Lazcluze
Lazcluze to nowoczesny lek przeciwnowotworowy stosowany w terapii zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca. W połączeniu z amiwantamabem blokuje wadliwe białka EGFR, spowalniając rozwój nowotworu i zmniejszając jego rozmiar.
Lazertynib jest nowoczesną substancją czynną należącą do grupy farmakoterapeutycznej inhibitorów kinazy tyrozynowej (TKI), stosowaną w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Substancja ta podawana jest w postaci tabletek powlekanych, dostępnych w dawkach 80 mg i 240 mg.
Lazertynib wyróżnia się selektywnym działaniem na receptor naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) z określonymi mutacjami. Substancja ta stosowana jest w skojarzeniu z innym lekiem – amiwantamabem, tworząc skuteczną terapię skojarzoną w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca.
Lazertynib działa jako nieodwracalny inhibitor kinazy tyrozynowej EGFR. Jego działanie polega na selektywnym hamowaniu zarówno pierwotnych aktywujących mutacji EGFR (delecje eksonu 19 i mutacje substytucyjne eksonu 21 L858R), jak i mutacji oporności EGFR T790M. Co istotne, lazertynib wykazuje znacznie mniejszą aktywność wobec EGFR typu dzikiego, co zmniejsza potencjalne działania niepożądane związane z blokowaniem prawidłowej funkcji EGFR w zdrowych komórkach.
Ta wybiórczość działania wobec zmutowanego EGFR stanowi o wartości lazertynibu w terapii celowanej raka płuca.
Lazertynib w skojarzeniu z amiwantamabem jest wskazany w pierwszej linii leczenia dorosłych pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których występują określone mutacje w genie EGFR:
Przed rozpoczęciem leczenia lazertynibem konieczne jest potwierdzenie obecności tych mutacji w próbkach tkanki guza lub osocza za pomocą sprawdzonych metod diagnostycznych.
Zalecana dawka lazertynibu wynosi 240 mg raz na dobę. Lek podawany jest doustnie, a tabletki należy połykać w całości (bez kruszenia, dzielenia czy żucia), z posiłkiem lub bez. Leczenie powinno być kontynuowane do czasu progresji choroby lub wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności.
Lazertynib stosowany jest zawsze w skojarzeniu z amiwantamabem, który podawany jest dożylnie. Zaleca się przyjmowanie lazertynibu przed podaniem amiwantamabu, jeśli oba leki podawane są tego samego dnia.
W przypadku pominięcia dawki lazertynibu, można ją przyjąć w ciągu 12 godzin od planowanego czasu. Jeśli minęło więcej niż 12 godzin, należy pominąć dawkę i przyjąć kolejną o zwykłej porze następnego dnia.
Przy rozpoczęciu terapii skojarzonej lazertynibem i amiwantamabem zalecane jest wdrożenie kilku działań profilaktycznych:
Na początku leczenia należy stosować leki przeciwzakrzepowe (doustne antykoagulanty o bezpośrednim działaniu lub heparynę drobnocząsteczkową). Nie zaleca się stosowania antagonistów witaminy K.
Pacjenci powinni:
Dodatkowo, zalecana jest profilaktyka przeciw wysypce obejmująca:
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania lazertynibu w skojarzeniu z amiwantamabem są:
U pacjentów leczonych lazertynibem i amiwantamabem zgłaszano przypadki śródmiąższowej choroby płuc, w tym zdarzenia zakończone zgonem. Pacjenci powinni być obserwowani pod kątem objawów wskazujących na te schorzenia (duszność, kaszel, gorączka). W razie wystąpienia objawów należy przerwać leczenie do czasu ich oceny.
Podczas terapii skojarzonej odnotowano przypadki żylnych zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, w tym zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów zakrzepicy i w razie potrzeby leczeni przeciwzakrzepowo.
Wysypka, świąd i suchość skóry są częstymi działaniami niepożądanymi. Oprócz profilaktyki, w przypadku wystąpienia reakcji skórnych zaleca się stosowanie miejscowych kortykosteroidów oraz antybiotyków miejscowych i/lub doustnych.
U pacjentów leczonych lazertynibem mogą wystąpić zaburzenia oka, w tym zapalenie rogówki. Pacjenci z nasilającymi się objawami ocznymi powinni zostać skierowani do okulisty.
Skuteczność lazertynibu w skojarzeniu z amiwantamabem została potwierdzona w badaniu klinicznym MARIPOSA – randomizowanym, otwartym badaniu fazy 3, porównującym tę terapię skojarzoną z monoterapią ozymertynibem. W badaniu wzięło udział ponad 1000 pacjentów z zaawansowanym NSCLC z mutacjami EGFR.
Terapia skojarzona wykazała statystycznie istotną poprawę przeżycia wolnego od progresji choroby:
Skuteczność terapii w leczeniu przerzutów do mózgu również była zadowalająca, z porównywalnym wewnątrzczaszkowym wskaźnikiem odpowiedzi w obu grupach.
Nie jest wymagane dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku, jednak osoby powyżej 65 roku życia mogą doświadczać więcej działań niepożądanych stopnia 3. lub wyższego.
Lazertynibu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że korzyść z leczenia przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Kobietom nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia i przez 3 tygodnie po przyjęciu ostatniej dawki.
Lazertynib stanowi wartościową opcję terapeutyczną w leczeniu pierwszej linii zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca z określonymi mutacjami EGFR. W połączeniu z amiwantamabem, tworzy skuteczną terapię skojarzoną, przedłużającą przeżycie wolne od progresji choroby.
Choć leczenie wiąże się z występowaniem działań niepożądanych, większość z nich można odpowiednio kontrolować poprzez profilaktykę, monitorowanie i dostosowanie dawki w razie potrzeby. Kluczowe znaczenie ma ścisłe monitorowanie pacjentów pod kątem potencjalnie poważnych powikłań, takich jak żylne zdarzenia zakrzepowo-zatorowe i śródmiąższowa choroba płuc.
Lazcluze to nowoczesny lek przeciwnowotworowy stosowany w terapii zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca. W połączeniu z amiwantamabem blokuje wadliwe białka EGFR, spowalniając rozwój nowotworu i zmniejszając jego rozmiar.