Moloxin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCJ01MA14
ProceduraDCP
SubstancjaMoksyfloksacyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Moloxin?

Moloxin zawiera jako substancję czynną – moksyfloksacynę, która należy do grupy antybiotyków nazywanych fluorochinolonami. Lek Moloxin działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia.

Moloxin stosuje się u pacjentów w wieku 18 lat i starszych w leczeniu wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych, jeżeli są wywołane przez bakterie wrażliwe na moksyfloksacynę. Moloxin można stosować do leczenia tych zakażeń tylko wówczas, gdy zastosowanie zwykle podawanych antybiotyków nie jest możliwe lub jeśli były one nieskuteczne:
– zapalenie zatok;
– nagłe zaostrzenie przewlekłego zapalenia dróg oddechowych lub zapalenie płuc, kiedy do zakażenia nie doszło w szpitalu (oprócz ciężkich przypadków);
– lekkie do umiarkowanie ciężkich zakażeń górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej) w tym zakażenia jajowodów oraz zakażenia błony śluzowej macicy. Lek zastosowany pojedynczo nie jest wystarczający do leczenia tego typu zakażeń, więc lekarz powinien przepisać dodatkowo inny lek przeciwbakteryjny do leczenia zakażeń górnego odcinka żeńskiego narządu rodnego.

Jeżeli podczas leczenia wymienionych poniżej zakażeń bakteryjnych nastąpiła poprawa w wyniku podawania moksyfloksacyny w postaci roztworu do infuzji, lekarz może również przepisać lek Moloxin w postaci tabletek powlekanych, w celu dokończenia leczenia: zakażenie płuc (zapalenie płuc) nabyte poza szpitalem, zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek Moloxin nie powinien być stosowany w celu rozpoczęcia leczenia dla każdego typu zakażenia skóry i tkanek miękkich lub w ciężkich zakażeniach płuc.

Jaki jest skład Moloxin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest moksyfloksacyna.

Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg moksyfloksacyny (w postaci moksyfloksacyny chlorowodorku).

Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza 6 mPa∙s, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171) i żelaza tlenek czerwony (E172) w otoczce tabletki.

Dawkowanie preparatu Moloxin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 tabletka powlekana 400 mg raz na dobę.
Tabletki leku Moloxin stosuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości (aby zamaskować gorzki smak) popijając dużą ilością płynu. Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków.
Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze dnia.
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów w podeszłym wieku, z małą masą ciała lub pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zakażenia. O ile lekarz nie zalecił inaczej, zalecany czas stosowania leku Moloxin wynosi:
– nagłe nasilenie przewlekłego zapalenia oskrzeli (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli): 5 do 10 dni
– zakażenia płuc, z wyjątkiem zapalenia płuc, które rozpoczęło się podczas leczenia szpitalnego: 10 dni
– ostre zapalenie zatok (ostre bakteryjne zapalenie zatok): 7 dni
– lekkie do umiarkowanego zakażenia górnego odcinka dróg rodnych (zapalenie narządów miednicy mniejszej), w tym zakażenie jajowodów oraz zakażenie błony śluzowej macicy: 14 dni.

Jeśli lek Moloxin jest stosowany w celu uzupełnienia cyklu leczenia moksyfloksacyną w postaci roztworu do infuzji, zalecany czas leczenia wynosi:
– zakażenia płuc nabyte poza szpitalem: 7 – 14 dni

U większości pacjentów z zapaleniem płuc zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 4 dni.
– zakażenia skóry i tkanek miękkich: 7 – 21 dni.

U większości pacjentów z zakażeniami skóry i tkanek miękkich zmiana na leczenie doustne moksyfloksacyną w postaci tabletek powlekanych nastąpiła w ciągu 6 dni.
Ważne jest ukończenie pełnego cyklu leczenia, nawet jeśli po kilku dniach nastąpi poprawa samopoczucia. W razie zbyt wczesnego przerwania przyjmowania tego leku zakażenie może nie zostać całkowicie wyleczone, może dojść do nawrotu choroby lub jej pogorszenia, jak również może dojść do wytworzenia się oporności bakterii na lek Moloxin.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani przedłużać czasu leczenia (patrz punkt 2,”Informacje ważne przed zastosowaniem leku Moloxin”, „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia więcej niż jednej przepisanej tabletki na dobę, należy natychmiast zasięgnąć pomocy medycznej i, jeśli to możliwe, zabrać wszystkie pozostałe tabletki, opakowanie leku oraz niniejszą ulotkę w celu pokazania lekarzowi lub farmaceucie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Moloxin – czy mogę spożywać alkohol?

Moloxin można przyjmować niezależnie od posiłków (w tym posiłków nabiałowych).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Moloxin w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Badania na zwierzętach nie wykazały wpływu na płodność podczas przyjmowania moksyfloksacyny.

Ulotka Moloxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Moloxin - 400 mg/250 ml, Roztwór do infuzji (Moxifloxacinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Moloxin - 400 mg/250 ml, Roztwór do infuzji (Moxifloxacinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 80 opinii)

Znakomity
6%
Bardzo dobry
11%
Neutralny
26%
Słaby
36%
Fatalny
20%

86 komentarzy do “Moloxin”

  1. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim dramatycznym doświadczeniem z lekiem Moloxin, który został mi przepisany jako antybiotyk drugiego rzutu w leczeniu zapalenia tchawicy i oskrzeli. Pomimo wieloletniego doświadczenia z różnymi antybiotykami i lekami, nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak gwałtownych i niebezpiecznych skutków ubocznych.

    Już kilkanaście minut po przyjęciu pojedynczej dawki pojawiły się alarmujące objawy: intensywny ucisk w klatce piersiowej i głowie, tachykardia, przyspieszony oddech, duszności oraz silne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Stan szybko się pogarszał, pojawiło się znaczące oszołomienie, zimne poty i objawy przypominające zapaść czy zawał serca. Z powodu zaburzeń mowy z trudem wezwałam pogotowie ratunkowe.

    Badanie EKG wykazało nieprawidłowości, co skutkowało natychmiastowym przewiezieniem na SOR. Zaniepokoił mnie fakt, że personel medyczny wykazywał sceptycyzm wobec związku moich objawów z przyjęciem Moloxinu, próbując bezpodstawnie powiązać je z COVID-19. Mimo upływu ponad doby od incydentu, wciąż odczuwam znaczne pogorszenie samopoczucia, choć mam nadzieję, że najostrzejsza faza reakcji już minęła.

    Wcześniejsza suplementacja magnezem i potasem nie zapobiegła tym drastycznym skutkom ubocznym. Ta sytuacja rodzi poważne wątpliwości dotyczące procesu dopuszczenia leku do obrotu i rzetelności badań klinicznych. Zdecydowanie odradzam stosowanie tego preparatu, szczególnie gdy dostępne są sprawdzone alternatywy, zarówno w postaci innych antybiotyków, jak i metod naturalnych.

    Rozważam podjęcie kroków prawnych i chętnie dołączę do ewentualnego pozwu zbiorowego, gdyż uważam, że lek stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

    Odpowiedz
  2. ★★★★★

    W moim przypadku Moloxin 400 okazał się bardzo skutecznym antybiotykiem w leczeniu zapalenia płuc. Szczególnie doceniam szybkość działania leku – poprawa stanu zdrowia nastąpiła w krótkim czasie od rozpoczęcia terapii. Co równie istotne, podczas całego okresu przyjmowania leku nie doświadczyłam żadnych skutków ubocznych, co pozwoliło mi na komfortowe przejście przez proces leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że każdy organizm jest inny i może różnie reagować na ten sam lek – to, co sprawdziło się w moim przypadku, nie musi być regułą dla wszystkich pacjentów. Ta indywidualna reakcja na leki jest bardzo ważnym aspektem, który zawsze należy brać pod uwagę.

    Odpowiedz
  3. ★★★☆☆

    Chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowaniem leku Moloxin, który został mi przepisany na przewlekłe zapalenie zatok. Z przepisanych dziesięciu tabletek zdecydowałem się przyjąć osiem, ponieważ zaobserwowałem znaczącą poprawę stanu zdrowia i nie chciałem narażać organizmu na dalsze działanie leku.

    Efekt terapeutyczny był natychmiastowy, jednak towarzyszyły mu dość intensywne skutki uboczne. Po każdym przyjęciu tabletki doświadczałem silnego osłabienia, któremu towarzyszyło uczucie odurzenia i znacznego otępienia. Szczególnie niepokojący był nieprzyjemny zapach z ust, przypominający proces gnilny, który nasilał się z każdą kolejną dawką leku.

    Co ciekawe, poza głównym efektem terapeutycznym w postaci wyleczenia zatok, zauważyłem również występowanie niezwykle wyrazistych snów. Dopiero po zakończeniu kuracji dowiedziałem się o istotnym znaczeniu suplementacji magnezu i potasu podczas przyjmowania tego leku.

    Bazując na moim doświadczeniu, mogę potwierdzić wysoką skuteczność Moloxinu w leczeniu zapalenia zatok, jednak należy być przygotowanym na możliwość wystąpienia dość uciążliwych skutków ubocznych. Lek ten wymaga szczególnej ostrożności podczas stosowania oraz odpowiedniej suplementacji wspierającej organizm w trakcie terapii.

    Odpowiedz
  4. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się swoimi doświadczeniami z terapii lekiem Xefo Rapid, który stosuję od tygodnia w leczeniu rwy kulszowej. Zaobserwowałam umiarkowaną, ale zauważalną poprawę mojego stanu. Przed rozpoczęciem leczenia mój stan był bardzo uciążliwy – poruszałam się ze znacznym przechyleniem w lewą stronę i nie byłam w stanie się wyprostować z powodu intensywnego bólu.

    Po tygodniu stosowania leku nastąpiła częściowa poprawa – jestem w stanie chodzić w pozycji wyprostowanej, co jest znaczącym postępem. Niemniej jednak, nadal odczuwam dyskomfort w okolicy krzyża, który najlepiej mogę opisać jako uczucie podobne do stłuczenia czy urazu. Choć Xefo Rapid przynosi pewną ulgę, nie mogę określić jego działania jako przełomowego. Jest to lek, który w moim przypadku wykazuje umiarkowaną skuteczność – pomaga, ale nie eliminuje całkowicie dolegliwości bólowych związanych z rwą kulszową.

    Odpowiedz
  5. ★★★★☆

    Po siedmiu dniach kuracji Moloxinem mogę podzielić się swoimi doświadczeniami. Początkowo, czytając różne opinie innych pacjentów, podchodziłem do terapii z pewną dozą niepokoju. W trakcie przyjmowania leku zaobserwowałem jedynie delikatny dyskomfort w okolicy klatki piersiowej, jednak trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy było to spowodowane działaniem samego preparatu, czy raczej towarzyszącym mi stresem związanym z terapią. Poza tym nie doświadczyłem żadnych innych skutków ubocznych, co było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Dziś przyjąłem ostatnią, siódmą tabletkę, kończąc tym samym pełną kurację.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z lekiem Moloxin 400 mg, który został mi przepisany z powodu nieleczonego zapalenia oskrzeli. Po przyjęciu pierwszej tabletki wieczorem, około dwie godziny później, wystąpiło u mnie bardzo niepokojące i intensywne kołatanie serca, któremu towarzyszyły zasłabnięcia. Mimo że zalecona terapia miała trwać 5 dni, obawiam się przyjąć kolejną dawkę. Jest to dla mnie szczególnie niepokojące, ponieważ podobne reakcje występowały u mnie wcześniej po przyjęciu penicyliny, co ostatecznie doprowadziło do poważnego wstrząsu anafilaktycznego. Te doświadczenia sprawiają, że jestem bardzo ostrożna w stosowaniu nowych antybiotyków.

      Odpowiedz
  6. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku przepisanego na ostre zapalenie zatok. Początkowo, po zapoznaniu się z opiniami innych pacjentów, odczuwałam znaczny niepokój związany z rozpoczęciem terapii. Moje obawy były dodatkowo wzmocnione wcześniejszymi, niezbyt pozytywnymi doświadczeniami z różnymi antybiotykami. Jednak intensywny ból zatok stał się na tyle nieznośny, że zdecydowałam się rozpocząć leczenie.

    Dziś kończę kurację Moloxinem i mogę z ulgą stwierdzić, że moje obawy okazały się niepotrzebne. Lek wykazał się wyjątkowo szybkim działaniem terapeutycznym, skutecznie zwalczając infekcję. Co szczególnie istotne, nie doświadczyłam żadnych poważnych skutków ubocznych podczas całej terapii. Jedynym zauważalnym efektem jest lekkie osłabienie organizmu, co jest typowym zjawiskiem podczas antybiotykoterapii. Ogólnie jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia, szczególnie biorąc pod uwagę szybkość ustępowania dolegliwości związanych z zapaleniem zatok.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Chciałabym podzielić się moim bardzo niepokojącym doświadczeniem z antybiotykiem. Wczoraj o godzinie 14:00 przyjęłam pierwszą tabletkę. Już po 30 minutach pojawiły się pierwsze niepokojące objawy – zawroty głowy, a następnie duszności i zaburzenia rytmu serca. Sytuacja dramatycznie się pogorszyła po godzinie, gdy wystąpiły drgawki i utraciłam zdolność mowy. Dzięki szybkiej reakcji sąsiada trafiłam do ośrodka zdrowia, gdzie natychmiast otrzymałam pomoc w postaci trzech zastrzyków i syropu. Ze względu na bardzo wysokie ciśnienie (powyżej 180) pozostałam na dwugodzinnej obserwacji. Mimo upływu 24 godzin wciąż odczuwam skutki tej reakcji – utrzymuje się uczucie zimna, osłabienie i wzmożone pragnienie. To było niezwykle traumatyczne doświadczenie.

      Odpowiedz
  7. ★★★☆☆

    Od tygodnia jestem w trakcie terapii Moloxinem, który został mi przepisany w związku z ostrym zapaleniem zatok. Z satysfakcją mogę potwierdzić, że lek wykazuje bardzo dobrą skuteczność w leczeniu mojego schorzenia – obserwuję wyraźną poprawę stanu zdrowia. Co szczególnie istotne w moim przypadku, pomimo posiadania wrażliwego żołądka, nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych skutków ubocznych podczas stosowania tego antybiotyku.

    Warto jednak podkreślić, że reakcja na leki jest kwestią bardzo indywidualną – każdy organizm może reagować inaczej na tę samą substancję czynną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów czy złego samopoczucia podczas terapii, rozsądnym rozwiązaniem jest natychmiastowe przerwanie stosowania leku. Czy ktoś z przyjmujących Moloxin również doświadczył tak dobrej tolerancji mimo wrażliwego układu pokarmowego?

    Odpowiedz
  8. ★☆☆☆☆

    Czuję się zobowiązany podzielić się moim bardzo negatywnym doświadczeniem z lekiem Moloxin. Ogromnie żałuję, że przed rozpoczęciem kuracji nie zapoznałem się z opiniami innych pacjentów. Problemy pojawiły się już po drugiej tabletce, a po trzeciej sytuacja stała się naprawdę poważna. Wystąpiły intensywne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym uporczywa biegunka i bolesne skurcze. Co najbardziej niepokojące, pojawiły się również problemy z pęcherzem moczowym i silne parcie. Początkowo podejrzewałem zatrucie pokarmowe, jednak dodatkowy, nietypowy ból pęcherza skłonił mnie do sprawdzenia opinii innych pacjentów. Lek został mi przepisany na zatoki, jednak zdecydowałem się na natychmiastowe odstawienie preparatu, ponieważ objawy były zbyt intensywne i wyczerpujące dla organizmu.

    Odpowiedz
  9. ★★☆☆☆

    Po przepisaniu moksyfloksacyny na przewlekłe zapalenie zatok, oskrzeli i płuc, które nie ustępowało przez miesiąc mimo wcześniejszego leczenia, doświadczyłam bardzo poważnych działań niepożądanych. Objawy pojawiły się około 3 godziny po przyjęciu pierwszej tabletki. Wystąpiła tachykardia z tętnem spoczynkowym przekraczającym 100 uderzeń na minutę, silne pulsujące bóle głowy z uczuciem ucisku śródczaszkowego oraz znaczne zaburzenia równowagi uniemożliwiające samodzielne poruszanie się. Stan ogólny był bardzo ciężki – pojawiły się zawroty głowy, dezorientacja i szumy uszne. W nocy dołączyły bóle w okolicy wątroby i brzucha. Po 20 godzinach od zażycia leku nadal utrzymywała się tachykardia, zawroty głowy i znaczne osłabienie. Wystąpiły też zaburzenia snu i ucisk w klatce piersiowej. Warto podkreślić, że jestem osobą ogólnie zdrową, rzadko chorującą, a to był dopiero czwarty antybiotyk w moim życiu. Moje doświadczenie z tym lekiem było tak negatywne, że uważam za konieczne przestrzec przed jego możliwymi poważnymi skutkami ubocznymi.

    Odpowiedz
  10. ★★★★☆

    Przyjmuję Moloxin w leczeniu zapalenia oskrzeli i jestem bardzo zadowolona z efektów terapii. Co szczególnie istotne, nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych podczas kuracji. Lek okazał się skuteczny w zwalczaniu objawów zapalenia, a mój stan zdrowia znacząco się poprawił. Stosowanie tego antybiotyku przyniosło oczekiwane rezultaty w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Jestem usatysfakcjonowana przebiegiem leczenia i jego efektywnością.

    Odpowiedz
  11. ★★★★☆

    Stosuję Moloxin na zapalenie oskrzeli i jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia. Znaczącą poprawę zauważyłam już po przyjęciu trzeciej dawki leku. Warto jednak wspomnieć o zaobserwowanych skutkach ubocznych – lek wywołuje u mnie wyraźne pobudzenie i problemy z zasypianiem. Odczuwam stan podobny do nadmiernej stymulacji, przypominający działanie silnych środków pobudzających. Mimo tego uważam, że korzyści z terapii przewyższają te niedogodności, gdyż lek skutecznie zwalcza infekcję dróg oddechowych.

    Odpowiedz
  12. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem związanym z zapaleniem zatok i decyzjami dotyczącymi leczenia. Zgłosiłam się do lekarza z nieznacznym bólem gardła, głównie ze względu na przebytą trzy tygodnie wcześniej grypę. Podczas wizyty lekarz zdiagnozował u mnie przewlekłe zapalenie zatok oraz znaczny obrzęk gardła, w związku z czym przepisał antybiotyk Moloxin.

    Wcześniej byłam pod opieką laryngologa z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Specjalista zalecił mi wówczas terapię łagodniejszymi środkami – preparatem ziołowym Zatoxin duo oraz steroidem do nosa, unikając antybiotykoterapii. Dodatkowo, ze względu na współistniejącą alergię, regularnie przyjmuję leki przeciwalergiczne.

    Po dokładnym zapoznaniu się z charakterystyką leku Moloxin, uznałam, że jest to zbyt silny antybiotyk w stosunku do moich obecnych dolegliwości. Nie występują u mnie typowe objawy ostrego stanu zapalnego – nie mam gorączki, bólu głowy ani kataru. Co więcej, stan moich zatok uległ znacznej poprawie dzięki stosowaniu Zatoxinu. W związku z tym podjęłam świadomą decyzję o nieprzyjmowaniu przepisanego antybiotyku, preferując kontynuację dotychczasowego, skutecznego i mniej inwazyjnego leczenia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz