Vyjuvek

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrystal Biotech Netherlands, B.V.
Kod ATCD03AX16
ProceduraCEN
SubstancjaBeremagene geperpavec

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vyjuvek?

Vyjuvek to innowacyjny lek zawierający substancję czynną beremagene geperpavec, przeznaczony do leczenia ran skórnych. Jest to preparat o charakterze terapii genowej, który dostarcza funkcjonalną kopię genu COL7A1 do komórek skóry, co umożliwia produkcję białka kolagenu typu VII niezbędnego do właściwego gojenia się ran i prawidłowej struktury skóry.

Vyjuvek stosowany jest w terapii trudno gojących się ran skórnych, szczególnie u pacjentów cierpiących na dystroficzny pęcherzowy rozrost naskórka. Preparat podawany jest bezpośrednio na otwarte rany, gdzie beremagene geperpavec wnika do komórek skóry, umożliwiając produkcję białek strukturalnych potrzebnych do prawidłowego gojenia. Terapia z użyciem leku Vyjuvek prowadzona jest cyklicznie, raz w tygodniu, aż do momentu zamknięcia się ran. Lek podawany jest przez wykwalifikowany personel medyczny lub, po odpowiednim przeszkoleniu, może być aplikowany przez pacjenta lub jego opiekuna.

Vyjuvek stanowi istotne rozwiązanie terapeutyczne dla pacjentów zmagających się z przewlekłymi ranami skórnymi, oferując możliwość poprawy jakości życia poprzez zmniejszenie dolegliwości związanych z ranami i przyspieszenie procesu ich gojenia. W przeciwieństwie do standardowych opatrunków czy preparatów miejscowych, Vyjuvek działa na poziomie komórkowym, adresując przyczynę problemu, a nie tylko jego objawy.

Jaki jest skład Vyjuvek, jakie substancje zawiera?

Preparat Vyjuvek zawiera substancję czynną beremagene geperpavec w stężeniu 5 × 109 PFU (jednostek tworzących łysinkę) w 1 ml zawiesiny. Po zmieszaniu z podłożem żelowym stężenie produktu wynosi 2 × 109 PFU/ml.

Oprócz substancji czynnej, Vyjuvek zawiera również następujące składniki pomocnicze:

  • W zawiesinie: glicerol (E422), chlorek sodu, fosforan disodu (E339), chlorek potasu (E508), fosforan dipotasu (E340)
  • W podłożu żelowym: hypromeloza (E464), trometamol, chlorek sodu, fosforan disodu (E339), fosforan dipotasu (E340)

Po wymieszaniu składników, Vyjuvek ma postać żelu o barwie od opalizującej żółtej do bezbarwnej, który może zawierać białe lub białawe cząstki stałe wynikające z właściwości produktu leczniczego.

Dawkowanie preparatu Vyjuvek – jak stosować ten lek?

Vyjuvek przeznaczony jest do podawania wyłącznie na skórę w obrębie ran. Lek jest podawany raz w tygodniu przez lekarza lub pielęgniarkę w klinice lub w domu pacjenta. W przypadkach gdy lekarz lub pielęgniarka uznają to za stosowne, również pacjent lub opiekun mogą podawać lek po odpowiednim przeszkoleniu.

Dawkowanie leku Vyjuvek zależy od wieku pacjenta oraz wielkości powierzchni rany:

  • Dla dzieci poniżej 3. roku życia: maksymalna zalecana tygodniowa dawka wynosi do 1 ml (2 × 109 PFU)
  • Dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia: maksymalna zalecana tygodniowa dawka wynosi do 2 ml (4 × 109 PFU)

Dokładna objętość leku Vyjuvek dobierana jest w zależności od pola powierzchni rany:

  • Rana o powierzchni <20 cm²: objętość <0,2 ml
  • Rana o powierzchni od 20 do <40 cm²: objętość od 0,2 do <0,4 ml
  • Rana o powierzchni od 40 do 60 cm²: objętość od 0,4 do <0,6 ml
  • Rana o powierzchni od 60 do <200 cm²: objętość od 0,6 do <2 ml

Sposób podawania Vyjuvek:

  • Przed nałożeniem leku rany należy delikatnie oczyścić
  • Ostrożnie usunąć wszelkie leki i maści z powierzchni rany
  • Nie należy stosować produktów, które mogą zawierać środki przeciwwirusowe
  • Lek Vyjuvek nakładany jest na wybraną ranę małymi kroplami w odstępach co około 1 cm od siebie (na szerokość opuszki palca)
  • Po podaniu leku, ranę należy przykryć niechłonnym opatrunkiem odpychającym wodę, a następnie standardowym opatrunkiem do pielęgnacji ran
  • Opatrunek należy pozostawić na około 24 godziny po podaniu leku
  • Po zmianie opatrunku można wznowić rutynową pielęgnację ran

Terapię lekiem Vyjuvek należy kontynuować co tydzień, aż do zamknięcia się ran. W przypadku ponownego otwarcia się wcześniej leczonych ran, cotygodniowe leczenie należy podawać przede wszystkim do takich ran. Jeśli nie ma otwartych ran, nie należy podawać leku.

