkowanie IBUPROM ULTRAMAX
Co zrobić w przypadku przedawkowania IBUPROM ULTRAMAX?
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku IBUPROM ULTRAMAX lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć. Przypadki przedawkowania występują rzadko. Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem. U dzieci jednorazowe przyjęcie dawki powyżej 400 mg/kg mc. może wywołać objawy przedawkowania. U dorosłych dawka mogąca wywołać takie objawy nie została dokładnie określona. U dzieci mogą wystąpić skurcze miokloniczne (powtarzające się skurcze mięśni). Podczas ciężkich zatruć może wystąpić kwasica metaboliczna (zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej), a czas protrombinowy (wskaźnik związany z układem krzepnięcia) może być zwiększony. Może wystąpić ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, niedociśnienie tętnicze, zapaść oddechowa lub sinica. U pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy. Leczenie Nie ma swoistego antidotum (odtrutki). Stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące. Można rozważyć doustne podanie węgla aktywnego w ciągu 1 godziny od przedawkowania. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym.Co mogę jeść i pić podczas stosowania IBUPROM ULTRAMAX – czy mogę spożywać alkohol?
Pokarm zmniejsza wchłanianie ibuprofenu z przewodu pokarmowego. Podczas stosowania ibuprofenu w dużych dawkach i jednoczesnym spożywaniu alkoholu, mogą wystąpić objawy takie jak zmęczenie i bóle głowy.Czy można stosować IBUPROM ULTRAMAX w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Ciąża Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku IBUPROM ULTRAMAX, należy poinformować o tym lekarza. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży lekarz zaleci stosowanie ibuprofenu, wyłącznie jeśli będzie to bezwzględnie konieczne. W takiej sytuacji należy zastosować jak najmniejszą dawkę i skrócić czas terapii do minimum. W ostatnich 3 miesiącach ciąży NIE przyjmować tego leku, ponieważ ibuprofen może mieć bardzo poważny, a nawet śmiertelny wpływ na serce i nerki dziecka, nawet po jednorazowym podaniu. Karmienie piersią Ibuprofen w niewielkich ilościach przenika do mleka matek karmiących piersią. W przypadku krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu w dawkach stosowanych w leczeniu bólu, szkodliwy wpływ na niemowlęta wydaje się mało prawdopodobny. Jeśli jednak zalecane jest dłuższe przyjmowanie ibuprofenu, należy rozważyć wcześniejsze zakończenie karmienia piersią. Płodność Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.Aktualna ulotka leku IBUPROM ULTRAMAX
| Ibuprom Ultramax - 600 mg, Tabletki powlekane (Ibuprofenum) |
Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)
| Ibuprom Ultramax - 600 mg, Tabletki powlekane (Ibuprofenum) |
Jakie są opinie pacjentów o leku IBUPROM ULTRAMAX?
Bądź pierwszą osobą, która podzieli się swoją opinią o leku IBUPROM ULTRAMAX!
Twoje doświadczenie może pomóc innym pacjentom w podjęciu decyzji. Opisz jak działał lek w Twoim przypadku, czy wystąpiły skutki uboczne oraz czy poleciłbyś go innym.
Czytaj więcej: Opinie o IBUPROM ULTRAMAX
