Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed

LEK WYCOFANY Z OBROTU

Produkt leczniczy został wykreślony z Rejestru Produktów Leczniczych (https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public). Ten lek został wycofany z obrotu, nie jest już dostępny w Polsce lub jest dostępny pod zmienioną nazwą handlową. Poniższe informacje mają charakter wyłącznie archiwalny i nie powinny być podstawą do samodzielnego stosowania leku. W przypadku pytań dotyczących leczenia skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostatnia aktualizacja:

Substancja czynnaRozuwastatyna
Postać farmaceutycznaBrak danych
Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
KategorieLeki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Leki zapobiegające zawałowi serca oraz stosowane po ataku

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed?

Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed zawiera dwie substancje czynne - rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy. - Rozuwastatyna należy do grupy substancji zwanych statynami, które są lekami regulującymi poziom lipidów (tłuszczów), stosowanymi w celu obniżenia poziomu lipidów określanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy niewystarczająca okazała się sama dieta niskotłuszczowa i zmiana stylu życia. Cholesterol jest substancją tłuszczową (lipidem), która może powodować zwężenie naczyń krwionośnych w sercu, powodując chorobę wieńcową. Jeśli u pacjenta występuje ryzyko kolejnego zawału serca, rozuwastatynę można również stosować w celu zmniejszenia tego ryzyka, nawet jeśli stężenie cholesterolu jest prawidłowe. W trakcie leczenia należy stosować standardową dietę obniżającą stężenie cholesterolu. - Kwas acetylosalicylowy w małych dawkach należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpłytkowymi. Płytki krwi to małe komórki krwi, które powodują krzepnięcie krwi i uczestniczą w zakrzepicy. Gdy w tętnicy powstanie zakrzep krwi, zatrzymuje on przepływ krwi i odcina dopływ tlenu. Kiedy nastąpi to w sercu, może spowodować zawał serca lub dusznicę bolesną. Te dwie substancje czynne przyjmowane jednocześnie zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, jeśli pacjent przebył zawał serca lub jeśli u pacjenta występują napady bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa). Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed jest wskazany u pacjentów przyjmujących już rozuwastatynę i kwas acetylosalicylowy w tych dawkach. Zamiast przyjmowania rozuwastatyny i kwasu acetylosalicylowego w postaci oddzielnych tabletek pacjent otrzyma jedną kapsułkę leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed, zawierającą oba składniki o takiej samej mocy jak stosowane poprzednio.
Reklama

Jaki jest skład Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są rozuwastatyna (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i kwas acetylosalicylowy. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed 5 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 5 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed 10 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 10 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed 20 mg + 100 mg: każda kapsułka twarda zawiera 20 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej) i 100 mg kwasu acetylosalicylowego. Pozostałe składniki to: Tabletka powlekana z rozuwastatyną: Rdzeń tabletki Laktoza jednowodna Celuloza mikrokrystaliczna Magnezu tlenek, ciężki Krospowidon (typ A) Krzemionka koloidalna bezwodna Magnezu stearynian Otoczka tabletki Alkohol poliwinylowy, częściowo uwodorniony Tytanu dwutlenek (E 171) Talk Żelaza tlenek żółty (E 172) Lecytyna (sojowa) Żelaza tlenek czerwony (E 172) Guma ksantan Żelaza tlenek czarny (E 172) Tabletka z kwasem acetylosalicylowym: Celuloza mikrokrystaliczna Skrobia kukurydziana Krzemionka koloidalna bezwodna Kwas stearynowy Osłonka kapsułki: Żelatyna Tytanu dwutlenek (E 171) Indygotyna (E 132) Żelaza tlenek żółty (E 172) Czarny tusz: Szelak Glikol propylenowy Amonu wodorotlenek, roztwór Żelaza tlenek czarny (E 172) Potasu wodorotlenek.

Aktualnie dostępne leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Legenda:

  • Te same substancje czynne - zawiera dokładnie te same substancje czynne
  • Zawiera dodatkowe substancje czynne - ma wszystkie substancje czynne z bazowego leku + dodatkowe (oznaczone +)
  • Częściowe podobieństwo - ma tylko część substancji czynnych z bazowego leku

Ważne: Leki o tych samych substancjach czynnych mogą znacząco różnić się między sobą pod względem:

  • Dawkowania i stężenia substancji czynnych
  • Substancji pomocniczych i składu powłoki
  • Formy farmaceutycznej (tabletki, kapsułki, syrop itp.)
  • Wskazań, przeciwwskazań i ostrzeżeń
  • Producenta i procesu wytwarzania
  • Ceny i dostępności
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zastępuj przepisanego leku innym bez konsultacji ze specjalistą. Widżet wyświetla maksymalnie 10 podobnych leków, może by ich więcej.

Lista leków oraz szczegółowe informacje na temat substancji czynnej

Jak dawkować Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Dorośli Lekarz ustali odpowiednią moc dawki dla pacjenta, w zależności od stanu zdrowia, aktualnego leczenia i indywidualnego ryzyka. Lek ten nie jest odpowiedni do rozpoczynania leczenia. Leczenie należy rozpocząć od oddzielnego podawania...

Czytaj więcej: Dawkowanie Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed

Reklama

Co zrobić w przypadku przedawkowania Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed?

W celu uzyskania porady należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed należy przyjmować z posiłkiem. Leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym. Spożywanie alkoholu może potencjalnie zwiększać ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i wydłużać czas krwawienia.

Czy można stosować Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i poinformować o tym lekarza. Kobiety powinny unikać zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed, stosując odpowiednią antykoncepcję.

Aktualna ulotka leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed

Reklama

Aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Jakie są opinie pacjentów o leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed?

Bądź pierwszą osobą, która podzieli się swoją opinią o leku Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed!

Twoje doświadczenie może pomóc innym pacjentom w podjęciu decyzji. Opisz jak działał lek w Twoim przypadku, czy wystąpiły skutki uboczne oraz czy poleciłbyś go innym.

Czytaj więcej: Opinie o Rosuvastatin + Acetylsalicylic acid Adamed

Przydatne zasoby