Podanie leku za każdym razem do wszystkich ran może nie być możliwe. Lek Vyjuvek należy podawać do tych samych ran, dopóki się nie zamkną, a dopiero potem rozpoczynać leczenie nowych ran.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Doświadczenie kliniczne dotyczące przedawkowania leku Vyjuvek jest ograniczone. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, lekarz lub pielęgniarka w razie potrzeby zastosują leczenie objawowe. Zaleca się kontakt z lekarzem lub pielęgniarką w przypadku podejrzenia przedawkowania leku.

W przypadku pominięcia dawki leku Vyjuvek, należy jak najszybciej podać lek i kontynuować cotygodniowe leczenie. Nie zaleca się przerywania leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vyjuvek – czy mogę spożywać alkohol?

Na podstawie dostępnych informacji nie ma specjalnych ograniczeń lub zaleceń dotyczących spożywania posiłków, napojów czy alkoholu podczas stosowania leku Vyjuvek. Jednakże, ponieważ lek stosowany jest miejscowo na rany skórne i nie wchłania się w znacznym stopniu do krwioobiegu, jego interakcje z pożywieniem i napojami są minimalne.

Zawsze zaleca się jednak konsultację z lekarzem prowadzącym odnośnie indywidualnych zaleceń dietetycznych oraz ewentualnych ograniczeń w spożywaniu alkoholu, szczególnie jeśli pacjent przyjmuje inne leki lub cierpi na dodatkowe schorzenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vyjuvek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży nie powinny przygotowywać ani podawać leku Vyjuvek i powinny unikać bezpośredniego kontaktu ze skórą w miejscu zastosowania leku lub z opatrunkami, które miały kontakt z lekiem. Ta informacja dotyczy zarówno pacjentek, jak i personelu medycznego oraz opiekunek będących w ciąży.

W przypadku gdy kobieta w ciąży musi mieć kontakt z lekiem Vyjuvek lub z opatrunkami po jego zastosowaniu, należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej (np. rękawice, maskę i okulary ochronne).

Brak jest szczegółowych informacji na temat stosowania leku Vyjuvek u kobiet karmiących piersią. W przypadku konieczności zastosowania leku w okresie karmienia piersią, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko związane z leczeniem.

Skutki uboczne Vyjuvek, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Vyjuvek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w badaniach klinicznych obejmowały:

Częste (mogą dotyczyć maksymalnie 1 na 10 osób):

  • Swędzenie skóry
  • Dreszcze
  • Zaczerwienienie skóry
  • Wysypka skórna
  • Kaszel
  • Cieknący nos

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych, w tym wszelkich objawów niepożądanych niewymienionych powyżej, należy poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę. Działania niepożądane można również zgłaszać bezpośrednio do krajowego systemu zgłaszania. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Krystal Biotech Netherlands, B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Vyjuvek z innymi lekami

Na podstawie dostępnych informacji, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leku Vyjuvek z produktami zawierającymi środki przeciwwirusowe. Takie produkty mogą potencjalnie wpływać na działanie beremagene geperpavec, który jest główną substancją czynną leku.

Przed zastosowaniem leku Vyjuvek należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planuje się stosować, szczególnie jeśli są to preparaty stosowane miejscowo na skórę w okolicach ran.

Przed nałożeniem leku Vyjuvek rany należy delikatnie oczyścić i ostrożnie usunąć wszelkie leki i maści z powierzchni rany, aby uniknąć potencjalnych interakcji.

Ulotka Vyjuvek – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Vyjuvek - 5 × 109 jednostek tworzących łysinkę / ml, zawiesina i podłoże żelowe do sporządzania żelu (Beremagene geperpavec)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Vyjuvek - 5 × 109 jednostek tworzących łysinkę / ml, zawiesina i podłoże żelowe do sporządzania żelu (Beremagene geperpavec)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz