Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Symphar Sp. z o.o. |
Kod ATC | R06AX27 |
Procedura | NAR |
Substancja | Desloratadyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Alerdes?
Alerdes to lek przeciwalergiczny zawierający desloratadynę, substancję należącą do grupy leków przeciwhistaminowych. Jest stosowany do łagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki. Desloratadyna, jako aktywny metabolit loratadyny, wykazuje długotrwałe działanie przeciwhistaminowe bez wywoływania senności u większości pacjentów. Lek skutecznie eliminuje objawy alergii takie jak kichanie, świąd i wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu. W przypadku pokrzywki Alerdes łagodzi świąd skóry i redukuje występowanie bąbli pokrzywkowych.
Działanie leku utrzymuje się przez całą dobę, co znacznie ułatwia pacjentom powrót do normalnej aktywności i poprawia jakość życia. Jest to preparat przeznaczony dla dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do starszych leków przeciwhistaminowych, Alerdes rzadko powoduje senność i może być stosowany przez osoby prowadzące aktywny tryb życia. Należy pamiętać, że jeśli po upływie 3 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Alerdes, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Alerdes – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alerdes – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Alerdes w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Alerdes, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Alerdes z innymi lekami
- 8 Ulotka Alerdes – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Alerdes, jakie substancje zawiera?
Główną substancją czynną leku Alerdes jest desloratadyna. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg desloratadyny.
Oprócz substancji czynnej preparat zawiera również substancje pomocnicze, które dzielą się na składniki rdzenia tabletki oraz otoczki.
Skład rdzenia tabletki:
- laktoza bezwodna
- celuloza mikrokrystaliczna
- wapnia wodorofosforan bezwodny
- hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona
- magnezu stearynian
- krzemionka koloidalna bezwodna
Skład otoczki tabletki:
- hypromeloza 6 mPa·s
- tytanu dwutlenek (E 171)
- talk
- indygotyna (E 132) – nadaje tabletkom charakterystyczny niebieski kolor
- lak
- makrogol 6000
Uwaga dla osób z nietolerancją laktozy: Lek Alerdes zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Dawkowanie preparatu Alerdes – jak stosować ten lek?
Alerdes należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zalecane dawkowanie:
Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i więcej:
- 1 tabletka (5 mg) raz na dobę
- Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą
- Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku
Czas trwania leczenia:
Nie należy stosować leku Alerdes dłużej niż 10 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku:
W razie nieprzyjęcia dawki leku w odpowiednim czasie należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe, a następnie powrócić do regularnego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Grupa wiekowa:
Alerdes w postaci tabletek powlekanych 5 mg jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych. Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Lek Alerdes należy przyjmować tylko tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. Po przypadkowym przedawkowaniu leku nie powinny wystąpić poważne zaburzenia zdrowotne, ponieważ desloratadyna cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.
Jednak w razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Alerdes, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz może zalecić odpowiednie postępowanie w zależności od nasilenia objawów przedawkowania.
Nie istnieje specyficzne antidotum na desloratadynę, dlatego leczenie przedawkowania będzie miało charakter objawowy i podtrzymujący. W razie konieczności lekarz może zastosować:
- płukanie żołądka
- podanie węgla aktywowanego
- leczenie objawowe w celu złagodzenia ewentualnych skutków przedawkowania
Desloratadyna nie jest usuwana z organizmu podczas hemodializy, dlatego ta metoda nie jest skuteczna w przypadku przedawkowania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alerdes – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Alerdes można przyjmować niezależnie od posiłków – zarówno z posiłkiem, jak i bez posiłku. Nie ma szczególnych ograniczeń dietetycznych związanych ze stosowaniem desloratadyny.
Alkohol a stosowanie leku Alerdes:
Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku Alerdes z alkoholem. Chociaż desloratadyna jest lekiem przeciwhistaminowym nowej generacji i rzadko wywołuje senność, to jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilić ten efekt u niektórych osób. Połączenie desloratadyny z alkoholem może:
- zwiększyć ryzyko wystąpienia senności
- zaburzyć koncentrację
- wpłynąć negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
W związku z tym, mimo że desloratadyna rzadziej niż inne leki przeciwhistaminowe wchodzi w interakcje z alkoholem, zaleca się ostrożność i najlepiej unikanie spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Alerdes, szczególnie na początku leczenia, kiedy reakcja organizmu na lek nie jest jeszcze znana.
Warto również pamiętać, że u osób z alergią alkohol sam w sobie może nasilać niektóre objawy alergiczne, co może zmniejszać skuteczność leczenia preparatem Alerdes.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Alerdes w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku Alerdes w okresie ciąży:
Nie zaleca się stosowania leku Alerdes w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania desloratadyny u kobiet w ciąży są ograniczone. W badaniach na zwierzętach nie wykazano bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na rozwój płodu, jednak dla zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w czasie ciąży.
Stosowanie leku Alerdes w okresie karmienia piersią:
Nie zaleca się stosowania leku Alerdes w okresie karmienia piersią. Desloratadyna przenika do mleka matki, co może mieć wpływ na dziecko karmione piersią. Jeśli konieczne jest leczenie objawów alergii u matki karmiącej piersią, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić czasowe przerwanie karmienia piersią lub zastosowanie innego leku.
Wpływ na płodność:
Brak jest dostępnych danych dotyczących wpływu desloratadyny na płodność mężczyzn i kobiet. Nie przeprowadzono odpowiednich badań klinicznych w tym zakresie. Jeśli pacjent lub pacjentka planuje posiadanie potomstwa, powinien/powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania leku Alerdes.
Skutki uboczne Alerdes, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Alerdes może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Większość działań niepożądanych ma charakter łagodny i przemijający.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zmęczenie
- suchość w jamie ustnej
- ból głowy
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- ciężkie reakcje alergiczne (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, swędzenie, pokrzywka i obrzęk)
- szybkie bicie serca
- wymioty
- zawroty głowy
- bóle mięśni
- niepokój z nadmierną aktywnością ruchową
- wysypka
- bóle brzucha
- rozstrój żołądka
- senność
- omamy
- zapalenie wątroby
- kołatanie lub nieregularne bicie serca
- nudności
- biegunka
- bezsenność
- drgawki
- nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby
Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- nietypowe osłabienie
- zażółcenie skóry i (lub) gałek ocznych
- zwiększona wrażliwość skóry na słońce, nawet w przypadku zachmurzenia, i na promieniowanie UV (ultrafioletowe), na przykład na promieniowanie UV w solarium
- zmiana w sposobie bicia serca
- nietypowe zachowanie
- zachowanie agresywne
- zwiększenie masy ciała
- zwiększony apetyt
Działania niepożądane u dzieci o nieznanej częstości:
- wolne bicie serca
- nietypowe zachowanie
- zachowanie agresywne
- zmiana w sposobie bicia serca
- zwiększenie masy ciała
- zwiększony apetyt
Ważne! Po wprowadzeniu desloratadyny do obrotu bardzo rzadko zgłaszano przypadki ciężkich reakcji alergicznych (trudności w oddychaniu, świszczący oddech, swędzenie, pokrzywka i obrzęk). Jeśli wystąpi którekolwiek z tych ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zgłosić się do lekarza.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Symphar Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Alerdes z innymi lekami
Alerdes charakteryzuje się niskim potencjałem interakcji z innymi lekami, co jest jedną z jego zalet. Według danych klinicznych, nie są znane istotne interakcje desloratadyny z innymi lekami.
Pomimo tego, warto zachować ostrożność i poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, w tym lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety czy preparatach ziołowych.
Potencjalne interakcje, na które należy zwrócić uwagę:
- Alkohol – chociaż desloratadyna rzadko powoduje senność, jednoczesne spożywanie alkoholu może nasilić to działanie. Zaleca się zachowanie ostrożności.
- Leki działające depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy – teoretycznie może wystąpić addytywne działanie z lekami o działaniu uspokajającym lub nasennym.
- Leki metabolizowane przez wątrobę – w rzadkich przypadkach desloratadyna może wchodzić w interakcje z lekami, które są metabolizowane przez te same enzymy wątrobowe.
- Erytromycyna i ketokonazol – w badaniach klinicznych nie wykazano istotnych interakcji z tymi lekami, choć teoretycznie mogą one zwiększać stężenie desloratadyny w osoczu.
Warto podkreślić, że desloratadyna, w przeciwieństwie do starszych leków przeciwhistaminowych, nie wchodzi w istotne interakcje z wieloma grupami leków, co zwiększa jej bezpieczeństwo stosowania.
Jednak każdy pacjent jest inny i może reagować indywidualnie, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po rozpoczęciu stosowania leku Alerdes jednocześnie z innymi lekami, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ulotka Alerdes – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Alerdes - 5 mg, Tabletki powlekane (Desloratadinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Alerdes - 5 mg, Tabletki powlekane (Desloratadinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)