Influvac

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyViatris Healthcare Limited
Kod ATCJ07BB02
ProceduraMRP
SubstancjaPowierzchniowe antygeny wirusa grypy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Influvac?

Influvac to szczepionka przeciw grypie zawierająca inaktywowane antygeny powierzchniowe wirusa grypy (sezon 2024/2025). Preparat ten został opracowany w celu skutecznej ochrony przed zachorowaniem na grypę, która jest chorobą mogącą gwałtownie się rozprzestrzeniać. Influvac jest szczególnie zalecany osobom narażonym na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Po zaszczepieniu, układ immunologiczny organizmu (naturalny układ obronny) wytwarza własną obronę (przeciwciała) przeciwko chorobie, co następuje po około 2-3 tygodniach od momentu szczepienia. Warto podkreślić, że żaden ze składników szczepionki nie powoduje zachorowania na grypę.

Szczepionka chroni przed trzema szczepami wirusa zawartymi w preparacie. Grypa wywoływana jest przez różne szczepy wirusa, które mogą się zmieniać każdego roku, dlatego też szczepienie może być konieczne co roku. Największe ryzyko zachorowania przypada na chłodne miesiące między październikiem a marcem. Jeśli osoba nie została zaszczepiona jesienią, można dokonać szczepienia aż do wiosny, ponieważ do tego czasu istnieje zwiększone ryzyko zachorowania. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kontaktu z wirusem bezpośrednio przed lub zaraz po szczepieniu istnieje możliwość zachorowania na grypę, gdyż okres wylęgania choroby wynosi kilka dni.

Stosowanie szczepionki Influvac powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami. Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre jego objawy są podobne do objawów grypy.

Jaki jest skład Influvac, jakie substancje zawiera?

Influvac zawiera jako substancje czynne antygeny powierzchniowe wirusa grypy (hemaglutynina i neuraminidaza) odpowiadające następującym szczepom:

  • A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09–podobny szczep (A/Victoria/4897/2022, IVR-238) – 15 mikrogramów HA
  • A/Thailand/8/2022 (H3N2)–podobny szczep (A/California/122/2022, SAN-022) – 15 mikrogramów HA
  • B/Austria/1359417/2021–podobny szczep (B/Austria/1359417/2021, BVR-26) – 15 mikrogramów HA

Szczepionka jest zgodna z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla półkuli północnej i zaleceniami UE na sezon 2024/2025. Szczepy wirusa są namnażane w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad.

Pozostałe składniki szczepionki to:

  • potasu chlorek
  • potasu diwodorofosforan
  • disodu fosforan dwuwodny
  • sodu chlorek
  • wapnia chlorek dwuwodny
  • magnezu chlorek sześciowodny
  • woda do wstrzykiwań

Szczepionka może zawierać śladowe ilości jaj kurzych (albumina jaja kurzego, białka kurze), formaldehydu, bromku trimetylocetyloaminowego, polisorbatu 80 lub gentamycyny.

Dawkowanie preparatu Influvac – jak stosować ten lek?

Dawkowanie szczepionki Influvac zależy od wieku pacjenta:

  • Dorośli: otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.
  • Dzieci w wieku od 36. miesiąca życia i starsze: otrzymują jedną dawkę 0,5 ml.
  • Dzieci w wieku od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia: stosuje się jedną dawkę 0,25 ml lub 0,5 ml, zgodnie z narodowymi zaleceniami.

Dzieciom, które wcześniej nie były szczepione przeciw grypie, należy podać drugą dawkę w odstępie przynajmniej 4 tygodni.

Sposób podania: szczepionkę podaje lekarz lub pielęgniarka domięśniowo lub głęboko podskórnie. Szczepionka powinna osiągnąć temperaturę pokojową przed użyciem. Przed podaniem należy wstrząsnąć ampułko-strzykawkę i sprawdzić wizualnie szczepionkę.

W przypadku podania dawki 0,25 ml z ampułko-strzykawki zawierającej 0,5 ml (tylko do zastosowania pediatrycznego), należy przesunąć przednią część tłoka aż do oznakowanego miejsca tak, aby usunąć połowę jej zawartości. Pozostała w ampułko-strzykawce objętość 0,25 ml jest odpowiednia do wstrzyknięcia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W ulotce nie podano informacji dotyczących przedawkowania szczepionki Influvac. Ponieważ preparat jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny w kontrolowanych warunkach, ryzyko przedawkowania jest minimalne. Każda ampułko-strzykawka może być użyta tylko jeden raz i zawiera dokładnie odmierzoną dawkę szczepionki.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Influvac – czy mogę spożywać alkohol?

W ulotce leku Influvac nie ma specjalnych zaleceń ani ograniczeń dotyczących spożywania posiłków, napojów czy alkoholu podczas stosowania szczepionki. Szczepionka Influvac nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem w kwestii ewentualnych indywidualnych zaleceń dotyczących diety i stylu życia po szczepieniu. W przypadku wystąpienia gorączki czy złego samopoczucia po szczepieniu, które to objawy mogą wystąpić jako działania niepożądane, zaleca się odpoczynek i unikanie alkoholu do czasu ustąpienia objawów.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Influvac w okresie ciąży i karmienia piersią?

Szczepionki przeciw grypie, w tym Influvac, mogą być stosowane w każdym okresie ciąży. Większy zbiór danych dotyczący bezpieczeństwa stosowania jest dostępny dla drugiego i trzeciego trymestru ciąży w porównaniu z pierwszym trymestrem, jednak dane dotyczące stosowania szczepionek przeciw grypie pochodzące z całego świata nie wskazują na to, aby szczepionka wywierała jakiekolwiek szkodliwe działania u płodu lub u matki.

Influvac może być również stosowany w okresie karmienia piersią. Nie stwierdzono negatywnego wpływu na dziecko karmione piersią.

Ostateczną decyzję o możliwości zaszczepienia szczepionką Influvac kobiety ciężarnej lub karmiącej piersią podejmuje lekarz lub farmaceuta po indywidualnej ocenie korzyści i ryzyka. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tej szczepionki.

Skutki uboczne Influvac, jakie są działania niepożądane?

Jak każdy lek, Influvac może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Poniżej wymieniono możliwe działania niepożądane zgodnie z ich częstością występowania:

Częste (występujące u 1 do 10 pacjentów na 100):

  • bóle głowy
  • potliwość
  • bóle mięśni, bóle stawów
  • gorączka, złe ogólne samopoczucie, dreszcze, uczucie zmęczenia
  • reakcje miejscowe: zaczerwienienie, obrzęk, ból, zasinienie, stwardnienie w miejscu podania (objawy te ustępują zwykle w ciągu 1-2 dni bez konieczności podjęcia leczenia)

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania obserwowane po wprowadzeniu produktu do obrotu:

  • reakcje skórne, które mogą dotyczyć całego ciała, włącznie ze świądem, pokrzywką lub wysypką
  • zapalenie naczyń krwionośnych mogące powodować wysypkę skórną i w bardzo rzadkich przypadkach przejściowe zaburzenia czynności nerek
  • ból umiejscowiony na przebiegu nerwu (nerwoból), nieprawidłowe odbieranie wrażeń dotyku, bólu, ciepła i zimna (parestezje)
  • drgawki z towarzyszącą gorączką, zaburzenia neurologiczne, które mogą prowadzić do sztywności karku, dezorientacji, drętwienia, bólu i osłabienia kończyn, zaburzenia równowagi, utraty refleksu, paraliżu części lub całego ciała (zapalenie mózgu i rdzenia, zapalenie nerwu, zespół Guillan-Barré)
  • tymczasowe obniżenie liczby płytek krwi, co może prowadzić do zwiększonej skłonności do siniaków i krwawień (przejściowa trombocytopenia)
  • tymczasowy obrzęk węzłów chłonnych szyjnych, pachowych lub pachwinowych (przejściowa limfadenopatia)

Ciężkie reakcje alergiczne (występujące sporadycznie):

  • W rzadkich przypadkach mogące wymagać natychmiastowej pomocy medycznej, objawiające się niewydolnością układu krążenia w zakresie utrzymania prawidłowego przepływu krwi do różnych narządów (wstrząs)
  • W bardzo rzadkich przypadkach obrzęk najbardziej wyraźny w okolicy głowy i szyi, obejmujący twarz, usta, język, gardło lub inne części ciała, który może spowodować trudności w przełykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy)

W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – może być konieczna natychmiastowa interwencja medyczna.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Viatris Healthcare Limited. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Influvac z innymi lekami

Influvac może być stosowany równocześnie z innymi szczepionkami, jednak każda szczepionka powinna być podana w inną kończynę. Należy pamiętać, że jednoczesne stosowanie kilku szczepionek może nasilać działania niepożądane.

Odpowiedź immunologiczna na szczepionkę może być osłabiona w przypadku równoczesnego leczenia lekami zmniejszającymi odporność organizmu, takimi jak:

  • kortykosteroidy
  • leki cytotoksyczne
  • radioterapia

Pacjenci przyjmujący leki immunosupresyjne mogą wykazywać słabszą odpowiedź na szczepienie, co może zmniejszać jego skuteczność.

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.

Warto również poinformować lekarza, jeśli planowane są badania krwi w ciągu kilku dni po zaszczepieniu przeciw grypie. U niektórych pacjentów obserwowane były fałszywie dodatnie wyniki badań krwi wykonanych niedługo po szczepieniu przeciw grypie.

Ulotka Influvac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Influvac - 1 dawka (0,5 ml), Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Influvac - 1 dawka (0,5 ml), Zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Szczepionka przeciw grypie (antygen powierzchniowy), inaktywowana)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Influvac”

  1. ★★☆☆☆

    Po szczepieniu preparatem INFLUVAC doświadczyłam znaczących reakcji niepożądanych w postaci rozległej reakcji alergicznej. Objawy manifestowały się jako intensywnie swędząca wysypka, która pojawiła się w różnych obszarach mojego ciała – na kończynach dolnych i górnych, w okolicy podpiersiowej oraz w obrębie czoła. Reakcja ta była bardzo uciążliwa i wywołała u mnie spory dyskomfort oraz niepokój. Dolegliwości te miały istotny wpływ na moje codzienne funkcjonowanie i ogólne samopoczucie. Uważam, że dzielenie się tego typu doświadczeniami jest niezwykle istotne dla innych osób rozważających szczepienie tym preparatem, gdyż pozwala im lepiej przygotować się na potencjalne reakcje poszczepienne i podjąć świadomą decyzję dotyczącą szczepienia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz