LizyMAX

Ostatnia aktualizacja:

Substancja czynnaIbuprofen
Postać farmaceutycznaTabletki powlekane
Podmiot odpowiedzialnyPrzedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.
Kod ATCM01AE01
ProceduraNAR
KategorieLeki na ból zęba, Leki na gorączkę i ból, Leki na przeziębienie i grypę, Leki przeciwbólowe, Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest LizyMAX?

Lek Lizymax zawiera ibuprofen w postaci ibuprofenu z lizyną. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lizyna zwiększa rozpuszczalność ibuprofenu, umożliwiając szybsze wchłanianie. Wskazaniami do stosowania leku są: - faza ostrego bólu głowy w przebiegu migreny z aurą lub bez aury, - napięciowy ból głowy, - stany bólowe (np. ból pleców, ból zębów, bóle mięśni, bóle stawów, bolesne miesiączkowanie, nerwobóle), - bóle w przebiegu przeziębienia i grypy, - gorączka różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).
Reklama

Jaki jest skład LizyMAX, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ibuprofen z lizyną. 1 tabletka powlekana zawiera 684 mg ibuprofenu z lizyną, co odpowiada 400 mg ibuprofenu. Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K30, magnezu stearynian; otoczka Opadry II 85F18422 White: alkohol poliwinylowy, talk, makrogol, tytanu dwutlenek (E 171).

Aktualnie dostępne leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Legenda:

  • Te same substancje czynne - zawiera dokładnie te same substancje czynne
  • Zawiera dodatkowe substancje czynne - ma wszystkie substancje czynne z bazowego leku + dodatkowe (oznaczone +)
  • Częściowe podobieństwo - ma tylko część substancji czynnych z bazowego leku

Ważne: Leki o tych samych substancjach czynnych mogą znacząco różnić się między sobą pod względem:

  • Dawkowania i stężenia substancji czynnych
  • Substancji pomocniczych i składu powłoki
  • Formy farmaceutycznej (tabletki, kapsułki, syrop itp.)
  • Wskazań, przeciwwskazań i ostrzeżeń
  • Producenta i procesu wytwarzania
  • Ceny i dostępności
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zastępuj przepisanego leku innym bez konsultacji ze specjalistą. Widżet wyświetla maksymalnie 10 podobnych leków, może by ich więcej.

Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej

Jak dawkować LizyMAX?

Lek stosuje się doustnie. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat Dawka początkowa: pół lub 1 tabletka powlekana. Następnie, w razie potrzeby: pół lub 1 tabletka powlekana co 4 – 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa: 3 tabletki powlekane (1200 mg ibuprofenu). Tabletki powlekane należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu. Osoby w...

Czytaj więcej: Dawkowanie LizyMAX

Reklama

Co zrobić w przypadku przedawkowania LizyMAX?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Można rozważyć doustne podanie węgla aktywnego w ciągu 1 godziny od przyjęcia leku. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, senność, mruganie powiekami, zaburzenia widzenia, szumy uszne i rzadko niskie ciśnienie krwi, zmiany w składzie krwi, zaburzenia czynności nerek i utratę przytomności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania LizyMAX – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania ibuprofenu w dużych dawkach i jednoczesnym spożywaniu alkoholu mogą wystąpić objawy ze strony OUN takie ja zmęczenie i bóle głowy, co może prowadzić do zaburzenia koncentracji.

Czy można stosować LizyMAX w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania leku, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży nie wolno przyjmować leku, ponieważ mogłoby to zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym. Karmienie piersią Ibuprofen w niewielkich ilościach przenika do mleka matek karmiących. W przypadku krótkotrwałego przyjmowania ibuprofenu w dawkach zalecanych, szkodliwy wpływ na niemowlęta wydaje się mało prawdopodobny. Płodność Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę. Jeżeli pacjentka planuje ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.

Aktualna ulotka leku LizyMAX

Lizymax - 684 mg, Tabletki powlekane (Ibuprofenum lysinum)
Reklama

Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Lizymax - 684 mg, Tabletki powlekane (Ibuprofenum lysinum)

Jakie są opinie pacjentów o leku LizyMAX?

Bądź pierwszą osobą, która podzieli się swoją opinią o leku LizyMAX!

Twoje doświadczenie może pomóc innym pacjentom w podjęciu decyzji. Opisz jak działał lek w Twoim przypadku, czy wystąpiły skutki uboczne oraz czy poleciłbyś go innym.

Czytaj więcej: Opinie o LizyMAX

Przydatne zasoby